Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Trader v době finanční krize


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 57
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ja poznám aj rýchlejšiu a jednoduchšiu cestu ako BEZ RIZIKA zarobiť miliardy dolárov počas finančnej krízy :)
Viacero firiem sa teraz obchoduje za menej ako je hodnota na účtoch firmy. Napríklad kúpte všetky akcie firmy Charles Schwab za 21 miliárd dolárov, firmu zavrite a vyberte si z účtu 27.8 miliárd dolárov a ste v peknom balíku. Je to len o tom mať naraz takú sumu pohromade.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

KirSo:

Smyslem mého příspěvku bylo vyjádření souhlasu s uvedeným článkem. Můj čistě osobní pohled a zdůvodnění uvedeného příkladu je následující:

Je známo, že různé bankovní domy, pojišťovny, zajišťovny, fondy a jim podobné, důsledně uplatňují diverzifikaci a při vytváření portfolia využívají různých derivátů, nejen akcií a dluhopisů.
Mnou zmiňovaný produkt však nabízel především zhodnocení ve formě akciového indexu DJ EuroStoxx50, kde je zastoupeno 50 nejvýznamnějších evropských firem s možností přesunu investic do bezrizikových cenných papírů (např. dluhopisů). Dluhopisy však rozlišujeme také dle míry rizika, tzn. vysoké riziko=vyšší výnos, nízké riziko=nižší výnos. Má se za to, že nejméně rizikové ale také nejméně výnosné bývají vládní dluhopisy. Bezrizikové dluhopisy tedy pro mě znamená nízký výnos a v dané situaci spíše zajištění. Naproti tomu jsem si postavil roční inflaci, která se dnes ve vyspělých zemích pohybuje kolem 2-3%. Znamenalo to tedy pro mě, že pokud akciové trhy budou stagnovat (myslím si že jsou nadhodnocené a donekonečna růst nemohou), tak přesun akcií do dluhopisů bude hlavně znamenat ochranu před možnou ztrátou z akcií a rozhodně nepředpokládám nějaké výnosy, alespoň v dohledné době ne. Pokud jde v tomto příkladu o výnosy, tak podle mě jedině z akcií a ty při dnešní celkové náladě na trzích nedávají optimismus do budoucna a mýtus „nakup a drž“ asi moc neplatí.

Pokud jsem spokojen z jinými produkty, tak tento bych si však z výše uvedených důvodů nezvolil.

JD

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold] P R E C O S I M Y S L I M, Z E K R I Z A S A D O T K N E A J M A L Y C H T R A D E R O V [/bold]

zdravím vás všetkých,


Nuž trošku s týmto článkom nesúhlasím. Kríza sa drobných traderov dotkne. A hneď vysvetlím svoju teóriu, že prečo.
V jednom článku tu na financnik.cz sa písalo, že úspešný intradenných trader neobchoduje proti veľkým fondom
ale obchoduje de-facto proti iným "menej šikovným traderom-amatérom". A preto veľkú časť pohybov na 1M,2M,3M
5M Timeframe atď.. tvoria obchody malých traderov. Teda takto som to pochopil. Veď si treba kuknúť orderbook, keď
E-mini trhy sa pohybujú. Veľké fondy asi nebudú dávať objednávky na 10, 20, 50, 100 kontraktov ale zrejme oveľa väčšie a
vôbec nebudú obchodovať E-mini ale normálny veľký trh (maximálne nejaké arbitráže). Prečo to píšem hneď vysvetlím.

Príjem šikovného intradenného futures tradera spočíva v tom, že si "vezme" peniaze z trhu. "Vezme" si ich od "drobných
strácajúcih obchodníkov". Trošku inými slovami toto bolo písané na financnik.cz a podľa mňa financnici mali pravdu.

No a poďme rozmýšlať ďalej. Keďže skôr či neskôr 80% drobných intradenných obchodníkov stratí svoje peniaze, v posledných
rokoch tieto strácajúce rady obchodníkov museli byť dopĺňané. Aj aj boli pretože ekonomika rástla. A teda boli peniaze na obchodovanie
na trhoch. Ekonomika produkovala statky-globálna ekonomika rástla ľudia zarábali. A niektorí z týchto obyčajných ľudí sa rozhodla stať obchodníkmi
na futures e-mini. Svoje peniaze 80% z nich stratilo. Ale keďže ekonomika rástla tak sa vyskytli "nazvyš" peniaze u ľudí, ktorí sa rozhodli opäť
stať intradennými obchodníkmi a priniesli na trhy svoje účty, ktoré "držali" vo svojich vytrasených rukách. A šikovný intradenný futures obchodník
bohatol. Bohatol- lebo ostatní menej šíkovní obchodníci strácali svoje peniaze. Menej šikovní obchodníci strácali svoje peniaze, lebo mali čo stratiť.
Mali čo stratiť, lebo predtým tie peniaze zarobili veľmi ľahko. Zarobili veľmi ľahko lebo ekonimika bola ako raketa iba hore. A tu je tejto rozprávky koniec.
lebo ekonomika ide down. Ľuďom začnú dochádzať peniaze. Veď keď budúci "stracajúci menej šikovní obchodníci" nebudú mať peniaze na nájomné a na
jedlo, tak asi ťažko si otvoria účet u svojho brokera a ťažko prinesú nové "neskúsené peniaze" na e-mini futures. A keďže neprinesú žiadne peniaze, tak asi ťažko
šikovný intradenný futures obchodník zarobí.

Vezmite si príklad, keď E-mini RUSSEL 2000 sa presunul z Chicaga do Big Apple. Drvivá väčšina si myslela, že len pôjde o zmenu názvu tickera vo svojom soft.
Ale ja som bol sakramentsky zvedavý ako to ovplyvní samotné obchodovanie. Ako sa zachovajú obchodníci? Ako sa zachovajú ziskový obchodníci a ako stratoví ako sa
zachovajú tí, ktorý hedgujú na týchto trhoch. Ako sa zachová dav, keď sa udeje presun trhu.

A viete vy sami, ktorí E-mini RUSSEL 2000 obchodujete, že poklesla likvidita a "nebolo to ono také ako predtým" myslím prvé týždne po presune. Bolo to iné, lebo obchodníci
vyčkávali. Obchodovali iba šialenci, menej skúsený obchodníci, arbitražéri a hedgeri. Ale špekulanti tí ako my sa držali stranou.

Jednoduchá rovnica
[BOLD] KED NIEKTO NA TRHU A PRI FUTURES TO PLATI DVOJNASOBNE ZISKA-ZAROBI PENIAZE, NIEKTO NA DRUHEJ STRANE MUSEL STRATIT. [/BOLD]
otázne je, že keď kríza bude dlhodobá a nastane enormný pokles nových obchodníkov(tých menej šikovných, ktorí by boli stratili svoje peniaze na futures), tak ako to ovplyvní
trh. A najmä ako to ovplyvní malé timeframy. A podľa mňa kríza bude dlhodobá. A preto také vysokošpekulatívne trhy ako sú E-mini budú ovplyvnené tiež.
Možno niektoré patterny zmiznú alebo prestanú byť účinné, trh bude mať viac gapov, väčšie slippage, viac sa bude manipulovať s podkladovými aktívami -ktoré sú pod indexami a pod opciami.
Viď napríklad ako sa zmanipuloval DAX o dobrých pár percent. Tuším to boli akcie Volkswagenu. Iba 5% v obehu a ich cena sa vyhnala na okolo 1000 EUR za jeden deň.
toto posunulo Index DAX pekne niekam kde ho špekulanti chceli mať. A potom bum dole. Takže vidíte, že sa manipuluje a keď likvidita trošku viac vyschne na malých timeframoch, tak
podľa mňa sa bude manipulovať viacej na týchto TF.

neviem je to len názor. osobne si myslím, že do budúcna treba hľadať také trhy, kde sa možno zviesť pri "obroch". Napríklad opcie (pozor však na manipulatívne a málo
likvidné podkladové aktíva) a môj obľúbený FX (pri turbo pohyboch de-facto ste odkázaný na kotáciu svôjho brokera, ktorí sa pri tomto OTC trhu bude kótovať proti vašim
pozíciám:-) a preto treba mať v zálohe kvalitného FX data providera a vykričať brokerovi nefér praktiky)

je to iba názor ale budem zvedavý na reakcie..

s pozdravom nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby


nickirout,

urcite zajimavy nazor, ale jak Te takove uvahy posunou blize k tem sikovnejsim traderum? Bohuzel, nebo spis bohudik nic neni na svete dokonaly a clovek se musi porad prizpusobovat a ucit novym vecem, to je to na tom nejkrasnejsi. Ja mam obcas taky takovy chvilky kdy mam potrebu neco strasne analyzovat a hledat priciny, ale pak nastesti rychle vyztrizlivym a zacnu misto toho jednat a makat a vzit si z toho noveho prostredi co nejvic. Jak uz jsem jednou psal, jedinou smutnou vec,kterou na teto krizi vidim jsou lidi, kteri prichazi o zamestnani. Zbytek je nezbytny a prospesny vyvoj.

Fakt nema smysl tohle vubec resit, protoze vsechno nakonec bude zase jinak a Ti co penize vydelavaji budou vydelavat zase a Ti co je porad ztraci je budou ztracet dal. Zivot jde dal, je to houpacka, potreba se oklepat, zamyslet a posunout se dal. A ruku na srdce, kdo ma strach, ze kdyz koupim nebude komu prodat?Ne v pristich 100 letech.

Nemyslet na krizi,necist ty hovadiny porad v novinach jak to na nas vsechno pada, kaslete na to, a radsi premyslejme jak to osobne nejlepe prejit a jak na tom jeste nakonec vydelat. To je vse co je potreba udelat. "Positive Thinking" C'mooon!
Link to comment
Sdílet pomocí služby

to rolex and to all

obávam sa, že táto kríza sa podceňuje. Dlh USA je 11 000 000 000 000 USD. 11 biliónov. Pri 2,5% úrokovej sadzbe ročná platba USA ako dlžníka je 275 mld USD iba na úrokoch. A teraz uvažujme priatelia, keď americká vláda schvalovala finančnú injekciu cca 800 mld. USD tak aké haló bolo okolo toho. Menový agregát M4 FED(súkromný bankový trust kvázi centrálna banka USA) už cca rok a niečo nezverejňuje verejnosti. Boli natlačené peniaze USD, reálna výroba USA aj zvyšku sveta klesá, teda to čo vykrýva hodnotu peňazí - výroba stále klesá. A teda je otázkou času kedy sa objaví inflácia. A inflácia sa objaví teda vlastne už sa aj objavila, len v skrytej podobe. A teda je otázkou času, kedy sa začnú zvyšovať úrokové sazdby. A ak sa zvýšia úrokové sadzby tak sa zvýšia aj platby za dlh USA. Pri 5% je to 550 mld. USD atď... je to kolotoč, ktorý ohrozí USA a aj samotné trhy. Tieto úrokové platby za dlh USA, daňové úrady vyberajú na základe ničoho. Pretože ústava USA zakazuje vyberať nepriamu daň a federálna daň je nepriama. Dokonca niektoré štáty federácie ju odmietajú platiť. Sú podpísané zmluvy o spoločnej severoamerickej mene AMERO = CAD+USD+mexické peso. USA zvyšuje počet cudzincov vo svojich armádach. A teda najvyššie politické kruhy počítajú, že ľudia sa budú búriť. Toto sú fakty, reálne fakty o ktorých sa málo hovorí.

Ja odporúčam, keď máte nejaké peniaze z tradingu, aby ste sa za ne kúpili investičné drahokamy, akcie firiem v rusku, v indii a v číne, reality v pacifickej oblasti - austrália, new zealand, singapoore, japan. A začali si vybavovať občianstvo v niektorých vyspelejších štátoch ako je napríklad Singapúr. toto presne robia bohaté a informované rody v USA a v západnej europe. Samozrejme robia to potichu. Okrem Jima Rogersa, ten sa nebojí a povie aj nahlas krutú pravdu. Mimochodom aj on sa presťahoval v decembri 2007 do Singapúru a aj jej malá dcéra sa učí po čínsky. Toho chlapa budem nasledovať v príštích letech. Ja len chcem o tom povedať aj vám A je na vás či to aroganstky odignorujete alebo začnete o týchto veciach normálne premýšlať.

s pozdravom nikcirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Ja verim, ze Tomase ani ve snu nenapadlo kam se tahle diskuse dostane :). To je solidni Nostradamus co pise Nickirout. Nicmene jsou to zajimavy uvahy, at uz to bude jakkoliv pravdou je,ze Indie a Cina uz klepou zapadnimu svetu hodne silne na dvere. A tim se logicky oteviraji uzasne investicni prilezitosti, ktere ovsem se stylem obchodovani, jak jej zname mi tady na serveru,maji obavam se pramalo spolecneho.A jestli ty dvere otevrou, budou klepat dal nebo se k nim otoci zady do toho bych nesel ani s tesnym stop lossem :) . Ja verim, ze se z toho USA vyhrabou a vyjdou jeste silnejsi.Ja se po nikom vozit nebudu,my v CR taky nejsme zrovna uplni geniove,ze? Fakt ze to muze trvat i 5 let je samozrejme na snade.

Takze plati ma posledni veta v mem predchozim prispevku. Coz muze klidne korelovat s tim co napsal Nickirout v druhem odstavci.Originalnim a variabilnim pristupum vyporadani se s timhle chaosem se meze nekladou.

Vsem preji pevne nervy a zdravej rozum.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

to rolex
počuj rolex to čo hovorím ja sú fakty!!! Rozumieš keď arabi za svoju ropu začali pýtať japonské jeny. Hops začal som už aj ja uvažovať. Kľudne majte zatvorené oči a verte, že sa z toho USA dostanú. Ver mi, že sa nedostanú, pretože spotreba na ktorej si oni postavili ekonomiku nie je legálny zdroj bohatnutia. Veď keď niekto ako USA zožere 20% HDP sveta a namiesto toho im dajú svoje zelené bucks - nekryté bucks, tak sa raz ten kolotoč zosype. A akurát sa zosypáva. Ja si každý deň kukám bloomberg (opisujem si do excelu úroky na 10 bondoch) a furt vidím, že DJ padá a padá a padá a fest iba padá.
Usa skončili na dobro..

tak zatím

každopádne šikovný fx traderi z toho tak či tak vyjdú ako víťazi a verím že k nim budem patriť aj ja.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nickirout: Ja zase verím tomu, že sa USA z toho nielen dostanú, ale vyviaznu z toho ešte silnejší. A pokiaľ sa Európa bude uberať takým smerom ako začína teraz, zrazu budú o míľové kroky pred zvyškom sveta. Bohatstvo krajiny predsa nespočíva v mene (kolko % majetku Ameriky je v dolároch, hm?), skôr v hmotnom majetku a predovšetkým v slobodnom podnikateľskom prostredí. Ak by si aj všetky doláre teraz spálil, žiaden kolaps sa nestane, podnikať sa bude aj naďalej, obilie bude rásť a jablká budú padať. Čo sa týka tých nekrytých bucks, to isté máš aj s eurom, neviem, kde vidíš rozdiel medzi ECB a FED.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To nickirout

Ja krizi rozhodně nepodceňuju, nicméně si myslím, že v tvé úvahy o dluhu USA jsou trošku zjednodušené. Jednak inflace je výhodná pro dlužníky, protože klesá reálná hodnota jejich dluhu. Samozřejmě při fixní úrokové sazbě, což myslím US treasuries splňují. Záleží na časové struktuře dluhu USA. Jestli si teď půjčí s rekordně nízkými úroky na dlouhou dobu, tak na inflaci rozhodně neprodělají. Myslím si spíš, že v budoucnu můžou tratit spíš ti, co US treasuries kupují. Pokud úrokové sazby půjdou nahoru, ceny treasuries půjdou dolů a ti co je teď nakupují jako safe haven na tom prodělají.
Otázkou ale zůstává, jestli USA (nehledě na to, jestli bude inflace nebo deflace), vůbec budou schopny takový masivní dluh vůbec kdy splatit a jak dlouho jim bude někdo za takto nízké sazby ochoten půjčovat. Ono Číně taky už pomalu dochází chuť financovat stimulační programy v USA a začíná se hedgovat proti poklesu cen treasuries diverzifikací do komodit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to syrius

rozdiel medzi ECB a FED de facto žiadne. 71% úspor európanov je práve uložených v USA, keď pôjde down dolár, pôjde aj euro. Nie tak veľmi ale pôjde. Čo sa týka toho hmotného majetku. To je pravé bohatstvo to máš pravdu. Mňa by len zaujímali tie krkolomné zmluvy oligarchov v Rusku, pod ktorými teraz berú úvery od bánk. Tieto zmluvy sú štrukturované tak, že keď bohatý Rus nebude vedieť splácať dlhy, tak ten kto zaplatí za neho dlh de facto získa kontrolu a vlastnej aj celý jeho podnik. Niekto proste sa nevie nabažiť ruského reálneho majetku. A toto ma práve zaráža šikovný a múdry kapitál chce reálne aktíva v RUsku. Nedávno som čítal, v novinách že polovička oligarchov je na tom finančne zle a sú nutení predávať svoje podniky. Keď sa tento megavýpredaj skončí, tak si myslím že dolár skončil. Vezmi si jeden fakt, že kto určuje dlhodobo kurzy mien. No predsa hrstka najväčších bánk. A to z jednoduchého dôvodu. Nadarmo existuje mnoho contribútorov FX faktom je že FX kontroluje hrstka bánk. Každý broker nech sa volá hocijako musí mať svojich liquidity providerov, ktoré sú banky. Banky obchodujú iba s tými s ktorými majú vybudované kvalitné kreditné linky a tých je iba zopár. A navyše v FX, keď zamienate jednu menu za druhý bez páky neexistuje creditné riziko. Banky dokážu držať takto aj roky svoje pozície. A aj dobre vedia ktoré objednávky sú reálne a ktoré špekulatívne. A tie špekulatívne musia mať niekde svôj STop loss, takže banky na FX parádne zbohatli a bohatnú aj naďalej.. A ako píše Žito, že Čina diverzifikuje do komodít tak natom je hodne pravdy.

Ja som toho názoru, že každý trader by okrem svôjho mikro-overview(vlastné trejdovanie) by sa mal zaujímať aj o makro-overview(kam so zarobenými peniazmi). Neviem zabudnúť nato, keď dolár stál 1,6 EUR a CZK bolo pekne na long,tak o koľko 10%-tok percent boli E-mini futures traderi smutnejší kvôli USDCZK. Načo vám budú peniaze a celé tradovanie, keď to čo zarobíte stratíte inde. Lebo nemáte chuť sa zaoberať s makro-overview. A obchodovať DAX s eurovým účtom, tiež nie je riešenie, buďte kreatívnejší. Isté percento zobrať s účtu nakúpiť v Prahe drahokamy, šup s nimi za alpi do helvétskej konfederácie vyplatiť sejf na 10 rokov dopredu by bol podľa mňa veľmi zaujímavý a prospešný krok. Premýšlajte o tom. Dokonca aj R. Kyosaki píše, že bohaté rodiny majú zvyk kupovať šperky(kdyby neco) alebo niektorý podnikatelia majú nakupené aj občianstva iných krajín napr. Bahamy. Možno sa chytáte za hlavu - verte mi aj ja.

Neviem zabudnúť ďalej aj na to, že keď pred rokom sme sa s otcom dívali na maďarské reklamy o "svájci alapú kölcsön" - nízko úročný hypotekárny úver na základe CHF/HUF. Tak som mu hovoril, teraz forint je drahý a oplatí sa brať dlh v CHF ale čo keď forint začne padať čo potom. Otec sa ma pýtal a prečo by mal padať. Ja hovorím no veď maďari majú 60 mld USD dlh a 40 mld. USD ako svoje forint "bondy". Sú na ostrý noža, keď sa hospodárstvo zakýve tak sa môžu šmyknúť. A navyše keď v roku 1989 im George Soros chcel pomôcť skresať tento dlh. Tak premiér Antal ho odmietol so slovami. My od toho žida pomoc nepotrebujeme. Otec sa iba zasmial a povedal príliš veľa sedíš za tým počítačom a príliš veľa fylozofuješ.

A dnes iba ticho kukáva správy o tom, že priemyselná výroba v Hungaria padla o viac ako 22,5%. Ze rodiny, ktoré si zobrali hypotekárne úvery CHF/HUF sú dnes v prdeli. Splátky sa 2,5 násobili. A forint ide pekne down.
Nuž aj o tom je trading. My vidíme iba čísla a zisky - straty ale tieto čísla sa týkajú aj ľudí z mäsa a kostí, ktorých denno-denne stretávate na ulici..

Ale jaj jaj. jaj.. poriadne som odbočil čo? Majte oči otvorené a rozmýšlajte iba asi toľko som chcel povedať.

Idem lebo je Piatok a Piatok na FX je vždy zaujímavý.

Pekný zvyšok dňa a pekný víkend


s pozdravom nickirout












Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...