Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: Nevím, čím mám začít...


Doporučené příspěvky

Tomáš, vďaka za článok. Síce je to stále dookola, ale ono je to potreba.

Za seba môžem povedať, že ak by som mal stroj času a mohol si v svojich začiatkoch poradiť, tak by som asi volil cestu spreadov. Snaha od ID obchodovania (ktorá zatiaľ viedla k tomu, že sa dokážem udržať okolo nuly) ma už stála za tých pár rokov toľko energie a síl, že si vravím, že zarobenie tých 10K a následne obchodovanie spreadov by bolo oveľa jednoduchšie a v konečnom dôsledku i možno zarábalo dosť na to, aby som s tým bol spokojný.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vzpomenul bych ještě swingové obchodování.

Prošel jsem si intradenním diskréčním obchodováním, které se ukázalo jak zcela neúnosné pro moje nervy a moji náturu. Na tohle jednoduše nemám.

Vyzkoušel jsem opce - Iron Condor a podobné strategie. Opce jsou velmi zajímavé, pro strategii Iron Condor mi stačila excelovská tabulka s napojením na databázi statistik, ale vždycky jsem tápal a často jsem si nebyl tak úplně jistý, která noha je která. Kdybych to dělal denně, tak bych si to snad i zapamatoval, ale jelikož jsem otevíral jednu či dvě pozice za měsíc, nikdy se mi opce nedostaly do krve. Opce mi přijdou skutečně příliš komplexní. Nemyslím, že by byly opce složité k pochopení nebo obtížně obchodovatelné, ale díky své komplexnosti mi připadají poměrně hodně náchylné na uživatelskou chybu.

Momentálně už druhý rok obchodují swingově akcie a ETF. Právě ETF byly zde na finančníku zmiňované několikrát jako skvělý "trenažér" pro komoditní obchodování. Já jsem povýšil tento trenažér na svoji hlavní obchodní platformu. Měsíčně udělám tři až čtyři obchody, v každém obchodu vydržím několik dní (nejdéle tři týdny). Můj obchodní přístup je velmi podobný intradennímu obchodování, jak je učí zdejší finančníci, vše je ale mnohonásobně pomalejší a vzhledem k nízké ceně se dá riziko mnohem lépe naporcovat, než u komodit. Časová náročnost je poměrně nízká, jeden obchod připravuji řekněme hodinu. Letos jsem zhodnotil účet o přibližně dvacet procent.

Moje ambice byly v začátcích obchodování mnohem vyšší a pořád jsem svůj sen nevypustil z hlavy. U swingového obchodování akcií a ETF jsem s dvaceti procenty narazil na strop, výrazně agresivnější přístup už mi neumožní můj broker a na komoditní futures obchodované swingově bych musel mít několikanásobně vyšší účet... a několikanásobně odolnější nervy. Proto opět pomalu připravuji intradenní obchodování, tentokrát bych ale vše nechal na počítačích...


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj. Od roku 2007 jsem zkusil forex, akcie, CFDs na index a na závěr opět akcie párově. Na všem jsem prodělával.

Již rok obchoduji na ostrém účtu komoditní spready a začal jsem u IB s 10 tis. USD. Po roce mám stav svého účtu cca. 18.500,-USD. Dal jsem si striktní omezení na spredy pouze v zrninách a mase. Na jeden obchod otevírám max. 2 kontrakty s tím, že vstupuji postupně. Počítám, že když se zvětší účet, opatrně kontrakty navýším.
Využívám placenou službu MRCI a spready sleduji na grafech které nabízí IB (nemám tedy žádný FrontEnd pouze platformu zadarmo od brokera). Obchody eviduji v EXCELu a používám 4 roky starý netbook s 8" obrazovkou (tomu železu už se ale sám směju protože je to stará rachotina s malým monitorkem).

Potvrzuji, že i u spreadů je pro mně nejobtížnější boj sám se sebou (psychika). Jak otevřu pozici je těžké neodklonit se od plánu. Samotné obchodování dává logiku a jak popisuji výše není technicky náročné.

Jestli si při svém nováčkovství dovolím poradit ještě větším nováčkům, tak začněte se spreadem a to při současném zaměstnání (začněte to budovat jako druhý příjmový pilíř). Chápu, že pro někoho je problém dát dohormady 200 tis. Kč na otevření účtu, ale je to základní podmínka jak začít. Potom je nutné vybrat spread který když půjde proti vám nenadělí fatální otevřenou ztrátu. To jsou totiž okamžiky kdy to nejvíc bolí a je to psychicky nejnáročnější (obvzlášť při prvním obchodu a to i když to máte nacvičené na demu). Doporučuji tedy blízké kontraktní měsíce kukuřice a pšenice. Jenom když budete obchodovat podle doporučení mrci nemůžete po sečtení celého roku skončit ve ztrátě. Další důležitou podmínkou je dát si reálný cíl. Doporučuji si dát do 50% v prvním roce. 50% je super, ale pro řadu lidí je sklamáním, že je to "jenom" 90.000,-Kč za rok. Je tedy nutné být trpělivý a nechtít zbohatnout rychle.

Na závěr dlužím říct jednu věc. Spready jsem se naučil u finančníků na kurzu a díky za to.
HanyBany





Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hanybany, díky za rady nováčkům. Finančníka jsem objevil počátkem prázdnin, zcela to změnilo můj pohled na obchodování. Začal jsem spořit na základní účet. Bude mit to trvat ještě 4 roky, pokud nebudou v práci nějaké slušné prémie - zase mám spoustu času na backtesting. Tak snad se podaří. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já jsem taky prošel teorií ID obchodování, pozičního, opčního, ale kvůli času jsem zůstal u opcí, které teď obchoduji již 9 měsícem. Vše jde podle plánu, jak bylo na semináři popsáno letošní rok od února, jsem měl pouze 1 ztrátový měsíc. Bohužel jak píše kolega, tak tím, že je to takhle poziční o pozice otvírám jednou měsíčně, tak zpočátku jsem nějakou tu částku z účtu ztratil čistě na technických chybách s ovládáním platformy. Asi po 8 měsících jsem nafundoval účet z 1 kontraktu, tak abych mohl už obchodovat 4 pozice. Jak to tak bývá druhý obchod byl SL, ale to nic nemění a je to v pohodě , protože pokračuji v obchodním plánu. Ale asi nejdůležitější je ten problém co mě trápí, je výnostnost těchto strategií. Je koncipována okolo 20-30% bez PS. V tomto případě potom vyvstává problém s kurzovým rizikem, at obchoduji strategii sebedokonaleji tak po delší době stále ještě nejsem v zisku po přečtu na CZK, i když v USD moje equlity křivka vypadá krásně. Takže nyní musím vyřešit tento problém kurzového zajištění, aby mí zisky byly opravdu k něčemu i tady u nás doma v ČR, při pozičním obchodování.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

FOREX je naopak na obchodovani asi nejslozitejsi. Nic extra uzitecneho se na nem clovek co obchoduje mikroloty navic nenauci...navic je problem najit seriozniho brokera...

juklonka Napsal:
-------------------------------------------------------
> proč se tu vůbec nikdy nepíše o forexu? který je
> podle mě ideální pro naučení se obchodování na
> burze a téměř nic nemusíte ztratit, pokud
> obchodujete za méně peněz


Link to comment
Sdílet pomocí služby

freeman: nic o me nevis, tak si laskave nechej ty soudy, dal jsem jen dobre minenou radu
nerikam, ze na FOREXu vydelavat nejde, ale proste pokud se bavime o konzistentnich profitech v radu aspon let, jsou proste jednodussi trhy a metody jak vydelavat...zejmena pro zacatecniky

btw. s FOREXem mam zkusenosti nekolik let a nemuzu rict, ze neuspesne (porad mi na nem par strategii bezi, ale je to pro me v soucasnosti okrajova vec)

jeste co se tyka te dostupnosti - ano, muzete si otevrit ucet 1000 USD a hrat si s mikroloty, je to ze zacatku docela zabava, taky jsem to delal, ale opravdu si myslite, ze vam to neco realne da? obchodovat s 1000 USD uctem a treba 50 000 USD uctem je dost rozdil...
pokud fakt nemate prachy, tak si ty mikroloty vyzkousejte, ale nezustal bych u toho moc dlouho, pac co s tim?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nejak tomu nerozumiem, máš niekoľko ročné úspešné skúsenosti s forexom, ale nie je to to pravé a bereš to ako okrajovú vec lebo sa v ňom nedá konzistentne zarábať? Nejak mi nehrá prvá veta s tou druhou. Nikdy som netvrdil, že je to jednoduché a treba si povedať, že na žiadnom trhu to nieje jednoduché. A ak nováčik nevie čo robí a len sa tak zabáva ako si to robil ty, tak 50 000 účet odpáli rovnako ako ten neustále tu spomínaný 1000 dolárový (dá sa otvoriť i väčší). Aby som len nekecal, prikladám mesačné výsledky, obchodujem tiež tie "príšerné microloty"

20612

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
článek i některé komentáře doporučují začátečníkům obchodovat spready nebo opce. Mohl by někdo zkušenější přidat názor na obchodování warrantů nebo stop-loss certifikátů (komodity jako podkladové aktivum) pro začátečníka? Jak je to třeba se spreadem a transakčními náklady? U warrantů a certifikátů obchodovaných přes Brokerjet je spread 1c a poplatek za obchod kolem 10€.
Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...