Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

konec kontraktního měsice


beginner

Doporučené příspěvky

Dobry den,
take souhlasim, ze je lepe delat backtesting rucne nez se spolehat na nejaky program. Zacatecnik tim ziska po nekolika mesicich mnohem vetsi cit pro market a stejne tak [nejen zacatecnik] pozna den po dni chovani sve strategie v trzich [min velmi dobre pro zvladnuti psychologie]. Osobne si myslim, ze neni nad rucni testovani strategii [avsak neodsuzuji naprogramovany backtesting pro rychle zjisteni profitability zvolene strategie].
Druhym faktorem je zvolene obdobi pro backtesting. Pokud jsem testoval obdobi poslednich trech let, ma strategie byla vynikajici. Kdyz jsem ji otestoval v poslednich deseti letech, strategie mela obdobi 2-4 let, kdy vykazala ztratu az desitky tisic dolaru!! Takze jsem se rozhodl prekopat urcite veci v me strategii a dnes vykazuji profit v kazdem roku testovani, pricemz obdobi, po dobu ktereho vykazuji ztratu se pocita max. na 1-4 mesice a ztrata netvori vice jak 30% uctu. Prechozi strategie vykazovala vetsi profit v danem roce, ale nechtel jsem zacit obchodovat na ostro a potkat zminene obdobi 2-4 let ztrat.

Mnoho uspechu vsem!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 30
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Libici,

bez debat máte naprosto správný přístup. Osobně pracuji podobně. Jde o to, že právě bactesting Vám tímto způsobem odhalí možné nedostatky, které máte možnost nějakým rozumným způsobem dopilovat (pozor je na přemíru optimalizace)! Ještě doporučuji výsledky jakéhokoliv backtestingu důrazně znehodnotit. Já výsledky backtestingu znehodnocuji až o 60% a to z jednoho prostého důvodu: v reálném obchodování dostanete tu a tam výrazný slip-page, tu a tam se nedostanete do trhu, atd. Proto pokud mi strategie profituje i při 40% úspěšnosti, je to pro mě dobrý předpoklad k tomu, že bude strategie vydělávat. Samozřejmě, v reálu většinou dosahuji mnohem lepších výsledků, než těchto "znehodnocených". Je však třeba být připravený na každou variantu.
Hodně úspěchů,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry vecer Tomasi,
ano souhlasim, data z backtestingu beru jako orientacni, protoze me vysledky z realneho obchodu se vzdy upravi. Pri backtestingu se primarne vzdy soustredim na ztraty, tj. pokud mi strategie udeli ztratu napr. 8,000 USD v jednom roce a nasledne zisk ve trech letech po sobe celkem napr. 25,000 USD, pak si umim velmi zive predstavit sve myslenkove pochody po roce ztraty. Budu se sam sebe ptat, zda-li v dane strategii pokracovat ci ne? Budu se ptat, zda-li obchodovat dale na zaklade pravidel, ktera mam urcena a doufat, ze prijde obdobi tri let zisku? Backtesting mi sice ukazal, ze ony tri roky by mely prijit, avsak nikde neni psano, ze prijdou. Trhy se meni a s nimi se budou menit financni vysledky. Z toho vyplyva, ze muze prijit obdobi, na ktere jsem v testech nikdy nenarazil a mohu dostat dalsi rok ztraty v rade za sebou. A rekneme si uprimne, kdo z nas bude mit silu obchodovat dalsi rok se ztratou ve vysi napr. 8,000 USD.
Takze se primarne soustredim na ztraty a obchoduji strategii, ktera tvori minimalni ztratu v urcitem obdobi, a to i za cenu mnohem nizsiho zisku v nasledujicim obdobi. Tedy obchoduji strategii, ktera vytvori zisk v kazdem roce, a to i treba nekolikanasobne mensi nez puvodni strategie. Ztratu jsem schopen nest do stanovene vyse v obdobi nekolika mesicu [2-4 mesice], avsak ne napr. dvou let.
Jak ztraty tak profity se samozrejme pri realnem obchodovani lisi od backtestingu, avsak vychazim z toho, ze rozdily nebyvaji diametralni.
Pokud upravuji strategii, tak jen do doby, nez ji realne obchoduji. Zasahy do strategie v prubehu realneho obchodovani pro me znamenaji stopku, dokud danou zmenu neprotahnu testingem dle mych pravidel. Ma strategie je velmi jednoducha a pokud neco upravuji, pak se zpravidla ridim pravidlem "neco za neco". V me strategii urceni trendu, vstupu, vystupu a SL je cca 5 prvku, ktere nerozsiruji a ani nezuzuji [obchoduji pozicne]. V podstate se od prvopocatku ridim strategii triple screen systemu, kde resim predevsim zpusob umistovani SL. Takze jsem stale na jednom zaklade a tento zaklad ladim s pribyvajicimi zkusenostmi a vysledky backtestingu.

Mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,
Tajimava diskuze se nam tady rozjela i kdyz mozna v jinem vlaknu :)
Libici a mnozi dalsi musim Vam podekovat za dlouhodobe kvalitni prispevky, ale chtel jsem se zeptat jak definujete, ze se "Trhy meni" tohleto me malicko vyvadi z miry, protoze to logicky znamena, ze co platilo vcera, nemusi a nebude platit zitra a mame tady teorii chaosu :) ... Nevim co si z toho mam pro sebe potahnout za moudro, protoze clovek sestavuje strategii se kterou je nasledne backtestingem presvedcen ze na historii je uplatnitelna a vrhne se po nejake dobe do realneho sveta ve kterem samozrejme idealni stavy neexistuji.. Znamena to tedy, ze kdyz se "trhy meni" muze nase strategie po nejake dobe uplne nastalo vyhoret?Jde mi jen o to jak definujete ze se "trh meni"...

S pozdravem Ian..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Správná otázka. Pouze se obávám, že odpověď nalezne člověk až samotným dlouhodobějším obchodováním.
Já mohu hovořit převážně ze zkušenosti intradenního obchodování. Zde se například trhy mění tím způsobem, že během léta je v trzích mnohem menší likvidita, trhy dělají mnohem línější pohyby a spíše než trendují, tak během dne putují v určitém rozpětí. V takovém období tedy vím, že musím být 2x obezřetný (pokud nechci scalpovat) a zvážit i například menší SL, protože potenciál profitů je v tomto období též nižší, takže chci stále zachovávat nějaké rozumné RRR.
Jinak trhy se mění samozřejmě neustále. I na historických denních grafech vidíte, že například kukuřice měla léta strmě trendující a léta prakticky hýbající se do strany. Proto jsem už zmínil, že backtesting není možné příliš "přeoptimalizovávat" a proto nejsem zastáncem různých počítačových a programátorských backtestingů (k tomu se ještě určitě někdy dostaneme v některém z budouchích článků). Obecně se dá říci: aby jste měl se svojí strategií šanci na úspěch, musí taková fungovat prakticky v libovolném trhu a v libovolném timeframe.
Zdravím,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Tomáši,

známená to tedy, že na léto máte jinou strategii, kterou jste nejdřív testoval nebo pouze máte menší SL a například při dosaženi PT (profit target) vystupujete a nečekáte jestli se trh pohne dál. Taky jsem si všiml, že v poslední době některé trhy vůbec netrendují jenom se pohybují v určitém rozmezí. Jak dlouho podle Vašeho pozorování tento stav trhu trvá?

Zdá se mi, že pokud by trh takhle vydržel je daleko lépe předvídatelný, ale za cenu menších zisků, což nevadí.

Díky Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jakube,

strategii mám na léto vesměs stejnou, pouze jí "modifikuji" pro menší pohyby tím, že kladu menší SL a počítám i s menšími profity a také se snažím sám sebe více "držet na uzdě" - to je ale spíše psychologický aspekt. V trzích, které moc netrendují se obecně nejvíce ztrácejí peníze. Sám se tále učím rozpoznat netrendující trhy co nejdříve a držet se od nich co nejdál, resp. obchodovat jenom když jsou šance skutečně na vaší straně. Tento stav obvykle trvá celé léto - tak do září.

Zdravím,
Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,
Diky za odpoved Tomasi!
Takze opet zjistuji ze "prazdninovy cas" ovlivnuje i tradovani, uz jsem se s tim parkrat setkal i pri sve praci kdy opravdu v dobach dovolenych citelne klesne navstevnost stranek... Je zajimave jak je to vsechno propletene a logicke, ostatne asi nastava idealni cas pro uspesne obchodniky aby si uzili svych profitu, kvuli cemuz to asi vsichni delaji/me :)

Preju vsem uspesne trady jak na papire tak "v ringu" a prijemne proziti leta...

S pozdravem Ian...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

mám pocit, že poslední roky v létě pracuje čím dál méně lidí. Mám více aktivit a celé léto nemusím dělat skoro nic. Nikdo nic nepoptává, nikdo nikde není, nikomu se nic nechce, prostě síla. Ale to jsem odbočil.

Tomáši, chápu, že když jsou trhy líné, není možné udělat pořádný profit na nějakém trendu, jak píšeš, pokud neskalpujete. Ale "scalping" je ideální v takových trzích, které netrendují. Nikam vám trh neuteče a můžete udělat spoustu malých obchodů, které mají daleko větší pravděpodobnost úspěchu. Stačí odhadnout, kdy je pohyb dost velký na to, aby s velkou pravděpodobností měla přijít korekce a na té vydělat. Takže vše špatné je k něčemu dobré.

Pokud trh trenduje, je lepší použít jiný systém. Já osobně mám tři různé systémy obchodování ID, podle chování trhu. Nevím, jestli je to správné, ale zatím se to při testování vyplácí. Co to udělá opravdu dlouhodobě - nevím.

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den PitBossi,
dekuji za Vasi pochvalu. Nejsem odbornikem na teorii chaosu nebo nepredvidatelnych udalosti, ktere se na trzich deji, avsak vychazim z techto poznatku:
1] Pri studiu ruznych materialu od profesionalnich skolitelu [jako je napr. Elder a mnoho dalsich] jsem narazil na desitky upozorneni, ze trhy se casem meni. Je pravdou, ze pred dvaceti lety bylo mnohem mene obchodniku nez je dnes. Muze za to predevsim rozvoj internetu a technologii, ktere obchodovani zdostupnuji stale vice a vice. Cim vice obchodniku a kapitalu na burze, tim vetsi tlak na vyvoj trhu. Otazkou je, co bude za dalsich deset let. S rozvojem technologii je prirozene, ze pocty obchodniku se mohou zvetsovat a tim je vetsi pravdepodobnost, ze trhy se budou i nadale vyvijet. Stejne tak investicni spolecnosti a jim podobne ovladaji stale vice a vice kapitalu, coz ma nepochybne vliv na trh jako takovy. Na vyvoj trhu maji zcela jiste vliv i jine faktory [jako je svetove usporadani apod.], avsak tento vidim jako zasadni. Je to stejne srovnani, jako kdyz si predstavim na pocatku dva obchodniky, kteri se hadaji o cenu rohliku a na konci 100 obchodniku, kteri se hadaji o tu samou cenu jednoho rohliku. Rozdil si umi jiste kazdy sam predstavit. Samozrejme je dobre, pokud se burzy bude ucastnit vice a vice obchodniku, avsak je nutne pocitat s tim, ze trhy se budou pomalu vyvijet dale a tomu uzpusobovat svoji strategii. Jednoduse receno, backtesting nikdy neskonci a za pet nebo deset let sam uvidite, ze budete svoji strategii prizpusobovat trhu.
2] Pri svych testech za poslednich 10-15 let jsem zjistil, ze strategie, ktera produkuje krasne profity, umi nadelit take krasne ztraty. Vyvoj ceny je v prubehu roku "velmi podobny" a presto stejna strategie nadeli zcela rozdilne vysledky. Je to jasny dukaz toho, ze trhy se meni. Zmena muze byt mala a presto znici strategii, ktera treba nekolik let produkovala pouze profit. Toto je mnohem vice problem automatickych systemu, nez "rucniho" obchodovani. Pokud si tvorite svuj system, pak mejte oci vzdy otevrene a kazdy rok vyhodnotte vysledky. Oci musi mit v podstate otevrene kazdy z nas. Je jedno, jestli obchoduji rucne, nebo na zaklade plne automatickeho systemu.

Samozrejme je na kazdem z nas, co si z toho vezmeme za sve. Jsou obchodnici, kteri reknou, ze jim rok nebo vice let ztraty nevadi a budou verit, ze takova leta neprijdou nebo ze prijdou az po mnoha letech pravidelneho profitu. Neni na tom nic spatneho. Jsou take obchodnici, mezi ktere patrim prave ja, kteri voli cestu minimalnich ztrat na prvnim miste a otazku vyse profitu az na miste druhem. Primarne neresim, jestli je rocni profit 100% nebo 300%. Primarne resim, jaka je ztrata v roce. Pokud mi system nadeli v jednom roce ztratu, jakoukoliv, pak jej neobchoduji a buduji jej tak, aby ztratu nenadeloval i za cenu mnohem mensich zisku v nasledujicich letech obchodovani.
I muj neztratovy system muze jednou zacit nadelovat ztraty v jednom roce. Ja verim, ze pokud jej stavim tak, aby v historii ztraty nenadeloval, ze se nestane, ze me uvede do straty v radech desitek tisic USD, ale jen v radech tisic USD. A stejne tak verim, ze pravidelnym a peclivym backtestingem podobnym situacim, ktere mohou vzniknout pomalou zmenou trhu, predejdu a riziko nehezkych ztrat minimalizuji.

Zaverem pouze doplnim, ze uceny z nebe nespadl a pokud je nekdo, kdo ma vice informaci nebo jiny pohled na vec, pak sem s nim.

Mnoho uspechu vsem!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
Libici, je otázka, zda právě kvůli měnícím se trhům má smysl dělat backtesting za delší období než je nějakých pět let. Právě proto, že podmínky a trhy se mění - mohutný nástup obchodníků přes online platformy na rozdíl od doby před deseti lety, kdy se (předpokládám) obchodovalo spíše přes brokery pomocí telefonu, rozvoj automatizovaných systémů, více možností vzdělávání, větší dostupnost informací atd.
Jinak vřelé díky za vaše příspěvky. Testuji zrovna tripple screen podle vašich dispozic a s drobnými úpravami mi za posledních pět let skvěle funguje např. u AD a CD.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry vecer Namodro,
diky za odpoved. Netusim, jake je spravne reseni. Obe varianty davaji smysl. Presto zustavam u testingu na 10-15 letem obdobi. Vysledky mi treba vyborne funguji v letech 1995-1998, kdy je rocni zhodnoceni cca 100-200%, v letech 1999-2000 je rocni zhodnoceni slabych 25-35% a v letech 2001-2005 se pohubuji na rocnim zhodnoceni 100-200%. To uz se jedna o upravenou strategii.
Podle puvodni strategie jsem mel v letech 1995-1998 rocni zhodnoceni 100%, nasledne v letech 1999-2000 krasne rocni znehodnoceni MINUS az 200% a v letech 2001-2005 rocni zhodnoceni az 300%.
Co z toho vyplyva?? Otazka co bude dal? Bude nasledovat to rocni zhodnoceni 100-300% nebo skoncim s minusem 100-200%? Vim, ze mi nikdo neodpovi a proto jsem se rozhodl nasledovat strategii s nizsim rocnim zhodnocenim, avsak take s zadnou ztratou. Je mozne namitnout, ze bych mel poznat uz v prubehu roku, jakym smerem se me zhodnoceni ubira. Problem je, ze i obdobi se zhodnocenim az 300% tvorilo treba nekolik mesicu ztratu a nasledne posledni 4 mesice v roce profit. Vezmu-li v potaz celkovy ucet napr. 10,000 - 30,000 USD, bylo by dost neprijemne zjistit na konci roku, ze se nejedna o ten rok, kdy mam zhodnoceni az 300%.

Mnoho uspechu vsem!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mohu-li příspět se svým názorem začátečníka tak říkám, že trh je sazka do loterie.Příklad : vidíte na grafu jak se
tvoří ukázková formace třeba dvojitý vrchol, podle backtestingu dáte příkaz Sell pro prodej,ale co když trh půjde nahoru ? Podle TA musí jit,nebo by měl jít dolu,ale zase, co kdyby šel nahoru ? To samé u dvojitého dna ,trojúhelníku atd. Na kterou stranu prorazí? Podle mého názoru trh ovlivnují velké společnosti a fundamentální zprávy. Co bylo včera to už nikoho nezajímá .
To bylo . Co bude , to je oříšek???

Zdravím Jaromír

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jaromíre,

nic proti, ale domnívám se, že chápete koncept obchodování špatně. Myšlenka TA není o tom že trh MUSÍ někam jít. TA je od toho, že nám trh dává určitou PRAVDĚPODOBNOST, že by mohl někam jít. Takováto PRAVDĚPODOBNOST se pak kombinuje s MONEY-MANAGEMENTEM. Můžete mít dokonce i pravděpodobnost 30%, ale přesto můžete vydělávat. Říká se tomu EXPECTANCY.
Kdo se domnívá, že je TA o tom, že trh MUSÍ někam jít, je na naprosto špatné koleji. Toto je přesně uvažování, pro které tolik lidí ztrácí peníze. Ano, trh je možná sazka nebo loterie. Ale existují způsoby jak dostat pravděpodobnost na svojí stranu a celý obchod správně managovat. Pak je možné vydělávat skutečně veliké peníze.
Btw. jistý proslulý obchodník, který vydělává každý rok desítky milionů /obchoduje na základě TA - skutečně se jedná o loterii, když on a mnoho dalších tímto způsobem vydělává miliony????/ dělal jistou dobu takový pokus. Do strhu vstupoval zcela náhodně. Měl však velmi propracovaný způsob money-managementu, na základě kterého pečlivě managoval všechny své náhodně otevřené obchody. Výsledek? Vydělal miliony! Co ná to říká? Každý už by se měl sám dovtípit.
Pokud věříte ve fundamentální základy - pak vám přeci nikdo nebrání obchodovat na základě nich. V tom případě Vám přeji hodně štěstí a připravte se na to, že pro obchodování na základě fundamentů bude třeba účet alespoň 50 000 USD. Jen tak okrajově k fundamentální analýze. Mnohokrát jsem zažil, že například fundamentální fakta předznamenávala prudký pokles ceny kukuřice (rekordní úroda, ideální podmínky...) a přesto kukuřice po většinu léta rostla. Také trochu oříšek, co myslíte? :-)
Takže se opět vracíme k základní podstatě obchodování: je úplně jedno, zda-li zvolíte TA nebo FA (jediný rozdíl je že FA skutečně vyžaduje větší účet, neboť trhy na FA často reagují tak trochu "opožděne" a musíte být schopen monitorovat a dávat dohromady skutečně gigantické množství fundamentálních faktů - nabídka, poptávka, počasí, import, export, úrokové sazby, zásoby na skladě, skladovací náklady, atd, atd. ). Obchodníci vydělávají i na jednom, i na druhém. Podstatné je najít si to, žemu se říká obchodníkův EDGE. Najít si svůj přesný systém, postavit si určité pravděpodobnosti, money-management, obchodní plán - a pak vám začne být úplně jedno, jestli trh prorazí vlajku jednou sem nebo po druhé tam. Pak začnete vnímat obchodování tak, o čem je a možná začnete vydělávat.
Hodně zdaru,
zdravím,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jenom bych doplnil - o moneymanagementu (ktery je zakladem kazdeho obchodovani) je velmi zajimavy dokument zde woodiescciclub.com/vegas/gb007/gb007-vegas-2003.doc
Bohuzel v anglictine.
Jenom ve zkratce - ten pan tam popisuje "hru" (upozornuji ze se hraje na papire :)) - tahate z klobouku Buy a Sell papirky. Pred sebou ID graf. Vytahnete napr. Buy a tim padem "kupujete".. Kdyz jde trh s vami, cekate. V okamziku, kdy jde dalsi tick proti vam, "prodavate".
Jde o to, ze nerozhodujete na zaklade technicke analyzy, ale nahodne otevirate dlouhou nebo kratkou pozici. Pokud jde trh vasim smerem, drzite pozici, kdyz se pohne proti, uzavirate. Tento system je pry sam o sobe profitabilni (nezkousel jsem to, ale v delsim obdobi by mohl byt lehce v profitu). Duvodem je, ze realizujete male ztraty a nechavate zisky rust.
Samozrejme - v realu to je spatne pouzitelne, nelze taha papirky :) na to mame technickou analyzu, aby nam z 50:50 pravdepodobnosti udelala treba 60:40. Z neceho musime pokryt brokera atd. Ale je to zajimava vec. Treba Vam to pomuze v pochopeni ulohy money managementu v obchodovani.
Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...