Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Live začátky intradenního obchodníka [7] – zkušenosti začínajícího tradera Tomassina


Doporučené příspěvky

Tomassinove vlakno mam rad. Kazdemu kto tam zavita je hned zo zaciatku uplne jasne ze to Tomassino s tradingom mysli vazne. Ja som zacal live iba 2 tyzdne dozadu a vo vela veciach som dospel k velmi podobnym zaverom. Moj system je ovela menej sofistikovany ako ten Tomassinov, co sa tyka pocetnosti obchodov - tam som mal mozno unikatny problem. Dodrziaval som pravidla vstupu s tak prisnymi filtrami, ze som niekedy nemal jediny obchod za cely tyzden. Zatial som vo velmi miernom minuse a hlavne nedostatky vidim vo vacsom diskrecnom podiely pri rozhodovani o vstupoch a inych situaciach na trhu. Momentalne robim backtest prveho pol roka 2009 s mierne upravenym systemom s vyssim podielom automatickeho rozhodovacieho procesu. Velmi dobra rada z clanku je podla mna backtestovat bar po bare - toto je naozaj jedina metoda ktora sa mi osvedcila. Trva to sice 2x tolko ako klasicky backtest ale hodnovernost vysledkov je ovela vyssia.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechy,
super článek. Jsem rád že i jiní museli řešit podobné problémy jako aktuálně řeším já. Live obchoduji zhruba 1,5 měsíce a i moje equity by se dala srovnat s equity začátečníka (nejdřív zisk a pak ještě vetší propad). Dělám zrovna ty samé chyby - vynechávání ziskových obchodů, porušování OP...atd. Ale v tradingu vytrvám, věřím že když na sobě zapracuji posunu se o kousek blíž konzistentním ziskům. Ale holt ta pevná vůle...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ani jsem nevěděl, že se tu o mě píše článek :)

Také patřím mezi ty, které tento seriál inspiruje a motivuje k další práci. Jsem sice na trading sám, takže v některých věcech postupuji možná pomaleji, ale v přípravě měsíc, dva, pět nic neznamená. Snažím se za každou cenu vyhnout dalšímu zbytečnému propadu v equity, protože ztratit deset procent a pak deset procent vydělat neznamená, že jsem zpět nule.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Výborný článek, jen víc takových:-) Vždy, když si přečtu něco takového, inspiruje mě to k další práci. Jsem naprostý začátečník a začínám teprve s papertradingem, ale takovéto články mi do budoucna ušetří mnoho času s hledáním informací. Ještě jednou díky a jdu testovat, škoda, že je venku tak pěkně:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Opět díky za povzbudivý článek a klukům přeji ať se daří a lezou postupně už jen nahoru, já jsem naštěstí zatím jen ve fázi prvních backtestů, takže nic chytrého nemůžu napsat. Konečně to také, ale ani mi nedalo a píši zde na finančníka do diskuze svůj první příspěvek a to musím říct, že toto už něco znamená. Registraci tu mám nevím ani od kdy, přečtenou snad už většinou diskuzí a článků a tak mi to nedalo musel jsem něco napsat. Jelikož nepatřím k těm co rádi píšou do diskuzí tedy krom programátorských :-) tak je pro mě těžké cokoli psát a fandím všem co se dělí o své zkušenosti a šíří tak bohaté povědomí o krásách komoditního obchodování. Ale rozhodně to není taky poslední příspěvek co zde bude ode mne, protože jakmile se pro něco rozhodnu, tak také po tom většinou tvrdě jdu a potom snad i já Vám budu mít co napsat. Takže ještě jednou mnoho úspěchů a pokračujte vytrvale ke svým stále úspěšnějším dnům. Já už jsem aspoň pokročil v tom, že jsem přečetl knihu od Tomáše a Petra, také Eldera a teď mám rozečteného Williamse. Přitom jsem si rozchodil NT se Zen-fire což naštěstí pro mě nebyl problém jakožto programátora a tak nyní již postupně studuji mé vybrané trhy se kterými bych chtěl začít NQ a YM na rok starých datech a sem tam nějaký ten obchod na demu abych se seznamoval čím dál více s platformou a přesvědčoval se co dělám špatně a trh mi to ukázal. NT mi vyhovuje ve všech směrech, tak to bude i platforma u které zůstanu pravděpodobně také v budoucnu při možném real, takže aspoň v těchto základních směrech mám jasno. Nastavil jsem si na demu i komise ať vím co mi to spolykává bokem peněz a blížil se tak více k realitě - i když co si nalhávat, realita bude až to bude live a bude se mnou cloumat psychika, i když asi z hlediska podnikání jsem už zvyklý na ledacos a asi nějaká ztráta 20tis. Kč se mnou moc nezamává, jelikož to se mi děje často. Takže teď už jen trénovat a trénovat a ještě jednou trénovat protože nic jiného mi nechybí :D. Navíc už se teším na kurz e-mini v červenci a tak tímto zdravím Petra a Tomáše, že se můžou opět těšit na dalšího přívržence, protože tento server znám skoro od dob jejich počátku, ale nějak jsem tomu v tu dobu nevěnoval pozornost. Srpen samozřejmě oživím e-mini krzem II tak už se těším co se pěkného přiučím. Snad jen na závěr občas mi chybí osoba s kým bych mohl o tom pokecat třeba jen tak u pivka s noťasem popř. občas s kecnout s někým přes ICQ či SKYPE. Takže pokud jste někdo z Ostravy a taky se chystáte na kurz jako já, popř. začínáte taky s NT a trhy NQ a YM, tak není problém se spojit a občas si podiskutovat o společných problémech co nás teprve čekají. Takže to je taky i důvod, což závidím klukům, že mohou společně debatovat i když jedou na společném účtu to bych asi už jen tak nedal s někým. Ale asi se to v začátcích lépe táhne když se dá pořád něco konzultovat, ale nevím třeba to může působit i opačně. Jak tak vidím jsem se na svůj první příspěvek zde docela rozšoupl, takže končím. Snad ten konec nebyl moc OFFF TOPIC.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všetkých financnikov,

seriali pre začiatočníkov sú super a sú prínosom. A môžte vy obchodovať hoci
aj 5 a viac rokov úspešne, vždy v každom z nás, niekde vo vnútri drieme začiatočník,
a preto je dobré sa vraciať späť k svojim začiatočníckym chybám(samozrejme nie v live tradingu:-)
a ku chybám ostatných traderov, ktorý sú na začiatku. JE TO VEĽMI INŠPIRUJÚCE.


Rád by som upozornil financnik.cz a autora článku. Že niektoré články obsahujú veľmi protirečné tvrdenia z pier
autorov webu.

Napríklad:

www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/emini-live-trading-tomassio.html
1.) "Bohužel až příliš mnoho začínajících traderů se snaží doslova replikovat cestu někoho jiného, což bohužel
málokdy funguje z důvodů, které zde byly již mnohokrát popsány. Je dobré se inspirovat, ale postupným vlastním
zkoušením si najít takovou aplikaci určitého přístupu, kterému rozumím a sedí mi."


www.financnik.cz/komodity/financnik/psychologie-uspechu-proc-milujeme-slozitosti.html
2.) "Tomuto podivuhodném fenoménu jsem věnoval velmi mnoho času – vše začalo už před několika lety, kdy jsme začali pořádat naše první semináře.
Již po krátké době jsem si všimnul, že dáte-li člověku jednoduchý, ale funkční způsob, jak vydělávat na burze (například náš systém FinWin), s tím, že očekáváte
pouze nekomplikované následování pár pravidel, velmi brzy zjistíte, že daná osoba začne zdánlivě jednoduchou věc rozšiřovat do velmi komplikované, avšak již mnohem méně funkční podoby"

NE NECHCI STOURAT. LEN MI TAK TROCHU V TEJ MOJEJ HLAVE VYSKOCILO Tieto vety.
Takéto protitvrdenia podrývajú vážnost webu a konkurencia to iba zneužíva zošměšnuje ináč veľmi dobrý financnik.cz
Aj niektorí čitatelia môžu byť z toho trochu zmätený. Pre mňa z toho vychádza to, že pravda je zřejmne někde uprostřed :-)

To Tomassino,
to váhanie vstúpiť do nekterých obchodú môže plynúť z toho, že nemáte vlastné účty ale máte spoločný účet.

A v tomto je tento trading zákerný, že tie obchody do ktorých sa bojíte vstúpiť sú práve tie najlepšie. O tomto písal
aj Larry Williams. Mám jedného známeho, ktorý educuje FX. Jedna jeho študentka, si zriadila demo účet a aj live účet.
A začala selektovať obchody. Na deme je enormne v pluse a na live ide do mínusu - "klasika :-("

To, že ty Tomassino, si v pluse aj s tým, že váháte a niektoré super obchody odchádzajú, je dobré, lebo takto máte
"pevnú pôdu pod nohamy". Osobne by som doporučil skúsiť zriadiť subbacounts, ak by to broker umožnil. Takto by to bylo lepší.


Ináč čím víc se zdráháš vstoupit do obchodu, čím víc si posratej tým větší šance na úspech. Srandujem. Ale strach-váhanie
vstúpiť do obchodu ako psychologický indikátor, by bol dobrý a mal by aj logiku. (Postupne časom sa tento strach-váhanie premení
v inú emóciu, je to dobré to sledovať.)
Ja na tvojom mieste by som si vyselektoval, tie obchody pri ktorých toľko váhate a sú "super ziskové" a tie "obyčajné". A začal
hľadať, že čo je charakteristické pre skupinu "super ziskových" obchodov a čo je charakteristické pre tie "obyčajné".
A hlavne zistiť, že prečo tie "super ziskové" pokračujú v pohybe a že prečo tie "obyčajné" obchody majú profit land tam kde majú.
Je to ako hľadať ihlu v kope sena, ale si myslím, že sa to vyplatí. Napríklad ja som zistil, že najlepšie obchody sú tie pri ktorých sa
jedno EMA pretne druhú EMA, vtedy keď obchod dosiahne PT "obyčajných" obchodú a pohyb pokračuje atď.. .atď...
JE TO JEDEN Z NAJVZRUSUJUCIH CINNOSTI POPRI LIVETRADINGU A POPRI SEXE, HLADANIE EDGE PROTI OSTATNYM TRADEROM.

Ohľadne úvodných ziskov u začiatočníkov ma napáda,že mne pomáhalo a stále pomáha to, že vždy keď príde ziskový trade -
hodne ziskový.
Tak získanú sumu vydelím dolarovým SL-om a dostanem počet šancí na ďaľšie ziskové trady v tú ranu som o 80% skeptickejší. To hovorí aj
jedna z Zuryšských Axiomov, že ak sa špekulantovi podarí zarobiť peniaze, tak tie má tendenciu považovať za svoje. Cití sa ako keby
ich bol mal odjakživa. Dobrý špekulant si hovorí, "okej podarilo sa pekne zarobiť, uvidíme čo bude ďalej". Dobrý špekulant vie, že
môže a aj príde stratové obdobie. A preto peniaze zarobené špekulovaním nepovažuje veľmi za svoje. Ale chápe ich ako bránu- ako možnosť
nákupu ďaľších šancí - ďaľších špekulácií.
My vlastne za peniaze zo ziskových obchodov nakupujeme "ďaľšie šance na dobré obchody". Na toto netreba zabudnúť!
A keď v tomto "nakupovaní" ste dobrý tak ku koncu roka po odčítaní daní a réžijných nákladov a odčítaní položiek A a B, vám buď niečo
zvýši alebo nie. Ak áno tak ako ozajstný podnikatelia prevediete peniaze na tuzemský účet a mínate ich.
Položka A - veľmi dôležitá položka mala by byť najväčšia. čiastka ktorou vlastne budete obchodovať ďalej.
Položka B - mám zato, že istú časť by ste mali investovať rozumne a dlhodobo": kmeňové alebo prioritné akcie atď..
plus investovať do finan. vzdelania.
TRADING JE GREAT BIZNIS, ktorý vám ukáže cestu do čarovnej krajiny za zrkadlom a robiť čarovné veci.
Trochu mystifikované uvažovanie, ale je to moje uvažovanie.

Prajem pekný deň a hodne entuziazmu, odvahy s rozvahou a štastie

nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vyborny clanok, zda sa mi ze az prilis dlho idem paper, cca 1,5 roku, ale stale vidim ze to neni ono, taktiez si tiez robim exel graf - ako som obchodoval/ako som mal obchodovat, a stale vidim plnenie tak 50%...v paperi som sice v pluse, ale este akoby chybala odvaha brat niektore signaly.
Co myslite, na kolko % sa da vobec priblizit svojmu OP. Chcel by som aby to bolo aspon 70-80 %, potom by to snad slo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Ransford:

Ja som mal podoby problem ako ty. Prilis dlho som sa venoval kolotocu - backtest, paper, uprava OP, backtest, paper atd. Ake je to nebezpecne som si uvedomil az ked sa mi cely trading zacinal viac zprotivovat. To ma paradoxne posuvalo stale dalej od realneho obchodovania. Ja si myslim, ze ak mas dobre zbacktestovany OP (6-12mes), ides par tyzdnov paper a priblizuje sa aspon na 75% vysledkom z backtestu a ak mas dostatok $$$ na rozumny ucet (min.5-6k), tak by si mal zacat live. Ak nezacnes, tak budes preslapovat dokolecka a tak ako ja donekonecna upravovat OP. Neexistuje OP, ktory by sa nedal vylepsit, upravit vstupy, vystupy, pridat pattern, alebo indikator. Ziadny OP nie je dokonaly a mozes ho upravovat aj "za jazdy".

Teraz trochu OT:
Tiez nesuhlasim s roznymi dennymi limitmi obchodov - napr. 1 obchod/den ako tu niektori pisali. Ak urobis 1 obchod so stratou a vypnes PC, na druhy den zapnes trh a zistis ze nasledovali 2 ziskove obchody podla tvojho OP tak to k tvojej pohode velmi neprida. Podla mna by si mal obchodovat podla OP, presne tak ako v backteste a papertrade.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pepe2000
Pri dennom limitovani obchodov ide o to, aby si zaciatocnik zvykol na live trhy a mal moznost byt s nimi v kontakte co najdlhsie. Samozrejme by som odporucal, aby to bolo podlozene backtestom, kedze sa moze stat, ze prave prve signaly dna nie su dlhodobo ziskove, ale mozno niektore ine, v inu hodinu. Ja mam zbacktestovane, ze ak beriem len prvy signal od urcitej hodiny dna, parametre systemu sa o moc nezmenia, dokonca sa zlepsi pomer zisku k stravenemu casu za pocitacom.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000,
ale i to vypnutí po 1 tradu se dá backtestovat a paperovat nebo min na testovaných datech simulovat ... navíc nikdy nemůžeš být u všechn trendů, takže je skoro jistý, že řada pěkných trendů půjde bez Tebe, ale to je jedno
.. obecně limity, jak negativní, tj např 2x SL a dost nebo pozitivní 1x PT a beru zejména v počátku jako základní ochranu účtu, každý zápasí zejména s hlavou a disciplínou, že se to dá časem zcela uvolnit je jasný. Nejdřív však musí příjít stabilní úspěchy s málem (tu)

M.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...