Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 4 nejdůležitější ingredience pro úspěšné obchodování (2)

  Navážeme dnes na článek z minulého týdne a povíme si o zbylých dvou kriticky nejdůležitějších vlastností pro úspěšné obchodování. Dnes se dotkneme témat disciplíny a umění nedělat si věci komplikované.

  ingredience_uspech_2.jpgDisciplinovanost

  Zřejmě nejnáročnější vlastnost ze všech, co se tradingu týče. Skutečný trading nezačíná nalezením brokera, fundováním účtu, zprovozněním softwaru a sestavením obchodního plánu (to je v tradingu to zdánlivě nejjednodušší) – skutečný trading začíná právě uměním jednat disciplinovaně, v rámci daných pravidel a mantinelů. Profitabilní obchodování vyžaduje disciplínu a řád. Vyžaduje dodržování pravidel, což se možná snadno poví, ale hůře koná.

  Obecně se dá říci, že mezi jedny z nejlepších obchodníků světa patří překvapivě Japonci. Moc se o tom neví, neboť malý izolovaný ostrov s vlastním náročným jazykem nedává příliš světu své úspěchy v tradingu znát, přesto Japonci odvádějí v oblasti tradingu fascinující výkony. Není se příliš čemu divit – osobně připisuji japonským úspěchům fakt, že se zřejmě jedná o nejdisciplinovanější národ na světě, navíc často vyznávající metodu zlepšování v oblasti zdánlivě nepodstatných detailů (též zvanou Kaizen), což jsou kriticky důležité ingredience úspěšného obchodníka.

  S tím, jak klíčová ingredience je discipinovanost, se setkávám i v případě velkého množství zpětných vazeb našich „studentů“. Vím minimálně o stovce obchodníků (zřejmě i více), kteří mají vyvinutý profitabilní obchodní systém (často velmi dobrý systém, s pozoruhodnými backtestovými výsledky), přesto se většina shoduje, že s ním zatím nevydělává reálné peníze, neboť nedokáží svá přesně daná pravidla striktně dodržovat a jejich opakovaným porušováním tedy dochází k špatným exekucím obchodního plánu, což vede k tomu, že jsou na tom zmínění obchodníci v lepším případě zatím kolem nuly.

  Jsem tak trochu přesvědčený, že určitou nedisciplinovanost máme již v krvi jako národ – možná je to dáno tím, že jsme příliš dlouho žili v mantinelech komunistického režimu, nebo zkrátka tím, že nás nikdy nikdo k disciplinovasti příliš neučil – obecná teze našeho národa je spíše „ono to nějak dopadne“.

  Pokud se podíváme na disciplinovanost na individuální úrovni, i zde se dá říci, že prakticky nikdo se nechce nechávat příliš svazovat určitými „mantinely“ a možná, že nikdo ani příliš nechce dělat něco rutinně, aby z toho nevznikla časem značná nuda.

  K tradingu je však potřeba přístup změnit – bez disciplinovasti to zkrátka nejde. Možná je to trochu nudné, je to asi občas i trochu otravné, ale je za to odměna, která rozhodně není zanedbatelná.

  Na druhou stranu, to, jak dokážeme sami sebe v ohledu disciplíny změnit, je perfektním zrcadlem toho, jak to skutečně myslíme s tradingem vážně a jak skutečně chceme uspět.

  Trading není jenom skvělý nástroj k vydělávání peněz, ale je to především (a to mě osobně na něm baví nejvíce) fascinující zrcadlo do našeho vlastního nitra, unikátní nástroj sebepoznání.

  Kolikrát si říkáme, že něco tak jednoduchého jako dodržet pár pravidel vstupů a výstupů nemůže být žádný problém. Když však dojde na lámání chleba, realita je často daleko odlišná od toho, co jsme si o sobě mysleli. Trading nám dává první lekci – zrcadlo sebepoznávání poskytuje zpětnou vazbu s poměrně jasným signálem (pro mnohé je takový zklamáním, jiní si ho nejsou schopni připustit): nejsme zdaleka tak disciplinovaní, jak se nám zdá, a už vůbec se nedokážeme ovládat tak, jak si o sobě myslíme.

  Špičkový psycholog v oblasti tradingu Dr. Brett N. Steenbarger připisuje tento fenomén mimo jiné skutečnosti (která byla vědecky dokázána), že levá a pravá hemisféra mozku pracují zcela odlišně, čímž má každý v sobě vlastně vertikálně oddělené „dvě osobnosti“. Jedna je vysoce racionální, druhá zase emotivní. Po většinu času, když backtestujeme nebo se připravujeme na obchod, pracuje ta racionální. Jakmile vstoupíme do obchodu, začne pracovat ta emocionální, čímž začíná jít veškerá disciplina stranou.

  Otázkou discipliny je tedy nutnost vlastního sebepoznání a zvládnutí ovládání svého já na úrovni, kdy rozeznáme, že pravděpodobně pracuje naše „špatná“ část mozku a dokážeme se nasměrovat zpět na „správnou“ stranu mozku. To vyžaduje určitý cvik a dovednost.

  Jak jsem ale o pár řádků výše předeslal, toto je opět dokonalé zrcadlo nás samotných. Pokud chceme opravdu uspět, začneme své já nutit do skutečné disciplinovasti, začneme pozorovat sami sebe a své reakce a přemýšlet, proč se chováme v daných situacích jak se chováme a co bychom mohli udělat, abychom se začali chovat jinak.

  Trading nám tedy pomáhá zlepšovat naše já a pokud chceme skutečně v tradingu uspět, postupně se v otázce disciplíny začneme výrazně zlepšovat a paradoxně zjistíme, že nejenom vyděláváme mnohem více peněz, ale zároveň se nám začíná zlepšovat mnoho dalších sfér našeho života.

  Důležité je však začít tím, že budeme skutečně upřímní ke svému já, nebudeme si nic nalhávat a otevřeme se možnostem, že se můžeme v mnohých oblastech výrazně zlepšit.

  Umění dělat si věci nekomplikované

  Říkám tomu „hlava 22“. Ukažte někomu něco jednoduchého, s čím se dají vydělávat peníze a on vám řekne „kdyby to bylo tak jednoduché, tak to dělá každý“. Výsledkem pak je, že ono jednoduché nedělá nakonec z těch, kterým to ukážete, prakticky nikdo, protože všichni žijí tímto zažitým předsudkem.

  Lidé z nějakého důvodu nedokáží věřit v jednoduché věci a tak upřednostňují řešení komplikovaná.

  V tradingu, stejně jako v životě platí, že to budete mít přesně takové, jaké si to uděláte. Neexistuje zde žádné dogma typu „toto je správné a toto špatné“. Znám tradery, kteří profitují na zcela banálním sledování hodnot open-high-low-close, ale i takové, kteří ke svým profitům potřebuji 20 monitorů, 14 počítačů a mnoho indikátorů. Znám obchodníky, co profitují na opcích, aniž by znali jediné písmeno řecké abecedy, a znám takové, kteří bez všech těch hyper-pomůcek a nejrůznějších kalkulací neudělají jediný obchod. Není jedno horší než druhé – pokud obojí vyděláváte. Oba přístupy jsou správné, pokud vám takto fungují. Je na vás, jaké si to uděláte – svět není černobílý a už vůbec ne svět tradingu.

  Já osobně preferuji dělat si vše maximálně jednoduché. Proč? Protože už před dlouhou dobou jsem poznal, že dlouhodobě profitabilní obchodníci, které znám, většinou také používají velmi jednoduché věci, protože mé snahy vše komplikovat a přeanalyzovávat nikdy nevedly k lepším, ale naopak k horším výsledkům – zkrátka a dobře já sám si to udělat komplikované neumím, tudíž ani nechci a tudíž patřím k těm, kteří se snaží i druhé učit jít raději jednoduchou, nekomplikovanou cestou.

  Myslím si, že zbytečná složitost není nutná. Vídám velmi často u našich studentů, že zdánlivě jednoduchou věc dokáží zbytečně komplikovat. Na druhou stranu mě někteří nestačí fascinovat, jak pro mě jednoduchou věc dokáží ještě více zjednodušit a zefektivnit. Od takových se velmi rád sám učím něčemu novému! Komplikovanost není v tradingu nutná a můj osobní názor je, že je často více na škodu. Těch pár lidí, o nichž vím, že si to udělali komplikované a skutečně takto vydělávají, jsou většinou lidé s neporovnatelně vyšším IQ než většina z nás a k takovým zřejmě podobná řešení patří – nám se zdají komplikovaná, pro ně jsou možná jednoduchá. Sám se ale považuji za průměrně inteligentního člověka a tak mě ani ve snu nenapadá vydávat se jinou cestou, než jednoduchou. Prakticky vždy a ve všem. Mám rád přímočarost, jasný tah na branku bez zbytečných kliček, obchvatů, mašliček a dalších vymožeností.

  Finální rozhodnutí je ale vždy na vás. Opravdu platí, že to budete mít přesně takové, jaké si to uděláte – možná se to někomu zatím moc nepozdává, ale dávám za toto tvrzení ruku do ohně.

  Našla by se samozřejmě řada dalších ingrediencí, ale 4 zmíněné já osobně považuji za nejdůležitější. Možná někdy v budoucnu můžeme navázat ještě dalšími, případně se budu těšit na příspěvky o vašich zkušenostech s nejdůležitějšími ingrediencemi úspěšného obchodování.

  17.6.2007

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...