Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Co dalšího zajímavého ukázaly poslední týdny


Doporučené příspěvky


Je to tak, určitě je lepší, když se člověk o investice a finance zajímá a sám si je aktivně zhodnocuje. V tom s Vámi, a s tím článkem, naprosto souhlasím. A čím víc se toho naučí a čím víc úsilí tomu věnuje, tím má větší šanci, že dosáhne zajímavých výsledků, mnohem lepších než banky a běžné investiční produkty.

K radám prodejců finančních produktů a různých poradců je lepší přistupovat skepticky, protože řada z nich je ve střetu zájmu a jejich provize se neodvíjí od toho, jak jejich rady budou klientům užitečné. A o trzích toho často moc nevědí, jen se naučili vychválit a prodat nějaké produkty.

Ale přece jen bych se ještě zastal toho dlouhodobějšího investování, a třeba i do akcií, a třeba i s dlouhodobými drawdowny. Spousta lidí má práci, která je naplňuje a věnují jí většinu času a hodlají ji dělat, dokud to půjde, třeba ještě 30 let, a nechtějí věnovat úsilí studiu financí a trhů. Vhodnou strategií v takovém případě může být každý měsíc poslat část výplaty třeba do nějakého akciového investičního fondu, nebo za to přímo nakupovat nějaké stabilnější akcie, nic neřešit, a držet.

Pravidelným přikupováním se zprůměrují lokální vrcholy a dna, takže se nestane, že všechno nakoupí přesně na vrcholku a 10 let pak ztrácí. Navíc mají ročně několik procent výnos za dividendy, za který zase můžou přikoupit. Tímto způsobem nesou akcie slušné zhodnocení i v divokých trzích posledních deseti let - kdo má chuť ať si to zbacktestuje a uvidí. Pravda, ne každý rok je výdělečný, ale třeba každé 3 roky už velmi pravděpodobně ano. Ostatně to i v té aktivní strategii prezentované v článku by roky 2005-2007 v reálu asi byly mírně ztrátové.

Ten člověk má svoji práci a stabilní příjem toto má jako dlouhodobé spoření, nemusí pravidelně vybírat zisky. A pokud myslí v perspektivě dvaceti nebo třiceti let, tak v historii by se za takto dlouhé období už vždycky do nějakého pěkného bull trendu trefil a úspory by tak velmi výrazně zhodnotil.

Sám mám z dřívějška část peněz takto investovanou. Považoval bych za neopatrné všechny prostředky točit na maximální leverage v tradingu. I přes všechnu opatrnost tam může v trhu dojít k výjímečné situaci a může přijít mnohonásobně větší ztráta, než s jakou můj money management počítá.

Jan
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Spousta lidi, kteri se ani o investovani nikdy nezajimali casto ani netusi, ze jejicj penize jsou takto investovany. Napriklad investicni zivotni pojisteni v agresivnejsi variante. Spousta lidi takto spoleha na duchod a zivotka plus neco k tomu je to co je ma zabezpecit. No vi se, ze lidi velkou vetsinou nevedi co maji doma za smlouvy, co se s nima ma delat a k cemu presne slouzi. Posledni roky je prave trend v investicnich pojistkach kam lide prevadeji prachy z kapitalovych pojistek, kde jde vetsina asi do dluhopisu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> radim2

To jo, ted uz jenom trefit to "dno", co? :)

Mohl bych uvest jeden priklad obchodu, ktery jsem provedl predminuly ctvrtek - titul ADSK spadl ve ctvrtek o 8% a vecer vyhlasoval hospodarske vysledky. Ty jsem ocekaval dobre a tak jsem nakoupil za 26.60. Vecer byly vysledky vyhlaseny a podle ocekavani byly vyborne... a pak v patek cena spadla o dalsich 13% :)

Par postrehu (jen tak pro rekapitulaci):
- obchodovat ciste na zaklade fundamentu je zhruba stejne jako obchodovat na zaklade hodu minci
- nahoru se cena splha podstatne pomaleji nez pada dolu (ten jednodenni 13ti procentni pad se zpatky nahoru skrabal tyden)
- silne volatilni obdobi mi vyhovuje v obchodovani podstatne vic (mozna hlavne kvuli minimalni pace)

A jen tak pro uplnost - tu pozici zatim porad jeste drzim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

co takto indexovo investovat (nakupit portfolio trebars DJIA) a v urcitej vzdialenosti pod trhom drzat prikaz sell na prislusnom futures kontrakte v rovnakom objeme (skratka hedging)? Hodnota mojho equity by v pripade prepadu trhu ostala fixovana na tejto urovni (akcie stracaju, derivat zaraba), dividendy chodia, nemusim typovat kedy kupit a kedy predat... proste trh zacne padat, moje equity sa zafixuje, a bud to vsetko zavrem a najdem lepsiu investiciu, alebo vyckam az sa trh vrati na povodnu uroven nad sell a zavrem futures... Jedina nevyhoda je ze musim drzat urcitu sumu ako margin, strata pri zavreti je dan za bezpecnost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to gizmo:
Trefit dno podle mě nejde, ale o tom investování ani není (naštěstí :-)), jde o trefení co nejpřesněji stanovené fair value. A tu většinou trefíš jen při propadu trhů, zbytek času jsou akcie předražené.


titul ADSK podrobně neznám, zběžně pohledem na cenu za posledních 20 let bys ji nakoupil za kolik když odmyslíš nákup za 26.6?

koukni sem:
finance.yahoo.com/echarts?s=ADSK+Interactive#chart1:symbol=adsk;range=19880307,20110830;indicator=volume;charttype=candlestick;crosshair=on;ohlcvalues=1;logscale=off

nastav dole MAX rozsah grafu

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> radim2

Nechci se tady poustet do nejakych spekulaci ( :) ) a tento muj obchod na zaklade fundamentu byl spis experiment nez cokoliv jinyho, ale rekl bych, ze cokoliv pod 30 dolaru je jeste fajn. Ferova cena mi prijde spis kolem tech 35 az 40 (ale to je ciste subjektivni zalezitost na zaklade vyvoje ceny, nijak jsem to nepocital). Ti, co nedavno nakoupili za cca 23, se ted smeji. Na to jsou ty pady opravdu super - nicmene clovek behem toho padu akcie zrovna nesmi drzet, takze dlouhodoby buy and hold opravdu neni nic moc. Ta firma skupuje konkurenci jak na bezicim pase a v nekterych oblastech design software ma vicemene monopol, takze pokud cinani nezaplavi svet svym okopirovanym autocadem, cekaji ji asi docela svetle zitrky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stanovení férové ceny není zrovna spekulace :-), jen podle toho grafu bez hlubšího studia bych to viděl na cenu mezi 15-20.
Dále jsem kouknul do Key statistics na
Total Cash Per Share (mrq): 6.00 - tolik mají v hotovosti na 1 akcii
Total Debt (mrq): 0.00 - dluh 0 je to nejlepší co může někdo někomu dlužit :-)
Book Value Per Share (mrq): 7.82 - velice zjednodušeně: při úplném krachu a rozprodání majetku dostaneš 7,82 na 1 akcii
Forward Annual Dividend Yield4: N/A - nevyplácí dividendy, to je minus

Raději bych koupil za těch 15-16, cokoliv výše zvyšuje riziko.
Je to jen rychlíková analýza ale i tak celkem dobrý hrubý přehled o tom kde čekat dno.

Při případném dalším velkém pádu by se cena neměla dostat pod 6-8, ani v r 2008 nešla pod 11.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Ještě jsem chtěl poděkovat Tomášovi za inspiraci na nové AOS. Zkusil jsem udělat pár variací na to, jak v článku naznačuje ten jednoduchý breakout systém a po troše hledání a bloudění to opravdu dává krásné výsledky. Hlavně ten nárůst intradenní volatility jako podmínka pro vykonání stop příkazu. To je nový a mocný trik, který určitě v praxi využiju. Líp než exit na close mi pak funguje zůstat v obchodu několik málo dní.

Díky.

Jan
Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Doooooost dobrý.............Tomáši díky za další inspiraci - tak jak píše jaaan
pořád platí to samé co v minulosti - bez nějaké té práce holt nejsou koláče,
zrovna nyní přemýšlím o hodnotě vynaložené práce pro někoho jiného a pro sebe (volal mi kamarád abych pro něj dělal daňová přiznání nejen v Německu ale i v dalších evropských zemích - to Německo jsem dělal zadarmo........), o času, který nám k dispozici na této planetě, co je důležité a co není - mnoho lidí myslí, že je to úplně opačně než já - jsem asi nějaký divný, že ? Chci jen příjemně trávit svůj čas a rozhodovat o něm (namísto někoho jiného)
jinak fundament jsem opustil už dávno, ale jak se říká proti gustu žádný dišputát

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mivioini, technicka a fundamentalni analyza je podle meho pohledu jing a jang. Jedno neni uplne bez druheho, obe dve analyzy se vzajemne doplnuji a podporuji. Byla by chyba zavirat oci a videt jen jednu stranu mince.

Nebo by jsi byl ochoten shortovat treba psenici kvuli peknemu DT, i kdyz v rusku horely sypky? Nikdy se nespolehat jen na jednu vec, a v tradingu uz vubec ne. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...