Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Je Bitcoin lepší prostředek pro zhodnocení peněz než komodity a akcie?

  Poslední dobou se o Bitcoinech a dalších kryptoměnách hovoří dost intenzivně a z mnoha pohledů se zdá, že lze s těmito nástroji dnes vydělávat hodně peněz, prakticky bez práce a risku. Co k tomu mohu dodat z pohledu mých skoro dvacetiletých zkušeností s finančními spekulacemi?

  Na začátku malé upozornění – sám kryptoměny neobchoduji a už z tohoto pohledu je můj pohled ovlivněn. Současně ale není mým cílem nějak na obchodování kryptoměn útočit či obhajovat tradiční burzovní produkty. Berte prosím následující řádky jako subjektivní pohled někoho, kdo se obchodováním podobných nástrojů zabývá již opravdu hodně dlouho a kdo může poskytnout rozumnou radu ve stylu „na co si dát pozor“.

  Proč vůbec vznikl tento článek právě nyní? Velký impulz jsem dostal před několika dny, kdy jsem se nechal stříhat v jednom českém maloměstě a holič mi podrobně vyprávěl o Bitcoinech. O tom, jak je to defacto stroj na peníze. Že vloží 200 dolarů a za pár týdnů jich má 280. Jiný kamarád chtěl začít s investováním (pomalým) na burze, aby pak nakonec peníze vložit do Bitcoinu a raduje se, že přestože vstoupil impulzivněji na hodně vysoké ceně, trh se nakonec vrátil, pokračuje v růstu a už má nyní vklad zhodnocený za cca měsíc o 60 %. Proč se tedy zabývat čímkoliv jiným (například tradičními burzovními trhy), když se v Bitcoinu (a dalším kryptoměnách) generují podobná zhodnocení? Navíc to mohou dělat mj. i lidé naprosto bez zkušeností (například zmíněný holič)?

  Protože každá mince má dvě strany.

  Bitcoin (a další kryptoměny) bezesporu přináší příležitosti. Stejně jako jiné podobné spekulativní trhy, kterým se postupně dostává výrazné pozornosti veřejnosti. V určité fázi se do takového trhu vrhá tolik lidí, že ten vystřelí pod jejich zájmem raketově vzhůru. A na tom lze určitě řadou způsobů vydělat. Vzpomeňme například na rok 2011 a zlato, které mělo za sebou neuvěřitelně býčí růst, který vypadal, že nikdy neskončí. Bohužel skončil, a to zrovna v momentě, kdy nákupní hysterie dosahovala maxima a média masivně zdůrazňovala, že zlato je tou správnou investicí pro zachování hodnoty a hodně lidí jej začalo nakupovat po mediálních masážích těsně pod cenou 2 000, aby se od té doby zlato propadlo skoro o 50 % své hodnoty (a stále se drželo kolem ceny 1200-1300). Dalo se na zlatu vydělat? Samozřejmě. Zbohatla na něm typická veřejnost, která se rozhoupala až pod největší masírkou médií? Dost pochybuji. Naopak znám hned několik lidí, co investovali do zlata docela významnou část svých úspor právě těsně pod dvoutisícovou hranicí.

  Ale zpět k Bitcoinu. Vnímám dva důvody, proč s ním lidé obchodují.

  Fundamentální přesvědčení lidí, kteří tipují, že Bitcoin převezme do budoucna roli globálního a univerzálního platidla a investují do něj z tohoto důvodu dlouhodobě. OK, toto je vize, kterou nelze zpochybnit, byť ji sám nevěřím. Pokud je někdo správný vizionář, tak se mu jednou za čas podaří opravdu dobrá investice. Ale je potřeba chápat, že podobný přístup je třeba silně diverzifikovat. Zpětně je velmi snadné identifikovat úspěch firem typu PayPal, Tesla, Apple nebo Google (a mnoha dalších), ale nezapomínejme, že svět je také vydlážděn projekty, které neuspěly a spousta investorů v nich přišla o peníze. Nicméně ano, chápu, když někdo vloží pár procent svého spekulativního kapitálu do Bitcoinu s tím, že za pár let z toho může být buď nic, nebo pěkné zhodnocení. Nicméně je nutné reálně počítat s variantou „nic“. A také tím, že čím později do podobného rozjetého vlaku vstupujeme, tím větší prémium platíme. V momentě, kdy se o podobných trendech začíná hovořit u holičů, je už třeba většinou zbystřit (a to ještě nevím, jestli už třeba Bitcoin nepokrývá ve zprávách TV Nova, neboť televizi již pár let vůbec nesleduji).

  Krátkodobé spekulace ve stylu hovoru probíraného u kadeřníka. Zde vidím jeden ohromný problém – obchodníci mají pocit, že Bitcoin bude stále růst a defacto neřeší nějakou ochranu a risk management. Stejně jako lidé v roce 2011 ve zlatě, stejně jako třeba v dot-com bublině v technologických akciích v roce 2000 atd. A co si budeme povídat. Jeden ze základních důvodů, proč lidé na podobných spekulacích nakonec prodělávají je fakt, že prostě riskují příliš a risk nemají pod kontrolou.

  Proč se na Bitcoinu aktuálně tolik vydělává? Protože:
  a) Je v dlouhodobém trendu.
  b) Je extrémně volatilní a hýbe se rychle.

  Volatilní pohyby Bitcoinu řadě spekulantům nevadí, protože trh se zatím vrací zpět (a je pak volatilní i směrem vzhůru). A mnoho obchodníků tak z principu neřeší nějaké drawdowny, stejně jako bylo hloupé hovořit v dot-com bublině o ochraně akciových portfolií, které by jen snižovaly zisk.

  Možná si nyní říkáte – dobře, risk management je jedna věc, ale co ten trend. Ten přeci stojí za využití. Podobné jinde nenajdeme. Není to tak úplně pravda.

  Podívejte se na následující graf:

  Je na něm zřejmá změna ceny z hodnoty 1 000 na aktuálních 6 300. A není to kryptoměna, ale týdenní pohled na e-mini Nasdaq, futures reprezentant akciového indexu. Jistě, růst není tak explozivní jako u Bitcoinu, ale zase nabízí výrazně nižší volatilitu a mnohem standardizovanější prostředí burzovních obchodů.

  Proč lidé nešílí z podobných grafů? Tak trochu šílí, ale není to úplně tak slyšet. Je to především proto, že u akciových indexů už jsme si v historii prošli několika zásadními krizemi a málokoho napadne prodávat všechen svůj majetek a dávat ho aktuálně do akcií. Jednoduše proto, že je velmi pravděpodobné, že dříve či později přijde výrazná korekce. A to přesto, že akcie na rozdíl od Bitcoinu nejsou virtuální, ale stojí za nimi podíly v reálných firmách. A tak prostě není okolo podobných pohybů tolik hysterie, která by přitahovala investice lidí, co o daném prostředí vůbec nic nevědí.

  Ale zpět k Bitcoinu. Ten jednoznačně nabízí výraznější zhodnocení než akcie nebo jiné trhy. Ale je to proto, že je z mnoha důvodů extrémně volatilní. Hezký článek (v angličtině) je na toto téma zde. Je zde srovnání mj. drawdownů Bitcoinů vs. zlata a také porovnání anualizované standardní odchylky zlata a Bitcoinů. Na nich je krásně vidět, jak výrazně méně stabilní Bitcoin je, a především jeho šílenou volatilitu – a to jak při růstu, tak při poklesu.

  Co to znamená v praxi?

  Bitcoin je v principu výrazně agresivnější a riskantnější než běžné futures nebo akcie, byť běžná veřejnost risk pravděpodobně vůbec nevnímá. A při spekulacích vesměs platí, že výkonnost si kupujeme riskem. Tedy pokud riskujeme hodně, můžeme hodně vydělávat. To platí obecně. I u běžných strategií na burzovních trzích platí, že pokud na risk moc nehledíme, mohou být zhodnocení opravdu vysoká. Ale na druhou stranu většinou jen do nějaké události „černé labutě“, kdy se stane něco, s čím jsme tak úplně nepočítali. V tom mimochodem spočívá ohromná disproporce mezi deklarovanými zhodnoceními malých traderů, kterým „nevadí“ že zruší účet, velmi riskují a občas se jim tak se štěstím podaří krátkodobě vytvořit ohromná zhodnocení, o kterých vypráví roky. A mezi profesionály spravující dlouhodobě velké účty, kteří si nemohou dovolit výrazné propady na účtu, takže risk velmi kontrolují a logicky mají výrazně nižší výkonnost.

  Při obchodování v trzích typu Bitcoin tedy hodně záleží, jak spekulace vnímáte. Pokud obchody berete spíše jako hru, která buď vyjde nebo ne (a vy peníze ztratíte), pak je to OK. Pokud ale pracujete s penězi, jejichž ztráta by vás už hodně mrzela nebo by vás dokonce výrazně omezovala v běžném životě, je potřeba o risku přemýšlet.

  Rozumný investor a spekulant by měl pak ve svých seriózních portfoliích volatilitu držených aktiv standardizovat. V praxi to pak zjednodušeně znamená, že čím volatilnější aktivum je, tím menší pozici do něj alokuji. Protože logicky s takovým aktivem jsou spojené vyšší příležitosti zhodnocení, ale také vyšší risk.

  Co bych tedy doporučil ze své zkušenosti?

  V případě krátkodobých spekulací se hlavně nenechte strhnout mediální masáží o tom, jak Bitcoin jen poroste. Určitě je možné, že Bitcoin bude za pár let mnohonásobně výše, ale také třeba vůbec nebude existovat. Vstup do podobného trhu by měl být vždy racionální a promyšlený. Nikoliv na základě obavy, že vám něco utíká. Neutíká – jak jsem se snažil ukázat výše na grafu Nasdaqu, zajímavých příležitostí je kolem nás neustále celá řada.

  Pokud uvažujete o zhodnocování svého majetku spekulacemi, určitě doporučuji porovnat si risk profily různých trhů, vše si podrobně rozplánovat a testovat. Příležitosti s vysokým riskem a vysokým zhodnocením jsou zde neustále a lepší je volit takové, které nejsou příliš mediálně exponované. Například různé obchody s volatilitou, kde lze dosahovat opravdu vysokých zhodnocení, ale při občasném vysokém drawdownu (podobně jako v Bitcoinu). Kapitál byste pak měli rozdělit do více trhů a strategií, které klasifikujte na základě jejich volatility a velikost alokovaného kapitálu standardizujte právě s ohledem na to, jak volatilní jednotlivé strategie jsou. Čím volatilnější jsou, tím menší objem kapitálu jim přidělte.

  Pokud je to vše na vás příliš složité a chcete se pokusit na Bitcoinu svést, tak určitě neprohloupíte, pokud prostě Bitcoin nakoupíte za nějaký nepatrný zlomek svých úspor. Takový, který vás ale opravdu nebude bolet, když jej ztratíte. Minimálně získáte spoustu zkušeností. Ale co především – určitě neobchodujte podobně extrémně riskantní trhy na páku (margin), které začínají být dost inzerované. To už je opravdu hodně nebezpečná záležitost, ve které pak jednou řada lidí ztratí velké peníze (mnohem větší, než které do trhu vložili jako svůj kapitál). Určitě bych se v podobných trzích nespoléhal na stop-lossy – viz třeba pohyb švýcarského franku po jeho uvolnění začátkem roku 2015 a mnoho případů, kdy tradeři museli doplácet ztráty proto, že jim v nízké volatilitě byl aktivován stop-loss až s výrazným skluzem. Viz můj článek Jaká poučení si vzít z problémů způsobených skokem švýcarského franku?

  A pokud se vám zdá, že jsem příliš pesimistický, jste přesvědčeni, že Bitcoin poroste a s pákou lze vydělat ještě mnohem více než bez ní? Tak samozřejmě můžete vzít všechny své letité úspory a nakoupit za ně kryptoměny. Ovšem nejdřív si stejně doporučuji přečíst životopisy a následné rady spekulantů, kteří ztratili majetky na mnohem méně volatilních aktivech. Začít můžete například Victorem Niderhofferem a tímto velmi hezky napsaným článkem (v angličtině).

  19.11.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...