Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Live začátky intradenního obchodníka [7] – zkušenosti začínajícího tradera Tomassina


Doporučené příspěvky

mira_k:

presne jak riakte..to dulezite je, ze se to pouziva jako vyrazna pomucka na zacatku live kariery jako ochrana uctu i psychiky..protoze kdyz nekdo rekne, ze tak utikaji profity, tak myslim, ze ono taky neni uplne dobre prvni live den v rozjetem trendu posbirat profity 1.500 USD..to muze s psychikou taky poradne zamavat..a jeste vic pak to zpetne odevzdani..ostatne je to popsane v aktualnim clanku..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Výborný článek, díky za něj!
Sám jsem ve fázi paperu. Jdu cestou praktiků, snažím se brát k srdci všechny známé chyby a vyvarovat se jich. Když čtu rady zkušenějších, tak se jimi snažím řídit. Samozřejmě mám již poupravený FinWin dle vlastních pravidel, ale přesto se snažím přijímat rady zkušenějších. Proto jsou pro mě tyto články velkým přínosem. Vidím, jak ostatní prožívají to samé.
Snažím se nešťourat v něčem, co funguje. První backtest mi vyšel "uspokojivě". Měl jsem solidní profity, ale equity nebyla hladká, úspěšnost jen okolo 50 % a RRR jen okolo 2. Počet obchodů jsem měl mezi 3-4 denně. Proto jsem udělal backtest stejného období, vyřadil nejhorší pattern a přiložil pár filtrů ke zbylým 3 patternům. Zredukoval jsem počet obchodů na 1,5 denně. Mám týden třeba jen s 2 obchody. Můj systém je postavený na jednoduchosti. Používám minimum indikátorů a filtrů. Jen jsem poslechl rady Finančníků a zkušenějších traderů. Proto asi nezůstanu u nekončeného paperu a backtestu. Je to začarovaný kruh. Stačí mi když čtu, jak spousta z vás už víc jak rok papere-traduje a jste z toho nešťastní. Tenhle server a vy úspěšní mi jste velkou inspirací a jsem přesvědčený, že i díky vaší pomoci začnu toto léto obchodovat live a časem se stanu konzistentně vydělávajícím obchodníkem.
Díky a good luck všem (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to: lordberry
Moje zkušenost je taková, že je dobré si zkusit jaké to je live, ale při neúspěchu se nerozpakovat a vrátit se na demo. Protože jestli je někdo nešťastný v papertradingu, tak v live rozhodně šťastný nebude. Taky jsem měl pocit, že po roce a půl a třech ziskových měsících už musím přejít na live. Psychicky jsem to ale vůbec nezvládl a tak jsem zase na demu a nedaří se mi už ani tady. S nějakým školným je třeba určitě počítat, například moje první chyba byla, že jsem místo 0,1 lotu zadal 1 lot a během 10 minut jsem musel zavřít ztrátu 10 000kč a pak jsem po menších částkách přišel za pár měsíců o dalších asi 7 000kč a protože to už bylo skoro 20% účtu, tak jsem prozatím skončil. Pevně doufám, že se mi podaří tuto krizi překonat a vrátím se zpět na live, ale bude to asi zase nějakou dobu trvat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax Napsal:
-------------------------------------------------------
> nickirout:
>
> to je dobra myslenka, podelit ten zisk svym SL
> abych vedel, kolik muzu mit ztratovych pokusu do
> budoucna. Dalsi z napadu, ktery by mohl udelat
> obchodovani klidnejsi, diky.
>
> Lada

Nebude s tímto přístupem mít problém podvědomí? Ty mu dáš vydělaných $1500 s tím, že si můžeš dovolit např. 10 ztrátových obchodů než o tyhle peníze přijdeš a podvědomí ti s radostí poděkuje a spolehlivě se postará, že těch 10 ztrát uděláš než řeknes borůvkový koláč.
Podle mě těch 1500 nejsou peníze, které si můžeš dovolit ztratit, ale jsou to vydělané peníze, které je potřeba chránit. Jsou už TVOJE. Pokud bych si řekl, že jsem si vytvořil polstář pro několik ztrátových obchodů, tak vědomě či nevědomě půjde má ostražitost a pozornost do kytek a já začnu dělat chyby, které bych bez pocitu, že jsem na chvíli "za vodou" nedělal.
Toť můj pohled z opačné strany. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000

píšete :
"Dodrziaval som pravidla vstupu s tak prisnymi filtrami, ze som niekedy nemal jediny obchod za cely tyzden."

Mám stejný problém, možná větší - 1 obchod třeba až za 14 dní. Můžete prosím napsat, jak se Vám povedlo zvýšit počet obchodů, tedy pokud to není tajné. Vím, že zvýšit počet obchodů se dá snížením TF, nebo snížením přísnosti filtru, tedy snížením počtu pravidel, ale možná používáte nějakou třetí možnost.

Děkuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mira_k a Michal_ZA: Cim dalej tym viac verim ze vsetko v zivote ma svoje + a -. Je to tak aj s limitovanim obchodov. Vidim pozitiva tohoto pristupu a to co pisete dava tiez zmysel. Velkou nevyhodou je ale predlzenie zaciatocnej fazy, kde by obchodnikovi malo ist hlavne o schopnost konzistentne plnit OP. Druhy rozdiel je samotna skusenost a vysledky patternov v live obchodoch. V obidvoch pripadoch si myslim ze sa obchodnik otuka rovnako skor, alebo za rovnaky cas ziska viac skusenosti ako pri limitovani obchodov. Vplyv to bude mat aj na analyzu samotneho OP v live obchodoch. Myslim ze mozem smelo povedat, ze statisticky vyznam vzorky 60 obchodov za mesiac je ovela vyssi ako 20 obchodov. V neposlednom rade si dovolim tvrdit, ze to nie je riesenie ale iba oddialenie riesenia problemu. Je potom na osobnej preferencii ci sa obchodnik bude vysporiadavat so vsetkymi problemami naraz (a teda aj s tymto), alebo az postupne. Moze to ale tiez znamenat vsugerovanie si bloku obchodovat viac ako 1 obchod denne, co by mohlo v buducnosti sposobovat problem.

V skratke zhrnute: Myslim si ze schopnost obchodovat dalsi obchod s chladnou hlavou po niekolkych stratach, alebo vysokom zisku je velmi dolezita. Kazdy kto to mysli s tradingom vazne sa to jednoducho musi naucit. Vytvorenie pravidla jeden obchod/den tento problem nevyriesi, ale iba oddiali.

Vsetko vyssie uvedene je iba moja osobna skusenost a moj pohlad na vec. Ked s tym nesuhlasite je to absolutne v poriadku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to velekokorin:
myslel jsem to tak, že není dobré trávit nepřeberné měsíce backtestem (cituju pouze rady Tomáše a Petra). Pokud systém funguje, tak to chce přejít na paper a ladit psychiku a techniku, aby právě nedošlo k chybám, jako byla třeba vaše (s tím špatně zadaným lotem). Zatím se paper nedaří, jak bych si přál, takže na live přejít zatím nemohu. Ale jakmile začnu v paperu profitovat, tak nebudu váhat a přepnu na live.
Přeju vám hodně štěstí, ať se vymotáte z bludného kruhu a začne se dařit!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Carousel46:

Vsechno je to o discipline. Ja uz vim, kde mam slabe mista, a tahle myslenka nickirouta mi pomuze v tom se zase mene soustredit na jeden obchod a divat se na to obchodovani nejmene z pohledu tydne nebo mesice. Takze napr. 3 ztraty po jednom zisku (coz se podle meho OP muze v klidu stat) me vubec nerozhazi a budu moct dal v klidu obchodovat podle systemu.
To kdyz ty penize budes brat jako tvoje (a tvoje nejsou dokud si je neposles na ucet), tak to prinese jenom chamtivost (preobchodovani) nebo strach (budou ti utikat dobre obchody).

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax:

Tuším, že Mark Douglas v jedné své knížce doporučoval, ať se člověk nechodí věšet po pár ztrátových obchodech, ale dělá nějaké závěry minimálně ze vzorku dvaceti obchodů. A na konci knihy je i takové cvičení založené na provedení dvaceti obchodů.
Nesouhlasím ale s tebou, že peníze na obchodním účtě nejsou tvoje. Jsou to stejné peníze, které si vyděláváš v denním zaměstnání a máš je na svém tuzemském účtě v korunách. Na obchodním účtě máš peníze, které si vyděláváš tradingem a tvé jsou v momentě kdy ukončíš obchod. To že jsou v dolarech a na účtě v Americe je úplně jedno. Na začátku jsi svůj účet fundoval penězi, které sis musel vydělat a tím, že jsi je poslal do Ameriky, jsi je přece neodepsal. Jsou stále tvoje. A protože trading by měl být zaměstnání a ne hra či gamblerství, tak je třeba s obchodním účtem příslušně zacházet.
Ale tohle je slovíčkaření. Důležitější je, aby nad nimi člověk nějak zvlášť nepřemýšlel, nepřepočítával apod. Já se tomu bráním tak, že mám v platformě nastaveno, aby se mi zisk/ztráta zobrazoval v bodech nebo si rovnou okno s trading ladder posunu na okraj obrazovky, abych ten řádek v průběhu obchodování vůbec neviděl. Stačí mi vědět, jestli to jde dobře nebo ne. Důvěru a klid mi dodává jedině rozsáhlý backtest a podrobně zpracovaný plán.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Carousel46

No táto moja myšlienka bola vyvodená z Zuryšských Axiomov. A ja s Maxem Guntherem sa hádať nebudem.

Chrániť znamená byť ostražitý a napätý. Vždy keď niečo chránim v tomto prípade zisky a považujem to za svoje, tak keď dostanem stratový obchod viac to bolí ako keby som to považoval za kúpené šance na ďaľšie obchody.


A propo ty píšeš o 10-tich stratách pri SL 150 $ z 1500$, ale ja som hovoril o 10-tich šancách. S tým, že keď ideš kúpiť obchod, tak na začiatku musíš zložiť SL. Ten ti buď odíde alebo ti to dá PT - ďaľšie šance na obchody.

Ja keď vstupujem do obchodu mám pozornosť na maxime. Musí všetko sedieť a musím sa báť ísť do obchodu. A vtedy viem, že moje šance premeniť SL na PT sú o dosť vyššie. Zadám SL pre 3/3-tiny pozície. Zadám PT pre 2/3 (1:2,85) a pre 1/3 zadám PT(1:3,5). O hodinu pozície skontrolujem a po hodine zase. Ak sa obchod zasekol, tak si kuknem svôj indikátor. A keď ten povie, že o toč pozíciu bez rozmýšlania to urobím a zase si rozhodím SL a PT-čky. Tradujem FX na 1H TF.
Keď obchody odídu, okej táto šanca nevyšla uvidíme čo mi nadelí market pri ďaľšom signáli. Takýmto prístupom viem v pohode zvládnuť za sebou aj tri zlé obchody za sebou a som kľudný.

Keby som tie peniaze chránil tak ako píšeš ty, tak by som bol nervózny. POvažoval by som stratové obchody za moje zlyhanie, lebo som si peniaze nedokázal ochrániť. A začal by som robiť chyby pri obchodoch.

Ono to je ako hrať závody napr. Flatout na PC. Čím viac chcem zvíťaziť, čím viac chcem byť prvý a ostatných zničiť tým viac zaostávam v závode. Ale keď sa uvoľním a vychutnávám si jazdu, tak zvyčajne závody vyhrávam. Dôležité je byť uvoľnený a vychutnávať si to, že ako obchodník pracujem v biznise, skrz ktorého si viem zrealizovať svoje ciele. A už to, že si v hre je super. A keď tvoje eqiuty rastie je to najlepšia vec v tradingu.

nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Pepe2000

Já omezení počtu obchodů na jeden jediný denně (pokud vůbec) považuji za jednu z nejužitečnějších věcí, které jsem do svého obchodního plánu zakomponoval. Je to založené na statistikách z live obchodování, nikoli z dema. V demu vypadají statistiky jinak.

Mám obchodní plán založený více než na vstupech spíše na chování v průběhu obchodu. Výstupní strategie mě dovede udržet v úspěšných obchodech obvykle kolem hodiny, občas dvou, vyjímečně více. Když do takového obchodu ve čtyři vlezu, skončím v šest. A nastupovat do trhu s dalším obchodem v době, kdy se obchodníci vyřádili, odešli na oběd a trh se zpomalil, mi přijde jako sebevražda. Jeden obchod je výhodou.

Moje neúspěšné obchody obvykle končívají mnohem dříve. Když jsem měl v obchodním plánu povolených více obchodů, snažil jsem se po neúspěšném obchodu znovu vstoupit do trhu co nejdříve. Ale ve vice než 80% takových případů jsem prodělal, protože i ten druhý obchod často vyhnil v nehybném netrendujícím trhu, stejně jako ten první. To, že jsem tam vstoupil po druhé, nemělo na trh žádný viditelný efekt - ani po mém vstupu nezačal trendovat mým směrem a byl jsem vyražen na základním stoplossu i podruhé. Moje přání získat peníze zpět zůstalo nevyslyšeno.

Ten druhý obchod denně byl největším rozdílem mezi demem a live obchodováním. V demu mě povolený druhý obchod nechává klidným, v live mě svádí k blbostem. Kdo nezkusil, neuvěří.

Mám prostě strategii s jedním obchodem denně. Vydělává reálné peníze a dobře se mi obchoduje. A jsem rád, že po skončení tohoto obchodu můžu zavřit notebooka, jít si vyčistit hlavu někam na kolo a netrápit se tím, že na trhu se "třeba" něco děje a já na tom nemůžu vydělat.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...