Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 6 tipů z praxe, jak zvítězit v intradenním obchodování

  Intradenní obchodování nemusí být složité, neznamená to však, že by bylo snadné. Důvodem je zejména nastavení hlavy a podlehnutí hlasům vlastního ega. Jakmile ale člověk překážky překoná, odměna je velmi zajímavá. Sestavil jsem 6 tipů, které vám v intradenním obchodování mohou pomoci zdolat obtíže, které na vás jinak s velkou pravděpodobností čekají.

  #1 Najděte si svou vlastní frekvenci obchodování

  Intradenní obchody jsou rychlé. Někteří obchodníci jsou v obchodu jen desítky vteřin, většina v řádech minut. Za den se tak dá stihnout opravdu hodně vstupů. Což s sebou přináší šanci na zajímavý profit, ale také potenciálně výraznou ztrátu. Výuka intradenního obchodování mě naučila, že každý trader si musí najít tempo, které mu bude vyhovovat. Důležité je, abyste dokázali obchodovat každý den konzistentně. Osobně si myslím, že je snazší začít s nižší denní frekvencí a třeba na trochu vyšším timeframe. Ale znám na Finančníkovi několik dřívějších studentů, co obchodují i přes deset obchodů denně a dlouhodobě se jim daří.

  Skutečně je ale důležité, abyste si našli styl, ve kterém se budete cítit komfortně. Některé velmi rychlé styly obchodování jednoduše nejsou pro každého. A na tom není nic špatného – existuje mnoho dalších pomalejších způsobů, jak na burze vydělávat.

  #2 Identifikujte vyšší tržní logiku, kterou obchodujete

  Jsem přesvědčený, že obchodníci začnou vydělávat v momentě, kdy pochopí logiku situace, kterou obchodují. Osobně jí říkám příběh. Je třeba si neustále připomínat, že následný vývoj obchodu, do kterého vstoupíme, záleží na aktivitě ostatních traderů. Ti svými příkazy mohou s trhy pohnout nahoru nebo dolů. Je tedy nezbytné přemýšlet, proč je dané obchodované místo zajímavé pro ostatní obchodníky. Pochopitelně, že je nad daným příběhem potřeba postavit mechaničtější logiku časování obchodů (například s pomocí indikátorů), ale tu není možné upřednostňovat nad obchodovaným kontextem. A to je bohužel to, co dělá drtivá většina obchodníků, kteří se o intradenní obchodování pokouší – přejí si následovat nějaký indikátor a příliš nepřemýšlí o jakýchkoliv dalších souvislostech. Často proto, že je pro ně obchodování příliš rychlé. Pak ale často opravdu stačí například zvýšit timeframe, a získat tak pro rozhodování nad obchody více času.

  #3 Pracujte s bližšími, mechanickými výstupy

  Zkušenost jednoznačně potvrzuje, že v intradenním obchodování dosahují stabilnějších live výsledků obchodníci s blízkými výstupy – tedy mířící na menší profit targety. Je to jednak proto, že menší rotace lze technicky na nižších timeframe lépe předvídat. Ale zejména z pohledu psychologie. Menší targety jdou lépe mechanizovat – například v podobě fixních profit targetů, a obchodník má pak menší šanci, že pravděpodobnosti obchodované metody rozhodí subjektivním rozhodováním nad výstupy.

  Budete-li pracovat s mechanickými výstupy, více se můžete zaměřit na čtení kontextu trhu a časování vstupů. V případě dlouhodobějších neúspěchů pak máte jasnou indikaci v jaké oblasti máte slabiny – můžete pracovat na vyřešení jasného problému. Obchodníci pracující diskréčně jak se vstupy, tak výstupy, nakonec jen slepě klikají do grafů a jejich trading se pomalu mění na gambling.

  #4 Přijměte skutečnost, že bohatství přichází po drobných

  Jedna z nejzáludnějších částí diskréčního intradenního obchodování. Jednotlivé zisky vypadají nezajímavě, a naše mysl má proto tendenci sahat po vzdálenějších targetech (které však nabourávají dlouhodobé pravděpodobnosti a v konečném důsledku vedou ke ztrátám). O potřebě přiměřených očekávání jsme toho na Finančníkovi napsali již mnoho. Ale skrz jednotlivé malé obchody se skutečně dá dostat i s malým účtem k zajímavým částkám. Nejde to ale ze dne na den. A bohužel ani z měsíce na měsíc. Je třeba úkolu věnovat dlouhodobé úsilí.

  Dobrou inspiraci můžete získat v orderflow komunitě pracující na základě know-how mého kurzu FIMS A-Z. Tu převzali do správy kolegové z webu orderflow.cz a zapracovali na analytických funkcích vycházejících z obchodních deníků jednotlivých traderů. Ti pracují se zmíněnými malými profit targety (v akciovém indexu e-mini Nasdaq kolem 8 ticků, a zisky na obchod tak mají v řádech desítek dolarů). Přesto z dlouhodobějšího pohledu jsou výsledky velmi zajímavé – právě proto, že se malý zisk inkasuje opakovaně (v našem případě s průměrnou úspěšností 75 %). Takto vypadají výsledky za posledních 6 měsíců:

  orderflow2018.jpg

  Kliknutím na screenshot si můžete zobrazit živé výsledky a podívat se i na jiné časové rozsahy.

  #5 Obchodujte, jen pokud situaci rozumíte

  Jednou z ohromných výhod nás, malých retailových obchodníků, je možnost opravdu si vybírat situace, které obchodujeme. Nejsme ničím limitováni – ani povinností obchodovat nebo nutností vydělat daný den za každou cenu. Využívejte této skutečnosti!

  Pokud s intradenním obchodování začínáte, patrně se budete zaměřovat na sledování jednoho trhu. A pak je potřeba přijmout fakt, že ne každý den budou v trhu příležitosti. Osobně mně pomáhá co nejvíce definovat prostředí, které mi pro obchodování vyhovuje (například volatilita, průměrné volume, předpřipravené vstupní úrovně), a pokud je trh mimo mé parametry, vůbec jej nesleduji. Bohužel mnoho začínajících obchodníků dělá opak – snaží se obchodovat za každou cenu a dokázat si, že i tak dokáží „zvítězit“. Bohužel ale obchodování není o přechytračení trhu – je to o čekání na situace, které nám dlouhodobě nabízející určité definované pravděpodobnosti.

  Pokud jste zkušenější, tak doporučuji pracovat s více trhy najednou. Obchody pak směřujte do toho, který daný den splňuje vaše parametry.

  #6 Nevěnujte svůj čas pouze klikání myší

  Intradenní obchodování láká hodně obchodníků, protože vypadá jednoduše. Mají představu, že budou jen následovat nějaký indikátor či price action, klikat do grafů a vydělávat peníze. Většina traderů tak silně podceňuje analytickou přípravu a spíše se spoléhají na to, že postupně trhům „porozumí“ a diskréčně budou schopni díky vlastní hlavě vydělat. Bohužel to tak v praxi nefunguje. Pro obchodování je třeba mít solidní základ v analýze toho, co děláme. Což se ke všemu v intradenních trzích neustále trochu mění tak, jak se mění trhy.

  Každému intradennímu obchodníkovi bych tak doporučoval věnovat pozornost i analytické práci – například na testování dalších mechanických modelů, hledání dalších pravděpodobností atd. Jednak tak budete mít „co dělat“ v době, kdy v trzích nejsou příležitosti (a budete dělat méně impulzivních obchodů) a současně získáte postupně nové know-how, kterým se budete moci více diverzifikovat. A co více – pokud se po čase ukáže, že třeba intradenní obchodování svoji rychlostí není pro vás, můžete snadno přejít na jiné styly obchodování, ve kterých své získané analytické zkušenosti okamžitě zhodnotíte. Dnes bych doporučil věnovat analytické práci cca 30 minut na každou hodinu intradenního obchodování. Tedy pokud například 2 hodiny denně intradenně obchodujete, tak věnujte další hodinu práci na analýze dat, vytváření mechanických modelů atd.

  12.8.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...