Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Money management a SL


Zbyněk

Doporučené příspěvky

Přeji všem krásný den,
z vašich stránek jsem pochopil velkou důležitost money managementu ve spojení se Stop-loss.
Zajímalo by mě však, zda li jsou situace, kdy SL nefunguje a riziko ztráty nelze kontrolovat.
Např. když koupím kontrakt s plánem pozičního obchodu, umístím SL těsně nad S/R, abych kontroloval
ztrátu cca 200$. Přes noc dojde ovšem ke změně, která výrazně převýší můj SL a trh bude pokračovat dál
nepříznivým směrem. Vyhodí mě tedy SL z trhu, ale za nejvyšší dosaženou cenu při otevření trhu, přesto
třeba se ztrátou 1000$ ?? nebo se mi odečte pouze plánovaná ztráta? Jsou také při ID obchodování situace,
kdy nelze pomocí SL vystoupit, např GAP?
Díky moc za odpověď

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

situace, kdy čelíte vyšší ztrátě než té, kterou jste si předem definoval stop-lossem jsou v zásadě dvě.
První z nich jsou limitní pohyby - pokud limitní pohyby v trhu nastanou, jste "uzamčen" bez možnosti z trhu vystoupit, dokud limitní pohyby neskončí. Pak samozřejmě vystupujete za nejbližší možnou cenu po ukončení limitních pohybů. Limitní pohyby pak nastávají většinou v případech nenadálých fundamentálních zpráv - když například předloni v procinci přišla zpráva o BSE v USA, některé meats trhy byly uzamčeny v limitních pohybech několik dnů a mnoho obchodníků vystoupilo nakonec namísto se ztrátou definovanou stop-lossem - např. 300 USD - se ztrátou třeba i kolem 2000 USD nebo více. Toto jsou však velmi ojedinělé případy, které se ale čas od času skutečně stát mohou - a v takových je SL skutečně k ničemu. Netřeba ale podotýkat i možnost, že jste na dobré straně trhu a zčista jasna vám "spadne" do klína extra odměna.
Druhý případ jsou pak otevírací gapy, o kterých se zmiňujete. Zde jsou prakticky dvě možnosti. Buďto obchodujete trhy elektronickou formou, pak vás nemusí žádné noční obchodování trápit - váš stop-loss vás zastaví i během noci, pokud se cena dotkne jeho úrovně (zde jenom pozor, v řadě elektronických trhů je možné používat SL pouze v rámci LIMIT příkazů, což opět určité riziko obnáší). Druhá možnost je, že obchodujete klasicky "parketově" a pak samozřejmě, pokud trh váš SL během noci přeskočí, vystupujete za cenu v rozmezí open následujícího dne. Samotné otevírací rozmezí pak bývá často velmi volatilní, takže můžete vystoupit i za cenu ještě horší, ale třeba i za cenu velmi blízkou vašemu SL. Já měl například nedávno pozici v SM, když trh otevřel následující den otevírací mezerou, vyplňoval tuto mezeru už během prvních 5 minut a jelikož byl trh během těchto 5 minut skutečně velmi volatilní, v momentě, kdy jsem byl exekuovaný byl už trh velmi blízko mému realnému SL - takže žádná tragédie. Samozřejmě, někdy zažiji i pravý opak - díky otevírací mezeře a ještě volatilitě otevíracího rozpětí tu a tam chytnu opravdu nepříliš žádoucí ztrátu... Ale to už je riziko tohoto businessu. Z tohoto důvodu také nedoporučujeme nováčkům začínat s příliš volatilními trhy - v klidných, pomalejších trzích vás prakticky podobné problémy příliš trápit nemusí.
Co se týče ID obchodování - je to podobné. Pokud trh přeskočí váš v trhu posazený SL, vystupujete na ceně blízké té nad/pod mezerou, t.j. s oněco větší ztrátou. Pokud však obchodujete intradenní trhy elektronicky, toto nebezpečí do velké míry eliminujete. My s Petrem například obchodujeme intradenně ES trh a zde se nám zatím nikdy nic podobného nestalo.
Zdravím,
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je to trochu jinak: limitni den znamena, ze trh PORUSI SVE BURZOU PREDEPSANE LIMITNI DENNI ROZPETI. Takze, pokud je napr. limit v mase 1200 a trh tento limit behem obchodniho dne porusi, vznikne limitni pohyb a vsechny prikazy jsou v trhu "uzamceny", dokud limitni pohyb nezkonci a trh se nevrati "do normalu". Trhy bez limitu jsou z tohoto pohledu mnohem "bezpecnejsi". Trh se sice muze pohnout o castku rekneme 4000 USD za den, ale stale mate jistotu, ze z trhu vystoupite. Pokud ale trh zacne delat limitni pohyby (neboli pohyby nad ramec stanoveneho limitniho denniho rozpeti), ktere mohou trvat i nekolik dnu, nemate sanci jak z trhu vystoupit. Jedinym z pusobem jak se trochu chranit proti limitnim pohybum je obchodovat spready - u tech existuje mensi riziko pri limitnich dnech nez u klasickych futures pozici. Ale co se spreadu tyce, to je spis dotaz na Petra.
Zdravim,
TOMAS
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 7 months later...

Dobrý den, rád bych k tomuto tématu ukázal jeden papírový obchod. 1 kontrakt CK80 vstup: 26.12.1979 za cenu 299,25 (BUY) stop loss: 295,25 (SELL) výstup: 10.1.1980 za cenu 277,00 (SELL) ztráta : $1112,50 + komise Docela mě to překvapilo, nečekal bych to u nízko volatilní kukuřice. Nechápu proč mě stop loss nevyhodil už 9.1. za cenu 287,00. Není to onen zmiňovaný limitní pohyb ? Cena zůstala celý den stejná. Myslím, že pro začátečníka s malým účtem obchodujícího "naostro" by to byla velká rána.

209

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, rád bych k tomuto tématu ukázal jeden papírový obchod. 1 kontrakt CK80 vstup: 26.12.1979 za cenu 299,25 (BUY) stop loss: 295,25 (SELL) výstup: 10.1.1980 za cenu 277,00 (SELL) ztráta : $1112,50 + komise Docela mě to překvapilo, nečekal bych to u nízko volatilní kukuřice. Nechápu proč mě stop loss nevyhodil už 9.1. za cenu 287,00. Není to onen zmiňovaný limitní pohyb ? Cena zůstala celý den stejná. Myslím, že pro začátečníka s malým účtem obchodujícího "naostro" by to byla velká rána.

210

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 years later...

Dobrý den, můžete mi prosím jako začátečníkovi vysvětlit tabulku z manuálu E-mini I na straně 45, odkud se berou čísla ve sloupci SL a PT? A dále: znamenají mínusové hodnoty v pravé části tabulky shortové obchody? Také jsem myslel, že MAE a MFE se počítají jako rozdíl vůči vstupu. Děkuji předem za odpověď na možná hloupé otázky. Josef

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...