Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Jak se v komoditách vydělávají peníze V. (position sizing)


Před několika týdny jsme se začali v rámci seriálu „Jak se v komoditách vydělávají peníze“ zabývat skutečným grálem pohádkového bohatství – position-sizingem. Zatím jsme si představili model position-sizingu zvaný „Kellyho formule“. Dnes si představíme další osvědčený model, tak zvaný fixed fractional.

Model fixed fractional je též znám pod názvem fixed risk. Jedná se opět o další ze zcela základních modelů position-sizingu, dobře funkčních jak pro větší, tak pro malé obchodní účty.

Princip modelu je velmi jednoduchý. V podstatě nám říká, jaký volit počet kontraktů pro další obchod při stanovené celkové maximální velikosti risku (v procentech velikosti celkového účtu) a dále maximální částce, kterou jsme ochotni riskovat na 1 obchod.
K výpočtu vzorce tedy budeme potřebovat následující proměnné:

  • maximální velikost našeho risku na 1 obchod
  • maximální procento riskovaného kapitálu

Maximální velikost risku na 1 obchod není nic více a nic méně, než velikost našeho SL. Pokud například obchodujeme intradenně a pracujeme standardně se stop-lossem 120 USD, pak bude tato proměnná vždy 120. Pokud obchodujeme například kukuřici, kde se náš stop-loss odvíjí od momentální situace v trhu, a to v rozpětí např. od 200 do řekněme 400 USD, většinou bychom měli používat nejvyšší možnou hodnotu (známou např. z obchodů z minulosti). Variací je však zde bezpočet, a tak v případě stop-lossu s širší škálou možností je třeba trochu popřemýšlet a upravit si parametry nejrůznějšími způsoby k obrazu svému.

Maximální procento riskovaného kapitálu je pak poměrná část našeho účtu, kterou jsme ochotni v rámci jediného obchodu riskovat. Zde opět záleží na strategii – nováčkům doporučuji riskovat na 1 obchod do 3 % účtu, často se pracuje s parametry v rozpětí 3–5 %.

Vzorec určující počet kontraktů do dalšího obchodu je pak následující:

K = Ac*(Pr/100)/R1max

kde

K = počet kontraktů

Ac = velikost našeho účtu

Pr = procento riskovaného kapitálu

R1max = maximální velikost risku na 1 obchod

Praktická ukázka

Praktickou ukázku modelu fixed-fractional dnes opět uskutečníme s použitím programu MSA (Market System Analyzer). Jako vstupní data využiji opět výsledky svého obchodního systému za období leden–březen, tentokrát se však jedná o variaci systému lehce upravenou o jeden další prvek, který mě před dvěma týdny napadlo do systému dodatečně aplikovat (data tedy pocházejí z back-testu). Zde jsou tedy výsledky zmíněného sytému bez aplikace jakéhokoliv position-sizingu a s počátečním účtem 5000 USD:

Systém bez jakéhokoliv position-sizingu vydělal za 3 měsíce 7298 USD a při draw-downu 4,07 % tak zhodnotil náš účet o 145,96 %.

Nyní aplikujeme position-sizing fixed fractional model, a to s hodnotou riskovaného kapitálu 4 % a maximální velikostí risku 80 USD (můj maximální SL v dané variaci systému). Na každý jeden obchod tedy velikost mého základního SL odpovídá 4 % mého účtu (jedná se již o agresivnější hodnotu, kterou nedoporučuji aplikovat, pokud nedosahujete růstu kapitálu v podobě relativně stabilní rostoucí equity křivky s minimálním draw-downem). Opět ponecháme jako počáteční velikost účtu 5000 USD. Dosazený vzorec by vypadal takto:

K = Ac * (4/100) / 80

přičemž hodnota Ac je na počátku 5000 USD (s touto hodnotou mi vzoreček dává výsledek 2,5 - budu tedy na začátku obchodovat 2 kontrakty) a průběžně se mění podle aktuální výše mého účtu.

Nyní se podívejme na výsledek aplikace fixed-fractional metody od samého počátku obchodování systému:

Vidíme zde jednoduché „kouzlo“, s jehož pomocí jsme rázem z profitu 7298 USD udělali profit 73 556 USD, a zvýšili tak zhodnocení účtu ze 145,96 % na 1471,12 % za 3 měsíce, což je o celých 1325,16 procent více! Vidíte tedy, jak silný dokáže vzorec fixed fractional position-sizingu být. Všimněte si i dalších proměnných – zatímco zisk se téměř zdesetinásobil, draw-down se „pouze“ zpětinásobil. Navíc velikost draw-downu je stále velmi akceptovatelná.

Variace Larryho Williamse

Metodu position-sizingu využívá ke svým fenomenálním úspěchům v lehce obměněné podobě i obchodník Larry Williams. Jeho vzorec je však nepatrně odlišný. Na místo proměnné „maximální velikost risku“ používá Larry Williams proměnnou „maximální ztráta v minulosti“. Řada obchodních metod Larryho Williamse totiž pracuje s výstupy na open následujícího dne, což znamená, že může občas dojít k velké otevírací mezeře proti otevřené pozici, a to ve velikosti větší, než je základní stop-loss. V obchodních metodách Larryho Williamse není tedy maximální velikost risku na 1 obchod zcela adekvátní proměnná, daleko „bezpečnější“ je vzhledem k povaze jeho strategií používat právě proměnnou „maximální ztráta v minulosti“. Kompletní vzorec position-sizingu Larryho Williamse pak vypadá následovně:

K = Ac*(Pr/100)/Lmax

kde

K = počet kontraktů

Ac = velikost našeho účtu

Pr = procento riskovaného kapitálu

Lmax = maximální ztráta v minulosti

Poznámka: procento kapitálu bývá u Larryho Williamse kolikrát skutečně vysoké – zhruba v rozmezí 10–15 % (Larry Williams je svým často vysoce riskantním přístupem pověstný).

Závěrem

Metodu fixed fraction využíváme pro naše obchodní strategie i my s Petrem. Metodu považujeme za vysoce funkční a bezpečnou, a proto doporučujeme odzkoušet a prozkoumat tuto metodu i ostatním obchodníkům.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 20.04.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Jak se v komoditách vydělávají peníze IV

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.