Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Chci začít obchodovat, ale bojím se, že přijdu o peníze

  Nedávno jsem dostal dotaz, který může vést k řadě podstatných myšlenek užitečných i pro ostatní začínající tradery. Co tedy poradit do začátku, pokud nevíte, zda začít na živo, abyste nepřišli o peníze?

     risk-money.jpg
  Foto (c)iStockphoto.com/zorani &nbsp 

  Začněme tím, že v první řadě je v tradingu velmi dobré mít o své peníze obavy. A to nejen při začátku obchodování, ale svým způsobem neustále. Hovořme však nyní o začátcích obchodování, k čemuž se vztahoval dotaz. Většina obchodníků si na začátku obavy o své peníze nepřipouští a jsou zahlceni optimismem. Jak takové začátky končí, zde již bylo mnohokrát napsáno. Začínající obchodník postupně zjišťuje, že trading není o zlatých holubech, ale je o práci a úsilí, jako kterékoliv jiné „podnikání“. A záleží jen na jeho osobním přístupu, jak takové začátky budou drahé. Osobně si myslím, že příliš drahé být nemusí, ale nakonec vždy jde o osobní souboj ego vs. trhy, takže konečná bilance je vždy čistě individuální.

  Na druhou stranu bez ostrého startu se začátečník nikdy neposune vpřed, tj. k reálnému profitabilnímu tradingu. Bohužel v tradingu skutečně platí, že jeho ovládnutí přichází s postupnou vlastní praxí živého obchodování.

  Vychází nám tedy rovnice, že na začátku obchodník bude prodělávat, tedy přicházet o své peníze. To může v řadě vzbuzovat nejrůznější emoce a obavy, protože a) pochopitelně nikdy nechce o peníze přicházet, b) vklady začínajících obchodníků jsou často jejich dlouhodobé úspory, o které už o to více nechceme přijít.

  Jak tedy z podobného bludného kruhu? Zde jsou tipy, které mě napadají:

  Nedoufejte, že váš začátek bude bez ztrát. Obava ze ztráty peněz často vychází z poměrně racionálních důvodů. Už jen například z toho, že v začátku trader vnímá různé příběhy například jiných začínajících traderů, jejich zkušenosti s drawdowny a podobně. Současně si je začínající obchodník často vědom (bohužel ne vždycky), že toho o trzích ještě moc neví a cítí tak určitou nejistotu. Tu bohužel často zažene „vírou“, že jemu se ten horší start vyhne. Nedoufejte, pokud se má něco pokazit, tak se to zaručeně stane v ten nejméně vhodný okamžik, tj. nejčastěji když člověk s něčím začne.

  Rozmyslete se, kolik jste ochotni v trzích při prvním pokusu ztratit. Doporučuji, aby si začínající obchodník upřímně promyslel, kolik je ochoten reálně ztratit v rámci prvního živého zkoumání trhů. Buďte k sobě skutečně hodně upřímní. Sousta lidí ráda dělá „ramena“, hází kolem sebe miliony a přitom jsou zralí na psychiatra při ztrátě pár desítek tisíc. Absolutně není důvod si nic nalhávat a počítejte s tím, že s největší pravděpodobností o tuto první částku v trhu skutečně přijdete. Důležité je, abyste si tyto peníze skutečně mohli dovolit ztratit a současně aby se za ně toho člověk naučil co nejvíc, tj. ideálně aby s nimi dokázal systematicky obchodovat alespoň nějakou smysluplnou dobu.

  Skutečně realisticky si zkuste definovat risk. Okolo risku se točí celý trading. Nikdo nemůže v trzích vydělat, aniž by riskoval. Ale je rozdíl, zda-li risk kontrolujete, nebo nekontrolujete. Chcete-li se stát tradery, musíte risk kontrolovat. V zásadě platí, že v trhu můžete ztratit tolik, kolik si sami povolíte.. Jistě, jsou instrumenty a obchodní techniky, kde se risk nedá řídit zcela přesně (např. díky gapům v případě pozičního obchodování), ale u takového přístupu je pak třeba s tímto počítat a vytvářet si ve výpočtech přiměřenou rezervu. Pod realistickým riskem bych si v případě začátečníka představil nikoliv výsledky backtestu, ale spíše situaci, kdy se skutečně nedaří, tj. člověk chytá dlouhodobě ztrátu za ztrátou. Vyjděte ze svých testů, vezměte svůj běžný stop-loss, profit-target a běžnou frekvenci obchodů a zkuste si spočítat, jak by vypadal výsledek, pokud byste obchodovali měsíc s úspěšností například 20% (řekněme, že hovoříme o intradenním obchodování). Je výsledná cifra hrozivá, resp. v naprostém nepoměru s částkou, kterou jste si definovali jako strop, který jste ochotni ztratit v první fázi živého obchodování? Pak je váš podvědomí strach ze ztráty podstatné části účtu zcela správný a vaše intuice vám již nyní zachránila jinak zbytečně prošustrované peníze.

  Jednoduše řečeno – váš první obchodní plán pro živé obchodování musí být takový, aby i když se vše pokazí, tak jste ztratili pouze to, co si opravdu můžete dovolit ztratit (a jste skutečně připraveni ztratit). Váš první plán pro živé obchodování by tak měl být výrazně defenzivní. Zapomeňte zatím na profity, ty přijdou později, pokud dokážete dlouhodobě v trzích zůstat.

  Defenzivních plánů pro živé obchodování nováčků může být celá řada. Pochopitelně to budou plány s nižší frekvencí obchodů a nižším riskem. Vše je samozřejmě relativní s ohledem na počáteční kapitál. Dokážu si představit pravidla tak, že si dovolíte maximálně jeden obchod denně (počkáte si například na skutečně silnou, ukázkovou formaci) a budete pracovat s menším stop-lossem (např. v trhu NQ nebo YM není problém pracovat se stop-lossem 40 dolarů a méně včetně komise) a výstupem alespoň 1:2 (tj. dvojnásobek riskované částky – v tuto chvíli naprosto irelevantní údaj, nehovoříme zde o žádném konkrétním systému, ani doporučení.). Potom může úvaha vypadat následovně:

  V měsíci budu mít cca 20 obchodních dnů, tj. 20 obchodů. Skutečně se mi nevyhnou všechny počáteční chyby a v podstatě se mi vůbec nebude dařit. Budu obchodovat s úspěšností 20%. Tj. vydělám 4x80=320 dolarů a prodělám 16x40=640 dolarů. Můj výsledek tak bude -320 USD při tomto katastrofickém scénáři.. A částka by neměla být likvidační ani v situaci, kdy by obchodník neudělal za celý měsíc ani jeden jediný ziskový obchod.

  Pochopitelně, že výše uvedené je příkladem krizového plánu. Předpokládám, že nikdo nepůjde živě obchodovat, pokud mu bude backtest a papertrading vycházet s podobnými hodnotami.

  Závěr

  Problém s obavami o ztrátách peněz při přechodu na živé obchodování často tedy souvisí s podvědomím strachem z toho, co se skutečně může stát a jakému risku reálně obchodník čelí. Ať budete obchodovat jakýkoliv trh, jakýkoliv obchodní systém, vždy existují cesty jak být hodně konzervativní a jak být hodně agresivní. Zvolte pro start tu nejvíce konzervativní cestu, naplánujte si pesimistický model pro určité rozumné období (v intradenním obchodování doporučuji alespoň 2-3 měsíce živého obchodování) a budete překvapeni, kolik zlých démonů opustí váš mozek a jak dobře se vám bude spát. A přitom jediné, co musíte obětovat, jsou „hypotetické miliony“, které díky nízkému risku první období určitě nevyděláte. Zato máte o to realističtější šanci je vydělat později.

  17.2.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...