Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Co dělat, když se nedaří: Experimentální nahrávka

  Navážu dnes ještě jednou na téma co dělat, když se nedaří. Minulá rada o jediném obchodu přinesla poměrně pozitivní ohlasy (tato metoda skutečně funguje), dnes představím metodu pro intradenní obchodníky, která je již trochu experimentálnější a náročnější, přesto může přinést stejně zajímavé výsledky.

  K dnešní metodě budete potřebovat i trochu technologií, neměl by to být ale zase takový problém. Požádejte případně v okolí někoho, kdo dobře rozumí počítačům, ať vám pomůže. O co tedy jde?

  Dnes bych chtěl, abyste každý udělali neobvyklou věc - a sice nahráli sami sebe během obchodní seance. Nemyslím tím ale sami sebe zaznamenat na videokameru, myslím tím současné nahrávání obrazovky s grafy a vašich reakcí během tradingu. Cílem by mělo být video odrážející vaší obchodní seanci v podobě, kdy "hlavní" obraz bude tvořit graf a k tomu budeme jako "obraz v obraze" vidět i sami sebe, jak na tento graf hledíme a jak na grafu obchodujeme. Budeme tedy současně nahrávat svou plochu obrazovky a současně sami sebe před obrazovkou, tak, jak na grafy reagujeme.

  Technicky se nejedná o nic složitého. Budete k tomu potřebovat web kameru, což je dnes zařízení doslova za pár korun, kterou si připevněte na monitor tak, aby vás kamera sledovala během vašeho tradingu. K tomu použijte zkušební verzi programu Camtasia Studio, kterou si stáhnete na internetu (můžete použít i jiný, podobný program, pokud o takovém víte). Nemusíte nic kupovat a platit, jde o jedinou nahrávku a k tomu vám bohatě stačí zkušební verze, která vám poběží několik týdnů (takže pokud budete chtít, můžete nahrát í více, jak jednu seanci) a která je zcela zdarma. Tento program slouží k současnému nahrání všeho, co se odehrává na vaší ploše počítače a současně vás samotných před web kamerou, jako "obraz v obraze". Současně tedy můžete nahrát svůj vlastní trading v podobě grafů na vaší ploše a současně sami před těmito grafy, díky web kameře umístěné na vašem monitoru. Můžete tak vidět, jak konkrétně vypadáte, když reagujete na určité situace během intradenní seance. A to je přesně to, co potřebujeme.

  Vidět svůj vlastní trading "z venčí" je totiž naprosto nová, unikátní zkušenost, která může přinést výrazný odstup a nadhled nad našimi reakcemi. Může nám pomoci uvědomit si mnoho nového, získat lepší představu o tom, co se v určitých okamžicích děje za procesy v našem mozku a pomoci nám lépe "modelovat" naše jednání tak, jak je žádoucí. Může to být skutečně zkušenost, která nám v mnoha ohledech trochu více "otevře oči".

  Co tedy takovou nahrávkou můžete získat a jak s ní dále naložit? Zde několik typů, co dělat, až nahrávku pořídíte a co si z ní odnést.

  1) Pozorujte své chování během kritického momentu.

  Vyhledejte momenty, které byly pro vás kritické, ve kterých jste například chybovali (chybný vstup, chybný výstup, impulsivní reakce, atd.) Určitě se začne projevovat určitými specifickými atributy. Například začnete nervózně posedávat ze strany na stranu, příliš se vrtět, nebo možná něco zcela jiného. Tyto atributy signalizují, že dochází ke spouštění stresu, což následně vede k nechtěné reakci. Trik je v tom, že v okamžiku, kdy se vše toto děje, si celý proces většinou neuvědomuje. Pokud se ale na celý tento proces, tak jak se odehrává, podíváme "zvenčí, náhle si přesně uvědomíme, jak to vypadá (resp. jak vypadáme my), pokud se blíží nebezpečný moment nechtěného reagování. Důsledkem pak bude, že až přijde podobná situace příště, dokážeme si jí již naplno uvědomit! Náš mozek nám tedy začne dávat signály: "Pozor, něco je v nepořádku! Za chvilku budeš mít tendenci porušit obchodní plán!". Zvýšíte tak celý "varovný mechanismus" a snížíte šanci, že budete nechtěné jednání opakovat. Důkladné uvědomění vlastních reakcí v daný moment dokáže občas dělat téměř zázraky!

  2) Pozorujte své chování během momentu, kdy jste udělali vše správně.

  Najděte si moment, kdy jste buďto vzali správný obchod, nebo správně vystoupili, nebo naopak správně rozpoznali chop a neudělali žádnou akci. Musí to být však moment, ve kterém jste se skutečně cítili dobře, silně, s absolutní sebedůvěrou v to, co děláte a s absolutním soustředěním. Určitě alespoň zlomek takového momentu během celé seance najdete. Následně si tento moment pusťte několikrát dokola, jako "modelovací" příklad toho, jaký chcete při tradingu být - vyrovnaní, klidní, se sebedůvěrou a koncentrací. Čím více vás mozek v takovéto fázi uvidí, tím více začne dostávat informace o tom, že toto je "běžný stav", resp. že toto je stav, ve kterém dokážete setrvat bez problémů (a dlouho). Budete tak jasně modelovat sami sebe do ideálního prototypu a postupem času by se měly i vaše reakce během tradingu výrazně vylepšit - resp. váš klid, koncentrace a sebedůvěra by měly být častější jev. Doporučuji tuto vybranou pasáž přehrávat každý den před tradingem, stačí chvilka, například 5 minut. Už za pár týdnů byste měli pocítit zlepšení.

  3) Pozorujte, jak se chováte, když se v trhu nic zásadního neděje.

  Nejenom stres, ale i nuda může vést k řadě nenadálých reakcí. Je tedy stejně účinné podívat se z nadhledu na to, jak to vypadá, když se začínáme nudit, co konkrétně v nás nudu spouští a jakým způsobem pak máme tendenci sami sebe rozptylovat. Pokud například začnete u obrazovky "podřimovat", nebo pokud začne na vaší obrazovce náhle místo grafů vyskakovat FaceBook a ICQ, zjevně je něco v nepořádku. Nahrávka vám může pomoci lépe "odchytit" momenty, kdy se taková nuda začíná dít a třeba vás i inspirovat k dalším úpravám systému, timeframe, atd. Jakýkoliv nový pohled (tj. pohled "mimo rámec") může být výrazně inspirativní a nikdy nevíte, co vám taková nová zkušenost může přinést za postřehy a nápady.

  Podobnou techniku záznamu využívají i jiné profese, například špičkoví sportovci, ale i vrcholoví manažeři během prezentací, atd. Jedná se skutečně o silnou a ověřenou techniku, už proto, že vás stojí jen minimum času. Krom instalace programu a chvilky učení se, jak vše nastavit, už více času nepotřebujete - přesto přínos může být značný a dlouhodobý.

  Pokud někdo tuto techniku vyzkoušíte, prosím, podělte se pro inspiraci i s ostatními v diskuzi.

  11.9.2011

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...