Informace pro Elliottovy vlny: Kurz:
 • Obchodujeme Elliottovy vlny
  Poprvé v České republice, poprvé v českém jazyce coby kompletní kurz s následnou podporou. Naučte se obchodovat jakýkoliv trh i s více jak 70% pravděpodobností!
Průběžné analýzy:
 • ElliottEdge
  Pravidelná týdenní služba s podrobnou analýzou sedmi vybraných trhů z pohledu Elliottových vln. Každý trh je v rámci služby analyzován s konkrétní prognózou jaký je nejpravděpodobnější budoucí vývoj daného trhu.

Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Obchodujeme Elliottovy vlny VI. (jak podstatně zvýšit úspěšnost obchodování technických formací)


Každý, kdo obchoduje klasické technické formace, se potýká se dvěma typickými problémy, které podstatně snižují ziskovost obchodování:
1) ne každá formace zafunguje tak, aby se na ní dalo vydělat,
2) pokud se formace rozvine do ziskového obchodu, nevíme, kdy z ní vystoupit, abychom z ní získali maximum.

Kterou formaci obchodovat a kterou ignorovat?

Zaměřme se nejprve na první problém a rovnou si řekněme, že nezáleží na typu formací, ať již jde o dvojitý nebo trojitý vrchol/dno, hlavu a ramena, 1-2-3 nebo další, náš článek naznačí univerzální řešení problému.

Na předchozím obrázku máme typickou ukázku formace dvojitý vrchol. Kdybyste se mě zeptali, zda bych tuto formaci obchodoval jen na základě předchozího grafu, odpovím: "V žádném případě!" Na otázku: "Proč?" Odpovím: "Potřebuji znát průběh grafu mnohem víc do minulosti".

Jak se teď na trhu může tato formace vyvinout? Podle jedné statistické studie, o které jsem slyšel, je 64% pravděpodobnost, že trh se otočí směrem vzhůru a formace nebude úspěšná. Označme si tento případ jako DV1.

My ovšem potřebujeme vytipovat formace, které zafungují jako na předchozím obrázku. Označíme ji jako DV2.

Podívejme se tedy na oblíbenou formaci dvojitý vrchol/dno prizmatem Elliottovy teorie vln.

Předchozí obrázek ukazuje, jak naše dva případy formace dvojitý vrchol mohou být umístěny v cenovém grafu. Vidíme, že první formace označená DV1 je pro obchodování zcela nevhodná a vede ke ztrátě, druhá je naopak velmi nadějná a lze ji s úspěchem použít k profitabilnímu obchodu. Elliottova teorie vln nám umožňuje předem úspěšně odhadnout, která formace bude úspěšná a která nikoli.

Už jen tento obrázek, bez dalšího popisu, dobře ilustruje podstatu problému používání technických formací. Tím problémem je skutečnost, že většina obchodníků sleduje formaci bez širších souvislostí, vytrženou z kontextu. V tomto případě to znamená, že nikdy nemůžeme úspěšně rozhodnout o použitelnosti formace bez toho, abychom zkoumali vlnové vzory, a to dosti daleko do historie v porovnání s délkou formace. Přitom nezáleží na tom, zda obchodujeme intradenně nebo pozičně.

Do našeho obrázku jsem doplnil označení vln podle Elliottovy teorie. Zároveň zdůrazňuji, že graf na obrázku je pro většinu trhů typický z hlediska délek a poměrů jednotlivých vln. V případě naší formace DV1 vidíme, že její umístění na vrcholu vlny 3 z (3) nevede k úspěchu, protože vlny 4 jsou obvykle velmi ploché s malým retracementem. Druhá formace DV2 je naopak předurčena k velkému úspěchu. Hlavním důvodem je to, že vlna (4) je vlnou o stupeň vyšší než vlna 4. Ať již vystoupíme na konci vlny A nebo vydržíme až na konec vlny C z (4), profit je zaručen.

Je extrémně důležité vědět, ve které části fraktální struktury trhu se formace nachází, jinak ji nemůžeme obchodovat! Proto potřebujeme znát Elliottovu teorii vln.

Kdy vystoupit z profitující formace?

Kromě toho, že nám Elliottova teorie značně pomáhá při určování budoucího vývoje trhu, umožňuje nám také stanovit nejpravděpodobnější cíle vln, což je nezbytné pro úspěšnhé výstupy z obchodů, ale také pro umisťování stop-lossů.

Podívejme se na naši formaci DV2. Elliottova teorie nám říká, že vlna A z (4) se nejčastěji zastaví na 62% retracementu předchozí vlny 4.

Pokud tedy nemáme dost trpělivosti, abychom zůstali v obchodu až do konce vlny (4), spočítáme si hodnotu 62% retracementu a naplánujeme na ni výstup z trhu. Tato varianta výstupu nám umožňuje použít těsnější stop-lossy, ale nedosáhneme celého potenciálu formace.

Druhá varianta DV2 vychází z toho, že vlna (4) nejčastěji udělá 38% retracement celé předchozí vlny (3). Takže pokud v obchodu vydržíme až do konce vlny (4), profit bude maximální, ale riziko bude o něco vyšší.

Pokud víme, ve které části fraktální struktury se nacházíme, můžeme úspěšně plánovat výstupy z obchodů tak, abychom dosáhli maximálního zisku.

Myslím, že rozhodně stojí za to seznámit se s Elliottvou teorií vln. Umožňuje nám eliminovat neúspěšné obchody ještě předtím, než do nich vstoupíme. A také nám pomůže dostat z formace maximální zisk. Jde přece o naše peníze!

Autor článku je lektorem kurzu Obchodujeme Elliottovy vlny a praktického workshopu Elliottových vln.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr Obešlo


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 18.09.2006, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Obchodujeme Elliottovy vlny V (Elliott a korekce na pražské burze)

Následující kapitola:
Obchodujeme Elliottovy vlny VII (Zpět v Praze – Index PX BCPP)

Klíčová slova použitá v článku:
retracement

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

 • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
 • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
 • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
 • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
 • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
 • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.