Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Cesta do hlubin psychologie obchodování I - úvod


Doporučené příspěvky

  • 3 years later...

Vidím, že k tomuto článku zde není žádná reakce, proto si dovolím sem něco napsat ze své zkušenosti. Právě se nacházím ve stejné situaci, jako popisuje Tomáš ve svém článku, tj. trader obchodující již nějakou dobu (cca 2 roky), který se nyní nachází v 50% propadu svého kapitálu a prožívající stejné emocionální pochody v okamžiku, kdy má vstoupit do pozice. Ta fiksace na propad je děsná. Stále bojuju mezi vědomou a podvědomou úrovní. Na vědomé úrovni si stále říkám a představuju, jak obchoduju podle plánu, ale jakmile příjde na věc, tak se spustí sled myšlenek (většinou ta první myšlenka je správná), tj. vytvořil se ti jasný vstupní signál, zadej příkaz, a pak myšlenky tipu; nedělej to, bude to další ztráta, ta úsečka je příliš dlouhá (příliš krátká), vždyť ten trh udělal už pořádný pohyb, nebuď blázen a neprodávej na samým dnu pohybu atd. Tyto myšlenky mě pak paralizují. Teprve po tom, co mě tímto způsobem utečou tak dva až tři profitabilní obchody, se objeví myšlenky. Tak dělej, zadej konečně ten příkaz, vždyť už se ti dvakrát podařilo odhadnout budoucí směr trhu a nic jsi neudělal, to zase budeš stát stranou? No a pak prostě zcela impulzivně zadám příkaz mimo plán a hle, zase ztráta. To mě zase utvrzuje, že jsem neschopný cokoli v trhu vydělat. Pak zavřu platformu, otevřu historická data a vidím, že pokud bych postupoval dle plánu, tak jsem již dávno za vodou. V tomhle případě však vidím, jak mě myšlenky ovládly natolik, že nejsem schopný racionálně obchodovat. Na vědomé úrovní jsem si vědom, že se nesmím nechat těmito pochybovačnými myšlenkami ovládnout, ale jakmile data tikají a já nechám tu původní správnou myšlenku o vstupu dle plánu utlouci těmi pochybovačnými myšlenkami, tak v tom zase lítám. Snažím se toto vše překonat pomocí zde dále popsaných článků, ale s prohlubujícím se propadem na účtu je to čím dál tím horší. Zkoušel jsem si dát od trhů pokoj, zkoušel jsem i papertrading. Mimochodem při paper jedu přesně podle plánu bez sebemenších problémů. Rozdíl mezi paper a live bych přirovnal jako k tomu, když máte přejít kládu 20 cm širokou, která leži na zemi (paper) a přejít stejnou kládu, která je 30 m nad zemí (live). V podstatě stejná situace, ale člověk si uvědomuje rizika, kterejma se nechává více či méně ovládnout. Každopádně každý večer usínám s nadějí, že toto vše musím překonat. Vždyť když to dokázali jiní, tak bych to měl dokázat také. Opravdu, když jsem před dvěma lety začínal, tak jsem si vůbec nepřipouštěl, že bych se mohl dostat do situace, kterou v tomto článku popisuje Tomáš. Nyní to beru jako životní výzvu, kterou jsem před tím neměl. Věřím, že pokud toto vše nakonec zvládnu, otevře se mě cesta k něčemu, o čem jsem před tím ani nesnil. Tím myslím emocionální svoboda a výhra sama nad sebou. Moc by mě pomohlo slyšet od těch obchodníků, kteří si prošli stejnou cestou, jak toto zvládali oni. Vím, že se o tom těžko píše, ale mě a možná i ostatním by to pomohlo. Zde v diskuzích jsem četl spousty příspěvků od traderů, jak si prošli touto zkouškou a zvládli ji. Toto je pro mě ta největší motivace za kterou děkuji.

S pozdravem Ruda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taky se přidám. Někdy v říjnu 2009 jsem začal live s převzatou strategií a neměl jsem nejmenší problém držet po vstupu pozici (bez posouvání SL, pouze plný SL nebo plný PT) a klidně podle plánu ztratit třeba 200$. Po velkém drawdownu jsem začal pozice "managovat", jen podle citu, bez plánu. Dostal jsem se dokonce do plusu, pak jsem spadl na původní drawdown, pochopil že takhle to nepůjde a začal budovat strategii svoji. Včera jsem s ní měl první live vstup a naprosto jsem nepochyboval, že dodržím plán, který také obsahuje pouze plný SL nebo plný PT. Překvapil jsem ale sám sebe, když jsem se po zkušenostech z minulého live obchodování zase nechal trhem vycukat a posunul stopku na BE+1. Další scénář asi viděla spousta traderů - vymetení stopky a pak pohyb, kdy během dvou minut trh zasáhl PT 450$. Doufám, že mě tohle školení stačilo a další chybu už neudělám. Až dostanu další signál, zkusím sem napsat, jak obchod probíhal.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Konečně jsem se po dovolených dostal zase k tradingu a můžu napsat update: po předchozí lekci jsem si celkem v klidu počkal na vstup a pak nechal vyzobnout plnou stopku, nutkání posunout na BE bylo jen malé a dalo se ustát. Ale stejně celou dobu koukám na graf a řeším jestli to dojde nebo a ne a proč to dojde nebo nedojde, i když z backtestu vím, že toho po vstupu už stejně moc nevymyslím, trh si udělá co chce. Každopádně mám v tomto ohledu splněno (snad trvale), přeju i ostatním spolubojovníkům pevné nervy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...
  • 4 months later...
  • 2 months later...

V tomhle ohledu jsou livetrading a backtest absolutně odlišný disciplíny. Proto raději něco prodělám na živym obchodu, než na fiktivním, neboť to hlavní mi backtest nikdy dát nemůže. Už se těšim na další kapitoly až začnu číst.

P.S.: Přijde my to absolutně stejný, jak když si pujdete zahrát poker za peníze nebo za lentilky. Je to nesrovnatelný...

...a díky adminům za tyhle stránky, jsou k nezaplacení ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Předně zdravím úplně všechny.
Velký dík patří těm,kteří vytvořili Finančníka a dávají nám,kteří jsme úplně na samém začátku ,obrovskou možnost a to zcela zdarma,změnit svůj život osobní,tak profesní.Vím opravdu,co říkám a jistě mi rozumíte.Je mi 53 let,v životě jsem si již prošel mnohým.Počínaje neúspěšným podnikání,velké důvěřivosti lidem ve svém okolí atd.I když jsem v mnohém narazil,nikdy jsem nerezignoval,ale snažil se nějak jít kupředu.Zhruba před dvěma lety jsem se začal seznamovat s počítačem,v letošním roce znovuobjevil angličtinu,no a v současné době mně doslova nastartoval Finančník.Nevěřili by jste lidi,jakou obrovskou mám chuť opět do dalšího života,necítit se pořád někde na konci společnosti,i když se snažíte v zaměstnání sebevíc.Prostě doslova ležím u počítače a hltám úplně všechno tak,abych zároveň dokázal všechny potřebné informace zpracovávat.Zároveň se tak trochu děsím některých odborných výrazů,které se používají,ale vím,že je to začátek a zapár lekcí to bude vše jasnější.
Možná se budu časem více zapojovat do diskusí,abych získával zkušenosti,jsem za tuto možnost rád.
Otázku psychologie považuji v této oblasti za prioritní.
Takže ještě jednou velké díky za možnost naučit se něčemu úplně novému,převratnému.
Zároveň chci moc a upřímně popřát všem klidné rozhodování v důležitých věcech.
Vojta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...