Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Indikátory: BollingerBands (1)


Bollinger Bands, nebo-li tak zvané Bollingerovy čáry, jsou velmi pozoruhodný indikátor, který rozhodně stojí za bližší prozkoumání. Jeho využití může být pestré a velmi prospěšné, pokud obchodník chápe základní podstatu a dokáže indikátor správně používat.

Indikátor Bollinger Bands (dále jen BB) byl vynalezený obchodníkem Johnem Bollingerem v roce 1980. Vzniku indikátoru předcházela hluboká znalost statistických principů a teorií, na jejichž základě indikátor BB stojí. Základní myšlenkou je teorie tak zvané statistické distribuce dat, která říká, že 95% všech dat v daném časovém intervalu se nachází v rozpětí tak zvaných dvou standardních odchylek. Co si za tím představit?

Teorie standardní distribuce dat a standardních odchylek

Před mnoha lety bylo jistým vědcem dokázáno, že pokud máme náhodně generovaná data, pak všechna tato data bude možné poskládat do grafické podoby tak zvané „bell curve“, nebo-li křivky v podobě zvonu. Jinými slovy, pokud bychom všechna data interpretovali v grafické podobě a například nanášeli na k tomu uzpůsobený kostičkovaný papír, distribuce všech těchto dat by se pak dala jednou zvýrazněnou čárou popsat jako podoba "zvonu" - viz níže. Tuto křivku (bell curve) pak můžeme následně rozdělit na několik částí: střed, nebo-li mean, který reprezentuje průměr ze všech dat v dané časové periodě a dále na dalších několik částí, kterým se říká standardní odchylky od průměru, neboli standard deviation from mean. Přičemž dále platí, že 68% všech dat v daném časovém úseku se bude nacházet v rozmezí -1s až +1s (viz obrázek) - tomuto rozmezí se říká 1 standardní odchylka, 95% všech dat ve stejném časovém úseku v rozmezí -2s až +2s - tomuto se říká 2 standardní odchylky a 99,7% všech dat ve stejném časovém úseku v rozmezí -3s až +3s, neboli v rozmezí 3 standardních odchylek.

Ukázka statistické distribuce náhodně generovaných dat do podoby "bell-curve". Prostředek (špička) zobrazuje průměr všech dat (mean), jednotlivé úseky pak standardní odchylky od průměru.

V tuto chvíli stále ještě rozhodně nic, z čeho by většina z nás byla schopna vydedukovat jak takovéhoto fenoménu využít pro trading - ale nebojte, hned se k tomu dostaneme.

Tak tedy, pokud známe určitou charakteristiku distribuce náhodně generovaných dat, a grafy trhů nejsou nic více a nic méně než náhodně generovaná data (nedělejte si iluzi o tom, že grafy jsou racionálním zobrazením aktuální poptávky a nabídky dané komodity - grafy jsou ve skutečnosti emocionálním zobrazením chování tržního davu a takové se dá defacto nazvat jako náhodně generovaná data), pak víme-li, že 95% všech dat v časovém okamžiku bude vždy náležet mezi 2 standardní odchylky, co se asi stane, jestliže graf určitého trhu vygeneruje hodnotu mimo tyto 2 standardní odchylky? Dříve či později nastane s relativně vysokou pravdepodobností něco, čemu se říká návrat k průměru (revert to mean), což je další statistický fenomén. Jinými slovy víme, že dříve či později zaručeně dojde k otočení trhu, aby se trh mohl vrátit zpět k průměrné ceně. Pojďme si vše zkusit demonstrovat přímo na grafu.

BollingerBands a návrat ceny k průměru

Řekněme například, že chceme pozorovat z pohledu statistického fenoménu standardních odchylek a návratu k průměru časový okamžik za 20 posledních úseček. V tom případě bychom tedy potřebovali zkonstruovat v první řadě průměrnou cenu za těchto 20 úseček (mean) a následně rozmezí 2 standardních odchylek od tohoto průměru. Jak něčeho takového docílíme? Buďto si zobrazíme jednoduchý klouzavý průměr s periodou 20, čímž si zobrazíme mean a následně klouzavé průměry, k jejichž výpočtu použijeme dvě standardní odchylky, nebo zkrátka a dobře zapneme v našem software (např. Gecko Track´n´Trade) indikátor BollingerBands, který přesně toto za nás udělá - nakreslí nám v daném intervalu (20) mean a dvě standardní odchylky od něj. Takový indikátor pak bude mít v grafu následující podobu:

Ukázka grafu s indikátorem BollingerBands a popisem jednotlivých částí a funkcí indikátoru.

Nyní tedy máme graf s indikátorem BB a můžeme si demonstrovat již zmíněný fenomém zvaný návrat k průměru, nebo-li revert to mean. Jeho význam je naprosto jednochý: kdykoliv se cena trhu dostane nad nebo pod křivku BB, dříve či později se cena zase vrátí k meanu! Bollingerovy čáry nám tedy mohou dát skvělý signál k přicházejícímu otočení trhu a navíc můžeme zrhuba předpokládat, kam minimálně trh půjde!

Kdykoliv dojde k proražení Bollingerovy čáry, pak se trh dříve či později otočí a vrátí zpět k průměrné ceně, nebo-li meanu.

Na obrázku jsem z důvodů snazší orientace načrtnul pouze proražení horní Bollingerovy čáry a následný návrat ceny k meanu. Pokud si však zkusíte prohlédnout spodní Bollingerovu čáru, uvidíte stejný fenomén - cena se po proražení spodní Bollingerovy čáry následně vždy vrací dříve či později ke svému průměru (meanu)!

Toto je tedy základní princip Bollingerových čar. Pan Bollinger v podstatě vzal prokázaný statistický fenomén a rozhodnul se pro jeho aplikaci v trzích. Vytvořil indikátor, který interpretuje statistická fakta náhodně generovaných dat a nyní je na nás, abychom tato statistická fakta dokázali proměnit ve výhodu a tu začít konzistentně obchodovat v náš prospěch.

Samozřejmě však není nic zaručené, a to platí i o Bollingerových čarách. Nejedná se o žádný svatý grál, jehož signály předznamenávající pravděpdobné přicházející otočení trhu by byly vždy stoprocentní a který by se dal obchodovat beze ztrát. I u indikátoru BB platí, že se jedná pouze a jen o koncept, který je třeba dále rozvíjet a vypilovat do podoby funkčního obchodního systému.

Příště si tedy o indikátoru BollingerBands řekneme zase trochu více a snad někteří z vás po úplném představení tohoto nástroje již najdou cesty, jak indikátor úspěšně obchodovat.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 21.08.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.