Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak dlouho trvá, než se obchodník stane konzistentně profitabilním?

  Jedna z častých otázek, které si logicky začínající obchodníci pokládají. Jelikož na ni nemůže existovat jednoznačná odpověď, pokusili jsme se alespoň zprostředkovat zkušenost skrz průzkum, který jsme nedávno na Finančníkovi provedli a kterého se zúčastnilo 1435 traderů.

  Než se dostaneme k odpovědím z našeho nedávného průzkumu, dovolte mi osobní úvod. Především je dobré si uvědomit, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď a jakákoliv debata na toto téma je vždy vysoce spekulativní, neboť co trader to jiná cesta, jiné možnosti, jiné cíle a jiné sebehodnocení. Pokud si budete podobnou otázku pokládat, je v prvé řadě dobré ji co nejpodrobněji specifikovat. Trading může mít celou řadu podob. Můžete například obchodovat párkrát za rok v podobě např. opčních příjmových strategií, několikrát za měsíc skrz swingové obchody v akciích nebo několikrát denně prostřednictvím intradenního obchodování. A to jsou jen některé příklady, možných přístupů je mnohem více. Čím menší je frekvence obchodů, tím delší období je třeba, aby o sobě obchodník mohl říci, že je konzistentně profitabilní. Znám několik obchodníků, kteří se cítili velmi silní v kramflecích jednoduše proto, že několik měsíců nakupovali swingově akcie do silně rostoucího trhu a neměli ztrátový obchod. Do okamžiku, kdy se změnil charakter trhu… Menší frekvence obchodovaní současně znamená, že obchodník bude muset riskovat více peněz na jeden obchod, aby se z tradingu dokázal uživit. A většina obchodníků potřebuje čas, aby si postupně na vyšší risk zvykala, nehledě na to, že je dobré si projít různými fázemi trhu, aby měl trader své přístupy vyzkoušené v prostředí s různými volatilitami a podobně.

  Na druhou stranu ani obchodování na nízkých timeframech (např. intradenní obchodování) není žádná urychlená zkratka. Obchodník se sice může učit rychleji, ovšem intradenní obchodování odpouští mnohem méně než poziční obchodování, a proces ke konzistenci proto také trvá určitou dobu, než obchodník dobře ovládne své emoce, zvládne pracovat s adekvátním riskem a pochopitelně dokonale ovládne intradenní obchodní strategii. I v intradenním obchodování přitom platí, že trhy procházejí různými typy chování a různými stupni volatility, a aby o sobě obchodník mohl prohlásit, že je konzistentně vydělávající, měl by mít za sebou úspěšný trading v různých podmínkách.

  Je vůbec důležité zajímat se, jak dlouho trvá cesta k tomu, aby se člověk stal konzistentně profitabilním traderem? Přirozeně, že ano. Na Finančníkovi neustále píšeme o tom, jak je důležité, aby si každý začínající trader dokázal rozplánovat čas a síly, aby měl přiměřená očekávání a nehnal se do tradingu s vidinou toho, že příští týden dá v práci výpověď a začne vydělávat na burze.

  Jaká by tedy měla být očekávání? Zde se již dostáváme do oblasti, kde může mít každý jinou zkušenost a tudíž i jiný názor. Z tohoto důvodu jsem postavil tento článek na výsledcích nedávného průzkumu traderů, který jsme na Finančníkovi provedli v prosinci 2010 a do kterého se zapojilo 1435 účastníků. Nejprve uvedu svůj názor a následně výsledky průzkumu – každý má tak možnost udělat si trochu ucelenější obrázek, který bude jistě dále rozveden v diskuzi pod článkem.

  Má osobní zkušenost je taková, že k tradingu je třeba přistupovat jako k náročnějšímu řemeslu. Je třeba očekávat, že řemeslo člověk ovládá postupně a skutečným mistrem se člověk stane za mnoho let každodenní praxe (pokud vůbec). Základy řemesla – a tradingu – lze zvládnout podle mého názoru za rok a půl až dva roky, pokud se studiu člověk věnuje pravidelně (adekvátně intenzivně zvolené strategii) a má to štěstí, že přístup, který se učí sedne jeho povaze, vnímání věcí a možnostem (mj. například časovým, finančním atd.). Za rok a půl až dva roky se lze dostat do stádia, kdy trader může konzistentně vydělávat, ale musí být extrémně opatrný a z mé zkušenosti to většinou zdaleka není na full-time trading (tj. na obživu). Většinou proto, že v této fázi trader obchoduje s menším účtem, obchoduje s malým počtem kontraktů a prostě se stále učí. Za jak dlouho se může trader dostat do fáze full-time tradingu? To je už skutečně velmi individuální a hodně to záleží na „externích“ podmínkách – například velikosti účtu. Bohužel s malým účtem jsou možnosti omezené, což je myslím velmi pochopitelné. Každopádně, pokud se trader dostane do stádia konzistentních, byť malých profitů, dokáže si již sám velmi dobře odpovědět na ostatní otázky – tj. například odhadnout situaci, ve které si bude moci dovolit pustit se do tradingu na plný úvazek. A to je asi to nejdůležitější, co by si začínající trader měl uvědomit – prvotní fáze seznamování s trhy vyžaduje určitý čas a dokud se trader nedostane na úroveň malých konzistentních profitů, nemá smysl plánovat, že přechod na „full-time“ bude „brzy“.

  Je nějaká garance, že za rok či dva bude člověk konzistentně profitovat alespoň s malými penězi? V žádném případě. Většina začínajících obchodníků nezačne konzistentně profitovat nikdy a je pro to řada důvodů, o kterých zde pravidelně píšeme. Z mé zkušenosti trvá cesta k prvním konzistentním profitům většině traderů déle a znám mnoho traderů, kterým počáteční cesta trvala i podstatně déle (např. pět let a více). O to více je třeba si na začátku tradingu stanovovat cíle, zamýšlet se nad tím co člověk dělá a tyto informace průběžně vyhodnocovat. Bohužel co si budeme povídat – člověk dokáže strávit neefektivní činností neuvěřitelné množství času (někteří lidé celý život) a trading je v tomto pohledu naprosto nekompromisní.

  Jaká je zkušenost ostatních traderů na Finančníkovi? Z celkového průzkumu jsem vybral tradery, kteří o sobě v dotazníku uvedli, že obchodují na živo a trading je dokáže uživit. Následně tradeři odpovídali na otázku „Jak dlouhou Vám trvalo, než se z Vás stal konzistentně profitabilní trader?“ Aby se dal výsledek zpracovat, bylo uvedeno 7 časových rozsahů (méně než 3 měsíce, 6-11 měsíců, 1-2 roky, 3-4 roky, 5-6 let, 7-8 let, více než 8 let).

  Nejvíc respondentů uvedlo, že jim trvalo 1-2 roky než se stali konzistentně profitabilními. Konkrétně šlo o 41 %. Druhá největší skupina traderů se přihlásila k období 3-4 roky – 23 %. 5-6 let trvalo profitabilně zvládnout trading už podstatně menší skupině obchodníků – 5 % a k delšímu období se již nikdo nepřihlásil. Celkem 69 % (číslo krásně spadající do statistických pouček o standardní distribuci) traderů, kteří obchodují na živo a trading je dokáže uživit, mělo svou cestu delší než 1 rok (a předpokládal bych, že u většiny se bude období pohybovat spíše k druhé straně dotazovaného rozsahu – 2 roky).

  Na druhé straně 16 % obchodníků uvedlo, že jim cesta ke konzistentně profitabilnímu tradingu trvala 6-11 měsíců. Zde bych již byl se soudy opatrnější, ale mám v zahraničí mezi svými známými několik velmi profitabilních traderů, kteří mi potvrdili, že jejich cesta k profitabilnímu tradingu byla také poměrně krátká (do roka). 9 % traderů se přihlásilo k období 3-5 měsíců a 6 % traderů uvedlo, že se naučili konsistentně profitabilně obchodovat za méně než 3 měsíce. K tomuto bych byl již velmi skeptický.

  Závěr

  Jak je vidět z výsledků průzkumu, většina obchodníků se shodla na tom, že prvotní zvládnutí tradingu vyžaduje čas minimálně roku až dva; často více, s čímž souhlasím. Trading určitě nelze chápat jako krátkodobou záležitost typu mám aktuálně volného půl milionu, tak bych jej rád zhodnotil více, než dostanu v bance. Trading je činnost, která vyžaduje pochopení mnoha principů a především sebe sama. Stejně jako se člověk nechce například stát truhlářem, aby si rychle a levně vyrobil nábytek, není možné podobným stylem uvažovat o tradingu. Na druhou stranu jsem přesvědčený o tom, že pokud se trader dokáže adaptovat získávaným informacím, věnuje studiu přiměřené množství času a úsilí a disponuje potřebným zázemím, tak konzistentně profitabilní trading není tak nedosažitelný.

  2.2.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...