Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • O čem je trading

  Pokud patříte mezi začínající obchodníky, měli byste vědět, o čem všem trading je. Osobně jsem poznal, že mnoho lidí často chápe trading trochu jinak, například jako „gambling“, nebo jako rychlý a bezstarostný zdroj neomezených příjmů. Pojďme si tedy říci, na co vše by se měl začínající trader připravit.

  Peníze na prvním místě

  V tradingu jde v prvé řadě o to, abychom vydělávali peníze. To bohužel není zase až tak samozřejmé jak to může znít. Ve svém životě jsem potkal řadu obchodníků, kteří již byli ve skutečnosti poměrně slušně finančně zabezpečení a tudíž nehledali ani tak příjem, jako zábavu a vzrušení. Znám příběhy lidí, kteří si mohli dovolit ztratit miliony korun a dokonce i dolarů – a také je ztratili. Tito lidé necítili trading jako byznys pro generování příjmu, ale daleko více je bavilo vzrušení ze samotného tradování, nebo neustálé pokoušení vlastního ega. Přitom řada lidí si ve skutečnosti v začátku ani neuvědomí, že ve skutečnosti necítí až tak silnou potřebu vydělávat peníze, jako že je spíš uspokojuje účastnit se tohoto ohromného a neomezeného byznysu, dělat dojem na známé, nebo se vyžívat ve všech těch technických hračičkách, které se k tradingu váží. Pokud se rozhodnete tradovat, je to úplně totéž, jako když se rozhodnete založit si firmu a začít podnikat: cílem obojího by mělo být generovat zisk.

  Nedělejte to, co vás nebaví

  Bohužel rozhodnutí generovat zisk ještě samo o sobě neznamená, že tomu tak skutečně bude. Znám kolem sebe mnoho případů podnikatelů, kteří mají i několik firem, ale zisk se stále nedostavuje. V jisté době jsem se podobnými případy zabýval a došel jsem k závěru, že zisk často generují až lidé, které jejich práce skutečně baví, kteří svou prací žijí a kteří dokáží kombinovat profesionalitu a zkušenosti spolu s vášní pro danou věc.
  Osobně se domnívám, že pokud cítíte, že by vás trading zase až tak příliš nebavil, ale že chcete jen nějaký přísun peněz nebo trochu zbohatnout, najděte si něco jiného. Trading vás zkrátka a dobře musí opravdu „pohltit“, abyste byli schopni překonat prvotní překážky a začít úspěšně profitovat. Obchodníci, se kterými jsem měl možnost se setkat a kteří vydělávají miliony dolarů (a jezdí na dovolenou alespoň 5x do roka) trhy skutečně žijí. Baví je sledovat co se na trzích děje, jaké nové trendy hýbou světovými ekonomikami, zajímá je, co dělají jiní tradeři... Vše však probíhá nenuceně a přirozeně. Nejde o to, že „musíte“, ale že zkrátka chcete, protože vás to baví, inspiruje, naplňuje.

  Ve svém okolí vídám mnoho neštěstných lidí, kteří jsou primárně nešťastní proto, že dělají práci, která je nebaví. Myslím si, že dělat práci, která člověka nebaví, je jednou z největších tragédií. Lidé by se něměli bát více experimentovat a více měnit své zaměstnání – pocit, že děláme co nás baví, je totiž velmi osvobozující a naplňující. Navíc teprve až když děláme co nás baví, začínají se dostavovat často nečekané efekty. Vím, že to celé může znít trochu jako klišé, ale to je právě problém – lidé už podobné věci chápout jako klišé zcela automaticky, proto se nad nimi nezamýšlejí hlouběji a nesnaží se dle nich řídit. Podívejte se přitom po svém okolí: nejsou lidé, kteří dělají to, co je baví, mnohem klidnější, vyrovnanější a šťastnější? (Jen tak mimochodem, poslední příklad jsem viděl na svém tátovi, který před rokem změnil po 15 letech zaměstnání a díky tomu, že konečně dělá co ho baví a těší, skoro zázračně „omládl“ o dobrých 10 let).

  Trpělivost

  Mnoho obchodníků si plete pojem „trading“ s pojmem „akce“. Převážně z hollywoodských filmů mají trading spojený s adrenalinovým zážitkem, obchodní hrdiny znají z filmů typu Wall Street jako testosteronové hyper-aktivní dravce. Jenomže jak už to bývá, Hollywoodská realita bývá většinou značně zkreslená. Trading je ve skutečnosti relativně rutinní a nudná záležitost, ve které jde o to si dobře věci naplánovat, pečlivě zorganizovat a co nejvíce rutinně vykonávat. Ano, trading je často nuda (naštěstí ne vždy) a k této nudě patří nekonečná čekání. Musíme se naučit čekat na příležitosti, které na rozdíl od hollywoodských filmů nepřícházejí každý den, musíme se naučit čekat v našich otevřených pozicích, než se dostatečně „vyvinou“ a nadělí nám zisk. Představa jedince hlasitě kříčícího do telefonu na svého brokera a zadávajícího obří příkazy proto, aby za pár minut křičeli do celého světa, že právě vydělali 100 miliónů, je relativně zcestná. Trading je ve skutečnosti o tom, že trpělivě čekáme na drobné částky, které pomalu, jedna po druhé přicházejí na náš účet a pokud vše děláme správně, skládají se a rostou, takže na konci roku můžeme zjistit, že máme před sebou nákup nového automobilu spojeného s luxustní dovolenou v Karibiku a přitom mnoho dnů v průběhu roku vypadalo jako velká nuda, plynoucí z nekonečného čekání. Na druhou stranu, netrpělivost vás může finančně doslova „zahubit“. Pokud tedy doposud máte ve své mysli pro slovo „trader“ obraz výše popsaného hollywoodského hrdiny, změňte jej na obraz člověka, který většinu času pasivně čeká, nevzrušuje se a skoro vypadá, jako by ani vůbec neobchodoval. Na obrazu tradera není nic akčního ani magického. Tedy alespoň dokud si za své vydělané peníze nezaplatí let vojenskou stíhačkou nebo alespoň celodenní výlet v helikoptéře...

  Ztráty

  Ztráty k tomuto byznysu patří jako k jakémukoliv jinému. Tečka. Nejsou zrovna příjemné, ale dá se s nimi naučit žít. Nikdy se jim nevyhneme. Mé intradenní obchodování našeho systému FinWin zahrnuje leta zkušeností a i přesto, že se jedná o systém velmi stabilně nadělující (nemalé) zisky, stále se tu a tam potýkáme se ztrátovým týdnem. Stejně tak naše opční obchodování – i když máme dnes již velmi diversifikované portfolio, zahrnující vzájemné hedgování vůči pohybům i volatilitě, i když naše strategie mají úspěšnost 80% a více a „problémové“ pozice jsme schopni řídit tak, že často skončí na break-evenu, stejně musíme každý rok počítat s alespoň 2 ztrátovými měsíci.

  Pokud se nenaučíte přijímat řadu drobných ztrát, nestanete se tradery. Na drobné ztráty si musíte zvyknout tak, že už je nebudete ani vnímat. Drobné ztráty nejsou nic osobního, nemají nic společného s tím, že by bylo „poraženo“ vaše ego, nebo s tím, že jste něco udělali špatně. Zkrátka a dobře k tradingu patří a nic s nimi nenaděláme. Abychom se s nimi však naučili žít, musíme se naučit základní pravidla money-managementu, musíme backtestovat a obchodovat se systémem, který je stabilní a profitabilní (například náš systém FinWin). A musíme se naučit disciplině, což nemusí dokázat každý.

  Neustále hledání vlastních hranic

  Trading není boj s druhými, je to neustálý boj se sebou samotnými. Je třeba ale tento boj chápat jako boj pozitivní; v základu nám totiž pomáhá neustále hledat naše hranice, snažit se takové překonávat a posouvat dál.

  Začínající obchodník například už zakrátko zjistí, kde je jeho tolerance rizika, jaká je jeho hranice disciplinovanosti, kde začínají jeho hranice zvýšené hladiny stresu. To vše jsou mantinely, které je třeba naučit se překonávat a posouvat dále a dále, pokud chceme vydělávat stále více peněz (za stále méně času). V určitém bodě se zkušenějším traderům stane zajímavá věc – jejich cesta za penězi, svobodou, finanční volností se změní v cestu doslova duchovní. Trading je úžasný prostředek sebepoznávání (pokud jej takto přijmete) a v určitém bodě, když už budete finančně alespoň trochu „za vodou“ a kdy už se budete cítit dobře v tom co děláte a vaše sebedůvěra bude na určité úrovni, přestanete myslet na peníze a začnete si klást otázku jak až daleko jste schopni jít (v toleranci rizika, ve schopnosti uřídit stále větší a větší pozice atd.). Začnete chcít více a více překonávat sami sebe (jako byste byli sportovec, který chce neustále překonávat své vlastní rekordy) a v ten moment se teprve začnou dít věci – pak vás bude celý trading bavit ještě více než kdykoliv dříve a docela možná budete i vydělávat více, než jste kdy snili. K tomu všemuje však pro mnohé ještě dlouhá cesta, takže na začátek buďte při zemi a pamatujte: trading je o tom, co jsme sami schopni. Pokud nejsme schopni přečkat ani risk 50 USD, docela možná není trading pro nás... Trading není pro lidi, kteří se bojí riskovat a kteří mají rádi „jistoty bez rizika“. Těm, co riskovat umí, ještě nezaručuje zisky, ale pokud se vůle riskovat smíchá s vášní pro danou věc a touhou uspět a překonat sebe samotné, je docela slušná šance, že váš účet začne rapidně růst a váš volný čas bude tvořit drtivou část dne...

  Dělejte to, co vás opravdu baví, dělejte to jak nejlépe dokážete, snažte se být stále lepší a lepší a úspěch dříve či později přijde. A pokud ne, i tak bude váš život smysluplnější, než když budete dělat to, co k smrti nenávidíte.

  27.7.2008

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...