Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Stavíme byznys jménem trading VI. (ZÁVĚR)

  V našem seriálu jsme již prošli všemi důležitými etapami – od hrubé představy toho, jakým směrem bychom se chtěli v budoucnu vydat až po stavbu komplexního portfolia za účelem diversifikace a větší „stability“ našeho byznysu. Dnes tedy pojďme seriál dokončit ještě několika důležitými souhrnnými body.

  Celkové roční náklady

  Stejně jako u každého jiného byznysu, musíme mít i u tradingu pod kontrolou naše roční výdaje. Trading s sebou samozřejmě nese celou řadu ročních nákladů, které musíme zahrnout do celkového ročního cash-flow. Mezi takové náklady patří samozřejmě brokerské komise, pronájem různého software, placení dat, náklady na internet a další technická řešení (záložní servery atd), náklady na různé „drobnosti“ pořizované v rámci tradingu v průběhu celého roku, jako jsou knihy, časopisy, a podobně. Všechny tyto věci něco stojí a pokud chceme naše peníze spravovat skutečně profesionálně, musíme mít i o těchto nákladech dostatečný přehled a držet je v rozumné míře pod kontrolou v závislosti s příjmy, které nám trading naděluje. Podstatná je zde myšlenka souhrnně sečíst náklady na roční bázi – dokud totiž nesečtete vše dohromady a ještě ke všemu z dlouhodobějšího pohledu, připadá vám, že jsou souhrnné náklady poměrně „zanedbatelné“. Často ale můžete dojít k tomu, že v rámci celého roku mohou tvořit i statisícové částky (v případě intradenního obchodníka obchodujícího s multipozicemi nic neobvyklého) a pokud bychom z takové částky dokázali ušetřit bez ohledu na celkových příjmech třeba i polovinu, znamená to další extra peníze na luxusní dovolenou v Karibiku nebo nové auto pro vaši manželku / přítelkyni. Mnoho lidí se domnívá, že pokud již vyděláváme miliony, je „zbytečné“ zabývat se i takovýmito „drobnými“ úsporami – o tom to však není, prvotní myšlenkou je snažit se neustále o maximální efektivitu v celkovém řízení našich peněz. Pokud začneme mít pocit, že „tady mohu v kontrole polevit a na celkové náklady moc nedbat“, může se stát, že za chvíli začneme být méně obezřetní i v dalších složkách našeho tradingu a to rozhodně není dobré. Jde tedy spíše o celkový princip, než přímo o ony ušetřené peníze.

  Náklady související s tradingem je tedy dobré neustále evidovat a chápat jako jednu ze složek tradingu.

  Dlouhodobý pohled

  Jak vidíte z celého seriálu, trading je skutečně podnikání, jako jakékoliv jiné. Je naprosto špatné pokud někdo tvrdí o tradingu, že je to hazard nebo ruleta – pak by to znamenalo, že hazard a ruleta je i jakékoliv jiné podnikání na světě. Trading je jedna z možných voleb toho, co se můžeme rozhodnout chtít v budoucnu dělat, čím se zabývat. Samozřejmě, jako u každého jiného podnikání není úspěch zaručený, pokud se ale zadaří, máte výhody, které jiný byznys nemá – od toho, že můžete v rámci tradingu „podnikat“ kdekoliv na světě, až po to, že vše, co potřebujete, je třeba jen jeden přenosný notebook, připojení k internetu a pár hodin/minut denně.

  Tak i tak však ale platí, že je vše třeba vnímat z dlouhodobějšího pohledu. Trading, stejně jako žádný jiný byznys nefunguje tím způsobem, že bychom si řekli „nyní najdu super obchod a vydělám milion, abych splatil svoje dluhy a koupil si nové auto“. To je jen naivní představa, které bohužel mnozí propadají a tak naivně dávají obrovské peníze do jediného obchodu (který jim navíc někdo doporučil). Jenomže trading je na dlouhou trať a tak bychom to měli brát. Měli bychom trading brát jako něco, co bude v průběhu let postupně nahrazovat náš současný finanční příjem – takový krok však nelze udělat zlomově, ale postupně, pomalými kroky vpřed. Můžeme mít samozřejmě ze začátku trading pouze jako koníček, avšak rozdíl mezi koníčkem a byznysem je ten, že do koníčku peníze dáváme a od byznysu peníze očkáváme. Proto ať si chcete tradingem jenom přivydělávat, nebo nahradit tradingem své současné zaměstnaní, tak i tak to pro vás již nyní musí být seriózní job, něco jako „druhá práce na poloviční/třetinový úvazek“, které se budete věnovat skutečně se vší vážností a kterou budete chápat jako dlouhodobější investici a proces, který se bude rozvíjet postupně, po krůčcích. Je to ale také práce, u které musíte vydržet – nenechat se zbytečně odradit při prvotních překážkách, které nastávají u každého byznysu – samozřejmě i tradingu.

  Systém vybírání si peněz

  Poslední důležitou věcí je udělat si v bodě, kdy vám již trading vydělává, systém vybírání si peněz na své živobytí. V každém jiném byznyse platí, že máte dvě možnosti – buďto si zisky vybírat a užívat, nebo část zisků reinvestovat a snažit se svůj byznys dále rozvíjet. V tomto ohledu je důležité udělat si plán i v tradingu; tj. spočítat si například přesné měsíční náklady na svůj život dle kvality, jakou bychom si představovali (třeba 200 tisíc měsíčně) a tím si tedy udělat plán, kolik každý rok potřebujeme z tradingu získávat ročně právě na tyto naše životní náklady. Samozřejmě náš trading již musí být ve fázi, kdy nám získávání takových částek umožňuje. K tomu si však musíme vytvořit i potřebný plán toho, jak budeme nakládat s dalšími vydělanými peněz, nad tento rámec. Rozhodně bychom je měli například využívat k dalšímu navyšování našich pozic, abychom měli šance vydělávat ještě více, ale také bychom měli dávat určité (nemalé) části příjmů stranou pro případ, že by trading zrovna určité období příliš neprosperoval (každý byznys má taková období). Již mnohokrát jsme zde na našem serveru psali, že je důležité neustále se připravovat na nejhorší možné situace tak, aby když nastanou, nebyl celý náš byznys ohrožen a my mohli fungovat dále. Všechny tyto kroky se stále týkají aktivního řízení peněz – což je přesně to, na čem je byznys jménem trading postavený.

  Jak tedy vidíte, z celého seriálu plyne opět opakování toho, co na tomto serveru zmiňujeme neustále – mít přesný plán, mít techniky a přístupy postavené s přihlédnutím k naší vlastní osobnosti, být diversifikovaný a na vše hledět jednak z dlouhodobějšího pohledu a jednak jako na vysoce seriózní záležitost. Pro někoho je možná zklamáním, že se nedozvěděl nic drasticky nového – ale ono skutečně trading o ničem více než o těchto neustále opakovaných pravdách není.

  Všem přejeme v budování jeho vlastního byznysu jménem trading hodně štěstí a úspěchů.


  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...