Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 7 zaručených způsobů jak ztratit peníze

  Do druhého týdne nového roku navrhuji vstoupit s několika varováními, jak v trzích zaručeně ztratit peníze. Pevně věřím, že si většina vezme tato varování dostatečně k srdci a ochrání tak maximálně svůj kapitál.

  Následujících 7 zaručených způsobů, jak ztratit své peníze, vycházejí z řady výzkumů mezi ztrácejícími obchodníky a jsou udávány jako jedny z nejčastějších důvodů, proč ztrácející obchodníci ztrácí v trzích své peníze.

  Dávat na tipy druhých

  seven.jpgPokud se rozhodnete obchodovat na základě tipů na obchody někoho druhého, zaručujeme vám, že žádné peníze nevyděláte. Komoditní business bohužel není tak jednoduchý, aby stačilo slepě následovat tipy na obchody druhých, bez jakéhokoliv vlastního úsudku a vlastního přemýšlení. Za celou svou kariéru v obchodování jsem nepoznal jediného člověka, který by zbohatnul na tom, že by obchodoval na základě tipů druhých. Zato jsem se setkal s mnoha obchodníky, kteří takto ztratili celý svůj účet. V komoditním obchodování musí každý sám za sebe. Je to vysoce individuální business a co funguje pro jednoho, v žádném případě ještě nemusí fungovat pro druhého. Ten, kdo se rozhodne obchodovat čistě a jen na základě tipů druhých, s největší pravděpodobností neudělal veškerou potřebnou práci k tomu, aby mohl vydělávat sám za sebe. A bez práce, jak říká staré dobré přísloví, nejsou koláče. Platí to i v případě obchodování na základě tipů od druhých. Samozřejmě, jiná otázka je odebírat jakýkoliv poradenský servis pouze jako „doplněk“ vašemu vlastnímu úsudku. Není nic špatné na tom, brát rady a tipy druhých pouze jako nezávislý názor a nezávislou konfrontaci s vaším vlastním pohledem a úsudkem. Avšak obchodování čistě a jen na základě tipů druhých je dlouhodobě ztrátová záležitost.

  Nepoužívat stop-loss

  Už jsme to tu zde psali mnohokrát a nebudeme tuto skutečnost tedy už více rozvádět. Skutečnost je ale taková, že skutečně možná až polovina ze všech ztrácejících obchodníků vděčí svému neúspěchu za nepoužívání nebo nedodržování stop-lossu. Nepoužívat stop-loss je naprosto nejzaručenější a nejrychlejší způsob, jak v trzích ztratit veškeré své peníze.

  Obchodovat systém bez dostatečného back-testingu a paper-tradingu

  Abychom mohl začít profitovat, musíme mít profitabilní obchodní systém. A takový není možné postavit bez řádného back-testingu na základě hluboké historie dat a následného testování v reálných trzích formou paper-tradingu. Jakékoliv obchodování bez odzkoušeného, smysluplného tradingu je pouze impulsivní pseudo-obchodování, srovnatelné s loterií. Bohužel však taková loterie z dlouhodobého pohledu naděluje většinou ztráty a pomalu ukrajuje z obchodníkova účtu, až se jeho velikost rovná nule.
  Skutečně není kamkoliv spěchat. Jde o naše peníze, a tak je třeba vše promyslet, otestovat a udělat maximálně svědomitě. Pokud se chystáme koupit si nové auto, též řadu měsíců promýšlíme, porovnáváme, zkoumáme. I v případě tradingu je třeba řadu měsíců testovat a vylepšovat, dokud nemáme systém, se kterým jsme schopni začít obchodovat. Bez obchodního systému (nebo-li obchodního plánu) není možné začít profitabilně obchodovat. V případě backtestování pak doporučujeme vzorek alespoň 5 x 20 obchodů, nebo-li 100 obchodů. Čím delší historie obchodů v rámci back-testingu, tím lépe. Na nedostatečném vzorku obchodů není možné solidně zjistit úspěšnost systému. Kdo jde obchodovat svůj systém naostro na základě 20 – 30 papírových nebo back-testových obchodů, ten s vysokou pravděpodobností dříve či později narazí.

  Obchodovat proto, že „musíte dnes něco vydělat“

  Toto je jedna z nejmylnějších představ začínajících obchodníků. Obchodování není jako klasické zaměstnání – není možné naplánovat si, že vyděláte každý den alespoň tolik nebo každý měsíc tolik. Trhy se neustále mění a jeden měsíc mohou být štědřejší, druhý měsíc zase zákeřnější. Plánovat tedy termíny zisků není příliš reálné a snažit se obchodovat jenom proto, abych dnes něco za každou cenu vydělal, nebo jenom proto, že do léta potřebuji nový automobil na dovolenou, vede pouze a jen ke snížení opatrnosti a přílišnému obchodování, na kterém bude s vysokou pravděpodobností profitovat pouze a jen váš broker. Trhy umí být štědré a mohou vám nadělit mnoho peněz, na takovou nadílku je však třeba umět si počkat. Právě toto patří k jednomu z největších umění tradingu.

  Obchodovat proto, že „musíte vydělat své peníze zpět“

  Ještě horší situace nastává, pokud dostane obchodník pocit, že své ztracené peníze musí teď hned vydělat zpět. V takovém případě začne obchodník jednat téměř s agresí a jeho obchodování se z racionálního uvažování přenese do úrovně emocí. Obchodovat s emocemi nebo dokonce pod nadvládou emocí, je opět zaručeně ztrátový způsob. Nikdy tedy netvořte sami na sebe tlak typu „musím vydělat své peníze zpět“. Takový tlak skutečně v drtivé většině žádné peníze nepřinese. Osobně jsem se setkal s obchodníkem, který ve svém prvním intradenním obchodě ztratil 30 dolarů a namísto aby tuto směšnou ztrátu nechal plavat, rozhodnul se oněch 30 dolarů získat za každou cenu zpět – což vyústilo už po pouhé hodině a půl k likvidaci poloviny účtu a nemožnosti dále obchodovat pro nedostatečný margin. Pozor tedy na taková pokušení!

  Obchodovat proto, že „už dlouho jste neobchodoval“

  Další z častých chyb nováčků. Zatímco v běžném zaměstnání jsme zvyklí být placeni za to, že neustále vykazujeme nějakou činnost, v komoditním businessu budeme velmi často odměňováni za to, že naopak vyvíjíme činnosti co nejméně. Umění počkat si jen a jen na obchody zcela v souladu s naším obchodním plánem a naší představou o „dobré konstalaci trhů“, je dalším klíčem k profitům. Oproti tomu snaha obchodovat jenom proto, že máme pocit, že jsme již dlouho neobchodovali, a tudíž že obchodovat musíme, zavání spíše potřebou adrenalinu, než potřebnou vydělávat peníze. Trpělivost se vyplácí v každé sféře života – v komoditách to platí desetinásobně.

  Nedodržovat obchodní plán

  Posledním nejčastějším důvodem neúspěchu v obchodování pak bývá opakované nedodržování a porušování obchodního plánu. Je nutné si uvědomit, že nedodržení obchodního plánu je totéž, jako naplánovat si cestu na léto do Chorvatska a namísto toho jet do Švédska. Skutečně – jak si své obchodování z pohledu obchodního plánu naplánujete, tak je i nezbytně nutné jej dodržovat. Předpokládám, že vaším cílem je vydělávat peníze a takového cíle dosáhnete pouze v případě, že pojedete po správné cestě – kterou je samozřejmě váš obchodní plán. Cokoliv jiného než nedodržování obchodního plánu se většinou opět stává impulsivním, nepromyšleným jednáním pod vlivem emocí, které vede jen a jen k dlouhodobým ztrátám. Pokud vám dělá problémy obchodní plán dodržovat, zkuste si například na list papíru popsat všechny životní situace, kdy se vám podařilo díky dodržení plánu dosáhnout nějaké (byť drobného) cíle a úspěchu. Až budete mít příště zase tendenci svůj obchodní plán porušit, vezměte si tyto zápisky k ruce a v daný moment si opětně uvědomte, že dodržování plánu se vždy vyplácí. Mělo by vám to alespoň částečně pomoci.

  8.1.2006

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...