Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Sebeanalýza


focus

Doporučené příspěvky

ja pomoci Sebeanalyzy focusa bych nejspis dosel k nazoru ze jsem liny :) a to uz vim, a bojuji s tim,lepe receno nebojuji ale odsranuji. zkousel jsem si to psat ,ale monitorovani dne opravdu neni to prave orechove, abych vyuzil den a vycucal z neho maximum jak zabava,tak trading,sport,knihy, pritelkyne tak nepotrebuji se hlidat ale mam to v hlave, respektive musim se hlidat neustale analyzovat a mam v hlave jestli den promrhavam,dovoluji si pauzu na obed a u toho sledovani serialu na odreagovani a kdy se jen flakam. zkratka pro disciplinovane lidi by nemel byt problem vyuzivat den,jit dopredu i bez toho aniz bych co hodina otviral blok,nebo pc a zapisoval co jsem danou hodinu delal. zkusil jsem to vydrzel 3 dny ale pak proste nejsem u bloku a pozpatku si vzpominat co jsem presne delal v 10,co v 11 co bych chtel na te hodince zlepsit opravdu je pro me kontraproduktivni a neni to lenost.
Clovek by se mel hlidat sam a i tak se nauci byt disciplinovany i bez papiru kde to vidim.
Jinak osobne jsem posledni dobe prozil zvrat, mozkovy zvrat. Od stredni skoly mam blizkeho kamarada se kterym se venujem tradingu,sportu i zabavam na pivko atd. A porad vedle neho jsem se citil malocenny ,ze mu to pali mnohem vic jak me, ze ve vsem rychlejc postupuje a ze vsechny veci dotahuje do maxima. a ja co se snazil stihat jeho tempu ,jeho posunu rychlemu,rychle se ucil, cokoliv mu slo. a diky jeho rychlejsimu chapani a uvazovani mi casto daval tvrde lekce. z pohledu nynejsiho jsem si je zaslouzil, ale tehdy misto toho abych si z jeho tvrdych lekci neco vzal jsem se stahoval do frustraci ze sebe, a tak vic uzaviral do sebe. a ted se stala vec, ze i diky Tomanovi(kazdy snad zna uspesneho podnikatele) zjistil ze muj kamarad trpi strasne nepozorovatelnou malou formou Touretova syndromu. a ted jak kdyby se mi otevrel mozek a slozili se mi puzzle proc jsem se vedle neho citil malocenny az blby a hloupy. protoze lidi s timto syndromem maji obvykle( i toman,navic to rikali doktori) vyssi inteligenci a celkove chapani. takze kamarad mel mozek otevreny asi tak o 3 roky predemnou ,ho nebavilo me pomahat a vysvetlvoat a me nastvavalo to ze mel vzdy pravdu a ja si nabijel pusu a musel se ucit z problemu. Ted kdyz vim jak veci jsou muzu se uvolnit nechat si od nej bezhadkovite poradit zvazit a posunovat se i diky jemu(za coz bych mu chtel podekovat) kupredu. naraz se mi otevrel novy svet, uz nejsem frustrovany z toho ze jsem hloupy a najednou mi vice zapadaji kosticky do sebe.
jak kdybych prozil nake uvolneni a prijiti na to proc on je ocividne hodne chytrejsi nez ja. samozrejme podporil to cetvou spoustu knih, ja taky ,ale i ztech knih si toho vzal vic a vic zapamatoval nez ja. a v zadme pripade se nevymlouvam ze ja jsem byl a jsem hloupejsi nez on diky tomu,ale je to takove mirne uvolneni a hlavne vzpruha do budoucnosti ze se opravdu budem posunovat milovymi kroky dopredu v jakekoliv oblasti, prvni na radu prijde trading, az z tradingu a ze sebe v tradingu vycucame maximum tak se pujde do dalsich projektu.
tolik asi o 20ti letem snilkovy co prozil ,,otevreni,, prizkripnuti mozku :) navic dalsi faktor moje rodina a finance neni zrovna ta nejlepsi spojistost i kdyz jsem o penize nouzi nemeli, ale na dnesni dobu chtit prumer a jistotu je trochu sobecke. tak doufam ze me nekdo pochopil a treba i muj pribeh muze nekomu pomoci. a tento clanek jeste bych chtel venovat tomu memu kamaradovi,diky kteremu opravdu se posunujem pomalu ale jiste ke svym nemalym zivotnim cilum.


Radek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 33
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Mcwoj:

[ital] Clovek by se mel hlidat sam a i tak se nauci byt disciplinovany i bez papiru kde to vidim. [/ital]

přesně v tomhle vězí ten efekt sebeanýly..miliony lidí na celém světě si dnes a denně říkají "musím začít makat, musím začít hubnout, nesmím se přejídat, musím cvičit" atd atd..říkají si "vím o tom, mám to v hlavě, vím, co musím dělat, vždyť já to vím" atd atd...

a kde většina z nich je? pořád přešlapují na místě..

je to přesně jako v tradingu..bez plánu, bez strategie, bez pravidel, jen s tím, že mám "něco" v hlavě, se člověk těžko dostane dál...

právě v tom je kouzlo vedení různých záznamů, ať už je to přehled denních činností, nebo přehled vykonaných věcí v tradingu, nebo přehled o učení cizího jazyka..protože člověk přirozeně nedokáže různé zvyky a konkrétní věci příliš vnímat a pozorovat z dlouhodobějšího hlediska...jeden den se člověk přejí a řekne si "dneska sem polevil, ale v týdnu to doženu"..a dožene prd..za tři dny se situace opakuje..vedení záznamů v tomhle může právě líným lidem strašně pomoct..jen se donutit...přitom je třeba takový zevrubný přehled denních činností otázka minuty? dvou?

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold] JAK NA ZVYKY: [/bold]

[bold] 1. Jak dlouho trvá vybudovat si nový zvyk? [/bold]
Autoři různých studií a knížek se úplně neshodují, ale dá se říct, že obecně trvá vybudování nového zvyku 21-30 dní, tj. cca 1 měsíc.

[bold] 2. Jak si osvojit nové zvyky? [/bold]
Chtěl jsem dát link na nějaký článek k tomuhle, a narazil jsem hned na googlu na tenhle celkem hezký článek: zivotamenic.cz/jak-si-osvojit-novy-zvyk-technika-ktera-vazne-funguje/ je samozřejmě vcelku jedno, jestli bude člověk dělat křížky nebo kolečka do kalendáře, nebo do excelu..podstata je ve vedení záznamů minimálně ten měsíc s tím, že prostě ten měsíc nesmíme povolit.

[bold] 3. Jak nepřestat dodržovat nový zvyk? [/bold]
Po měsíci precizního dodržování novéch návyku, je nutné popřemýšlet o tom, co nám to dalo, jestli se cítíme líp, máme ze sebe radost, jestli to bylo tak těžké atd. Pokud postupujeme správně, určitě to nebudeme chtít zahodit. Často se ale stane, že se na nový zvyk po tom měsíci vykašleme. Proč? Primárně proto, že jsme si "naložili" příliš moc. Prostě je potřeba být stejně jako v tradingu ze začátku při zemi.

Není možné to udělat tak, že někdo má 200 kg, jí denně 10kg sladkostí, a naráz si řekne, nesním už ani čtevereček čokolády. To je prostě nadlidský úkol po letech, kdy ten člověk jedl denně 10kg sladkého. Tj. je potřeba jít postupně a co je taky důležité - soustředit se v jedné chvíli pouze na jednu věc.

Tj. neříct si po přečtení tohohle příspěvku "tak a od zítřka budu dvě hodiny denně číst o tradingu, dvě hodiny backtestovat, hodinu sportovat a už nebudu koukat na tv". Z toho člověku leda praskne hlava, protože bude neustále myšlenkama tikat od jedné věci k druhé. Opět je to celkemhezky popsané na téhle stránce zivotamenic.cz/jak-zacit-menit-sve-zvyky/

[bold] 4. Jak se zbavit špatného starého zvyku? [/bold]
Buďto ho postupně vyřazovat stejným způsobem, jako si osvojujeme nový zvyk. Nebo, a co je možná daleko lepší, postupně a hned od začátku nahrazovat špatný zvyk zvykem dobrým. V předchozím odkazu je to popsáno na konci článku. Př. pokud si pořád vyčítám, že se denně dívám na tv, místo toho abych backtestoval, nebo četl něco o tradingu, začnu si snižovat denní dávky tv tak, že si místo půlhodiny dívání na tv, budu číst..chce to opět dělat postupně, ne že si na druhý den odnesu tv na půdu že už se na ni nikdy nebudu dívat...s takovou se pro ni totiž rychle budu vracet (z vlastní zkušenosti:)

[bold] 5. Tip na užitečné knihy: [/bold]
Přidávám linky na dvě základní známé knihy, které se věnují zvykům, soustředění, postupnému zlepšování. Samozřejmě existuje bezpočet dalších podobných knížek.
[ital] Síla soustředění a úspěchu se jmenuje Fokus [/ital]
www.pknihy.cz/knihy/018431/Robert-Maurer-Cesta-kaizen.html
[ital] Cesta kaizen [/ital]
knihy.abz.cz/prodej/sila-soustredeni-a-uspechu-se-jmenuje-fokus-jak-dosahnout-osobnich-vysledku-v-byznysu-a-financnim-zivote

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkl:

dekuji za reakci.
mate pravdu je to o tom jak mate silnou vytrenovanou vuli. ja osobne potrebuji silnou vuli pri sportu (abych nebyl prumerny) a tak si to prenesu naucim zvyky pro trading - cist denne, na trhu zkouset a dokumentovat napady, testovat tyto myslenky,postupne utvrzovat plan, MM, jenze potrebuju nejaky oddych hlavne psychycky tak pro me kolo,pro jineho beh,golf(zacnu) ... osobne nemam povahu na to abych si jen tak rekl nesmim jest a stejne bych se prezral,to bych sam sebe pred sebou zesmesnoval. a to uz se mi nelibi tak se tomu nepodridim, hlavni je to jak si clovek dokaze sam sobe lhat. ja moc ne. ovsem pokud zlozvyk se neznemi v navyk, potom je to tezsi... a ta hranice je hodne tenka...
kazdy si musi najit sve,ke kteremu dojde i pomoci jinych + svych zkusenosti

takze Vam dekuji

Radek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mcwoj:

tak to máte (máš) super..taky bych chtěl mít takovou povahu :) já sem jeden z mnoha lenochů v řadě věcí..spíš než lenochů bych řekl, ne tak rychlých a efektivních jedinců, protože co si naplánuju, to většinou splním, ale trvá mi to a kolikrát musím hledat správnou cestu a dostávat se tzv. "do zóny"..

vyloženě líný člověk má v tradingu asi daleko menší šanci než člověk s aspoň průměrnou vůlí...pro ty průměrné jsou takové cvičení a vedení záznamů velice užitečné podle mě..sem jeden z nich a různé harmonogramy a přehledy mě vždycky pomohly - pokud sem se k nim dokopal...a pak je třetí kategorie vysoce cílevědomých lidí, kteří makají dnem a nocí, dokud nedosáhnou cíle..a ty buďto vedou takové záznamy automaticky sami od sebe, nebo je nepotřebují, protože mají zkrátka "talent" na disciplínu a preciznost...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkl:

ze jste liny clovek nejde rict, podivte se na svuj ucet a podle toho mate odpoved :) a navic nekdy lenost se schovava za chytre uvazovani, priklad : cele dopoledne muzu cist knihy - o tradingu,o Trumpovi,.... jenze chci si zajet na golf a dam prednost diky peknemu pocasi na golfu ,a ted zjistite jeste jednu vec, diky golfu co ma spojitosti s burzou - i golf je o hlave a ne o sile. takze nakonec vlastne ,,pracuji,, i kdyz jsem na golfu a navic jako bonus relax. taky nejsem rozeny buh co si zamane to lusknutim dokazi a nebo staci jen maly impuls a hned mam navyk na spravne veci. vse je o postupnem vyvoji,a ja jsem temer na zacatku. na svojem uctu zatim najdu zacatecnicky stav - tedy plus minus vlozeni :) ale rikam jsem na zacatku a mam rozpracovanych veci tak uz jen pracovat a makat. burza jako cokoliv v zivote spravedlive je. takze huraa do prace s usmevem :)


Radek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

O dodržovanie disciplíny sa snažím každý deň. Je to bolestivý, pomalý a u mňa aj chaotický proces. Trvá mi to už roky a veľmi sa to ťahá a občas stráca.
Pričuchol som k športu na profesionálnej úrovni a bol som nútený tvrdo trénovať. Keď má človek trénera je to o niečo ľahšie aj keď nie vždy mi stál za chrbtom. A samotný výkon bol na mne.
Trading je niečo úplne iné a komplexnejšie. No, dosť kecov teraz k téme.
Čo sa týka zvykov, návykov....,
Používam organizer tzv. "iCalendar". Každý deň po robote si napíšem čo mám robiť ďalší deň. Takto si viem skontrolovať na konci dňa či som dodržal plán z predošlého dňa (udržiavam si tým "súvislosť práce").
Tento systém som implementoval aj do tradingu.

V poslednej dobe mi najviac pomáha tento citát, ktorý mám na pracovnej ploche. Opakujem si to každé ráno keď zapnem počítač a občas aj niekedy cez deň. Už to robím vyše dvoch mesiacov a začína to pomáhať. Hlavne tá výstraha, že zlé návyky ma môžu zničiť :). Asi potrebujem pracovať pod nejakou hrozbou, ale na druhej strane v tom texte je aj motivácia. Dúfam, že nie som moc off topic a nepatrí táto téma do výrokov..


" I am your constant companion,
I am your greatest helper, or your heaviest burden,
I will push you onward or drag you down to failure.
I am at your command.

Half of the task that you do might just as well
Turn over to me and I will do them quickly and correctly.
I am easily managed: you must merely be firm with me.
Show me exactly how you want something done.
After a few lessons I will do it automaticly.

I am the servant of all great people
And the regret of all failures as well.
Those who are great, I have made great.
Those who are failures, I have made failures.

I am not a machine, but I will work with all its precision.
Plus the inteligence of a person.

Now you may run me for profit or you may run me for ruin.
It makes no diference to me.
Take me, train me, be firm with me and
I will lay the world at your feet.
Be easy with me and I will destroy you.

I AM CALLED HABIT!!!"
Author unknown




Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak tohle tema se u me trefilo do cerneho. Posledni dobou mam pocit, ze jsem se nejak zarazila a nemuzu se pohnout dal-v hlave spoustu ukolu, motam se v kruhu a porad nemam pocit, ze jsem na tom lip. Takze jsem zacala aplikovat focusuv napad s vypisovanim dennich aktivit. Pisu to necely tyden a uz zacinam pomalu videt cerne diry v mem casu.
Takze, focus, diky moc za tento jednoduchy ale velmi uzitecny nastroj (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Díky za tohle vlákno a některé skutečně hluboké příspěvky.

Zaměřím se na sebeanalýzu při samotném tradingu. Asi každý člověk má některé chyby, které často opakuje. Mně pomáhá pojmenovávat si tyto chyby přímo v obchodním denníku a zapisovat si ihned po každé chybě, kolik mně ta která chyba stála na nevydělaných penězích (uvedeno v USD/kontrakt). Je pro mě zásadní psát si i částky, anžto ani "já" ani "moje podvědomí" o tom už dál nemůže diskutovat - chyba jde vyčíslit v dolarech a tím je dáno, že:

- toto je chyba. Tečka.
- tato chyba se opakovala ... krát - lze vyčíst z OD
- ušlý zisk z této chyby byl ... USD

... a pak už "jen" mít při tradingu seznam těchto chyb stále na očích :)


Pro demonstraci přikládám výňatěk zápisu z OD, co řádek, to obchod:


PRÁCE MIMO KANCELÁŘ, TOTÁLNÍ NEPOHODA.

UKONČIT OBCHODOVÁNÍ PŘI POCÍTĚNÍ ZTRÁTY PSYCHICKÉ KONDICE NEBO ÚNAVY

DOM DOM DOM !!! V KLIDU MOHLO BÝT 3 x !!! UZAVŘENO S + 300 USD !!!

500 USD – NEVZAL KVŮLI PŘEDCHOZÍ POZICI, KTERÁ MĚLA BÝT DÁVNO UZAVŘENÁ !!!

IGNORACE TRADING RANGE A POHYBU V 3U – 250 USD

IGNORACE TRADING RANGE A POHYBU V 3U – 200 USD

- 1000 USD ZA NEDODRŽENÍ TIME STOPU !!! UŽ ZASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SLEDOVÁNÍ DOM: NEPOSUNUT PT V RÁMCI TIME STOP – 1000 USD


Aktuálně nejdražší je pro mě tedy evidentně otevřít si DOM a neposouvat příkazy přímo v grafech, ale to jen tak na okraj :)

Tento způsob mně zásadně pomáhá zlepšovat se a neopakovat chyby zbytečně a pokud pomůže byť i jen jednomu dalšímu traderovi, budu rád (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll:

super návod a odkaz na stránky (tu) (tu)

Můj problém v nepřetržitém porušování dobrých zvyků je ten, že si řeknu teď měsíc budu např. překládat stránku A4 anglicky psaného textu o tradingu do čj, zlepším se v aj a dozvím se něco nového. Jenže jakmile uplyne doba (třeba ten měsíc) vypustím to i když jsem ten měsíc byl opravdu precizní. Beru to jako nějaký úkol a ne denní ,,samozřejmost,, jakmile to splním (ten měsíc) cítím že mám splněno. Vracím se k tomu potom nárazově a ztrácím tak vybudovaný zvyk.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Ja jsem na tom hodne podobne jako tu psal Rob99 - kdybych se mel svazat nejakym dennim rezimem "od do", tak by to ve mne vyvolavalo asi hodne frustraci, protoze mam taky radsi volnost. Mozna i proto chodim do prace vetsinou az treba kolem 11 dopoledne (ono kdyz si v hlave programujete do 4 do rana, tak se v 8 vstava opravdu spatne :) ).

Nicmene na zacatku roku (2011) jsem se rozhodl, ze zacnu 4x tydne rano cvicit a zacal jsem si to zapisovat, aby me to opravdu motivovalo. Jak uz tu bylo nekolikrat napsano - pokud to ma clovek jenom v hlave, je to vetsinou uplne k nicemu, protoze ma tendence veci zlehcovat nebo si lhat - jako treba "to dozenu", co zminoval majkll. Pokud mate "na papire", ze jste 3x po sobe necvicili, jak jste si to naplanovali, ma to mnohem vetsi silu vyvolat urcite vycitky a snahu o napravu. U me to opravdu funguje a tak jsem 2 mesice cvicil presne podle planu - o vikendu jsem nekolikrat vynechal, protoze jsem jel na celej den na snowboard a nemel jsem vecer chut ani silu jeste delat kliky a podobny vylomeniny, ale vzhledem k tomu, ze jsem po celej den provadel nejakou fyzickou aktivitu, napsal jsem si poznamku a dal jsem to neresil. Dokonce jsem kolikrat zacal cvicit i "nad plan", protoze me to proste bavilo - stala se z toho rutina.

Takhle to fakt perfektne fungovalo 2 mesice az do doby, kdy jsem potreboval odjet na 14 dni do Ceska. Kazdej, kdo trochu cestuje nebo travi obcas nejakou dobu v jinem prostredi, mi da asi za pravdu, ze tohle cloveku uplne rozhodi rezim. Nebo aspon u me to tak je - uz jsem u sebe nemel svoje cinky, hekat, funet a potit se v dome rodicu me pritelkyne byla opravdu ta posledni vec, na kterou jsem mel naladu, po vecerech mi volali kamosi, at jdu na pivo, pres den jsem stridave pracoval a zarizoval ruzne veci, kdyz jsem zrovna nemel auto v servisu, byl jsem pomalu kazdy druhy den v jinem meste atd. No proste ani jednou jsem necvicil. Nejhorsi na tom ale bylo, ze kdyz jsem se vratil zpatky domu, byl jsem jeste nachlazenej a tak jsem necvicil ani dalsi tyden. Tyto 3 tydny byly dost na to, abych zapomnel na svuj Excelovsky timesheet a vypestoval si novy zvyk zase necvicit.

Kdyz nad tim ted tak zpetne premyslim, budu na to muset jit z trochu jine strany - misto rozvrhu na cviceni 4x tydne po jedne hodine to bude chtit zacit po mensich kruccich. Treba 15 minut denne, ale opravdu denne. A bez cinek - abych se zase pristi tyden v CR nemohl vymlouvat na to, ze u sebe nemam "naradi" :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Gizmo: plně souhlasím s tím, že člověk má snahu si lhát sám sobě a podvádět se, pozoruji to na sobě právě při tom sportu. Mám sklony si říkat, příště to doženu, ale ono pak kolikrát příště není. Pro mě není nic lepšího než si rozepsat plán do excellu a držet se ho a mít tak 3x za týden nějaký pohyb.Díky tomu se mi zlepšila moje sebekázeň. Zaznamenat výsledky. Vidět hlavně zlepšení a mít dobrý pocit ze sebe, že jsem se někam posunul a to samo o sobě dodá další euforii k pokračování.

Vím jak je to komplikované cvičit v jiném prostředí (při cestování mimo domov) a hlavně když k tomu ani nejsou možnosti a vybavení. Je dobré místo činek mít v zásobě taky jinou formu pohybu. Mě se osvědčilo běhání, tenis, nebo jiné kolektivní sporty.

Btw: uvažuji že si koupím na cvičení na chatu TRX, to taky není špatné.
www.youtube.com/watch?v=SxzQjbJLLJk&feature=player_embedded
Zkoušel jsi?

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...