Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Absence přiměřených očekávání může být hlavní překážkou od konzistentních profitů

  Cesta k úspěšnému tradingu je nejsložitější v tom, že obchodník musí chápat nejen jednotlivosti (např. časování vstupů), ale především určitý celek, v rámci kterého své chování uplatňuje. Pod „celkem“ si můžeme představit hned několik principů – dnes bych se rád dotkl tématu přiměřeného očekávání a popsal konkrétní cestu, jak je možné k tradingu přistoupit.

  Při studování chování traderů jsem už před časem pochopil, že většina nemá žádné konkrétní finanční cíle a plány – resp. lidé chtějí vydělávat a chtějí vydělávat hodně. Většina neúspěšných traderů se chová tak, že nemá žádnou míru – obchodují zbytečně příliš, zahazují solidní profit v naději na „home run“, riskují zbytečně velké stop-lossy, které nedávají žádný smysl atd. A celkově pak prodělávají, protože pokud občas vydělají, tak je to „málo“ (a částka je „nezajímá“) a obchodují agresivně tak dlouho, až profit promění zpět do ztráty. Jinými slovy – většinu neúspěšných traderů nezastaví profit, ale až ztráta.

  Samozřejmě, o tomto tématu (které se obecně nazývá „money-management“) jsme psali na serveru mnohokrát, zkuste však přemýšlet nad následujícím principem:

  Jediné, co v trhu můžeme skutečně kontrolovat je risk

  Risk si sami definujeme použitým stop-lossem. Od risku se odvíjí kapitál, který musíme mít k obchodování dané strategie k dispozici. Je třeba riskovat jen určitou přiměřenou část kapitálu na každý obchod, abychom byli schopni dlouhodobě strategii ustát nejen finančně, ale i psychicky. V rámci intradenního obchodování řekněme, že by se náš risk měl pohybovat maximálně na hranici kolem 2% kapitálu. Pochopitelně, že pro určení přiměřeného risku je třeba zkoumat nejlépe historii obchodního systému a jeho další parametry, ale i v rámci určitého zjednodušení je toto jedno číslo stále velmi dobře použitelné pro většinu běžných přístupů k obchodování.

  Risk přímo ovlivňuje velikost potřebného kapitálu

  Toto je skutečný základ, ale bohužel současně i myšlenka, která začínajícím traderům uniká. Pokud budu obchodovat např. trh TF (e-mini Russell), budu patrně obchodovat s riskem např. 125 USD vč komisí a slipu (konkrétní částka pochopitelně závisí na obchodním přístupu). Chceme-li riskovat 2% účtu, budu potřebovat účet nejméně 6250 USD (plus rezervu). Pokud budu obchodovat například trh NQ (emini Nasdaq) vystačím si se stop-lossem např. 45 USD vč. komise a slipu, tj. účet mi bude stačit 2250 USD (plus rezerva).

  Výši potřebného kapitálu tak přímo kontrolujeme riskem, se kterým obchodujeme. Risk přitom můžeme jako jedinou proměnnou řídit...

  Přiměřená očekávání by se měla odvíjet od zhodnocení našeho kapitálu

  A nyní se dostáváme k hlavnímu bodu – přiměřenému očekávání výdělku. Přiměřené očekávání se velmi těžce paušalizuje, protože zejména v intradenním obchodování jsou tradeři, kteří dokáží v podstatě cokoliv. Nicméně jde o obchodníky veterány a začínající obchodník by měl stát především na zemi. Jakmile se totiž naučíte konzistentně vydělávat přiměřeně, můžete své očekávání časem zvyšovat. Pokud však máte na začátku svá očekávání přemrštěná nebo je nemáte definována vůbec, velmi těžko se kdy k nějakým konzistentním profitům dopracujete.

  Sami si stanovte svá přiměřená očekávání v rámci intradenního obchodování. Kolik by to mělo být? Řekněme to takhle – je pro vás např. roční zhodnocení 100% hodně nebo málo? Pro většinu rozumných lidí je 100% ročně solidní výnos – bavíme se zde sice o aktivním zhodnocování/práci (tedy nikoliv pasivní investici, ale intradenní obchodování stačí skutečně dělat aktivně např. hodinu denně atd). Přitom 100% roční zhodnocení znamená měsíční zhodnocení 8,33% pokud jen jednoduše vydělíme 100% počtem 12ti měsíců a nebere v potaz žádné reinvestovaní výdělků atd. Tj. např. začátečnické očekávání 10% měsíčního zhodnocení účtu aktivním intradenním obchodování hodinu max. dvě denně bych považoval za velmi přiměřené.

  A nyní již stačí jednoduchá matematika – pokud budu riskovat např. v trhu NQ (emini Nasdaq), stop-loss s komisí cca 45 USD (to jsou dva plné body v NQ – není to zas tak malý stop-loss), stačí mi při 2% risku účet 2250 USD. Chceme mít navíc určitou rezervu, abychom se po počátečních ztrátách nedostali výrazně nad hranici risku 2%, tj. můžeme uvažovat o obchodování s účtem 2500 USD. Máme-li naše očekávání zhodnocení nastavené na 10% měsíčně – potřebujeme za měsíc vydělat 250 USD... Měsíc má přibližně 20 obchodních dnů, tj. na 1 obchodní den připadá v průměru 12,50 USD profitu.

  Jak takového výsledku dosáhnout? Zkuste si postavit jednoduchý obchodní systém –např. obchodování do směru trendu s tím, že vstupuji od odražení S/R úrovně tam, kde mi stačí logický stop-loss 40 USD a trh nabízí potenciál profitu alespoň 3 násobek risku bez započtení komise – tj. 120 dolarů (1 bod v NQ je 20 USD, tj. obchodovali bychom pro 6 bodů, což je i v NQ velmi malý pohyb – prostudujte za domácí úkol grafy). Limitujte své obchodování na 2 obchody denně a každý den zkoušejte pouze tento obchod. Kdo si kdy zkoušel živé obchodování tak se mnou bude souhlasit, že i začínající obchodník nemá problém dosáhnout úspěšnosti cca 40% (akorát že díky dalším faktorům jako nízký RRR mu to nestačí k profitům). Řekněme, že byste neměli moc zkušeností a počítejme, že byste dosahovali úspěšnosti jen 35%.

  Při této úspěšnosti pak budou vypadat čísla následovně:
  Celkem obchodů: 40
  Úspěšnost: 35%
  Ztrátových obchodů: 26
  Ziskových obchodů: 14
  Hrubá ztráta celkem: 1040 USD (26*40)
  Hrubý zisk celkem: 1680 USD (14*120)
  Komise (5 USD/RT): 200 USD (40*5)

  Rozdíl: +440 USD

  440 USD je stále výrazně více, než 250 USD, které jsme si naplánovali. Defacto je to 17,6% měsíční zhodnocení našeho účtu, při velmi přiměřeném risku...

  Poznámka: pochopitelně, že uvedený výpočet je zde jako příklad – není to obchodní systém se všemi nuancemi (i když osobně jsem přesvědčen, že o moc složitější skutečně úspěšný trading být nemusí).

  Shrnutí

  Pokud budete obchodovat dravější trh, budete potřebovat vyšší stop-loss, tudíž vyšší kapitál a celkové měsíční profity budou muset být vyšší, byť procento přiměřeného očekávání bude stále stejné (výhoda dražších trhů je pro zkušenější obchodníky na druhou stranu nižší poměr nákladů v podobě komisí). Zkuste se nad tím zamyslet. Odprosťte se od myšlenky, že „musíte“ vydělávat např. 2000 USD / měsíčně ať obchodujete co obchodujete. Nechte prostor myšlence, že byste obchodovali „jen“ např. pro 15% měsíčního zhodnocení výše načrtnutým způsobem. Uvidíte, že se ke konzistentním profitům posunete možná rychleji, než vás vůbec napadlo.

  16.9.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...