Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Pro začínající: jak zobchodovat akcie?


Doporučené příspěvky

  • 1 year later...

Přeji dobrý den všem,
jsem nováčkem, a kladu si jednu podstatnou otázku, na kterou zatím nikde nenacházím odpovědi. Jde o základní mechanizmus nákupu prodeje akcií na burze, zkrátka jak burza přesně funguje. Přesněji: Když nakoupím akcie, tak za ně zaplatím a ten kdo je prodává tak inkasuje moje peníze. Kdo je prodává? Firma, která akcie vydala?Nebo někdo kdo si je přede mnou koupil a je ochoten prodat za cenu, jakou ukazuje cenový graf v daném okamžiku? Jde mně o to, jestli se může stát to, že nakoupím akcie a když cena vyroste tak zadám příkaz k jejich prodeji. V momentě odeslání prodejního příkazu za dobrou cenu mám už vyděláno? a nebo musím čekat , jestli si moje akcie odeslané k prodeji někdo reálně koupí???
jestli teda broker připíše vydělané peníze až po uskutečnění fyzického nákupu mnou nabídnutých akcií další osobou, nebo v momentě kdy moje obchodní strategie "zavelí" PRODAT a já zmáčknu tlačítko potvrzení?

Předem děkuji všem traderům, kteří ustojí můj amatérsky dotaz a odepíšou mně rukolapnou odpověď.
Hezký den.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Představ si burzu jako tržnici, všichni prodávají jablka a hrušky na jednom stole = trh.
Jak to probíhá:
1. Farmář jablka sklidí a odveze na trh = firma provede prvotní úpis akcií
Buď je koupíš přímo od firmy při úpisu, nebo jsi přišel na trh později a koupil je už někdo jiný (to je nejčastější varianta).
2. Ti co je koupili před tebou s nimi obchodují mezi sebou, můžeš je koupit od nich za cenu kterou ti nabídnou = aktuální cena akcie na trhu.
3. Koupíš jablko a zaplatíš mu za něj.
4. Počkáš až zdraží a prodáš ho někomu dalšímu, inkasuješ peníze.

Takhle to hodně zjednodušeně funguje.
Snad je to dost rukolapné :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Radime2,
moc děkuji za odpověd a Tvuj cas, priznam se ze tak nejak jsem si to nahrubo predstavoval :). Chtěl bych si ale ujasnit naprosto presne, co se stane v okamihu , kdy vlasnim akcie, a cena stoupne a ja odeslu prikaz k prodeji. Muzu se v ten moment radovat ze zisku?(ktery tedy v realu se vyporada za T+3) a nebo se jenom podanim prodejneho prikazu odesle do burzy moje nabidka k prodeji a musim cekat az se nekdo najde kdo to za mnou nabidnute penize koupi? Tato moje dilema vznikla po tom co jsem si precetl clanky o automatizovanych obch. systemech, ktere obchoduji samy a to si myslim , že ty systemy urcite necekaji na vyporadani 4 dni, ale mlati to hlava nehlava a z toho my zase vychazi zaver, ze vydelam v momente odeslani prikazu a broker si to pak nejak sparuje- coz uz mne ale nemusi zajimat? co kdyz se nenajde nikto kto by moje akcie chtel ?
predem moc dekuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lupara - v dotazu citim trochu mirnyx tyrnyx nabidky a poptavky. Kdyz odeslete prikaz k prodeji za market cenu, prodej se uskutecni za nejlepsi cenu poptavanou trhem(BID = nakup, ta nizsi) v danem objemu a to kolik byste si za akcie predstavoval (tzn. vase nabidka) nehraje roli; Pokud byste chtel prodat akcie za vami nabidnutou cenu(ASK=prodej, ta vyssi), musite umistit cekajici prikaz (limit nebo stop) a cekat az se poptavka trhu sparuje s vasi nabidkou.
Radovat ze zisku se muzete az v pripade, kdy cena poptavky BID prekona cenu nabidky ASK za kterou jste nakoupil, navysenou o komisni poplatek za vyporadani obchodu. I kdyz cena poptavky BID stoupne, neznamena to ze prekona cenu ASK pri vasem nakupu - cim mensi likvidita na trhu, tim vetsi rozdil (spread) mezi BID a ASK, ktery je treba nejprve prekonat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

vypořádání T+3 si vlečeme z minulosti, ale do toho bych nezabíhal, čistě pro trading to není podstatné. Reálně koupím akcii za cenu kterou mi trh nabízí v dané sekundě a hned další sekundu ji můžu prodat. Na nic se čekat nemusí.

Nevím jak moc by se měl začátečník zabývat "automatizovanych obch. systemech, ktere obchoduji samy", podle mě je to nejvyšší úroveň obchodování...nic pro začátečníky.

Vždycky se najde někdo, kdo od tebe akcie při nejhorším koupí, existuje tam tvůrce trhu, má povinnost je koupit, bude to za pro tebe nevýhodnou cenu. K tomu ale na likvidním trhu, kde se čile obchoduje v reálu nedojde, koupí je další obchodník.
Otevři si web s cenama akcií a uvidíš ceny BID a ASK jak se hýbou v čase, LAST je cena za kterou se obchodovalo naposledy. BID a ASK popisuje kolega výše.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

příkaz limit je přesná garantovaná cena za kterou chci na koupit/prodat a limit příkaz tím pádem vyčkává dokud se na jeho ceně nezačně obchodovat a je spárovaný. Market a STOP příkazy se párují s limity. STOP příkaz je vlastně market příkaz s podmínkou.

když chci prodávat na konkrétní ceně limitem tak můžu vybírat jenom z cen, které jsou nad aktuální obchodovanou a naopak.

co se může stát při marketu v málo likvidních trzích:

představte si situaci, že chci prodat za každou cenu. takže zvolím sell market. (vycházím s priceladderu na obrázku výše) protože jsme celkem daleko od burzy a máme nějakou rychlost připojení, tak dochází k nějaké prodlevě. Když bych v tento moment klikl sell market, tak je možné, že někdo zlomky vteřiny klikl taky sell market s větším objemem těsně předemnou. pokud by ten kdo klikl předemnou (nebo jich mohlo být víc) prodal sell marketem počet kontraktu 10+83+138+143 tak můj sell market dostane spárování s buy limitama až na ceně 3072.

To se děje hlavně nad zajímavýma oblastma jako je např. nad vrchlem double top formace. kde je větší množství buy stopů - marketů a výrazně převyšujou objem sell limitů. pokud tam mám taky buy stop tak celkem často dochází k plnění na horších (vyšších) cenách než je buy stop přednastaven.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dekuji Vám Weme i Radime2,
Toto jsou pro mne nove informace, zkousel jsem demo na fiu ale v tom demu nejsou zadne bid ask ceny, tedy sednu na ty screeny co jste Weme poslal a skusim stravit co v nich je a proc. taky si musim utridit, kdy je vhodne zadavat jaky typ prikazu. A skusim demo u jineho brokera, kde bude fungovat simulace bid ask. Jeste jednou panove dekuji. Mel jsem puvodne v umyslu zkouset otc akcie na pink sheetu z duvodu mini prostredku cca 1000 US dolar.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To se stát může, proto se větší objemy akcií prodávají/nakupují v delším období (i měsíce) a během celého dne po měnších množstvích. Např. Telefonica takhle odkupovala zpět své akcie na PBCP.
Pamatuju když nějaký expert v jedné Francouzské bance poslal trhy na krátkou chvíli hodně ho červených čísel, omylem prodal mnohem více akcií než měl a to v jednom příkazu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...