Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 12 věcí, kterým stále v tradingu nerozumím (1/3)

  Dobře, přiznám se, že dnešní článek i následující díly jsou v podstatě trochu nadsázkou. Nejedná se o žádné konkrétní věci z obchodního řemesla, kterým stále nerozumím, ale spíše o určitý nadhled na téma nováčků v tradingu. Věřím, že tento krátký (a místy snad i úsměvný) seriál přinese některým nováčkům trochu větší odstup a pomůže jim zamyslet se, jak k tradingu už od začátku přistupovat více seriózně.

    


  Foto (c)iStockphoto.com/matthiashaas&nbsp 

  1) Proč nováčci začínají výběrem brokera a ještě na to kladou takový důraz

  Je zajímavé sledovat rozhovory nováčků. Většinou jen zřídka slyšíte téma jako risk-reward-ratio, money-management, průměrný zisk na obchod a rozsah backtestu. Zato slyšíte prakticky nekonečné plky o brokerech, jejich platformách a jejich službách. Je naprosto fascinující, jak se nováčci velmi často ze všeho nejvíce zabývají tím nejméně podstatným článkem v celkovém řetězci.

  Mám ale pocit, že podobné chování je možné sledovat všude. Pokud si dva sousedi chtějí upravit svojí zahradu, jsou schopni strávit 40 hodin povídáním o tom, kde mají lepší a levnější lopatu a jakou k ní dostanou bonus, ale pak už pouze 5 hodin stráví skutečnou prací s onou "úžasnou" lopatou na zahradě. Pokud se dvě kamarádky rozhodnou, že začnou cvičit, aby trochu zhubly, jsou ochotny strávit 10 hodin ve všech možných obchodech se sportovním oblečením, ale pak už většinou maximálně 2 hodiny faktickým cvičením (tj. do momentu, než je cvičení přestane bavit, protože je náročné).

  Poměrně hezky to vypovídá o tom, jak dokonale jsme všichni "zmasírování" reklamními kampaněmi (hned, bez práce, s bonusem a se slevou) a bez prozkoumání deseti nabídek toaletního papíru si už v podstatě ani nezajdeme na záchod. Doba je zkrátka a dobře taková. Je příjemnější strávit mnoho hodin tím, co je jen povrchní a nepodstatné a nevyžaduje více, než vytáhnout nějaké peníze z naší peněženky. Navíc v případě slevy nebo bonusu máme hned pocit, že jsme získali "extra odměnu" bez jakékoliv práce.

  Kdežto zasednout k trhům a začít tvrdě backtestovat a studovat vyžaduje mnoho práce, mnoho dřiny - a jen tak se "extra odměny" možná ani nedočkáme.

  Proto většina nováčků bude stále začínat od toho nejméně podstatného a k tomu opravdu podstatnému se většinou již ani nedostane. Proto téma brokerů a jejich služeb bude vždy tématem číslo jedna a o tom podstatném se už příliš mluvit nebude, protože to může zavánět příliš mnoho prací.

  2) Proč nováčci rádi platí tolik extra peněz za věci zadarmo

  Dnešní svět brokerů je plný věcí "zadarmo". Zadarmo software, obchody bez poplatků, zadarmo konzultace, zadarmo 50 USD do začátku. A zdá se, že lidé tyto věci zadarmo natolik milují, že už prostě ani nechtějí počítat, kolik za ně ve skutečnosti zaplatí. Samozřejmě, je vždy příjemnější žít v krásné iluzi, jak nás všichni milují tak bezmezně, že nám vše dávají zadarmo a ještě se u toho podbízejí. Proč ale pak tak rychle mizí peníze z našich tradingových účtů? A proč člověk, který platí za každý obchod fixní poplatek, vydělá na úplně stejném obchodě více, než ten, kdo má od brokera vše zadarmo, včetně poplatků? Záhada! Přeci tím, že jsme si "našli" brokera zadarmo (ve skutečnosti si skrze velmi nákladné marketingové kampaně našel on vás), jsem už "přechytračili" všechny ostatní - tak proč nás to teď stojí peníze?

  Asi je marné opět vysvětlovat, co je rozdíl mezi BID a ASK a že na tomto světě není nic zadarmo. Je asi zbytečné vysvětlovat, že brokeři jsou především finanční dravci, co hledají způsob, jak na klientech stavět a rozvíjet svůj vlastní byznys (své vlastní profity) a že existují důvody, proč některý software je zadarmo a jiný je za peníze, proč mají někteří brokeři fixní poplatky a minimální částku pro otevření, kdežto jiní se tváří, že vám vše dají zadarmo a ještě k tomu přihodí peníze do začátku. Zkrátka a dobře, lidé milují věci zadarmo a také jsou také ochotni si za ně připlatit nějakou tu korunu navíc.

  3) Proč si nováčci myslí, že více obchodů znamená větší profit, ale že o ztrátách to neplatí

  Nováčci mají zvláštní pohled na frekvenci obchodů.

  Předně, je marné jim vysvětlovat, že v tradingu platí zlaté pravidlo "obchoduj méně, vydělávej více". Ještě zajímavější ale je, jak nováčci s oblibou vyprávějí, jak více obchodů znamená větší profity, ale opačně to z nějakého záhadného důvodu z jejich pohledu neplatí. Jinými slovy, automaticky předpokládají, že pokud nasekají 20 obchodů za den, budou to samé zisky, a oni tak vydělají více, ale v žádném případě nepřipouští, že pokud nasekají 20 ztrát za den, tak tím mnohem rychleji ztratí.

  Nedávno mně dokonce jeden dlouhodobě ztrátový obchodník nadšeně povídal, jak si koupil mnohem rychlejší počítač, se kterým nyní může rychleji exekuovat - takže bude mnohem rychleji vydělávat. Když jsem ho však decentně upozornil, že zatím peníze v trzích vydělávat neumí (a počítačem to rozhodně není), takže s rychlejšími exekucemi bude akorát rychleji ztrácet, mávl jen rukou s tím, že tomu nerozumím.

  Docela by mě zajímalo, kde se u nováčků souvztažnost "více obchodů = větší profity" bere. Zřejmě žijí v přesvědčení, že trading je něco, jako zaměstnání s hodinovou sazbou, takže čím déle budeme u počítače sedět, tím více hodin odpracujeme a tím více vyděláme - a čím více budeme klikat, tím více činnosti vykážeme a tím pádem tím více dostaneme zaplaceno. Ono to ale opravdu v tradingu takto nefunguje. Trading je specifický byznys, jako žádný jiný.

  Nejlepší obchodníci jen dlouhé hodiny hledí do grafu a nedělají nic. Za to nic jsou pak většinou nejlépe placení.

  Ale chápu to. Celé hodiny nic nedělat rozhodně není tak zábavné, jako otevřít si hned účet u nějakého brokera a jít bezhlavě klikat. To pochopitelně přináší mnohem více vzrušení a adrenalinu. Trochu drahého vzrušení, ale možná pro většinu stále levnějšího, než si zaplatit luxusní prostitutku. Tak i tak, za obojí se nehorázně platí a ani jedno z toho vám peníze nepřinese.

  4) Proč lidé milují burzovní konspirační teorie, ale mimo burzu je berou jako přehnané

  Další fascinující úkaz je absolutní obliba konspiračních teorií v oblasti tradingu.

  Nezřídka například slýchám absurdní scénáře, zda skončí burza, až zkrachují USA a celý bankovní systém. Když odpovím, že je to jedno, protože pokud skolabuje celý bankovní systém, přidjou tito lidé o práci, protože skolabuje systém jako takový, najednou se jedná o přehnané vize.

  Jinými slovy: Pokud vytváříte konspirační teorii v dimenzích aktuálního zaměstnání tradingových nováčků, jsou to přehnané teorie, pokud stejnou konspirační teorii vytváříte ve spojitosti s burzou, najednou je to velmi seriózní problém, kterým je třeba se také seriózně zabývat. Je zajímavé, že lidé na jednu stejnou věc nahlíží dvojím pohledem, vždy optimističtěji z pohledu jejich současného života a vždy pesimističtěji z pohledu, kdyby byli tradeři. Ukazuje to, jak neracionální jako lidé ve skutečnosti jsme.

  Lidé z nějakého důvodu milují konspirační teorie. Nedávno mně kamarád pracující pro významný zpravodajský portál povídal, že nejčtenější článek v minulém roce byla naprosto nepodstatná zpráva o tom, že se v japonských vodách objevila záhadná ponorka bez označení a identifikace. Myslím, že už jsme opět příliš podlehli bulvárnímu stylu dnešních médií typu zprávy TV Nova. Zajímavé ale je, že v oblasti tradingu lidé rádi bulvarizují dvojnásobně.

  Za dvakrát potvrzeným úspěchem Larryho Williamse (10 000 USD proměněných do 1 milionu USD za rok) raději hledají konspirační teorie, proč to měl být podvod, než se radějí zabývat tím, jak by podobného úspěchu mohli docílit sami, byť by to měl být úspěch jen desetinový.

  Jakoukoliv konspirační teorii ve spojitosti s burzou berou lidé smrtelně vážně, i když ve spojitosti se svým životem berou takovou jako za přehnanou.

  Burza je neustále mysterizována, přitom se jedná o naprosto regulérní, férový byznys, jako cokoliv jiného. Přesto není pochyb, že konspirační teorie v oblasti burzy budou i nadále oblíbeným tématem.

  Tolik tedy k dnešním čtyřem bodům. Opět podotýkám, není v žádném případě mým cílem se v tomto mini-seriálu do někoho navážet! Pouze s trochou nadhledu nastavit zrcadlo a zapřemýšlet, zda někde zbytečně netrávíme příliš času někde, kudy cesta k profitům na burze rozhodně nevede.

  2.10.2011

  Tomáš Nesnídal

  • Děkuji 1

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...