Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Startujeme aneb jak začít


Doporučené příspěvky

ondatrik:

Zdravím. Principiálne teoreticky medzi obchodovaním a stávkovaním nie je až taký veľký rozdiel. V reáli tu rozdiely sú a to dramatické. Predovšetkým je tu otázka spoľahlivosti (dôveryhodnosti) brokera versus stávková spoločnosť. Osobne by som mal dosť obavu ako sa začne správať stávková spoločnosť ak niekto kontinuálne vyhráva veľké sumy.
(Začnú odmietať prijat stávku, zmenia kurzy, odmietnu vyplatiť výhru úplne ... a pod.). Skúste si vypočítať "business case". Teda aké peniaze musíte mať vložené v stávkových spoločnostiach a koľko pri tom budete reálne zarábať - urobiť si tabulku a zvážiť riziko straty z dôvodu nedôveryhodnosti stávkovej spoločnosti - oplatí sa to, je to vôbec reálne ?
Pri obchodovaní broker žije z poplatkov - t.j. nezaujíma ako obchod dopadne. Stávkovej spoločnosti výhry priamo zmenšujú zisk - majú silný odôvodený záujem správať sa tak aby stávkujúci vyhrávali čo najmenej.
Ďalej napr. ak broker si zoberie 4.80 USD za obchod na ktorom zarobím v intradennom obchodovaní povedzme 300 USD, berie si tak 1,6% z môjho obchodu (tých 4.80 je fixný poplatok nesúvisiaci s výslednou sumou obchodu). Pokiaľ viem bežne si stávkové kancelárie berú okolo 5% až 10% v priemere (v relatívne dôveryhodných stáv. spoločnostiach) - to je poplatok z vyhranej sumy (nie fixný!), maskovaný zhoršením kurzu - drastický rozdiel.
Stávkové spoločnosti majú špičkových analytikov stanovujúcich kurzy - musia byť dobrý, lebo od stanovenia kurzu priamo závisí zisk spoločnosti. Aká je šanca trvalo a konzistentne objavovať chyby v kurzoch stanovenýcho týmito analytikmi?
Ak Vám môžem poradiť skúste si niečo pozrieť o komoditnom obchodovaní - objavíte svet ďaleko zaujímavejší ako stávkovanie :).

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ticker

budete sa divit ale ondatrik mal pravdu v tom ze tam urcita paralela je. a dost podstatna. profesionalny stavkari maju tak isto vyber trhu (lig) , sposob podavania zapasov, podujati, a staviek. tak isto sa mylite v poplatkoch, tie su dnes prakticky nulove. co sa tyka spolocnosti a ich doveryhodnosti, tak to si slapol hodne vedla. v tomto biznise si nikto nedovoli ta osklbat o peniaze nelegalnou cestou, nieje na to vobec odkazany, pretoze v stavkach je jedna obrovska vyhoda pre (brokera), a to je ze ti vzdy robi protistranu. Stavkova spolocnost ma svoje statistiky a podla nich dobre vie ze bude mat zisk. co je pre nu dalsou vyhodou je to ze s hladiska pravdepodobnosti je na tom podstatne lepsie, trh moze ist hore alebo dole, a RRR na trhu mozes dosiahnut velmi vysoke , ale pri stavkach ak rastie RRR tak rapidne klesa pravdepodobnost. v tomto je trading biznis s ovela vacsim potencialom. v tradingu ktory sa tu prezentuje je skoro nemozna externa manipulacia, mozes vyhrat len tou internou. to v stavkach neplati. tam su korupcne skandaly na dennom poriadku a existuju tiez rozne styly ako nelegalne na stavkach zbohatnut. aj ked niestezrovna insider.
tiez musite pracovat s pravdepodobnostou. kurzi nestanovuju len profesionalni analytici ako si to napisal, kurzi sa stanovuju podla objemu penazi na konkretnu stavku.

v com sa nemylis je ze komoditny biznis je zaujimavejsi s pohladu zisku, a pravdepodobnosti vyhier. viem ze nieje zrovna stastne riesenie porovnavat stavky a trejding a to ci uz na serveri zameranom na jednu alebo druhu stranu. to co k tomu ale mozem povedat je, ze keby som sa nezaujimal o stavky , tak teraz trading nerobim. stala sa mi totiz taka vec, ze ma na serveri ktory sa venoval stavkam oslovil prave clovek, ktory mal stabky ako hobby, a popritom bol FullTime trader.
ja som bol naopak FullTime stavkar a po par rozhovoroch som zacal mat hobby trading. uz je to hodne dlho co som uzavrel poslednu stavku, ale pamatam si velmi dobre , ake paralely su medzi tymito dvoma biznismi, hlavne co sa tyka marketingu spolocnosti a tiez riadeni rizika jednotlivcou vyskytnut. ci sa to paci alebo nie nieje podstatne. je to postavene na podobnom zaklade. zarobit peniaze hlavou.

Btw: novodobi marketmakeri si velmi dobre uvedomuju preco si do zmluv daju klauzulu o tom ze mozu robit protistranu. co myslite od kial to maju :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:

Zdravím. Poplatky sú podla mňa aj to čo tvorí fixnú štat. výhru stávkovej spoločnosti (z čoho by tie chúďatká stávkové spoločnosti asi žili?) . Keď sa človek pozrie na kurzy napr. 2.8, 3.15, 2.35 (stačí len pozrieť internet) tak fixná dlhodobá štatistická výhoda stávkovej spoločnosti je 1 - 1/ (1/2.8 + 1/3.15 + 1/2.35) = 9,1%. Čiže v priemere z každej mojej výhry si stávková kanc. zoberie 9,1% !!!!. (Je to presne rovnaké ako iné stávky napr. ruleta). Mne sa to zdá v porovnaní s tradingom desivé. Predstavte si, že urobíte PT 1000USD a odovzdáte 91 USD brokerovi - ako by sa Vám asi obchodovalo?
To, že robí stávková spoločnosť mne protistranu je najhoršia možnosť lebo je priamo zainteresovaná na tom čo vyhrám, alebo prehrám. Čiže nastupujú klasické obmedzenia - od max. obmedzenia na vsadenú sumu až po zrušenie účtu (kasína to robia presne rovnako), príp. nemožnosť vybrať si vyhranú sumu cash, ale použiť ju len na ďaľšie stávkovanie. Pritom platí priama úmera - čím sú obmedzenia menšie tým je fixná štatistická výhoda stáv. kancelárie vyžšia. Jediná rozumná cesta na dlhodobý zaujímavý profit je externá manipulácia - zas dramatický rozdiel voči tradingu.
Ospravedlňujem sa za offtopic.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

chlapy diky za odpovedi,
ptal sem se proto, ze v obchodovani s komoditama je na prvnim miste jazyk a ten zel neovladam. Tezko se pak budu s nekym domlouvat na obchode :). Druha vec je, ze je k dispozici delsi casova moznost. Rano mrknu na kurzy a po zvazeni je muzu dat az odpoledne, nebo i tyden do predu. To v tradingu nejde, tam se musite v mziku rozhodnout vstoupit a mziku rozhodnout vystoupit. Mate pravdu v tom, ze v sazeni je vetsi riziko, jak v samotnem zapase tak s vyplacenim vyher, vziti sazky a pod.
Spis mi jde o to, nasmerovat cloveka na dalsi literaturu, jestli neco existuje. Principi jsou hodne podobne, ale rikam, zaklad je jazyk a anglicky ani nepipnu :)
S pozdravem Ondatrik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ticker

asi sa celkom dobre nechapeme, ja s vami uplne suhlasim, ze trading je ovela profitabilnejsi biznis, (preto nestavkujem ale tradjem :), ale tu ide o paralely, a tie tam proste su. neerte to s pohladu co a kde obchodujete , ale co a kde sa da obchodovat, a cez koho. to je tiez dost podstatne.videl som ohromne triky spolocnosti ktore si kladu podmienky kolko pips od entry maju byt stopky, existuju rekotacie, slip, rozsirovanie spreadov, zakaz ciastocneho uzatvarania pozicii, tvorba protistrany, casove limity na vyber. v stavka existuju mneohe podobnosti. to su tie paralely o ktorych hovorim. aj v tradingu existuje insider trading, aj v stavkach. ide len o trh(ligu) . ale to je uplnne fuk. teme to nepomoze. paralely su a budu. ale my sme na portali o tradingu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to ondatrik:

Obchodovanie existuje nielen intradenné, ale aj tzv. pozičné, alebo swigové, kde obchodník je v otvorenej pozícii od dní po mesiace. Čiže je tiež možné obchodovať tak, že večer si pozriem situáciu na trhu, zadám príkazy a pozície skontrolujem až ďalší deň. Časovo je to veľmi podobné ako Vaše sledovanie a zadávanie stávok.
Odporúčam Vám prečítať si tu komoditný manuál, dosť veľa vecí je prenositeľných do stávkovania - predovšetkým money management.

to Airmike:

Ospravedlňujem sa - zle som Vás pochopil. Z tohoto uhľa pohladu s Vami súhlasím.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...