Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Proč obchodovat raději algoritmicky a jak jednoduše na to? [1]

  Po mé sobotní přednášce na konferenci ShowFx jsem měl možnost si s řadou z vás povídat o dnešních profitabilních obchodních taktikách a hodně jsme diskutovali o mechanickém algo obchodování. Trhy se opravdu mění, a tak bych rád některé argumenty, proč se orientuji tímto směrem, zaznamenal i na web. Spolu s tipy, jak konkrétně začít.

    
  Foto (c)depositphotos.com  

  Co si představit pod pojmem algoritmické obchodování?

  Pojem je velmi široký. Sám jej používám v momentě, kdy mám na mysli strategie, které jsou 100% mechanické a jednoduše backtestovatelné pomocí počítačů (do kterých nadefinujeme pravidla systému). V nejvyšší podobě jsou strategie počítači také obchodovány (ale není to podmínka – viz dále). Protipól algoritmických strategií jsou tzv. diskréční systémy, kdy obchodník volněji následuje pravidla systému a kombinuje je s vlastním zvážením situace v trhu (a obchody zadává ručně).

  Proč převádím své obchodování na algoritmické a proč byste o tom měli uvažovat také?

  Sám jsem přes patnáct let obchodoval diskréčně. Postupně chci ale tuto cestu zcela opustit a peníze na burze vydělávat jen algoritmicky. Samozřejmě mé důvody nemusí platit pro vás. Určitě je možné dále obchodovat diskréčně. Pokud ale s burzou začínáte, tak je dobré zvažovat pro a proti jednotlivých směrů, ve kterých se samozřejmě spousta know-how prolíná. Jde tak spíše o zvolený úhel pohledu. Zde jsou mé hlavní důvody, proč se poslední roky algo obchodování věnuji tak intenzivně:

  Trhy se mění stále rychleji.
  Z pohledu začínajících obchodníků toto nemusí být tak zřejmé, ale je to realita. Mění se spousta věcí. HFT ovlivňují, jak se trhy chovají na mikroúrovni, moderní a rychlé počítače mění i dlouhodobě zajeté tendence tím, jak postupně pomocí dataminingu arbitrážují jednotlivé dříve fungující „edge“. Není to tak, že by „nic nefungovalo“, ale obchodník se musí rychleji přizpůsobovat a hledat nové výhody. Což znamená hodně výzkumu a neustálá adaptace. A to je u diskréčního obchodování náročné. Zejména s výhledem, že se vše bude bezesporu ještě zrychlovat. Pokud máte představu, že se na určitém timeframe „naučíte“ obchodovat nějaký např. cenový pattern a ten tam zůstane navěky, tak je to typický omyl začátečníka podpořený jen tím, kdo za peníze učí podobný pattern hledat. Zejména, budete-li obchodovat likvidnější trhy, kam se dají umísťovat větší peníze. Je jen otázka relativně krátké doby, než pattern začnou obchodovat počítače hedgových fondů a je po edge... (což se patrně stalo již před lety tak i tak).

  Algo systémy jsou mnohem flexibilnější.
  V souvislosti s předchozím odstavcem samozřejmě platí, že výhody mizí i v algoritmicky obchodovaných systémech. Lze je ale mnohem snáze nahrazovat. Moderně navržená struktura algo systému by měla být modulární. Měla by být oddělena například funkce pro „vstupy a výstupy“, risk management, obchodované trhy (a position sizing) atd. Obchodník tak sice také musí hledat další výhody, ale jejich aplikace do trhů po otestování už je triviální.

  Algo systémy lze lépe diverzifikovat.
  Pro mě jeden z hlavních důvodů, proč jsem nakonec směru algo obchodování dal svoji plnou pozornost. Tím, jak se trhy mění a současně je v nich mnohem více sil automaticky vyhledávajících „edge“, nejsou obchodované výhody tak stabilní jako dříve. V systémech se zvyšují období, kdy systémy vydělávají a kdy stagnují. Přitom se s tím často nedá nic dělat a je třeba dané období „přetrpět“. Typickou ukázkou je equity z mého live účtu jedné strategie vyučované v základním kurzu (viz equity uprostřed stránky), kdy equity nejprve rostla, pak šla pár měsíců do strany a následně opět rostla k zajímavému zhodnocení (uvedená equity je zcela bez páky). Pochopitelně se můžeme snažit systémy „upravovat za chodu“, ale všichni víme, jak toto končí. Nebo prostě obchodovat více přístupů najednou tak, aby se vzájemně doplňovaly. Plus samozřejmě diverzifikace dobře funguje i zapojením dalších trhů. Což je mnohem snazší pomocí algoritmů.

  Know-how lze využít efektivněji.
  V tradingu bychom měli vždy myslet na čas strávený s trhy. Osobně se trhům věnuji právě proto, abych získal při dostatečné „výplatě“ více volného času. A bohužel tam, kde v některých směrech stačila pro krásný profit v diskréčmím obchodování hodina denně, je dnes třeba na příležitost čekat déle. A k tomu je ještě samozřejmě potřeba počítat i s časem věnovaném dalšímu výzkumu a zažíváním nových aktualizovaných strategií.

  V algoritmickém obchodování je také nutné věnovat čas výzkumu (stejně jako v diskréčním obchodováním), ale pokud již mám hotovou technologickou stránku autotraderu, nemusím se strategií trávit další čas jejím sledováním. V tomto je úspora času neskutečná. Navíc i výzkum nových přístupů bývá rychlejší. Nový systém vzniká často na základě nějakého neotřelého nápadu, který mohu získat třeba při sportu. Otestování a implementace už pak bývá otázka velmi krátké doby.

  Algo obchodování lze dělat více týmově.
  Poslední roky jsem měl možnost nahlédnout pod pokličku obchodníků spravujících úspěšně i hodně velké účty a uvědomil jsem si další důležitý fakt. Komplexnost trhů narůstá a jednotliví obchodníci to mají čím dál těžší. Je to podobné jako v podnikání. Určitě lze uspět jako sólo živnostník, ale hodně bohatí a úspěšní podnikatelé těží zejména z práce týmů, kde se výsledky práce určitým způsobem násobí a těžit z nich mohou nakonec i jednotliví členové týmu.

  U algoritmického obchodování lze na úkolech pracovat v týmu mnohem snáze než v diskréčním obchodování, které je hodně solitérní záležitostí. To je v dnešní době velmi silný argument.

  Algoritmy lze vydělávat mnohem více peněz.
  Začínající tradeři mívají o tradingu naivní představy. Přečtou si historickou knihu, kde se někomu se štěstím podařilo před 30 lety jeden rok proměnit pár tisíc dolarů do milionu a mají pocit, že právě o tom trading je. Bohužel není. Jistě, můžete mít štěstí a něco podobného zopakovat i dnes, ale je to podobné, jako vyhrát v loterii. Prostě je to o ohromném štěstí „být se správným nástrojem na správném místě“ a rozhodně to není opakovatelné. Trading je z mého pohledu nejlepší podnikání na světě, ale je třeba jej pochopit. Určitě se dá uživit zhodnocováním vlastního kapitálu. Buď ale musíte obchodování obětovat opravdu hodně času, nebo zhodnocovat větší kapitál. Ten řada obchodníků spravuje v nějaké externí podobě a bere si část ze zisku, což může být skutečně extrémně výdělečné. Algoritmy lze z mé zkušeností větší kapitál spravovat mnohem jednodušeji – jak z důvodu diverzifikace, tak z důvodu limitů vlastní hlavy při diskréčních obchodech.

  Algoritmy obchodníka donutí dříve zaměřit se na podstatu věci.
  Tento argument je podstatný především pro začínající obchodníky. Ty algoritmické obchodování odrazuje proto, že nastavuje hned od začátku realističtější zrcadlo skutečného stavu věcí než diskréční obchodování.

  Diskréční obchodování totiž vypadá od začátku jednodušeji. Vždyť přeci stačí sledovat jen tento indikátor/pattern, nastavit si SL/PT a kliknout v momentě signálu. Jakmile rozchodím platformu, získám data, tak se do všeho mohu pustit a začít vydělávat... Bohužel se ale množství nezbytné práce a investovaného času objevuje postupně. Obchodník po čase (měsíce, roky) často začne zjišťovat, že stále nevydělává. To už je ale v době, kdy do daného stylu investoval spoustu úsilí (a často i peněz), takže je mu líto daný směr opustit. Vždy to navíc vypadá, že stačí „málo“. A tak se často reálně nefungujícímu přístupu věnuje další roky, ve kterých se snaží nejčastěji pracovat například na své hlavě nebo prostě přístup zlomit dalším tréninkem...

  V algoritmickém obchodování je nejtěžší nalézt první funkční přístup, což prostě paradoxně realisticky více vystihuje podstatu problému. Obchodník pak investuje více času do studia skutečných cest, které jej pak rychleji dovedou k ziskům.

  Celý tento argument se nakonec ale vztahuje i k pokročilejším diskréčním obchodníkům. Sám jsem často dlouho ručními backtesty testoval přístupy, o kterých jsem byl pocitově přesvědčený, že budou fungovat. Abych pak zjistil, že to byl skutečně jen pocit. Při znalosti dnešních postupů (do kterých jsem ale musel pár let práce investovat) jsem schopen podobnou myšlenku ověřit za pár hodin a v ušetřeném času s velkou pravděpodobností nalézt jiný, funkční přístup.

  Zpětně bych řekl, že oba směry jsou reálně podobně náročné a vyžadují obdobné časové investice. Jen obchodník čas investuje do odlišných znalostí, u kterých se v budoucnu výrazně liší využitelnost.

  Jak jednoduše na algo obchodování?

  Systematické obchodování pomocí algoritmů má řadu výhod, které si myslím podvědomě uvědomuje mnoho traderů. Současně ale s pocitem, že daná oblast je tak komplikovaná, že vlastně ani nestojí se do ní pouštět. Navíc v situaci, kdy by studium nových přístupů znamenalo opustit některé směry a postupy, kterým se člověk v tradingu věnoval dosud.

  Upřímně – byl jsem na tom před lety stejně.

  Z dnešního pohledu ale vidím, že to zas tak komplikované není. Není třeba vyřešit vše najednou. Cílem není se pustit do algoritmického obchodování a za měsíc obchodovat vše počítači. Spoustu postupů lze aplikovat postupně. Například i tak, že nejprve obchodník začne u diskréčního obchodování více přemýšlet systematicky, následně začne pravidla vyhodnocovat počítačem, ale příkazy zadávat ručně atd.

  Shrnutí konkrétních bodů „jak na to" připravím do některého z následujících článků. Do té doby doporučuji přemýšlet o dnes publikovaných bodech, a pokud k nim budete mít nějakou vlastní zkušenost, pošlete mi ji klidně do e-mailu na petr@financnik.cz.

  13.5.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Finančník představuje pracovní skupinu AlgoLab

  Ať to byly mé poslední návštěvy různých odborných konferencí typu QuantCon, možnost nahlédnout pod pokličku několika úspěšných hedgových fondů či nakonec má aktuální práce na vlastním fondu, rezonovala mnou jedna základní myšlenka – úspěch v tradingu je dnes více než dříve zásluhou týmové spolupráce. Jednoduše proto, že svět je komplexnější než před pár lety, vše se digitalizuje a zrychluje. Navíc jsem přesvědčen, že proces bude dále pokračovat stejnou tendencí.
     Foto (c)depositphotos.com   Samozřejmě to neznamená, že by jednotlivec nemohl uspět. Ale jeho cesta je určitě náročnější. Hlavně od určité úrovně zkušeností, kdy již potřebuje spravovat více peněz, vytvářet diverzifikovanější strategie, ideálně stavět řešení pro autotrading, udržovat vše v chodu, přemýšlet o nových obchodních taktikách, ty backtestovat, sledovat zásadní fundamentální informace atd. V týmech je vše jednodušší, neboť lze mnoho činností jednotlivců efektivně sdílet ostatním, kteří se jimi sami pak nemusí zabývat. Výkonnost celé skupiny je tím pádem neporovnatelně vyšší, než by byla výkonnost jednotlivých traderů pracujících samostatně.
  Toto pochopitelně mnoho traderů ví a buď pracují v profesionálním zázemí různých fondů, sami si formují pracovní skupiny, nebo si kolem sebe platí týmy analytiků a programátorů.
  Bohužel méně zkušení obchodníci řeší zásadní problém. Těžko se mohou integrovat mezi profesionální obchodníky (kterým nemají co nabídnout) a vytvářet skupiny složené jen z nezkušených obchodníků vesměs nikam nevede. Přitom právě v začátcích obchodování přináší zapojení do aktivní skupiny největší hodnotu.
  A podobné zázemí nyní nově nabídne na Finančník.cz skupina AlgoLab, kde budu se svým týmem sdílet vše podstatné, na čem aktuálně pracujeme.
  Na Finančník.cz se snažíme vytvářet začínajícím i pokročilým traderům co největší podporu. I přesto jsme si ale všimli občasných postesků nad osamocenou prací a blouděním ve slepých uličkách. A to je důvod, který mne dovedl k vytvoření pracovní skupiny AlgoLab.
  Skupina bude zaměřena na plně systematické obchodování všech typů trhů, které sám obchoduji – komodity, akcie, opce. Jejím hlavním cílem bude obchodníky integrovat do pracovní skupiny a poskytovat jim inspiraci a motivaci v podobě aktivně připravovaného obsahu a řízených setkání.
  Jak bude vše fungovat?
  Základem úspěšné skupiny je její vedení a směřování. To budu ve skupině AlgoLab mít na starosti sám. Do skupiny plánuji uvolňovat výstupy mé práce (a samozřejmě týmu lidí, které zaměstnávám) tak, aby se ostatní účastníci skupiny mohli naší prací a zkušenostmi inspirovat a třeba si ji i pro sebe posunou dále. Ve skupině budu aktivní, takže se případně zapojím do debat o daných tématech, což zpětně může pochopitelně obohatit nás všechny.
  S členy skupiny se plánuji setkávat (osobně i virtuálně), aby mezi sebou mohli obchodníci navázat bližší kontakt a třeba spolupracovat na vlastních projektech (například rozvíjející poskytnuté tipy).
  Co konkrétně budu ve skupině sdílet?
  Určitě chci začít se sdílením konkrétních obchodních systémů, které jsem testoval a které mi dávají smysl pro nasazení (případně je sám obchoduji). Pochopitelně nemusí vždy jít o úplně přesné nastavení, se kterým sám pracuji, ale v uzavřené skupině mi nedělá problém sdílet cokoliv. Hodně obchodníků na Finančníkovi řeší výzvy s plnou automatizací například portfolio obchodování. Práci jsme v týmu udělali na implementaci automatického portfolio obchodování pomocí Amibrokeru, což je myslím pro začátek zcela ideální řešení vhodné pro diskuzi ve skupině. Plánuji se ale věnovat i svým „udělátkům“ v Pythonu a podobně.
  Nicméně nečekejte, že skupina bude představovat hotový kurz. Nebude. Kurz je z mého pohledu prostředí, kde se prezentují velice vypilované informace, s jejichž uspořádáním se pojí opravdu hodně úsilí a času. Ve skupině chci sdílet informace v pracovní formě – pro mě jsou hodnotné testy například i teorií, kde se edge nakonec nepotvrdil (čímž mohu ušetřit mnoho času jiným obchodníkům, kteří by jinak šli stejnou cestou) atd.
  Pro koho bude skupina určena a jak se zapojit?
  Skupina je určena pro obchodníky, kteří chtějí rozvíjet systematické obchodní přístupy. Určitě se nepředpokládá znalost programování, protože jeden z cílů skupiny je propojovat tradery s programátory. Účastníci skupiny by měli mít silnou motivaci posouvat se v trzích směrem k diverzifikaci různými styly obchodování. Systematické strategie budou sdíleny včetně konkrétních kódů, aby je bylo možné snadno testovat a implementovat. Ty budou ve formátu programů Amibroker, TradeStation, případně v jazyce Python. Kódy budou v otevřené podobě a lze je tak převádět i do jiných jazyků.
  Konkrétní podobu skupiny plánuji dotvářet postupně tak, jak v ní bude vznikat život.
  Co je jisté:
  a) Velikost skupiny bude trvale omezena na jasně daný počet obchodníků. Noví se budou moct do skupiny dostat jen pokud někdo stávající vypadne. Tak bychom mohli dosáhnout pracovního prostředí, ve kterém se obchodníci budou znát i osobně. Současně chci ale nastavit velikost skupiny dostatečnou tak, aby se do ní dostali všichni, co o to budou mít aktuálně zájem.
  b) Zapojení do skupiny bude placené. To je upřímně jediný způsob, který se mi za 15 let fungování Finančníka osvědčil pro prostředí, ve kterém je nakonec stejně většina účastníků spíše pasivních. Pro smysluplné fungování skupiny bude třeba aktivně tvořit obsah a jeho tvůrcům platit. Chtěl bych více vysílat zástupce Finančníka na konference, chci sdílet i výstupy prací s daty, která jsou poměrně drahá atd. Cena bude odpovídat obsahu a stanovena později, až podle toho, jak proběhnou první měsíce skupiny (ty budou bezplatné). Určitě ale nepůjde o úplně symbolickou částku, neboť cílem je sdílet ve skupině hodnotné informace, se kterými budou účastníci vydělávat peníze a ušetří jim opravdu hodně vlastního času a investic. Maximálně tak využijte bezplatný provoz skupiny!
  c) Skupina bude bezplatná do 1.8.2019 (viz update níže) a mohou se do ní v tuto chvíli zapojit všichni absolventi kurzu Vytváříme AOS – od myšlenky k automatizovaným profitům. Tedy samozřejmě i stávající absolventi kurzu, kteří tak získají přístup k dalším strategiím a obchodním myšlenkám. Omezení na tento kurz je zde proto, že ve skupině chci pracovat s obchodníky, kteří k trhům přistupují podobně jako já. Účastníci bezplatného běhu budou mít následně prioritní právo na místo ve skupině a budou moci pokračovat ve skupině za nižší úvodní cenu.
  Vše ostatní bude předmětem dalšího vývoje skupiny.
  Je mi jasné, že skupina není úplně pro všechny. Zejména není pro úplně nové zájemce o trading, pro ty je ale na Finančníkovi opravdu hodně bezplatného obsahu a také propracovaný Základní kurz, který vás může velmi rychle posunout k prvním profitům. Na druhou stranu věřím, že AlgoLab dokáže zaplnit jednoznačnou mezeru pro obchodníky, kteří již mají jasnou představu, co očekávají, co jsou za to ochotni platit a potřebují se zejména rychleji a efektivněji dostat k cíli.
  Důležitá informace na konec
  Všichni účastníci zmíněného AOS kurzu mají nyní do skupiny automaticky nastavený přístup. Skupinu naleznete v diskuzi na tomto linku. První téma, které jsem připravil k diskuzi a inspiraci je kompletní popis rotační momentum strategie (testy, vysvětlení, kódy pro AOS). Téma naleznete v klubu zde.
  Těším se na vzájemnou komunikaci, vaše postřehy a aktivní účast. O dalších připravených tématech budu informovat.
  Zaujala Vás možnost členství ve skupině, zajímá vás automatizace obchodování? Při zakoupení kurzu Vytváříme AOS – od myšlenky k automatizovaným profitům získáte do skupiny okamžitý přístup. A nezapomeňte – dostanete tím také přednostní právo v členství pokračovat i nadále a za nižší úvodní cenu!
  Update 2019: S ohledem na skutečnost, že práce se skupinou není tak intenzivní jak jsem se obával a samotného mě ve vlastním tradingu posouvá při zpracování témat  kupředu, rozšiřuji bezplatné fungování skupiny do 1.8.2019.

  Litujeme, ale tento kurz již není možné objednat

  Litujeme, ale tento kurz již bohužel není v nabídce.

  Aktuálně nabízené kurzy naleznete na stránce http://www.financnik.cz/exe/webinare/
   

  Má přednáška na QuantExpo

  Pražské QuantExpo bude především o zahraničních osobnostech a jsem moc rád, že se do Prahy podařilo pozvat velmi zajímavé tradery s praktickými tématy. Jedním ze dvou česky prezentovaných témat (vše ostatní bude samozřejmě do češtiny tlumočeno) bude má přednáška. Co jsem si připravil a proč si myslím, že je dobré se na téma trochu připravit?
   
     >  
  Systematické a algoritmické obchodování představuje mix několika základních dovedností – nápadů, datových analýz a programování. Myšlenek a prezentovaných obchodních přístupů je dnes k dispozici prakticky neomezené množství a každým dnem jsou publikovány nové. Málokterý obchodník je přitom zkušený trader a současně dobrý programátor v jedné osobě. A tak vzniká u mnoha traderů otázka – jak efektivně dostupné myšlenky ověřovat a adaptovat? Jak smysluplně vypadající modely rychle otestovat coby obchodní systém a najít takové, které stojí zato předat k robustnějšímu naprogramování?
  Více než kdy jindy přichází ke slovu potřeba prototypování. To znamená velmi rychlého otestování obchodní myšlenky bez toho, aniž bychom museli dobře ovládat programování, složitě vytvářet dlouhé programovací kódy, ladit je a kompilovat. Ideálně s možností zcela volného využívání všech informací bez omezení ze strany používané platformy. Tedy například s využitím libovolných přístupů a dat (kdy osobně vidím velký prostor ve využívání a kombinování různých alternativních dat), bez nutnosti data složitě připravovat a čistit a s naprostou flexibilitou kombinování všeho, co kombinovat chceme (různé systémy do portfolií atd.). A bohužel tradiční dostupné softwary na toto stavěné nejsou.
  Na QuantExpo tak chci ve své přednášce ukázat, jak snadno lze pro prototypování použít Python. Jeden z hlavních bezplatných nástrojů, který se dnes ve finančním světě pro tyto účely používá čím dál více. Pochopitelně nepůjde o „kurz používání Pythonu“, spíše plánuji prezentovat, že s hotovými moduly, které jsou pro Python dnes bezplatně k dispozici, jde prototypovat systémy opravdu velmi jednoduše. Vše budu ukazovat na konkrétním příkladu prototypování myšlenky obchodního systému statistické arbitráže, což je z mého pohledu mj. i zajímavý diverzifikační přístup do portfolií zejména v době vyšší volatility. Krok za krokem uvidíte, jak se až překvapivě rychle můžeme dostat od základní myšlenky k finální equity křivce i s tím, že pro výpočet hodnoty hedge pozice použijeme pokročilejší statistickou funkci.
  Celý komentovaný kód pak budu poskytovat ve formátu jupyter notebook, ve kterém je velmi snadné jej upravovat, zkoušet a rozvíjet. Z mého pohledu tak jde o ideální start pro seznamování se s Pythonem, kdy trader nezačíná studiem nudných principů programovacího jazyka (byť jednoduchého), ale řeší konkrétní, pro něj zajímavou situaci. A teprve ta ho „donutí“ k tomu, aby se naučil i potřebné základy jazyka. Sám jsem s Pythonem začínal touto cestou a jsem za ní nesmírně rád, protože mi v důsledku v tradingu velmi rozšířila mé možnosti a schopnosti.
  Pokud vás téma prototypování obchodních přístupů s Pythonem zajímá a chcete naplno využít informace, které budu na QuantExpo předávat, doporučuji zkusit si Python nainstalovat a začít jeho prostředí zkoumat (hlavně si najděte tutoriály na spuštění jupyter notebooku). Pokud nejste programátoři a nechcete řešit postupné doinstalování různých knihoven, tak bych začal stažením balíku Anaconda – určitě použijte instalátor s Pythonem 3.6. Po přednášce budete tak moci ve studiu hned pokračovat s pomocí mého dodaného Notebooku. A samozřejmě v rámci QuantExpo můžeme hned osobně probrat otázky, na které jste při zkoumání prostředí Pythonu z pohledu tradera narazili.
  A mimochodem – minimálně Robert Carver má ke své přednášce o optimalizaci portfolií také k dispozici Python kódy. A co jsem viděl, tak ve stejném jazyce publikoval kód svého systému akciového portfolia i Andreas Clenow. S postupně získávanými znalostmi tak budete schopni hned prototypovat i jeho myšlenky (s přímo dodaným kódem), a rychle tak zapracovávat know-how do vlastních workflow.
  Se všemi se těším na setkání 4.11.2017 v Praze na QuantExpo nejen na mé přednášce.
×

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.