Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Live začátky intradenního obchodníka [5] - boj s egem a disciplínou


Doporučené příspěvky

Na téma [bold] prvního profitu [/bold] mám následující silnou osobní zkušenost:
- po pečlivém backtestu FinWinu a velmi ošizeném papertradingu (2 týdny) jsem se v loňských turbulentních trzích (myslím, že v říjnu) hned během svého prvního dne dostal do pro mne fantastického profitu asi 2 tis USD,
- trochu na omluvu mé tehdejší bláhovosti: nejdenalo se o můj zcela první live start, už jsem věděl, že to může "něco stát", uvědomoval jsem si také , že není ideální doba pro začátky, ale říkal jsem si, že to opatrně zkusím,
- profitu jsem dosáhl tak, že jsem zcela opustil svůj obchodní plán (dnes bych to nazval "pocitovým klikáním nazdařbůh") ale peníze na účtu hřály a ikdyž jsem věděl, že to není ono, pokračoval jsem,
- do týdne jsem byl na nule, do dalšího týdne jsem musel obchodování přerušit s přibližně stejnou ztrátou,
- během této doby jsem vícekrát zažil situaci, kdy jsem byl již poměrně ve značné ztrátě (1-2 tis USD), ale několik málo obchodů na konci dne mne zase "zachránily" a skončil jsem kolem nuly.

Důsledky tohoto "opatrného zkoušení" byly pro mé podvědomí přímo katastrofální. To, co jsem se během těchto dvou týdnů "naučil" (v kombinaci s odbytým papertradingem) mi následně výrazně prodloužilo cestu k tradingu:
- mám za sebou cca půl roku zápasu s disciplinou, a byl to doslova zápas sama se sebou,
- zažíval jsem nepřekonatelná nutkání vzít obchod mimo plán, rozum mi říkal, že bych neměl, ale podvědomí si svou cestu nakonec našlo,
- trvalo mi 3-4 měsíce, než jsem se zbavil stavu "raněného jelena", kdy jsem po nějakém vykolejení (např. na tick přesně vyzobnutý SL na korekci) začal opět "pocitově klikat" s cílem získat ztrátu zpět; v takovém stavu jsem místo plánovaných 1-2 obchodů na den udělal 15-20 a končil pochopitelně s mimořádnou ztrátou,
- zkoušel jsem sám na sebe různé motivace, nepomohl moc ani paper (v něm jsem byl jako beránek, ale jak šlo o skutečné peníze, tak byla disciplina zase pryč),
- Nakonec jsem se této neřesti zbavil za cenu dalších ztrát v reálném obchodování (prostě jsem tak dlouho v hlavě "přepisoval" onu první pozitivní zkušenost několika dalšími negativními, až to nakonec pochopilo i moje podvědomí), ale bylo to docela náročné a něco to stálo,
- Nastala další fáze napravování, a to zbavení se občasného "mimořádného obchodu" - zbavil jsem se totiž totálního opouštění plánu, ale pořád jsem si ještě občas klikl jen tak mimo plán - to jsem dělal asi tak 2-3x týdně a spolehlivě to otáčelo equity křivku směrem dolů,
- toto trvalo další asi 2 měsíce a nyní jsem snad někde u konce a pomohl mi v tom i tento seriál - když jsem si přečetl jak Tomáš "káral" Pavla v jednom z minulých dílů za disciplinu, která byla z mého pohledu skoro dokonalá, tak mi to dalo tu poslední ránu a konečně mi to v hlavě "cvaklo".

Zpětně si myslím, že mi nejvíce pomohlo to, že jsem se přestal soustředit na profit vyjádřený v penězích, ale na dodržování plánu (zase někdo objevil Ameriku). Ani už nevím, kolikrát jsem toto tady na Finančniku četl - je to přece samozřejmá logická pravda.
Ale jak propastný je rozdíl mezi tím na něco (občas) myslet a skutečně se na to soustředit! Mě to taky nefungovalo, dokud jsem neudělal následující:
- tabulku v excelu, která říká kolik signálů daný den dává obchodní systém a kolik obchodů jsem udělal; pro každý den a týden sleduji % plnění plánu; tabulku mám stále před sebou na očích na nástěnce a je to na ní ten hlavní dokument,
- tuto holou skutečnost si připomínám každý den před zahájením obchodování a několikrát v průběhu (a nesčíselněkrát za den, když se kouknu před sebe na nástěnku),
- zakázal jsem si na konci dne pouštět sestavy v obchodní platformě, kolik USD jsem vydělal či prodělal (stav účtu pochopitelně sleduji, ale pouze jako nutný zůstatek na margin někde v koutě) ,
- svému okolí (především manželce) jsem musel vysvětlit, že se mě nesmí ptát kolik jsi dnes vydělal nebo prodělal, ale zda jsem obchodoval podle plánu (krásně to zafungovalo, když jsem jednou pyšně zahlásil profit díky obchodu mimo plán a manželka na to: takže podvod jo?),
- ve všech backtestech jsem začal používat body místo USD.

Je třeba určitá trpělivost, než to "proteče" do hlavy - začalo mi to fungovat asi až po měsíci, kdy už jsem si toho na sebe asi vymyslel už tolik, že by to muselo dojít už každýmu.

Tento příspěvek také berte jako odstrašující příklad jak to může dopadnout, když si chcete zkrátit cestu k tradingu a ošidíte papertrading. Tam někde vidím ten prapříčinu mých dlouhých útrap, které jsou doufám u konce (alespoň co do dodržování obchodního plánu).
Já jsem udělal pečlivým a důkladný backtest a pak jsem šel do live (s určitými malými zkušenostmi ze svátečního pozičního obchodování, které mi byli k ničemu) a když jsem si namlel a chtěl jsem to se sklopenýma ušima napravit a jet tedy paper, tak už mi to prostě nefungovalo. Hlava věděla, že je to jenom jako, byl jsem jako beránek a neměl jsem tu trpělivost...

Všem nedisciplinovaným držím palce,
už snad napravený Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Články ako tento, a príspevky ako od Michala, majú NEOCENITEĽNÚ hodnotu. Keď si predstavím, že takýto článok, vysvetľujúci situáciu až na kosť, môže niekomu v živote zachrániť trading a urobiť z neho profitabilného obchodníka...

Cítim obrovskú vďaku :) Vytlačím to a budem to čítať každý deň pred live obchodovaním...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim vsechny tradery,
toto je opravdu skvely serial a verim, ze nas zacatecniky posouva zase o kus dal. V Pavlově chování se vidím jako v zrcadle, euforie strida frustrace a obracene. Docela me prekvapilo, ze se Pavel chová nedisciplinovane i pod tak silnym dohledem jaky mu Petr poskytuje. Psychika je na tradingu skutecne ta nejtezsi cast.
My na to jdeme s kamaradem tak, ze otevirame spolecne jeden ucet a budeme obchodovat podle jednoducheho obchodniho planu pouze jeden pattern. Verime, ze spolecna rozhodnuti nas uchrani od impulzivniho jednani. Sefem bude vzdy ten, ktery zrovna nedrzi v ruce mys. Pokud budeme uspesni, otevreme po case druhy ucet a zase na nem budeme obchodovat spolecne.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

příspěvek od Michala je velmi hezký. Jenom bych doplnil takový tip jak se zbavit přílišné fixace na hodnotu vydělaných/prodělaných peněz.

Je dobré se naučit začít uvažovat v procentech místo v hodnotách peněz. Tzn. ve svém peněžním deníku skrýt, případně úplně vymazat sloupec, který ukazuje aktuální profit/ztrátu na obchod, ale místo toho si tam dát kolik procent účtu jsem vydělal nebo prodělal. Začátečníci by měli na obchod riskovat max. 1% účtu nebo radši ještě míň. Výsledkem je, že se mnohem lépe kouká na výsledek, kde je ukázano, že poslední obchod Vám ztratil pouhé 1% účtu a to je v pohodě. Umožnuje to přestat soustředit se na peníze a přeorientovat se na jiné podstatnější věci. Podmínkou je, že sloupec s penězi by opravdu měl zůstat skrytý vaším očím, jinak se ty částky do podvědomí budou dále vrývat.

Uvažovat v procentech může být ze začátku trošku nezvyk, ale pokud se podaří myšlení přeprogramovat tak, že opravdu a reálně začnete uvažovat jen v procentech, mozek se začne sám od sebe soustředit na ty důležité věci a profit se stane jen vedlejším produktem vašeho snažení. Po čase si možná ani nebudete uvědomovat kolik peněz jste vlastně vydělali, nebude znát přesnou částku, kterou máte na účtu. Budete pouze vědět, že jste v profitu tolik a tolik procent. :-)

Přeji všem mnoho trpělivosti

Tr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ano, super serial a diky "michalv" za vas prispevek!

nepochybuji, ze zacit live je jako "let v tryskaci". mimochodem, nedivim se, ze piloti byvaji dobri traderi, povazte nasledujici zkusenost z (ne)pilotova zivota, porovnejte s tradingem:

teorie pri trenovani vybirani vyvrtek (v letadle:):
-vyslapnete proti smeru rotace letadla -potlacte ridici paku na max. -vyckejte zastaveni rotace:) -po zastaveni rotace srovnejte nozni rizeni a pritahnete paku, vyberte stremhlavy let:) -po vybrani, srovnejte a pridejte plyn -bude na vas pusobit strach a pretizeni ale nenechte se tim vyvest z miry...

tak co zvladli byste to?:) po dostatecnem treningu na zemi?:)

dale, co mi rekl zkuseny borec:
-to je jednoduchy, to se jen vyslapne, potlaci a ceka se... tak si to uzijte:)

vnimani poprve:
-nevnimam prostor a cas, nevim na jakou stranu se vlastne tocim.. vse se miha, jsem rad, ze se drzim pásů:)
-po dokonceni jsem s to rici instruktorce ze jsem nazivu a ze to nebylo tak hrozne:)

proc to pisu!
delal jsem si iluze, ze se dobrym treningem muzu pripravit na live.
ze se vyhnu chybam.
diky financniku jsem si casem zacal brat z bezneho zivota neco do tradingu. ale i z tradingu do zivota - prekonal jsem strach z te vyvrtky a sel do toho.. a na oplatku si prinesl neco pro trading - uvedomil jsem si ze muj OP nebudu s to obchodovat, je to prilis mnoho faktoru co musim sledovat a nezvladnu to (stejne jako napoprve usledovat-uridit vyvrtku).
pracuju na zjednoduseni OP. pracuju na zprisneni aby bylo mene platnych signalu. zpocatku chci obchodovat jen na jednu stranu. zacatek tradingu je o zvyknuti si na to ze obchoduju (neco jako "letet rovne").

nuze, uz se tolik nesoustredim na to, "ze to musim zvladnout podle planu" a nedelat chyby. soustredim se na to "udelat opatreni", co nejvic si zjednodusit zacatek. ano, ono to zde pisou, ale ja to konecne vidim v te spravne dimenzi!

at zije financnik (tu)

PS: piloti pred letem taky davaji uklidnujici pauzu, kontroluji letadlo, procitaji letove plany... az s nekym poletite, neruste ho:) je to nejdulezitejsi cast letu:)

safra to je dlouhy prispevek, diky za trpelivost...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny tradery,
seriál Live začátky je super ! Klukům z finančníka patří mé uznání. Nic vám neukáže co vás čeká líp než osobní zkušenost někoho dalšího rozebraná na kost. Pro začátečníka je dobré vědět že všichni si na začátku prošli skoro tím samým a že není nic na tom nadělat na začátku nějaké chyby.

Jen tak dál Finančník (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paulus:
psal jste
"delal jsem si iluze, ze se dobrym treningem muzu pripravit na live. ze se vyhnu chybam."
Podle mého názoru člověk se chybě nevyhne, ale pomocí tréningu se na většinu z nich může připravit po malých krůčkách, jak píšete:).
Myslím, že to není iluze, ale fakt. Nejvíce stresu přináší asi riskovaná částka, o kterou v případě dosažení SL přijdu. Druhý největší stres přichází, když nastane situace, kdy nevím, jak zareagovat. Na všechny tyto otázky by měl odpovídat obchodní plán. Další věc je, svému obchodnímu plánu věřit a přijmout ho a držet se ho. Když jsem vytvářel obchodní plán a backtestoval, často jsem si sám sobě dával otázky. Dokážu riskovat částku, kterou mám jako SL? Kolik takových ztrát dokážu snést za seanci? Jak se cítím po 1 ztrátě? Co cítím, když mám 5 ztrát v řadě? Co cítím když během pár minut přijdu o tu či onu částku... Představoval jsem si tu částku v korunách, ve věcech, které bych za tuto částku mohl pořídit, jak dlouho jsem na tu částku musel pracovat... S tím vším si myslím, že je potřeba se vyrovnat během testování. Po prvních backtestech jsem se začal soustředit ne na maximalizaci zisku, ale na to, abych obchodoval "v pohodě". Tím pádem docházelo k drobným úpravám obchodního plánu, kde jsem vyhrocené parametry snížil vzhledem k mé pohodě. Já myslím, že důkladnou přípravou se lze připravit alespoň tak, aby přechod mezi paper a live nebyl tak brutální, jak čtu v diskusích. Všechno se to točí o tom, co finančníci píšou - emoce, disciplína, ego, důkladná příprava, vnitřní harmonie s tím co dělám a proč to dělám.
Ať se daří přeje Lukas:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

III:

s tou pripravou sem to myslel tak, ze jsem si uvedomil, ze mi nepomuze pouhe soustredeni se a psychicka motivaci typu "to zvladnes" :) je urcite dobre se pripravovat na vsech frontach a toto taky nevynechat. ale uvedomil jsem si, ze me to nestaci a musim zjednodusovat. jinak bude prostor pro chyby vetsi - abych to zvlad, musim mit mene ostatnich vlivu/posuzovani. tak jsem prestal zavadet nuance do systemu (jen do poznamek) a soustredim se na to, vzit jen krasne signaly.. zrovna dneska pri backtestu neberu skoro zadny obchod a rikam si, sakra, co ja budu obchodovat? dyk ja nic neberu:) duvod je vetsinou volatilita, rozevlaty trend, velky stopploss... ty trhy fakt hezky trenduji strasne malo:)

takze kdyz vzit obchod, ta takovej abych si i pri ztrate moh rict.. na tohle bych priste vsadil zase... to stoji za to...

souhlasim, ze chybam se nevyhnem a nevyhnu. budou. ale snad to nebudou ty nejhrubsi a budou stat za to:) i to me vede k myslence jednoduchosti systemu a prisnosti pri vyberu obchodu. ale jako cil mam skutecne jen si zvyknout na ten "primy let" nez se zacnou letat zatacky:)

jeste souhlas... jo staci si udelat klid a predstavit si to.. ze ztracim v trhu penize a emoce se nahrnou... a to clovek jen lezi v posteli... je dobre si to prozivat takhle... na zisky mam tendenci casto myslet a vzdycky si rikam... pojd radeji mystel na ztraty.. a je to tezke:) ted si uvedomuju ze jsem si i v beznem zivote zacal prepocitavat ruzne me hlouposti na zisky a ztraty... no proc ne, ono to tak je:) spatne koupena vec -200 CZK, ztrata. ponauceni. prodej za 100CZK:) pochvala za snizeni ztraty o 50%:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paulus:
S tím představováním ztrát, jsem to myslel jinak, než ležet v posteli a představovat si ztráty. Myslel jsem to tak, že otázky, které jsem psal výše si říkám právě, když nějakou ztrátu chytnu - v backtestu i paperu. Prostě backtestuji, lup ztráta. Zastavím se a pozoruji, co to se mnou dělá. Zabere to čas, ale není kam spěchat. Stejně tak při ziscích, je dobré sledovat, jak se mění chování viz Petrův článek.
Ať se daří přeje Lukas:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...