Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Aktuální trhy z pohledu intradenního obchodníka (březen 2011)

  V posledním článku jsem slíbil, že se vrátím k aktuálním trhům, které začaly v minulém týdnu měnit svůj dlouhodobý charakter. Spolu s aktuálním pohledem na trhy jsem v článku připravil i několik důležitých tipů, jak k současným trhům přistupovat a co si například trénovat.

  I v případě, že obchodujeme intradenně, je dobré neztrácet kontakt s větším náhledem na trhy. Velmi často pracuji s denními grafy. Zde je aktuální pohled na moji hlavní obrazovku obsahující čtyři americké akciové indexy:

  trhy6-denni-pohled.gif
  Zdroj všech grafů ve článku: TradeStation

  Na grafech je vidět dlouhodobý růst trhů skrz velmi malé denní úsečky s občasnou volatilnější korekcí v podobě jednodenního poklesu. Tomu jsem v minulých měsících přizpůsoboval své obchodování – mezi mé nejoblíbenější signály patřily protitrendové vstupy do longu na silných S/R úrovních.

  Začátkem minulého týdne trh opět vytvořil korekci, která ovšem z dnešního pohledu (konec obchodního dne 1. 3. 2011) vypadá jinak než předešlé. Především trhy již neměly sílu vytvořit nové dlouhodobé high a do trhu vstupuje silná nervozita obchodníků, která může spustit hromadné uzavírání dlouhých pozic (a tudíž podstatnější korekci, která by vůbec nebyla překvapením).

  Zajímavý je pohled na měsíční grafy stejných trhů:

  trhy6-mesicni-pohled.gif

  Všimněte si, že ze všech čtyř hlavních akciových indexů měl pouze Nasdaq sílu překonat své dlouhodobé cenové maximum vytvořené na konci roku 2007, před „krizí“ v roce 2008. To je další signál potvrzující disharmonii v trhu coby celku. Nesnažím se předvídat trhy – obzvlášť na vyšším timeframu. Ovšem často taková situace vede ke korekci, která trhy „srovná“.

  Pro mne coby intradenního obchodníka uvedené signály znamenají, že ve svém obchodním plánu budu pomalu dávat opět šanci i dynamičtějšímu trendovému obchodování (vstupy na korekcích), které jsem poslední měsíce hodně omezil (a nahradil vstupy spadající do kategorie protitrendových obchodů hlavně v oblastech denních low).

  Pokud však trhy začnou klesat, zde je několik tipů, které považuji za důležité:

  Evidence silných S/R oblastí a konsolidací

  Po své cestě vzhůru vytvořil trh mnoho velmi silných S/R úrovní v nejrůznějších podobách – hlavní swingy, nevyplněné gapy atd. Tyto oblasti je dobré evidovat a pracovat s nimi při plánování trendových obchodů. Osobně mám v grafech všechny tyto oblasti zakreslené. Na nízkém timeframe (obchoduji 2 min) člověk velmi snadno ztratí přehled, kde se cena aktuálně nachází a tak je pro mne evidování dlouhodobějších S/R úrovní hodně důležité.

  V případě poklesů se trhy nyní dostávají do oblastí, které měly v nedávné minulosti tendenci k silné cenové rotaci. Pokud trhy nebude pohánět nějaká velmi podstatná fundamentální zpráva, je velmi pravděpodobné, že se cena v těchto „zónách“ opět zásadním způsobem zahustí. Pro mne osobně signál k tomu, abych obchodoval spíše „reverzní“ signály do směru hlavního trendu (osobně vstupuji na základě intermarket divergencí v oblasti silných S/R úrovní, stejným způsobem lze pracovat s klasickými protitrendovými patterny FinWinu).

  trhy6-15M-pohled.gif

  Aktuální pohled na 15minutový trh e-mini Russell 2000. Dnešní velmi pěkný downtrend by se mohl podstatně zbrzdit v oblasti silné konsolidace kolem cenového pásma 795-805. Obzvláště důležité bude sledovat chování ceny na low vyznačeného bloku a v případě short obchodů určitě neobchodovat proti dané S/R oblasti (plán mám počkat na proražení dané cenové úrovně a vstupovat na „flipu“ – tedy po opětovném otestování zóny ze spodu).

  Neobchodovat „protitrendově“ proti silně rozjetému trendu

  Mnoho obchodníků končí na tom, že si oblíbí určitý styl obchodování nebo pattern a ten aplikují do trhu bez ohledu na jeho aktuální celkový charakter. A je úplně jedno, jakou obchodní strategií řídíte své rozhodování - existují dny, které jsou pro daný styl obchodování vhodnější než jiné. A některé typy dnů jsou vysloveně nevhodné.

  Pochopitelně, že začínající obchodník nemá dostatek znalostí na to, aby dokázal trhy přesně pojmenovat, navíc v jejich průběhu. To umí málokdo a i ti nejzkušenější obchodníci toto dokáží jen s určitou pravděpodobností (a své zkušenosti a know-how budovali často desítkami let kontaktu s trhy). Je ovšem kriticky důležité, aby si trader vytvořil základní pravidla kontextu, ve kterém danou strategii obchoduje.

  Stejně jako trendové patterny neobchodujeme v trzích, které jdou do strany a jsou v chopu, je třeba rozumně pracovat i s „protitrendovými“ patterny. Slovo protitrendový dávám do uvozovek z důvodu, že kdykoliv na Finančníkovi hovoříme o těchto patternech, nemáme na mysli odhadování dlouhodobých high/low trhů, ale den/vrcholů velmi krátkodobých protipohybů. „Protitrendové“ patterny (FinWin patterny, divergence s indikátory, intermarket divergence) je třeba obchodovat pouze v trzích, které nevykazují v daném timeframu známky silného trendu. Pro takové situace má každý obchodník jiné definice, ale vždy je třeba mít určitou „brzdu“, kdy dostaneme jasný signál, že trhy daný den nejsou nastavené pro daný typ akce.

  Uvedu zjednodušený příklad vycházející z dnešního obchodování e-mini Russell 2000:

  trhy6-TF.gif

  Řekněme, že mám v oblibě obchodovat protitrendové signály na silných S/R úrovních. Prostředí, které takové definici často odpovídá, může být např. včerejší denní low. Proto v rámci dnešního sledování trhů byla oblast A jednou z těch, ve které jsem čekal na vstupní signál (v rámci všech trhů které sleduji). Stejně tak oblast B – zde jsem ještě byl připraven vzít „protitrendový“ signál long. Ovšem trh danou úrovní prosvištěl bez jakékoliv protiúsečky a v takovém případě si pro další pokles již dávám „zákaz“ obchodovat protitrendově. Jednoduše trhy se pravděpodobně daly do pohybu a v tom případě to nebudu já, kdo s nimi bude bojovat. Naopak je možné vyhledávat signály trendovější povahy – např. flipy, které jsem často popisoval v předchozích článcích. Zajímavé oblasti pro short vstup mohou být zóny označené písmeny C a D.

  Pokud se trhy dají do pohybu, pamatujte na podobnou „brzdu“ pro protitrendové signály.

  2.3.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...