Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 17. Obchodované komodity a jejich marginy


Doporučené příspěvky

Zdravím Jurgin,

zkusím velmi zjednodušeně objasnit.Margin je jen záloha nutná na otevření obchodu s futures,teoreticky nemá nic společného se ziskem či ztrátou,po zavření obchodu se Ti margin vrátí zpět na účet.jaký bude zisk po pohybu ceny o 5 USD či bodů nelze říct protože u každého podkladu to bude jiné, každý podklad má jinou hodnotu.Doporučuju minimálně ještě jednou pročíst nejen manuál,pochopit mechanismus trhů je základ.

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

andreajandova
Margin vám nikdo nebere, pouze je tato čáska blokována na účtu, do doby než ukončíte obchod. Pak hned můžete vzít opět další obchod. Je vhodné počítat, aby margin představoval 20% účtu. Pokud by jste měla margin např. 2000 a účet 2500 , tak při propadu kapitálu o 500 by jste již nemohla nakupovat dále, broker by vám to nedovolil a musela doplnit prostředky na účet.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...

Zdravím všechny tradery :-)
chtěl bych se zeptat na jednu věc, ohledně marginu, ještě to tu nebylo zodpovězeno.
Takže dejme tomu, že čistě hypoteticky, účet mám $2500, margin $2000 mám otevřený obchod a začne se trh obracet proti mě, což není nic neobvyklého, ALE ztráta se dostane na mínus $501 a má otázka zní: ukončí mě můj Broker obchod i když já nechci? A nebo obchod bude probíhat dál do té doby než bude na účtu nula s tím, že když se rozhodnu ukončit obchod já, např na mínus $700 tak už logicky další obchod otevřít nemůžu poněvadž už na účtu nebudu mít potřebnou částku na margin?
Tahle otázečka bude jistě zajímet i jiné začínající obchodníky.
Moc díky za odpovědi,
ať se daří všem, kdo chce aby se mu dařilo :-)
milcom

PS: pokud to tu bylo už zodpovězeno, tak se omlouvám, manuál čtu po druhé, ale znáte to..

"buďte šťastní! štěstí k sobě přitáhnete a pak už to půjde samo.."

Link to comment
Sdílet pomocí služby

milcon:

sice je to hypoteticka otazka, ale takova situace nemuze u normalniho rozumneho cloveka nastat:

1. mit zablokovano v marginu 80% obchodniho uctu je totalni silenost
2. dalsi totalni silenost je riskovat na jeden obchod vic jak 20% uctu (SL vic jak 500 USD oproti uctu 2500)

Ale k odpovedi, broker obchod neuzavre, ale dalsi kontrakt nepujde otevrit, kdyz ses pod margin.

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 11 months later...

Dobrý den, hledala jsem a četla tu už snad vše, ale stále mi není zcela jasné, jak fungují marginy a jaký je jejich vztah k páce a proto chci zkušenější požádat o vysvětlení.

Přijdu o margin vždy, když můj obchod nedopadne a skončím na stop lossu? To snad ne, to by musel být řádově jiný účet, abych dodržela pravidlo neriskovat více než 2% účtu. Ale kolik mě tedy bude ztráta stát? Stop loss plus něco dalšího?

V článku S jakou částkou začít obchodovat? jsem se dočetla základní pravidla, ale vypluly i nové otázky.
Uvádí se zde, že bych neměla mít víc než 50% účtu v marginech. OK, tomu rozumím.
Dále, že bych neměla riskovat víc jak 5% účtu na obchod, tomu taky rozumím. A poté uvážit sérii ztrátových obchodů a počítat tak, abych i po sérii ztrát mohla obchodovat dál.
Ale pak je zde teoretický příklad, kterému nerozumím:
Margin na kukuřici činí 1000 USD. Proto otevřu účet s alespoň 2000 USD. Potom mě čeká série 6 ztrát a přijdu o 900 USD.Mělo by mi zbývat 1100 USD. A zde je právě to, čemu nerozumím. Za co vlastně nakupuji? Pokud mám ztratit 6x150 USD až na stop losu, musela bych každý obchod začínat vlastně na 0. No ale za 0 USD těžko nakoupím. Pochopila bych, kdybych o margin přišla (protože bych nakupovala vlastně za něj), nebo o jeho část, ale o tom se v článku nemluví.

Jaký je vztah mezi marginem a pákou? Páku v případě ztráty přeci musím zaplatit (chápu ji jako úvěr) a k tomu má margin sloužit.

Lze úspěšně obchodovat bez páky?

Doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně a že mi někdo z vás objasní podstatu věci.



Zdravím, Jana

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Jano,
ano chapes to uplne spravne. Nakupujes nebo prodavas v podstate za margin, i ked o ten neprides.
Margin tvori vlastne paku.
Musis si vsak uvedomit, ze cely round turn je nakup a predaj, alebo predaj a nakup. Preto ta vlastne zaujima len rozdiel cien nakupu a predaja. Paku neplatis, skladas len zalohu v podobe toho marginu, o ktory neprides, pretoze margin ti bude po ukonceni round turnu pripisany naspat na ucet, takze ano v tvojom priklade ti zostane 1100USD s ktorymi mozes pokracovat. Margin je len pojistka pre brokera, keby sa nieco zvrtlo. Kazdy broker moze mat iny margin na ten isty trh.

Samozrejme ze sa da uspesne obchodovat bez paky, ale nerozumiem uplne tej otazke.
Tu je trosku rozdiel proti akciam, zjednodusene akcie musis nakupit za plnu cenu a musis ich najskor vlastnit aby si ich mohla predat, (i ked to nie je tak celkom pravda, aj akcie idu obchodovat na paku a shortovat).

Neviem ako inak to vysvetlit, svojim sposobom mas pravdu, ano vstupujes do trhu v podstate zadarmo, resp. skladas len margin, ktory ti bude po uzavreti obchodu vrateny. A tvoj zisk alebo strata za rovna rozdielu ceny nakuou a predaja - komisie ktore zaplatis brokerovi.

Za vsetko asi najlepsi priklad tak ako si uviedla ty.
Mam na ucte 1000 USD
Trh e-mini russell 2000, 1 bod = 100USD
Margin 500USD
Predam povedzme za 710,0 bodov 1 kontrakt.
Broker mi zablokuje na ucte zalohu margin * 1 kontrakt, teda 500USD.
Ja vsak kontrolujem v trhu hodnotu 710,0 * 100 USD = 71 000 USD (to je vlastne ta paka)
Obchod uzatvaram nakupom predaneho kontraktu za 700,0 (v trhu teda za 70 000 USD).
Broker mi uvolnuje margin 500USD.
Zisk/strata = 710 - 700 = 10 bodov * 100 USD = 1000 USD - komisie * pocet kontraktov povedzme 5 USD = 995 USD cisty zisk pripisany na ucet.
Mam na ucte 1995 USD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Fuxo,

díky za bleskurychlou odpověď :-). A když dovolíš, přidám tedy ještě jeden dotaz. Příkladu, který uvádíš, myslím rozumín dobře. Ale pojďme si to vzít obráceně.

Mam na ucte 1000 USD
Trh e-mini russell 2000, 1 bod = 100USD
Margin 500USD
Predam povedzme za 710,0 bodov 1 kontrakt.
Broker mi zablokuje na ucte zalohu margin * 1 kontrakt, teda 500USD.
Ja vsak kontrolujem v trhu hodnotu 710,0 * 100 USD = 71 000 USD (to je vlastne ta paka)

a teď ta změna: trh nejde směrem, který jsem předpokládala, neklesá, ale začne růst proti mě, řekněme takto:

Obchod uzatvaram nakupom predaneho kontraktu za 720,0 (v trhu teda za 72 000 USD).
A co bude teď? Neuzavřel by mi tu pozici broker sám, když na to vlastně nemám dost peněz?
Vždyť jsem udělala díru za 1000 USD :-( a na to margin 500 USD nestačí. Chápu, že když se daří, je to jen "vratná záloha". Ale co se děje, když se nedaří? A když se nedaří jen částečně, takže ztráta není ani rovna marginu, ale je menší? Strhne mi broker jen její část?

Děkuji za spolupráci a zdravím, Jana

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jano, na druhou stranu, teda kdyz trh nejde nasim smerem, plati totez, ale je tam par bodu, ktere musi clovek znat.

Povedzme ze mas ucet 2000 USD.
Obchod uzatvaram nakupom predaneho kontraktu za 720,0 (v trhu teda za 72 000 USD).
A co bude teď?
Situacia bude presne rovnaka, ako ked isiel obchod do plusu. Teda bude vrateny margin a odpisana strata 1000 USD - komisie povedzme tych 5 USd, takze z 2000 USD by na ucte zostalo 995 USD.

Neuzavřel by mi tu pozici broker sám, když na to vlastně nemám dost peněz?
Ano moze sa to stat, ale toto je potrebne si uverit u svojho brokera. Niektori brokeri uzavru pozicie automaticky ak je strata vacsia ako margin, aby sa kryli, resp. da sa s nim tak dohodnut. To naozaj zalezi od brokera, ako sa s nim dohodnes, ako to robi dany broker a co si nastavis. Niektori umoznuju aj nastavit maximalnu moznu vysku straty, pri ktorej ti poziciu automaticky uzavru.

Vždyť jsem udělala díru za 1000 USD :-( a na to margin 500 USD nestačí. Chápu, že když se daří, je to jen "vratná záloha". Ale co se děje, když se nedaří? A když se nedaří jen částečně, takže ztráta není ani rovna marginu, ale je menší?
Ak je strata mensia ako margin, deje sa to iste co som napisal vyssie. Margin ti bude odblokovany, a strata nasledne vyrovnana z tvojho uctu. T.j. povedzme nakupila by si za 712,00, margin 500 USD odblokovany, strata 2 body * 100 USD = 200 USD + 5 USD komisie - na ucte by z 2000 USD zostalo 1795 USD.

Dalsia mozna situacia je, ze ti nebude stacit ani ten ucet co mas. Takze pokracovanie naseho prikladu by mohlo byt, ze trh ide proti nam a cena je uz na 730,00. Takze sme vlastne v strate 2000 USD coz je cely nas ucet. V tomto momente dostavas tzv. margin call, to jest broker ta upozorni aby si okamzite doplnila peniaze na ucet na pokrytie dalsich moznych strat, ak chces zotrvat v pozicii, inak poziciu okamzite uzavrie a ty si vlastne skoncila, lebo cely tvoj ucet pojde do haja.

Strhne mi broker jen její část? Nie, margin ti broker nikdy nestrhne, margin je vzdy len zablokovany na ucte a po uzavreti pozicie odblokovany, az potom sa robi vyuctovanie.

Prave preto je totalny zakon!!! pouzivat stop loss. Vacsinou je SL daleko mensi nez margin, takze poziciu uzatvaras uz pri mensej strate ako je margin.

Nech sa dari, kludne sa pytaj dalej, najhorsie je ked sa clovek boji spytat ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Fuxo, jsi perfekně rychlý :)
Takže znova děkuji - teď už v tom mám jasno. Jj, SL je mi jasný a chápu, že bez něj ani ránu, jen jsem tomu chtěla rozumět, jak to vlastně šlape.

Já jsem zrovna teď v takové jalové fázi, snažím se zorientovat v trzích a najít nějaký, co by mi vyhovoval - jednak z hlediska výše potřebných prostředků, druhak z hlediska volatility. Začala jsem velice hrubý backtest na zrniny, ale asi to nebude pro mě...tak hledám dál.

Na nedostatek informací si rozhodně nemůžu stěžovat, ale nějak si to utřídit v hlavě, to už je jiná. Povoláním jsem právnice a vím, že opatrnosti není nikdy dost, takže i proto se snažím tomu co nejvíc porozumět dřív, než něco udělám.

Jana

Link to comment
Sdílet pomocí služby

:) jj jen nikam nespechat. Je tu zaplava informacii, clovek si musi dat cas si to vsetko nechat ulozit v hlave. Ale je dolezite pochopit tu paku a marginy, a clovek si musi uvedomit, ze nie len, ze moze ziskat, ale moze aj velmi rychlo vela stratit, ani sa nenazda.
Ja som s tym tiez pred rokom bojoval, ale to aky trh je dolezite aj z podladu ci chces obchodovat intradenne alebo pozicne, alebo atd.
Ja som nevedel ci chcem vlastne intradenne obchodovat, alebo pozicne, alebo opcie alebo spready, alebo forex no proste miliion sposobov. Po tom co som si o vsetkom trochu zistil a nastudoval som sa rozhodol skusit intradenne, a az na zaklade toho som volil vhodny trh. Myslim, ze na intradenne potrebujes menej prostriedkov do zaciatku ako na pozicne, ale jasne zalezi od trhu, volatility ako pises atd.
Tak sa drz :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 years later...

Takže, ak rozumiem správne, marginy delíme na počiatočný a udržiavací. Ďalej tieto marginy rozlišujeme podľa toho, že či ide o intradenné obchodovanie alebo pozičné.

A teraz mi vysvetlite, ako môj broker bude vedieť akú maržu mi má zablokovať ? Však on nevie (a ani ja neviem), že či z obchodu vystúpim ešte v ten deň, alebo z obchodu vystúpim o mesiac. Ako potom broker vie, akú maržu mi má na začiatku zablokovať ??? Ďakujem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...
×
×
  • Vytvořit...