Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Co dělat, když se trh otáčí tick od plánovaného vstupu?

  Jeden z neduhů způsobující ztráty mnoha obchodníkům, je snaha zúčastnit se v trhu každého pohybu. Obchodníci pak často naskakují do rozjetého trhu těsně předtím, než momentum pohybu vyprchá, nebo se pohybu nezúčastní, ale celý den přemýšlejí, jak změnit obchodní plán, aby se příště pohybu zúčastnili.

  Řešení je jednoduché – naučte se skutečně čekat jen na ty příležitosti, které zcela vyhovují vašemu plánu. Trh nabízí ohromné množství obchodních příležitostí a pokud se zrovna nesvezeme v jednom pohybu, budou k dispozic i další.

  To jediné na čem záleží, jsou peníze na vašem účtu na konci dne, týdne a měsíce. A byť si člověk občas může připadat „hloupě“, že nezobchodoval „krásný“ pohyb je potřeba mít na paměti, že zejména při intradenním obchodování komodit, skutečně stačí relativně malé profity pro to, aby se nám dlouhodobě dařilo.

  Jak víte, obchoduji intermarket divergence odehrávající se na silných S/R úrovních. Hlavní S/R úrovně si připravuji před začátkem obchodního dne a zejména v línějších trzích jako je FESX obchoduji v drtivé většině času jen v těchto předpřipravených zónách. Zóny si zakresluji do míst, kde očekávám další prodávají/kupující, kteří mi svými příkazy pomohou s akcelerací momenta po mém případném vstupu (podrobněji o mém aktuální obchodování jsem psal mj. v článcích Petrův aktuální styl intradenního obchodování, Práce s více timeframe na praktických příkladech, Intermarket analýza coby užitečný nástroj intradenního obchodníka).

  S/R zóny si připravuji s logikou vycházející z mého obchodního plánu a ze struktury trhu – proto mám často i poměrně jasnou představu, kde v trhu s vyšší pravděpodobností čekat kupující a kde prodávající. Ostatně o tom, že zóny ve FESX často vystihují hlavní oblasti změny nabídky a poptávky se sami můžete přesvědčit na screenshotech, které nyní (dočasně) každý den publikuji před obchodováním na twiteru. Ovšem samozřejmě stále jde jen o základní plán – trh nikdy nebude žádné zóny respektovat zcela přesně. Co tedy dělat, když se trh otáčí tick nebo dva před naplánovanou S/R zónou?

  Osobně vesměs čekám, až se trh dostane do dané S/R zóny abych viděl, zdali a jak v ní reagují prodávající/kupující (podle toho jestli plánuji obchodovat long nebo short). Nevadí mi, když trh o pár ticků S/R zónu přejede, ale před S/R zónou vstupuji do obchodu výjimečně – jen v případech, kdy trh vytvoří jasnou formaci typu DT/DB. A není to z důvodu, že otočení před „mou S/R zónou“ není možné nebo je méně kvalitní. Trh se pochopitelně může otočit (a otáčí) kdykoliv a kdekoliv. Ovšem obchod v S/R zóně mám naplánovaný s určitou logikou, mám pro něj jasný důvod vycházející z mého obchodního plánu a toto mi samozřejmě dává vyšší důvěru v exekuci a následné řízení obchodu.

  fesx-2012-02-27-1.jpg

  Hezký příklad na toto téma, které mě přivedl k sepsání tohoto článku, se odehrál dnes dopoledne (článek připravuji v pondělí 27.2.2012). V trhu FESX jsem čekal na základě svého obchodního plánu rotaci ceny směrem dolů, k swingu na úrovni 2489 a měl jsem připravené S/R zóny pro prodej a nákup tak, aby reflektovaly můj plán (jenom upozorňuji, že v S/R zónách slepě nevstupuju do obchodu, ale čekám na potvrzení zdali zde jsou prodávající nebo kupující). FESX je poslední dobou spíše pomalejší trh s menšími denními pohyby a je proto důležité vstupovat jen na silnějších S/R zónách. Ráno trh otevřel gapem a jako první S/R úroveň pro plánovaný short se tak nabízela modrá S/R oblast včerejšího denního low (cca 2512). Ovšem současně byla ve hře potenciální varianta pokusu o uzavření gapu, která měla poměrně vysokou pravděpodobnost. Z toho důvodu jsem se rozhodl připravit short až z trochu vyšší oblasti 2519 v blízkosti close předcházejícího dne. Nakonec trh skutečně udělal to, co jsem předpokládal, ovšem otočil se na hodnotě 2516 – tedy lehce pod mou plánovanou zónou, ale nad low předcházejícího dne. Navíc se otočil bez IM divergence či DT/DB a do takového obchodu jsem tedy nevstoupil.

  Prožíval jsem frustraci, chtěl jsem měnit plán? Samozřejmě nikoliv. Jednoduše jsem si počkal na retest jiné S/R zóny v jiném trhu a ten jsem zobchodoval (viz můj přístup k obchodování více trhů - Obchodovat intradenně jeden nebo více trhů?). Co vím zcela přesně, tak frustraci bych prožíval v okamžiku , kdybych improvizovaně vstoupil do trhu v okolí oblasti 2512, trh se rozhodl ještě uzavřít gap a já bych z obchodu vystoupil na stop-lossu. Ostatně trh gap uzavřel, jenom později v průběhu dne:

  fesx-2012-02-27-2.jpg

  Na screenshotu sami vidíte, že přestože mi jedna příležitost „utekla“, tak mi trh ještě ten samý den nabídl z mých zón další zajímavé obchody (ty jsem neobchodoval na FESX, protože byly již odpoledne, kdy obchoduji ES, kde jsem měl ale zóny podobné). Trpělivost počkat si na správný okamžik zcela vyhovující mým představám, je z mé zkušenosti v trhu opravdu hodně důležitá.

  Na závěr bych téma shrnul do následujících tipů:
  - Nejdůležitější je dodržovat váš plán, který vám zprostředkovává důvěru v to, co děláte.
  - Z pohledu dlouhodobých příjmů je úplně irelevantní jestli zobchodujete „tento“ pohyb či jiný.
  - Pokud však budete svůj plán porušovat, aby vám žádný pohyb neutekl, mohu vám garantovat, že možná získáte občas nějaký extra zisk, ale také velké množství ztrát a především zcela zničíte svou disciplínu a důvěru ve váš přístup.
  - Pokud vám obchodní plán naděluje malou frekvenci obchodů, což vás může svádět ke zbytečné snaze zobchodovat potenciální signál za každou cenu, tak je vždy možné si do plánu přidat další trh, jiný timeframe, další signál atd.
  - Jelikož řada jiných obchodníků pohyb zobchodovala (jinak by se cena nepohnula), vždy se najde někdo, kdo vám začne vysvětlovat, proč byl daný pohyb jednoznačný a jak byste ho měli zobchodovat „správně“. Nezapomínejte, že daný člověk se na trhy dívá optikou svého obchodního systému a své ztráty nebo zmeškané příležitosti bude mít v době, kdy vy budete inkasovat zisk. Pokud nejste proti radám ostatních imunní (jako že málokdo je), tak je lepší sdílet výsledky obchodů s ostatními v nějakém celku (například po týdnu), nikoliv v reálném čase či po daném obchodu. Zbytečně vás to bude svádět měnit do nekonečna svůj obchodní plán.
  - Nezapomínejte, že jeden obchod v tradingu skutečně nic neznamená.

  29.2.2012

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...