Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Používání volume profilů ke konkrétním profitům – praxe


Práce s volume profily představuje z mé zkušenosti jeden ze způsobů, jak trhům více porozumět a následně z nich profitovat. Často říkám, že skrz volume vyprávějí trhy určitý příběh a jen je třeba se jej naučit číst. Jde o praxi, kterou sám využívám jak v diskréčním, tak v automatizovaném tradingu. Pojďme se podívat na další praktické ukázky.

Volume profily považuji za velmi důležitý nástroj analýzy trhu. V poslední době jsem o něm na Finančníkovi publikoval tyto články, které doporučuji k přečtení:

Sledujeme stopy ostatních obchodníků – volume profil
Profily trhů coby základní „filtr“ obchodů – profitujeme ze stop ostatních obchodníků

Sám používám profily zejména ve spojení se situacemi, kdy se trhy pohybují spíše do strany. Takových momentů bylo nyní v akciových trzích méně. Nicméně zrovna včera nabídly trhy velmi dobrou ukázku toho, jak je možné profily prakticky využít:

Jak jsem na Finančníkovi již mnohokrát psal, ty nejlepší obchody přicházejí vesměs z připravených oblastí. A ty nejčastěji připravuji s pomocí profilů.

Konkrétně žluté linky jsem měl zakreslené v trhu před otevřením. Nejsrozumitelnější je spodní úroveň 5 337, ze které byl nakonec dobrý FIMS long obchod označený zelenou šipkou.

Žlutá linka na úrovni 5 337 koresponduje se spodní „hranou“ jedné z hlavních oblastí, kterou cena v posledních úsečkách vyššího timeframe akceptovala a ze které se zatím příliš nevzdálila. Jde o oblast vyznačenou bílým obdélníkem a je vidět, že i v noci na oblast trh reagoval.

Trh se odráží od úrovně kolem 5 337, aby se vrátil alespoň k úrovni vyznačené bílou šrafovanou linkou. Proč tomu tak je, lze jen spekulovat. Nicméně v grafu je tento princip jasně patrný.

Navíc oblast B představuje low noční seance – ta se pohybovala také spíše do strany bez výraznějšího zapojení nakupujících či prodávajících. Pod low noční seance lze očekávat silnější obchodní aktivitu – netrpělivé short breakout obchodníky vstupující market prodeji (přes stop příkazy), stop-lossy swingových obchodníků (opět market prodeje) a možná i nákupní aktivitu větších chytrých obchodníků, kteří zde očividně nakupovali i 21.2. To vše s tendencí trhu vracet se k úrovni vyznačené bílou šrafovanou linkou.

Abych nebyl pochopen špatně – z úvah uvedených v předchozím odstavci samozřejmě nevím, jestli se cena na 5 337 otočí. Ale mohu vytušit, že půjde o oblast vesměs zajímavou pro řadu obchodníků a patrně zde bude probíhat výrazná aktivita market prodávajících. A právě takové oblasti se vyplatí v intradenních trzích vyhledávat, neboť ty nabízejí často zvýšenou volatilitu, zapojení slabších obchodníků a šanci na rozumné profity.

Navíc se v nich odehrávají situace, které bychom mohli nazvat jako „standardní“. Zobrazený vstup 1 jednu přesně takovou využil – stop-run na dlouhé pozice slabých obchodníků, kteří těsně před vstupem houfně začali do trhu naskakovat, aby je následně „vypláchl“ očekávaný spajk signalizující poslední reverz. Finální vstup je tedy potřeba dobře časovat, což sám sleduji pomocí orderflow. Ale to už je zase jiná kapitola.

Tedy sami vidíte, že právě vyšší timeframe (zde 30minutový) poskytuje často srozumitelnější pohled než timefrime nižší. Pro mě je to právě „mapa“ vyššího timeframe s volume profily, která mi hodně pomáhá vytipovat oblasti, které mohou být pro obchod nejzajímavější.

Dané oblasti lze ostatně následně zobchodovat řadou způsobů. U větších oblastí používám například opční spready (a oblasti obchoduji swingově). V intradenním obchodování pracuji s orderflow a s jeho pomocí i řídím pozice. FIMS orderflow obchody jsou tak spíše pro bližší targety s vyšší pravděpodobností. Tedy nemusí být vždy optimální snažit se konkrétním vstupem zobchodovat celou vyváženou oblast. To je vidět i na zobrazených obchodech, které vycházejí již z dění na nižším timeframe.

TIP: Zkuste si zobrazit volume profily na 30minutovém grafu. Nastavit si v grafu noční a denní seanci a sledovat, jak trh reaguje na S/R úrovně menších vyvážených oblastí. Uvidíte, že jsou to často právě podobné oblasti, které vedou k obchodům se zajímavým potenciálem.

Pro FIMS tradery: Mechanismus orderflow vstupu rozebírám ve vlákně mých orderflow obchodů, kde je možné jej diskutovat.


Petr

(publikováno 23.02.2017, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
volume, market, S/R, obchodní příkazy

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.