Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Ať prší, nebo je vedro, ať sněží, nebo je bouře – pokračujeme vpřed!

  Jednu věc mám na čtenářích Finančníka opravdu rád. Jsou to nezřídka lidé s chutí a ochotou bojovat, pracovat na sobě i své budoucnosti, učit se a jít neustále vpřed. Ovšem všichni víme, že ony posuny vpřed nejsou někdy jednoduché, mohou bolet a přinášet mnoho frustrace. Někdy dokonce máme pocit, že dále už to nezvládneme.

    

  pokracujeme-vpred.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/Maridav 

  Nikdo nemáme rádi stagnaci. Nikdo nemáme rádi, když dáme do něčeho mnoho času a práce - a výsledek pořád nikde. Nikdo nechceme stát na místě. A nikdo nemáme rádi, když nevíme, kudy dál.

  Osobně tyto pocity znám moc dobře a i když sám zastávám pravidlo "ať prší, nebo je vedro, ať sněží, nebo je bouře - pokračujeme vpřed!", přiznávám, že občas to není zdaleka tak jednoduché, jak to zní. Proto často přemýšlím o tom, co nás skutečně brzdí, proč jsou věci tak, jak jsou a jak jim můžeme pomoci k hladšímu průběhu. Psychologie je nejdůležitější součástí tradingu a i zabývání se těmito otázkami a tématy chápu jako nutnost v této oblasti.

  A jaké jsou mé závěry a rady?

  Celou problematiku bych rozdělil na dvě skupiny. Tou první jsou trpělivost a očekávání. Tou druhou jsou vzpomínky a předešlé zkušenosti.

  1) Trpělivost a očekávání

  Žijeme ve zvláštní době, kdy pojem "trpělivost" přestává v mysli mnohých zcela existovat. Žijeme v době, ve které jsme zvyklí, že stiskneme tlačítko na mobilu - a okamžitě se nám dostane potřebná informace, kdy stiskneme tlačítko myši - a máme nakoupeno, s dodávkou ještě tentýž večer až domů. Žijeme v době, kdy máme pocit, že pokud neodpovíme na e-mail do 20 vteřin od momentu, co přišel, ztratíme klienta a kdy musíme 100x denně (nebo za hodinu?) projíždět facebookové stránky, aby nám něco neuniklo. Žijeme v době, kde pokud něco není hned, okamžitě teď, do zlomku vteřiny po kliknutí myši, už jsme plní napětí a nervozity.

  Mnoho začínajících obchodníků, které znám, se ve skutečnosti neposouvá vpřed tak pomalu a špatně, jak si myslí. Pouze si vytvářejí takovou falešnou představu, protože jejich mysl ovládá slovo "hned" a pokud není podstata tohoto slova naplněna, chápou to jako absolutní selhání. Všimněte si však, co také dnešní výrazná absence trpělivosti přináší: Těkání od jedné věci ke druhé bez jakýchkoliv výsledků. Něco zkusíme - nejde to hned - jdeme tedy zkusit jinou věc - taky to nejde hned - a už jsme v začarovaném kruhu.

  Občas mně píší lidé, že by TOLIK chtěli uspět v tradingu, že by TOLIK už chtěli opustit své zaměstnání a být profesionální tradeři. Téměř na kolenou mě prosí, ať jim pomůžu, ať je dostanu do komunity profesionálních traderů, kde by se jejich cesta k tradingu dle jejich představ výrazně zrychlila. Chápu jejich frustraci a přiznávám, že vůle a chuť jim nechybí - ale z každého takového e-mailu je cítit, že jim chybí to nejdůležitější: trpělivost. Potřebují to rychle, teď, pokud možno ihned. A v takovém stavu nepomůže vůbec nic, ani nejlepší tradingový mentor na světě.

  Na své cestě tradera jsem pochopil zvláštní věc - čím více se dáme do klidu, tím rychleji k nám potřebné věci přijdou. Nikdy pak nepřijdou najednou, přijdou vždy po malých částech, které trpělivě musíme zpracovat, zažít si - a pak teprve můžeme jít dál. Pokud toto nerespektujeme, jsme netrpěliví, máme přemrštěná očekávání a žijeme jen ve frustraci, která nás drží na místě.

  Musíme vždy začít tím, co právě máme k dispozici, s čím se začít dá - a trpělivě s tím pracovat, dokud se to nerozvine do něčeho lepšího, funkčnějšího nebo dokud nám to neukáže nový a lepší směr. Musíme zkrátka jít postupně, nemůžeme nic přeskočit jenom kvůli tomu, že bychom potřebovali už nyní jezdit ve Ferrari a mít splacenou hypotéku. Takto to nefunguje v žádné profesi na světě - a nerozumím tomu, proč si občas někteří myslí, že v tradingu by to mělo být jinak.

  Trpělivost je v dnešní době ctnost. Je to vlastnost, kterou když si vypěstujete, získáte obrovské "edge", obrovský náskok před ostatními. Je to mít jako tajnou zbraň, která vás dovede tam, kam potřebujete. Nedovede vás tam sice rychle, ale oproti ostatním máte alespoň velikou pravděpodobnost, že vás tam dovede. Ostatní budou ti, co se budou nadále plácat na místě, protože budou skákat z jedné věci na druhou, jenom aby co nejrychleji objevili tu, která je pokud možno okamžitě dovede k bohatství. To je ale iluze. Trpělivost je ten skutečný klíč.

  Takže ať prší, nebo je vedro, ať sněží, nebo je bouře - pokračujte s trpělivostí vpřed. Kousek po kousku, milimetr po milimetru - ale vpřed. Každý takový milimetr se počítá.

  2) Vzpomínky a předešlé zkušenosti

  Druhá oblast je, řekl bych, mnohem vážnější a zásadnější.

  My dospělí lidé jsme plní podivného "odpadu". Máme v sobě minulé špatné zkušenosti (s čímkoliv) a vzpomínky nejrůznějšího charakteru. Proč tedy stagnujeme? Je to jednoduché.

  V určitý moment na naší cestě se tyto vzpomínky a zkušenosti v našem podvědomí znovu "spouštějí". Takže najednou uprostřed cesty máme tendence se zastavit, začít pochybovat nebo začít zažívat pocity, jako kdyby z nás náhle někdo odčerpal veškerou energii. To vše jsou naše předešlé vzpomínky. Nemají s aktuální věcí téměř nic společného, ale dokáží nás naprosto uzemnit, paralyzovat a případně nám vše rozmluvit a vrátit nás do starých kolejí. Nevěříte?

  Zkuste si na chvilku představit, že byste neměli žádné minulé vzpomínky a špatné zkušenosti. Co by vás dokázalo zastavit uprostřed vaší cesty? Jelikož byste neznali z předešlých zkušeností neúspěch, byl by vám tento koncept cizí. Pokud byste se na nějaké dílčí věci "zasekli", vaše podvědomí by vám žádný neúspěch nezačalo připomínat a vy byste daný problém vyřešili s klidnou hlavou. Ani na moment by vás nenapadlo začít mít kvůli tomu o sobě pochybnosti nebo přemýšlet o tom, že přeci už se ve vašem životě nepovedlo tolik věcí - tak proč by se mělo povést zrovna toto, proč se tedy vůbec snažit... To vše jsou jen minulé vzpomínky. Vzpomínky na to, jak se nám v minulosti něco nepovedlo, jak nás za to někdo potrestal nebo ponížil nebo dal najevo, že jsme ho zklamali. Vše toto se aktivuje na našich cestách při různých událostech a my pak stagnujeme v rámci budoucnosti na základě již dávno prožité minulosti.

  Co se s tím dá dělat?

  V prvé řadě opět totéž: Ať prší, nebo je vedro, ať sněží, nebo je bouře - pokračujeme vpřed!

  V druhé řadě stavět náš život na tom pozitivním. Naše negativní vzpomínky mohou odejít jediným způsobem - že je neutralizujeme. Neutralizovat je možné jen skrze vzpomínky, akce a myšlenky pozitivní. Každý člověk by měl tedy stavět svůj život mnohem více na tom pozitivním, na tom, co se mu kdy povedlo, co kdy pozitivního do jeho života přišlo, v čem kdy uspěl - i kdyby to byly pouze drobné věci. Jenom tak mimochodem, toto je i důvod, proč aktuálně stagnuje naše společnost: negativismus se u většiny lidí ukázal jako pro ně preferovaná volba. Být ke všemu skeptický, negativistický a uzavřený znamená, že prakticky není uvnitř nás naprosto nic, co by nám mohlo dát energii hýbat se vpřed. Přitom je to jen naše volba, na jakých základech a hodnotách budeme svůj život stavět.

  Pokud někdo chce opravdu pořádně zapracovat na negativních vzpomínkách a podvědomých vzorech, které by ho mohly brzdit a odčerpávat z něj energii, a pokud k tomu máte dostatek otevřenosti, doporučuji knihu The Healing Codes a začít okamžitě praktikovat. Pokud si nevyřešíme své strachy a minulá zklamání, nedokážeme ustát budoucí přirozené drawdowny. Nadále budeme mít tendence "manipulovat" naše equity tak, aby byly "beze ztrát", a žít více v iluzi než reálném úspěchu v tradingu.

  Závěr

  Trading je mnohem více oblast psychologická než technická a matematická. Ono je to tak ale v celém životě. Stav klidu a trpělivosti je stav, který přináší soustředěnost, posuny a výsledky. Stav nervozity, netrpělivosti a frustrace nás výrazně uzavírá a dramaticky omezuje naše možnosti. I toto je jeden z mnoha důvodů, proč jsem se už před lety dal na meditaci. Vnitřní klid je nejsilnější zbraň, jak v tradingu a i ostatních profesích bojovat. Plyne z něho následná soustředěnost a z té už si každý to své edge a svůj stabilně profitabilní směr v tradingu nalezne mnohem jednodušeji (a paradoxně i rychleji).

  29.9.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...