Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 5 tipů na výstupy z pozic

  Nebudu se dnes pouštět do debaty, zda jsou pro úspěšný trading důležitější vstupy, nebo výstupy (ono dle mého názoru je to tak nějak obojí). Čemu bych se ale rád věnoval, je nepopiratelný fakt, že prací na výstupech můžeme docílit dramatických zlepšení (ostatně dopady výstupu a řízení pozice u systému FinWin jsem již demonstroval v tomto článku).

  Začněme jednoduchým vysvětlením, proč trávit opravdu hodně času prací na výstupech. Ono je to vcelku jednoduché. Jsou to dva faktory: trend a chop.

  Pokud máme v trhu trend, tak to je jako smilování, na které všichni (nebo alespoň většina) netrpělivě čekáme. Jak je v trhu trend, řada z nás potřebuje takový ždímat co nejvíce a vzít si z něho, co to jen jde (nebo také ne, záleží samozřejmě na strategii, ale v mém případě rozhodně ano).

  Vezměme jednoduchý příklad. Tři obchodníci vstoupí ve stejný okamžik do trhu. Všichni tři správně rozpoznali, že do trhu přichází nový uptrend, všichni tři správně zareagovali a jsou v long pozici. Všichni tři tedy zvládli dobře moment vstupu.

  Nyní si řada lidí myslí, že o tom to je. Že toto je to vše potřebné, protože když umíme vstoupit na začátku nějakého trendu, je to vše, co potřebujeme.

  Nyní se ale zkusme trochu soustředit na výstupy.

  Řekněme, že trader 1 by vystupoval na základě protnutí nejnižšího low za posledních 10 úseček, trader 2 by posouval SL podle MA(25) a trader 3 podle MA(50). Nehledejte žádný hlubší důvod, proč právě tyto tři techniky – zkrátka to bylo to první, co mě jako příklad napadlo (reálný výstup z pozice se počítá, až když úsečka pod daným indikátorem uzavře).

  Pokud tedy všichni tři tradeři správně "uhodli" vstup, vydělají si všichni stejně?

  Ani náhodou – jak ukazuje obrázek.

  exist-5-rad-1.jpg

  První trader by byl venku už za chvilku a druhý jen o pár úseček později. Oba by si vydělali podobně.

  Třetí trader by ale držel až do konce dne, kde by vystoupil, neboť po celou dobu žádná z úseček neuzavřela pod MA(50). Vydělal by tedy 2–3x více než ostatní dva tradeři. I když všichni tři vstoupili "správně", skutečný vítěz by byl pouze jeden! Na výstupech tedy zatraceně záleží. Proto byste na nich měli neustále pracovat a proto dnes patero mých rad do této oblasti.

  1) Nevsázejte na jediný výstup

  Na začátku článku jsem zmínil, že rozhodující jsou dva faktory. Trend a chop. Obrázek výše ukazuje situaci v trendu. Ale jiný druh výstupu by byl vhodný v chopu nebo jen malém trendu, kdy chceme vzít alespoň nějaký minimální profit nebo vystoupit jen s minimální ztrátou.

  Bohužel neexistuje "univerzální" výstup, který by byl ideální ve všech situacích – a proto je skvělé výstupy kombinovat. Celá záležitost je jednodušší, pokud už obchodujeme více kontraktů. S více kontrakty narůstají naše možnosti a naše flexibilita.

  Osobně bych doporučil jednu věc – jakmile začnete obchodovat více kontraktů, diverzifikujte se skrze různé výstupy. Přemýšlejte o tom z pohledu jedné kategorie výstupů na pořádné trendy, druhé na běžné pohyby a třetí jen na malé až chopové pohyby. Rozdělte si kontrakty na 3 části a vystupujte diverzifikovaně. Není to možná ten nejvíce profitabilní způsob, ale je to způsob, jak vyhladit equity a vylepšit stabilitu distribuce zisků. A to je zatraceně důležité.

  2) Kombinujte výstup a posun SL

  Nejvíce se mně osvědčují kombinace technik, kdy pracujeme s určitým výstupem například na základě nějakého indikátoru (zkrátka a dobře něčeho, co nám ukazuje možnou změnu nálady v trhu) a zároveň průběžně chráníme naši pozici inteligentně posouvaným stop-lossem.

  Posouvaný SL nám umožňuje lépe pracovat s rizikem (a třeba u většího účtu a více pozic najednou nám sofistikované sledování aktuálních úrovní SL na všech pozicích může neustále dávat informaci o tom, jak se nám průběžně "uvolňuje kapitál"), kdežto výstupní technika nám může u části pozic pomoci vyskočit z trhu při varování, že by mohlo nastat přílišné vyčerpání trhu nebo změna trendu – a neriskovat tak, že o větší část nakumulovaného profitu zase přijdete.

  Osobně raději pracuji na sofistikovanosti výstupních technik a technik posouvání SL (a jejich různých kombinací) než na sofistikovanosti vstupů. Dnes a denně vídám, jaké zázraky správné řízení risku pozice a výstupy dokáží (viz již ve zmíněném článku).

  3) Pracujte více na "market-based" technikách

  Po letech práce s profit targety si stále myslím, že je to dobrá a funkční technika, ale zdaleka už ne jediná, na kterou se spoléhám. Má řadu svých výhod (mimo jiné i psychologických), ale také řadu nevýhod.

  Profesionální je myslet v okruhu toho, co nám říká o tom, kdy z trhu vystoupit, převážně samotný trh. Aktuální změny volatility, aktuální změna krátkodobého trendu, aktuální signalizace vyčerpání – to vše bych zahrnul do kategorie výstupů, které se snaží více spoléhat na to, co nám říká trh, než na to, co nám říká MFE na základě backtestů (a opět opakuji: i toto je z mé zkušenosti dobrá technika, kterou stále používám, a z mého pohledu je do určité úrovně v pořádku).

  Pracovat na "market-based" technikách není úplně jednoduché. Chce to už trochu zkušeností a například v případě AOS už i určitou úroveň programátorských dovedností. Na druhou stranu je to směr, do kterého se vyplatí investovat čas a energii.

  4) Buďte kreativní ve vymýšlení nových technik

  Musím říci, že jsem poslední týdny u svých AOS opustil většinu běžně známých technik výstupů a posouvání stop-lossu a snažím se pracovat na věcech propracovanějších, na vlastních nových myšlenkách.

  Myslím, že toto je oblast, ve které se značně zúročí a ocení kreativita. Jakékoliv nové a zajímavé nápady mohou přinést náskok před ostatními, kteří mají k dispozici spíše běžně známé techniky. Domnívám se přitom, že prostor k originálním nápadům v této oblasti stále existuje, chce to jen trpělivost, začít s tím jednodušším a pomalu to rozvíjet, jak přicházejí myšlenky. Je to tak trochu mravenčí práce a souhlasím s tím, že i s velkou řadou běžně dostupných výstupních technik se dá udělat hodně dobrého. Ale pokud jako já obchodujete na plný úvazek, stále hledáte něco, co by vás mohlo posunout ještě o kousíček dál. Ony se ty drobné kousky pomalu sčítají a právě v originalitě výstupních technik a řízení rizika obchodu se toho dá nasčítat opravdu hodně.

  5) Ani ve výstupech nehledejte svatý grál

  U vstupů ani výstupů nemá smysl být přílišný perfekcionista. Trhy jsou příliš nedokonalé a žádný výstup nemůže podchytit všechny situace. Je dobré a rozumné hledat maximalizaci našich příležitostí skrze různé výstupní techniky, ale nemá cenu hledat jedno "definitivní" funkční řešení. Z mé zkušenosti je lepší raději uvažovat právě skrze diversifikaci různých výstupních technik a různých technik práce s řízením rizika, protože tak spíše podchytíme rozmanitost náhodnosti tržních pohybů a trendů. Ono perfektní to nebude nikdy, neexistuje žádná technika, která by vás vždy udržela v trendu až do samotného konce. Je dobré se o takové techniky snažit, pracovat na nich, ale nemá cenu na nich trvat za každou cenu, protože úplné dokonalosti v tomto ohledu dosáhnout nejde.

  A odkud konkrétně v práci na různých technikách výstupů a stop-lossů začít?

  • Klouzavé průměry nejsou špatné, ale zvolil bych pokročilejší klouzavé průměry jako například AMA nebo PSAR.
  • Jakákoliv práce s volatilitou má dle mého názoru smysl, takže práce se zahrnutím ATR může přinášet zajímavé výsledky.
  • Sledování změn dlouhodobějšího momenta, třeba skrze prolomení linky 100 u CCI apod., mně také dává pro začátek v řadě situací smysl.
  • A jako vždy, swingy jsou naprosto základní věc v trzích, která může přinášet skvělé výsledky i u výstupů nebo řízení rizika.
  • Nejlepší je pak nezřídka přemýšlet, jak vše výše různě kombinovat a dále rozvíjet.

  Výstupními technikami a řízením rizika se mimo jiné s konkrétním obchodním plánem pro výstupy budu za pár týdnů zabývat i na našem živém semináři věnovaném právě tomuto tématu.

  27.10.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...