Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky
  • 2

Testování Dat ve FIMS.


fajdo

Otázka

9 odpovědí na tuto otázku

Doporučené příspěvky

  • 1
1 hour ago, petr napsal/a:

Osobně používám realtime ticková data, která poskytuje SierraChart. Nicméně jsou cenově výhodnější, pokud máte otevřený účet u brokera.

Pokud nechcete sledovat data realtime, tak jsou dostatečná ta, co jsou v SierraChart obsažena zdarma.

Já bych pana Petra trochu upřesnil. Ten rozdíl dělá skoro 40$. Což už mi přijde docela dost. V jádru bys musel platit= 35$( "základ" ) + 42$ ( tarif CME, Globex only (For users without a trading account).

Osobně(mám už účet) třeba platím základ a tu druhou část mám data bez hloubky trhu za 3,25$ a to tam toho mám ještě víc než za těch 42$.

Tady si nejsem jist jestli by nebylo lepší, pro tvoji situaci, používat Ninja Trader zadarmo a sehnat ti k tomu nějaký kvalitní data. Na druhou stranu lze, tady na finančníkovi, plno nastavení pro FIMS dohledat právě pro Sierru.Tato nastavení a Petrovy indikátory jsou mocným pomocníkem.

A teď si vyber, mno :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 0
1 minute ago, Sharkan napsal/a:

Zdravím, mám otázku na Petra, snad to píši do správného vlákna,  mám zájem o váš kurz FIMS, a chtěl bych vědět jestli je možné učit se váš systém bez brokera  jen v SieraChart s jejich daty. Děkuji

Ano je to možné. Nicméně v ceně standardní licence SierraChart jsou jen historická data. Tedy je možné procházet historická, ale průběžně aktualizovaná data (a částečně dělat replay, byť kmitání trhů není úplně 100%). Není možné sledovat trhy v reálném čase. Na to jsou potřeba realtime data, která jsou diskutována výše.

Samozřejmě si ale můžete koupit například data od IQFeed nebo SierraChart a sledovat ordeflow situace bez brokera. Jen to vychází dráž, než když máte účet otevřený.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 0

Hezký dobrý den Petře,

chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně dat. Mám od podzimu otevřený účet u IB a používám realtime ticková data od Sierry, stejně jako Vy. Až do teď vše ok, ale nyní jsem od IB dostala e-mail, že se budou služby ohledně poskytování dat měnit a já jsem v tom poněkud ztracená. Mám se tím vůbec zabývat, když používám data od Sierry a ne od IB ? Děkuji mnohokrát !

U.S. Securities Snapshot & Futures Value Bundle for Non-Professional s - identical to the bundled service being terminated except that the streaming BATS exchange quotes will be replaced by a "snapshot quote". Here, the user elects when to update the quote and refresh the display with the current NBBO inclusive of the NYSE, AMEX and NASDAQ exchanges. The monthly fee for this service is USD 10 (waived if commissions of at least USD 30 are generated during the month) plus USD 0.01 for each snapshot requested.  Note that the snapshot portion of the fee is not subject to waiver, regardless of commissions, but is capped at USD 1.50 per month by exchange.2 

NYSE (Network A/CTA), AMEX (Network B/CTA) and/or NASDAQ (Network C/UTP) - clients may elect to subscribe to live streaming level 1 quote feeds from the NYSE, AMEX and/or NASDAQ at a cost of USD 1.50 each per month (not subject to waiver). If subscribed to the U.S. Securities Snapshot & Futures Value Bundle for Non-Professional s service, any of the individual exchange feeds also selected would serve to provide a live feed in lieu of the snapshot quote for that exchange.  If not subscribed to the U.S. Securities Snapshot & Futures Value Bundle for Non-Professional s service, live quotes will only be available for stocks listed on the individual exchange feeds selected and delayed quotes, rather than snapshot quotes, will be provided for stocks listed on the other exchanges.  Clients seeking live quote for all NMS stocks will need to subscribe to each of the NYSE, AMEX and NASDAQ services at a combined monthly cost of USD 4.50. 

What happens if I do not act? 
Clients are not required to subscribe to market data through IB and if you do not elect to subscribe to a replacement service prior to April 1, 2017, you will no longer receive live quote feed and will received delayed market data at no cost. 

 

Zdraví Inna

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 0
46 minutes ago, Inna napsal/a:

Hezký dobrý den Petře,

chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně dat. Mám od podzimu otevřený účet u IB a používám realtime ticková data od Sierry, stejně jako Vy. Až do teď vše ok, ale nyní jsem od IB dostala e-mail, že se budou služby ohledně poskytování dat měnit a já jsem v tom poněkud ztracená. Mám se tím vůbec zabývat, když používám data od Sierry a ne od IB ? Děkuji mnohokrát !

U.S. Securities Snapshot & Futures Value Bundle for Non-Professional s - identical to the bundled service being terminated except that the streaming BATS exchange quotes will be replaced by a "snapshot quote". Here, the user elects when to update the quote and refresh the display with the current NBBO inclusive of the NYSE, AMEX and NASDAQ exchanges. The monthly fee for this service is USD 10 (waived if commissions of at least USD 30 are generated during the month) plus USD 0.01 for each snapshot requested.  Note that the snapshot portion of the fee is not subject to waiver, regardless of commissions, but is capped at USD 1.50 per month by exchange.2 

NYSE (Network A/CTA), AMEX (Network B/CTA) and/or NASDAQ (Network C/UTP) - clients may elect to subscribe to live streaming level 1 quote feeds from the NYSE, AMEX and/or NASDAQ at a cost of USD 1.50 each per month (not subject to waiver). If subscribed to the U.S. Securities Snapshot & Futures Value Bundle for Non-Professional s service, any of the individual exchange feeds also selected would serve to provide a live feed in lieu of the snapshot quote for that exchange.  If not subscribed to the U.S. Securities Snapshot & Futures Value Bundle for Non-Professional s service, live quotes will only be available for stocks listed on the individual exchange feeds selected and delayed quotes, rather than snapshot quotes, will be provided for stocks listed on the other exchanges.  Clients seeking live quote for all NMS stocks will need to subscribe to each of the NYSE, AMEX and NASDAQ services at a combined monthly cost of USD 4.50. 

What happens if I do not act? 
Clients are not required to subscribe to market data through IB and if you do not elect to subscribe to a replacement service prior to April 1, 2017, you will no longer receive live quote feed and will received delayed market data at no cost. 

 

Zdraví Inna

U IB je potřeba mít pro obchodování základní data. Ale stačí ta základní, která se jmenují US Value Bundle. Ta jsou při trochu aktivním obchodování zdarma. 

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...