Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Doporučené příspěvky

2weselow,
ze mas neco precteno te jiste odlisuje od tvych vrstevniku ale myslet si ze pouhym prectenim par knizek se muze nekdo zaradit mezi par % vyjimecnych,kterym nedela bez jakekoli jine pripravy problem zkousnout napr. 10 SL v rade je trosku scestna predstava(samozrejme se to muze prihodit ale pak si myslim ze to ma clovek v sobe a nezalezi jestli neco cetl nebo ne).jednim z predpokladu uspesneho tradingu je zvladnout svoje ego...
navic bych ani neprecenoval tituly ktere uvadis. take jsem precetl Myšlením k bohatství i Jak myslí milionáři, od Kiyosakiho sice pouze jednu knihu coz mi ale stacilo abych si udelal obrazek...a pri hodnoceni trosku upravim libicuv vyrok: Ty knihy nedavaji nic jineho nez nadeji, coz je do zacatku dulezite ovsem jeste dulezitejsi je pak vytrvat kdyz pocatecni euforie opadne.trading je beh na trosku delsi trat.
podle me je nejlesi zpusob jak zjistit co s clovekem ztraty delaji je otevrit si ostry ucet(velikost je dost individualni nesmi byt ani prilis maly ani zbytecne velky) a zkusit si par obchodu(samozrejme podle predem pripraveneho planu).docela se pak clovek divi ze resi castky o kterych by ho to ani nenapadlo...
doufam,ze jsem te moc neodradil.takze hodne uspechu a to nejen v tradingu.r

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer weselow,


Na ostré obchodování máte dle věku ještě dva roky čas tak proč si tady vjíždět do vlasů , nemyslím si že jste prosťáček ze kvdrantu Z , ke každému tady ve foru chovám značnou dávku respektu a úcty ať je mu 15 nebo 60 let . Pokud se cítíte silný a nebojácný , buďiž - vaše věc na svůj názor máte právo . Až začnete obchodovat dejte vědět jak jste na tom , já osobně Vám přeji aby jste se ve svém přesvědčení nespletl , mimo jiné už víte co budete studovat a čím se chcete živit ? Přeji Vám mnoho dobrých a ziskových obchodů .


Hezký večer

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky všem za podporu i upozornění.

Renda: Teď chodím na obchodní akademii a chtěl bych jít na fakultu mezinárodních vztahů VŠE v Praze, ale nijak se tím nezavazuju a nechávám to otevřené. Nejradši bych byl, kdybych po škole hned začal s tradingem, protože už teď mám pravidelný, byť drobný příjem - jsem fotbalový redaktor. Životní náklady mám minimální a pokud bych dost peněz nenašetřil, tak zatím nevím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Zdravim vsechny a rad bych pridal svych nekolik postrehu k tradingu a emocim. Hned z kraje se musim omluvit za to, ze bude prispevek asi o neco delsi.
O komoditach jsem se dozvedel v loni v rijnu od sveho kamarada a protoze je to pole, ktere me lakalo delsi dobu, bez vahani jsem se do problematiky ponoril. A protoze jsem clovek, ktery je vzdycky ze vseho nejvic az morbidne zvedavy sam na sebe, chtel jsem zustat nejaky ten mesic odkazany jen na svoji intelektovou a emocni vybavu konfrontovanou jen se zminovanym kamaradem, ktery rovnez zacinal. Necetl jsem proto tuto doskusi, ale jen clanky na tomto serveru a jinde, k tomu nejakou literaturu. Denne jsem koukal do grafu a zjistoval, co vlastne chci. Moznosti je nepreberne mnozstvi a clovek si rika, kde zacit? Je mi 30 let a stredem meho zajmu je zivot jako takovy (pominu-li programovani, grafiku, hudbu a pod.). Objevovani sebe sama je pro me poslednich asi 10 let tou nejvetsi zabavou, jakou znam. Jsem pomerne kreativni clovek s nepoddajnou povahou a alergii na vsudypritomnou primitivni lidskou hloupost ;)
A tak jsem pomaloucku polehoucku vstoupil na pole papertradingu, otestoval TnT, prisel na par figlu a mel z nich opravdu velkou radost. Papirove se zacalo darit a ja zacal mit dojem, ze je to vsechno uplne jasne a ze na tom vlastne nic neni. Takovy ten euforicky hura-efekt, kdy je vsechno pohoda. Kolikrat uz jsem to jen v zivote prozil a stejne me to zase dostalo.. Prosincovy mega-bull trend v cukru mi nadelil velice slusne profity a ja se citil na koni. Presto ale kdesi v koutku hlavy visel malinkaty vykricnik a ja vedel, ze pokud tam je, mam se jeste na co tesit. "Otevrel" jsem si dalsi papirovy ucet, abych proveril, jak na tom jsem zase od zacatku a v tom to prislo. Bum bum, jedna ztrata za druhou. Byl jsem zrovna v unoru na horach, spokojene jsem si mnul ruce, jak to vsechno vychazi a chodil do kyosku verejneho internetu nakukovat na chartbook.com a kazdy dalsi den jsem byl, navzdory presvedceni, ze me papirove zraty nemuzou rozhodit, porad rozmrzelejsi - ego zacinalo dostavat sadu. Znovu jsem se presvedcoval, ze jsou to JEN ztraty na papire, ale dobre jsem si uvedomoval, ze pokud bych obchodoval na ostro, jednalo by se o realne ztraty a moje nitro pomalu premahal slaby zavan paniky ;)
Zacal jsem pozorovat cato ostry rozdil mezi tim, co z trhu citim a co mi rikaji indikatory. Ale i pres tuto disonanci, ktera se odehravala mezi mym raciem a mou intuici jsem se snazil koncetrovat a stopovat svoje emoce k jejich korenum. Casto jsem si pocinal jako cvok, ktery si konkretni stav jakoby pauzne, at je neprijemny sebevic, a jde po stopach pocitu az k epicentru. A velice casto se stalo, ze jsem objevil neco, co me samotneho pobavilo. Protoze ony duvody k pocitum nastvanosti, nebo frustraci, nebo ublizenosti (zkusenejsi asi vedi o cem mluvim) byly v podstate nicotne a staly na par epizodach z meho zivota, kdy jsem neco nezvladl a pod. Traumata se tomu rika. Vnimam to jako pojistky, ktere si vyrobime, abychom "prezili" nejakou situaci. Okolnosti se potom zmeni, ale ty pojistky v nas dal zustavaji a funguji uplne automaticky.
Po tom vsem jsem dosel k jasnemu zaveru, ze bude velice moudre si sepsat v nekolika strucnych bodech, jak budu postupovat pri obchodovani - to je ten mnohokrat zminovany obchodni plan - a do posledniho puntiku jej dodrzovat, at se u toho citim jakkoliv. Prirozene mi z toho vyplynula potreba "odplivnout" nekam svoje pocity, ktere se pri takto racionalne dodrzovanem planu nedostaly ke slovu. Zacal jsem si vest svuj denik pocitu. Udelam screenshot konkretniho trhu, kde mam nejake silne pocity, a napisu je pod screenshot. Citim se potom dobre, protoze jsem uspokojil obe svoje poloviny. S pomoci obchodniho a pocitoveho deniku tak tvorim jakousi pomyslnou mapu svych emocnich reakci na pohyby trhu - lustim sam sebe a vidim, jak se to odrazi do meho kazdodenniho prozivani cehokoliv, co v zivote prichazi.
A najednou, jako vedlejsi produkt vyse zminene osobni mini-transformace, zacaly prichazet i profity. Na ztraty mam ted zvlastni pohled - koukam na ne jakoby z sirsi perspektivy, v zaberu nekolika tydnu a ucim se kazdy den, ze jeden obchod nic neznamena. Uz nejsem netrpelivy, ze nemam pohromade pocatecni kapital a opravdu si uzivam cas, ktery jsem si stradanim kapitalu nadelil a ucim se a ucim se. O trzich jsem se toho za bezmala pul roku neco dozvedel, ale o sobe jsem se toho dozvedel mnohem vic...

S pranim zaslouzenych uspechu
ptaczek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nedalo mě abych také nereagoval, ale začnu trošku ze široka.
Přečetl jsem si se zájmem celou diskusi a divím se kolik si toho člověk uvědomuje, když čte vaše zkušenosti.
Sám se o trading zajímám pouze krátkou dobu a po počáteční euforii si uvědomuji, že není vše až tak snadné. Uvědomuji si, že poznání sebe sama (psychologie obch.) v tomto byznysu hraje obrovskou roli. Při papírovém tréninku - na starých datech to až tak moc nevadí, jestliže se člověk nezvládá, ale jakmile začnu sledovat live grafy, pak je vše jinak. To známé chvění, očekávání, strach, atd. dokáže asi s každým dělat divy.
Krásně je to napsáno v psychologii obch., vzory a vzorce chování které jsme přijali nás ovlivňují natolik, že si to mnozí z nás často neuvědomujeme. Pak je tady pozůstatek z minulosti - rodina, škola, kamarádi atd.. Vzniká z toho miš maš, který má problém rozlousknout i zkušený psycholog. Sám znám dva osobně a když se s nima o tomto bavím, tak mě jenom potvrzují jak složitá lidská bytost je.
Osobně jsem zvolil tento přístup:
-využil jsem možnosti nechat si vypracovat osobní ohodnocení mé povahy lékařem, který se zabývá fysioskenerem (dle zevních znaků určí povahové rysy i zdravotní stav),
-snažím se vzpomínat na svou minulost - na to co mě kdy potkalo a jak se to do mě zapsalo, a vyrovnat se stím
-začínám si vést osobní deník a zapisuji si do něj rámcově průběh dne - tady je důležité to vydržet pravidelně vést
-pracuji na sobě pomocí meditace a relaxace a pozitivním myšlení se pomalu snažím přeprogramovat své myšlení a občas se nestačím divit co vše se ve mě za ty roky uložilo
Když jsem začal postupovat tímto způsobem, tak se občas nestačím divit co si o sobě uvědomuji a jak mě vidí mé okolí a jak hodnotím já sám sebe.
Po několika letech studia bojového umění jsem získal respekt k protivníku a stejný respekt získávám k sobě samému. Neboť si uvědomuji, že největším nepřítelem jse já sám sobě.
Držím všem palce ať píši "jenom" deník, či již pokročily dál.
(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 years later...

Vážení kolegové obchodníci,
právě pročítám vaše příspěvky a léčím si tím svou momentálně špatnou náladu po jednom neúspěšném obchodu. Jsem rád, že emoce, které mnou zmítají nejsou ojedinělé. Je mi 45 let a musím vám říci, že i v tomto věku objevuji sám sebe v situacích, které jsem až do této doby, kdy jsem vstoupil na komoditní trhy, nezažil. Nejdříve to bylo takové jako kde jsem byl do této doby co jsem se plahočil v práci, když můžu jednoduše vydělat spousty peněz tzv. v suchém triku. Potom nepředstavitelná obava hraničící s infarktovým vypětím při prvním reálném obchodě. Negativní pocity při ztrátě, ale bohužel prakticky i negativní pocity při zisku. Musím podotknout, že negativní pocity při zisku plynou z toho, že při pohledu na graf zjistíte, že jste vystoupili zbytečně brzo a mohli jste vydělat mnohonásobně více. Myslím si, že problém je, že graf, na který koukáte je nenávratná minulost a šťourat se ve svědomí co by bylo kdyby je velmi frustrující. Možná vypadám jako obrovský pesimista, ale do této doby tomu tak skutečně nebylo. Musím hodně relaxovat, hodně sportovat a užívat si mnoho krásných věcí, abych byl připraven opět sednout k počítači a otevřít další kontrakt. Obchodovat s komoditami mi už zdaleka nepřipadá, tak jednoduché jako na začátku a dnes se skláním před každým kdo tak koná. Je to těžká psychická dřina, ale už jí do konce svého života neopustím. I když jsem se dopustil všech možných chyb popsaných v literatuře. Dejte jen na svůj úsudek, protože má zkušenost je taková, že i zkušení tradeři se můžou absolutně mýlit. Všem držím palce a přeji mnoho úspěchů v obchodování.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...