Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 5 rad jak najít čas na trading při zaměstnání

  Je pravdou, že mnoho našich čtenářů touží po možnosti pustit se do tradingu a začít tento úžasný byznys studovat hlouběji a zodpovědněji. Bohužel však platí, že čas je naší nejdražší komoditou a často se nám ho v rámci studia tradingu příliš nedostává. Zde je tedy několik tipů, jak docílit v této oblasti určitého pokroku a rychleji se vypravit na dráhu rostoucího tradera.

  1. Přivstaňte si.

    


  Foto (c)iStockphoto.com/endopack &nbsp 

  Je pravdou, že po ránu jsme nejbystřejší, náš mozek je odpočatý – a tak jsme nejlépe připraveni pustit se do mentálně náročných úkolů.

  Ranní vstávání není asi příjemné pro nikoho, avšak i 30 minut k dobru může znamenat již příjemnou časovou investici do vašeho tradingu. Za 30 minut se totiž během ranní kávy dá zvládnout řada věcí, pokud máme určité úkony již správně „nastavené“ a „natrénované“. Můžete například stáhnout nejnovější data z poslední obchodní seance a projet si všechny trhy na denních grafech, zda se neobjevily nějaké potenciálně zajímavé formace. Naleznete-li potenciálně zajímavý signál, můžete si následně zkusit vytvořit fiktivní obchodní příkaz, nebo rovnou takový zadat do vaší on-line demo platformy.

  Pokud jste spíše intradenní obchodníci, stačí vám 30 ranních minut bohatě k tomu, abyste provedli intradenní analýzu na 2-3 trzích ze seance předešlého dne; můžete si například zakreslit, kde by nastal potenciálně signál vašeho obchodního systému a celý graf si dále okomentovat dalšími dodatky – například kde jsou důležité S/R úrovně, jak vypadá situace z pohledu vyššího timeframe atd. Takto okomentované grafy několika intradenních trhů za předešlý obchodní den můžete následně vytisknout a později studovat cestou do práce – za 30 minut během ranní kávy se dají s přehledem stihnout alespoň 2 trhy, což znamená 40 nově pořízených a během cesty do práce prostudovaných screenshotů měsíčně. To už je množství, které se počítá.

  2. Využijte polední pauzu sami pro sebe.

  Polední pauzy se dají trávit různými způsoby. Pokud jste opravdu zaujati tradingem a pro celou věc patřičně zapáleni, zkuste nějak citlivě vysvětlit svým kolegům, že po určitou dobu budete chodit na obědy sám/sama. Konec konců, trading je celkem samotářská profese – není tedy od věci začít si zvykat.

  Během zhruba 45 minut běžně věnovaných na oběd se dá opět stihnout řada věcí. Ideální může být například využít tohoto času k trénování na playbacku; řada dnešních obchodních platforem umožňuje pouštět historické seance zrychleně, což znamená, že s pomocí takovéhoto playbacku můžete dokonale trénovat obchodování téměř tak, jak by mělo později vypadat v reálu. Můžete například využít 5x zrychlený playback, což znamená, že 2,5 hodinovou seanci „zobchodujete“ za 30 minut. To vše můžete hravě stihnout i během jídla – a ještě vám zbude čas na zákusek.

  Nebojte se využít úžasné možnosti playbacku na maximum. Každých 30 minut takto strávených na „trenažéru“ se opět počítá – z dlouhodobého pohledu se hodiny sčítají a za čtvrt roku už můžete být o pěkný kus dále, než jste nyní. Oželet tu a tam oběd s kolegy za to určitě stojí. Konec konců, nemusíte své „sólo-obědy“ provozovat každý den.

  3. Nadělejte si práci dopředu.

  I když toto není možné při každé práci, některá zaměstnání umožňují, abychom si trochu „nadělali“ dopředu, a následně tak mohli jeden den v týdnu skončit v práci dříve.
  Právě kus odpoledne k dobru se může hodit perfektně k tomu, abychom trénovali již v reálných podmínkách trhů. Pokud by se nám podařilo zorganizovat si práci tak, abychom si vyčlenili alespoň 1x týdně celou úvodní obchodní seanci (od 15:30 do 18:00) v rámci volného času získaného extra prací během ostatních dnů v týdnů, máme tak 5 živých obchodních seancí měsíčně. Přičtěte k tomu playback během poledních pauz a studijní analýzy během ranní kávy a již je z toho celkem slušný prostor vymezený k hlubšímu studiu vaší budoucí profese.

  Extra čas získaný tímto způsobem se také dá skvěle využít k backtestu. Pokud si takto naleznete pro sebe alespoň 3-4 hodiny v rámci pracovního týdne, můžete za tuto dobu s trochou cviku a zkušenosti zbacktestovat 3-4 týdny intradenních trhů. To znamená, že za 3 měsíce můžete takto provést backtest celého roku nazpět. To možná nezní příliš extra, ale na to, že při této činnosti budete ještě pracovat, je to solidní pokrok. Rozhodně se backtestem celého roku posunete již o pěkný krok dále než většina začátečníků.

  4. Najděte si „klidný kout“.

  Doposud jsem psal pouze o tom, jak nalézt extra čas – stejně důležité je však najít i „extra prostor“. Je logické, že provádět práci na tradingu v zaměstnání není možné ani rozumné, bohužel ale platí, že stejně složité to u mnohých bývá i doma.

  Proto není od věci najít si nějaké místo, kde budete mít klid a trochu relaxace. Například kavárna může být ideálním místem; pokud v takové hraje příjemná, uklidňující muzika a je zde k dispozici wifi, můžete u hrnku kávy nejenom trochu relaxovat po práci, ale i věnovat dalších extra 30-45 minut tradingu (playbacku, analýzám, backtestování nebo jen pouhému studování screenshotů – což je také velmi prospěšná činnost). Dokonce pokud byste měli během popíjení kávy jen pročítat knihy o tradingu a studovat nové informace, podněty a myšlenky – je to už lepší než nic (i když každou teorii je nutné začít dříve či později testovat v praxi).

  Osobně trávím kdykoliv když jsem v Praze poměrně dost času ve své oblíbené kavárně Starbucks, kde občas obchoduji, občas jen kontroluji pozice, nebo dělám jinou práci související s tradingem. Nedávno jsem se v této kavárně bavil s jistým Američanem, kterého je zde možné potkat každé dopoledne a který prohlásil, že za 100 korun denně (cena velké kávy) má zde k dispozici internet, teplo, pohodu, příjemnou hudbu, čisté toalety a usměvavé pracovnice. Jedná se tedy o ideální kancelář za minimální cenu s extra-kávou denně navíc. Co víc si přát... :-)

  5. Oželte nedělní povalování u televize.

  A konečně – nesmíme opomenout převážně množství extra času, který můžeme získat během víkendů. Jen se upřímně přiznejte, kolik času během víkendu jenom tak prolenošíte u televize, obzvlášť pokud je venku zataženo a prší? Přitom povalování u televize vám nic nedá a nepřinese – rozhodně to není způsob, jak se ve svém životě pohnout dále. Totéž platí o nesmyslném sezení u žroutů času typu Facebook, počítačových her a podobných nesmyslů.

  Během volných víkendových dnů se asi nejvíce ukáže, jak to ve skutečnosti s tradingem myslíte vážně. Je to nejlepší doba, kdy pro sebe „urvat“ opravdu pořádnou porci času. Tyto porce se opět mohou značně sčítat, a tak za 3 měsíce můžete být v tradingu jenom díky vypnuté televizi a Facebooku o výrazný kus dále, než jste nyní. Úspěch je jen otázkou priorit. Stanovte si tedy ty své s rozvahou a důkladností.

  6.10.2010

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...