Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Aktuální trhy z pohledu intradenního obchodníka akciových indexů

  Aktuální vývoj akciových indexů vyvolává u začínajících traderů řadu otázek. Jelikož některé úvahy jsou velmi podnětné, připravil jsem krátký pohled na aktuální vývoj trhů tak, jak jej vnímám já.

  Jsem v průběžném kontaktu s řadou traderů, a celkově tak vnímám, ve kterých obdobích se začínajícím traderům daří lépe a kdy hůře. Aktuální období patří z pohledu intradenního obchodování komodit na akciové indexy (tj. trny jako TF, DJ, ES, NQ atd.) jednoznačně k těm obtížnějším, a trhy nám tak nabízejí ideální příležitost učit se, kdy stát stranou a nebýt v trzích příliš agresivní. V trzích se budou vždy střídat období, kdy je trading vysloveně snadný s těmi, kdy je třeba být maximálně opatrný. Právě podobné změny setřesou většinu nováčků, a je proto nutné jednotlivá období vnímat a přizpůsobovat se jim.

  Pozn. článek připravuji 22. 9. 2010 dopoledne, a zohledňuje tak jen proběhlé obchodní seance posledních dnů. Všechny grafy jsou publikovány v mé časové zóně (tedy GMT, jelikož žiji a obchoduji na Lanzarote, kde je časový posun o minus jednu hodinu oproti České republice).

  Úvahu o aktuálních trzích začněme pohledem na denní graf trhu e-mini Russell 2000:

  eod-2010-09-21.gif

  Vidíme, že posledních několik měsíců se akciové indexy pohybují v poměrně úzkém kanálu. Mimochodem – swingy v daném kanálu jsou poměrně čitelné skrz intermarket analýzu (viz mé články Pohled na aktuální situaci na trhu akciových indexů skrz intermarket analýzu a Pohled na aktuální situaci na trhu akciových indexů skrz intermarket analýzu – 2, kde jsem dopředu a v reálném čase komentoval jeden ze svých pozičních obchodů).

  Co si odnést z denního grafu pro intradenní obchodování? Pochopitelně velmi záleží na obchodním stylu a pohledu. Mě například zajímá:

  Mají trhy obecně prostor, kam se pohybovat? Pokud se blížíme k silné S/R úrovni na denním grafu (předchozí swingy), velmi pečlivě tuto oblast sleduji i na intradením grafu (používám timeframe 2 minuty), protože trhy budou mít s danou oblastí většinou problémy.

  Trendují trhy na denním grafu, nebo jsou v konsolidaci? Toto je velmi podstatné – pokud se celkově trhy na denním grafu pohybují (trendují), je velká šance, že v rámci intradenní seance budeme nacházet hezké trendy, na kterých se můžeme svést. Pokud i na denní grafech vidíme konsolidaci (chop), je velká pravděpodobnost, že v trhu chybí velcí hráči a intradenní grafy budou plné pohybů do strany bez rozumné likvidity (to je nejnebezpečnější období pro intradenní obchodníky).

  Letmý pohled na denní graf trhu TF ukazuje, že celý minulý týden se trhy nacházely v období silné konsolidace (červený box). Konsolidace byla patrná již přibližně minimálně od středy, ve čtvrtek večer bylo zřejmé, že trh vytvořil 4 úsečky vedle sebe – to je velmi neobvyklé a pro mne to znamená dvě informace:

  • Trhy jednou konsolidaci prolomí a po potvrzení prolomení můžeme čekat pěkné pohyby (všimněte si, že po průlomu z konsolidace se většinou trhy pěkně rozjedou alespoň na pár dnů).
  • Do prolomení z konsolidace je třeba trhy obchodovat s maximální obezřetnostní. Intradenní obchodník potřebuje pro své výdělky v trhu především likviditu a pohyb. Pokud tyto v trhu chybí, je lepší stát stranou. Podobné úvahy má samozřejmě celý svět. Potíž je v tom, že nikdo neví, kdy se trhy rozjedou a na kterou stranu. Některé obchodníky to přivádí k šílenství a obchodují i v období, kdy je nižší volatilita (před průrazem z konsolidace), aby většinou o své peníze přicházeli (především pokud jde o začínající obchodníky, samozřejmě jsou profesionálové, kteří dokáží vydělávat v kterémkoliv typu trhu).

  Tip 1: Pokud vidím, že trhy se na vyšším timeframe nacházejí v konsolidaci, je třeba si být konsolidace vědom. Extrémně si vybírám obchody, do kterých vstupuji, vím, kde jsou pásma konsolidace a profity vybírám před silnými S/R úrovněmi. V případě začínajících obchodníků je lepší vůbec neobchodovat.

  Osobně jsem například celý minulý týden neobchodoval. Pondělí a úterý proto, že jsme měli kurzy, poté jsem cestoval na Lanzarote a například v pátek jsem trhy zapnul na první hodinu, abych viděl, že se pořád nic neděje. Navíc byla čtvrtletní expirace opcí, což s sebou přináší vyšší pravděpodobnost, že se trhy budou převalovat do strany. Proto jsem velmi brzy počítače vypnul a odpoledne strávil na pláži.

  Nyní se dostáváme k pondělí, ve kterém se podstatně zvyšovala šance na průlom z konsolidace. Mj. i proto, že v úterý 21. 9. 2010 byl FOMC den (vyhlašování změny úrokových sazeb v USA americkým FEDem) a historicky má den před FOMC tendenci k pohybu.

  Průlom skutečně přišel (viz vysoká zelená úsečka na denním grafu, která v tuto chvíli ale může znamenat jen falešný breakout, aby se trhy rozjely na druhou stranu konsolidace), ale trh byl velmi špatně zobchodovatelný. Většině začínajících obchodníků přinesl frustraci, protože většinou pohyb vůbec nezobchodovali nebo třeba i ztratili. Navíc tento den vnímali jako „promarněnou“ šanci po dnech, kdy se trhy nikam nehýbaly, a kde většinou ztráceli. Sám k tomu mohu říct toto – „zpětně“ graf trhu vypadá velmi hezky, ale v reálném čase byl velmi těžko obchodovatelný. Největší „exploze“ nastala cca hodinu po otevření a trh vyrazil nahoru v podstatě bez korekce. Russell takto udělal pohyb cca 1500 USD, což je většinou celý denní rozsah, po kterém je podstatně riskantnější otevírat další dlouhé pozice.

  Jak jsem obchodoval trh já? Nijak. Měl jsem částečný signál (intermarket divergence) v 14:48, ale s ohledem na dosavadní vývoj trhů (konsolidace), jsem čekal na korekci, na které bych nastoupil do trendu v okamžiku, kdy bude potvrzený. Korekce nepřišla a já byl bez obchodu:

  id-2010-09-20.gif

  Následně byl Russell již „příliš vysoko“ a trh se pohyboval velmi pomalými „přískoky“, což je velmi nebezpečné – osobně se podobným plíživým pohybům vyhýbám. Tj. v pondělí jsem zůstal bez obchodu.

  Tím se dostávám k hlavní pointě článku. Jsem ze dne frustrovaný, upravuji svůj obchodní plán? Nikoliv. Jeden den absolutně nic neznamená. Je jasné, že i na Finančníkovi existuje mnoho traderů, kteří den zobchodovali s krásným profitem. Stejně tak je zde na druhou stranu mnoho traderů, kteří měli ztrátu. Na jednom dni prostě nezáleží. Pro mne osobně to byl navíc den, kdy jsem poprvé obchodoval na Lanzarote po návratu z kurzů a v takový den jsem vždy v „neagresivním“ režimu, protože se musím nejprve dostat zpět do „rutiny“. V tomto režimu vstupuji na pěkných swinzích odehrávajících se na silných S/R úrovních. Takový signál jsem neměl, takže jsem jel zcela podle plánu a výsledek mi přijde jako naprosto OK.

  TIP 2: V tradingu je opravdu třeba se koncentrovat na dlouhodobé cíle. Zapomeňte na to, že musíte zobchodovat každý trend. Podstatné je, abyste byli ziskoví na konci týdne nebo měsíce (podle toho jaké cíle máte – začínající tradeři by se měli soustředit spíše na měsíční cíle).

  V mém osobním tradingu je pro mne důležité vyhledávat situace, které se odehrávají v kontextu, kterému rozumím (blíže se na toto téma rozepíši někdy příště). Takový obchod přišel hned v úterý (včera). V úterý byl vyhlašován FED, což je den, který mívá jasnou strukturu – úplně na začátku dne jeden dva swingy, potom hodiny chopu až do vyhlášení, které nastává v 20:15 pražského času (19:15 na Lanzarote). Před FEDem většinou neobchoduji, po FEDu ano, protože do trhu se nalije likvidita a objevují se zajímavé trendy (pozor však na to, že pohyby mohou být někdy až moc volatilitní! Prostředí není vhodné pro nováčky, sám jsem se mu dlouhou dobu vyhýbal).

  Za celý den jsem zobchodoval jediný signál:

  petr-2010-09-21.jpg

  Šlo o signál v kontextu, který znám a který mi dopředu indikoval, že mohu konečně očekávat zvýšenou volatilitu nadělující potenciální zisky (toto je z mého pohledu velmi důležité).

  Signál jsem zobchodoval jako klasický flip poté, co se cena rozjela po FOMC reportu. Podpořen byl intermarket analýzou (TF otestoval S/R úroveň ostatní trhy nikoliv). Celý sreenshot je na tomto linku: http://www.financnik.cz/forum/file.php?7,file=14544

  Nechci zde zabíhat do detailů tohoto konkrétního obchodu, který byl opět jen jedním z mnoha (jiní obchodníci vydělali jinde atd.). Zde je však několik tipů k zamyšlení:

  • FOMC report mi dopředu indikoval zvýšení volatility a velkou šanci na rozumný pohyb. Tj. na rozdíl od pondělního pohybu jsem zde mohl být připraven včetně přesného časování.
  • Zvýšená volatilita nabízí vetší potenciální profity – nevystupuji na fixním profit targetu, takže zisk je „otevřený“. Tentokrát jsem vystoupil s 500 USD/kontrakt, jindy to může být více (nebo také méně). Ovšem šance na rozumný profit jsou mnohem větší než v období „chopu“, kdy se trhy principielně jen líně převalují v úzkém pásmu.
  • Byť jsem za dva dny zobchodoval jediný obchod, konečný profit 500 USD/kontrakt je více, než když obchodník udělá spoustu malých obchodů v chopu, kde je šance na rozjezd trhu minimální. Malá frekvence mě také netěší – sám rád obchoduji s vyšším počtem obchodů za den, ale pouze v kontextu, kterému rozumím a který nabízí alespoň trochu pohybů.

  A nakonec malý tip na závěr. Na první pohled některé věci vypadají, že na ně člověk nemůže být připraven. Ovšem podívejte, se jak vypadal kontext minulého FOMC dne, který byl 10. 8. 2010. Myslím, že graf není třeba podrobně komentovat:

  fomc-2010-08-10.gif

  22.9.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...