Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Čtyři kroky k úspěšnému obchodování

  Úspěšné burzovní obchodování představuje výzvu, o jejíž zdolání se pokouší řada lidí. Mnoho jich neuspěje, a přitom by mohli. Jak věci pojmout, aby byl úspěch více na dosah?

    
  Foto (c)123rf.com  

  Možná zde čekáte nějaký další technický popis konkrétního obchodního plánu či vstupní taktiky. Jenže v tom je právě často zakopán pes.

  Mnoho začínajících obchodníků věří, že důvod, proč neuspěli je ten, že jim zatím nebyl představen „svatý grál“. Ten konečně vydělávající systém, který jim vyřeší všechny problémy. Že nevydělávají proto, že jim jiní špatně radí nebo upírají ty správné informace.

  Jenže to není pravá příčina. Ta bývá zakotvena hluboko v osobnosti člověka a defacto mu nedovolí používat dostupné nástroje tak, aby mohly vydělávat. Těžko se to připouští a těžko se to mění. Nicméně jde to.

  Je ale důležité začít přemýšlet o správných věcech, nikoliv těch druhořadých typu, jak opravdu poznat, jestli určitá SR úroveň vydrží či nikoliv.

  Zde jsou čtyři kroky, které jsou z mého pohledu podstatné pro úspěšné obchodování:

  Mějte vizi

  Miluji přísloví Edy Seykoty "Everybody gets what they want out of the market. Some people seem to like to lose, so they win by losing money.", které by se dalo volně přeložit jako „Každý získá v trzích to, po čem touží. Někteří lidé milují ztráty, a tak vyhrají tím, že ztrácí peníze“. Naprosto se s tímto pohledem ztotožňuji.

  Pro úspěch v trzích je potřeba mít určitou vizi cíle, kterého chceme dosáhnout.

  A nestačí jen obecná myšlenka na „snadné příjmy přes klikání myší“. Je potřeba o vizi přemýšlet. Vizualizovat si, jak by náš život a úspěšný trading měl vypadat za x let. Jaký typ obchodů chceme vidět, jaký kapitál chceme spravovat a komu, jak a kdy obchodovat atd.

  Každý den bychom se měli snažit udělat krok k naplnění naší konkrétní vize.

  Protože pokud nebudete obchodovat s vizí, ale budete jen čekat na „vstupní signál“, dostanete přesně to, po čem toužíte – klikání na základě vstupních signálů.

  Odpoutejte se od zátěže minulosti

  Bude se to lišit věkem a životními zkušenostmi, ale je velmi pravděpodobné, že formulovaná životní vize (kterou je samozřejmě třeba dobře a podrobně promyslet) nebude moc kompatibilní s tím, jak jsme žili dosud.

  Je možné, že jste třeba investovali mnoho úsilí do podnikání, které ani po letech pořádně nevydělává a jen vyžaduje ohromnou porci vašeho času. Nebo jste se v obchodování zaměřili na způsob tradingu, který vám zpětně úplně nesedl. Případně vás zatěžuje příliš vysoká hypotéka domu, jehož prodej by ale znamenal přiznat si určitou ztrátu.

  Je to tak, řada rozhodnutí „měnící životní směr“ představuje přiznání určité ztráty. Od té je třeba se odpoutat a s co nejmenší zátěží a největší vytrvalostí se vydat za aktuální vizí.

  Bohužel znám mnoho lidí, kteří se od své minulosti nedokáží odpoutat. Za každou cenu si chtějí dokázat, že uspějí v rozhodnutí, které udělali před mnoha lety „ať to stojí, co to stojí“. Celý život pak dokáží zbytečně bojovat bitvu, která již byla dávno prohrána.

  Bez určitého restartu je zaměření na vizi velmi těžké.

  Nenechte se na své cestě ovlivňovat neúspěšnými

  Jak už to tak v životě bývá, nejvíce rad a rozumu mívají ti, kdo ničeho nedosáhli. Jistě budou mít jasno v tom, že vaše vize není reálná. Protože kdyby byla, tak už by ji oni sami dávno praktikovali.

  Je to nekonečné kolečko, ze kterého je jediná cesta. Neposlouchat podobné názory, a dobře si tak vybírat informace, které si budete pouštět do hlavy.

  Překonejte strach ze změny

  Jsme opět u vize a u toho, co je pro ni člověk ochoten obětovat.

  Většina lidí bohužel hrozně málo. Zkouší vizi pokořit různými životními kompromisy. „Zkusím to jenom trochu a až se to rozjede, tak se tomu začnu věnovat naplno“.

  Pochopitelně záleží, jakou vizi naplňujete, ale řada obchodníků míří vysoko – chce spravovat fondy nebo se stát full-time tradery. A proto je třeba něco obětovat a zariskovat. Třeba dočasné snížení životního standardu, aby člověk mohl naplňovat svoji vizi.

  Samozřejmě vize nemusí vyjít. Ale život je opravdu velmi krátký a je lepší se párkrát pokusit o něco většího než jej prožít v průměrnosti. Tak to alespoň vidím sám. V minulosti jsem prodal několik svých firem, abych vykročil do „neznáma“ a našel tam nakonec zase trochu více uspokojení v naplnění svých vizí.

  Jistě, s hypotékou a dětmi se zásadní změny dělají hůře. Ale pak je potřeba tomu všemu přizpůsobit vize. A upřímně. Zažil jsem rodiny, které se přestěhovaly i s dětmi k moři v momentě, kdy hodně jiných mluvilo o tom, jak by se jim to líbilo a že to s dětmi nejde. Uznávám tradera, který se rozhodl hodnotit poměrně velké peníze na burze a svůj kapitál získal rozprodáním portfolia nemovitostí (a dnes se mu daří opravdu dobře). Což je v kontrastu s mnoha jinými obchodníky, kteří sice mají vysoké platy, ale v tradingu se roztřesou před ztrátou pár set dolarů, protože by jim to mohlo ohrozit splácení druhého leasingu nového BMW pro manželku.

  V životě nelze mít všechno. A pokud se chceme někam pohnout, je potřeba se naučit překonat strach a trochu zariskovat (kontrolovaně, pochopitelně).

  Možná si nyní říkáte, že vlastně nechcete riskovat svůj standard, který máte rádi. A je to tak také v pořádku. Pak je ale třeba k obchodování přistupovat jako k hobby. Nenervovat se a dělat jej na pohodu. „Každý získá v trzích to, po čem touží.“. Budete-li obchodovat s klidem na pohodu a nikam se nebudete hnát, patrně vás bude takový trading bavit a ještě vyděláte.

  Bohužel nejvíce traderů obchoduje se strachem, chamtivostí a bez dlouhodobé vize. Mají pocit, že v daném obchodu musí vydělat, ale podvědomě stejně „vědí“, že trading nefunguje. Že je to celé spiknutí a stejně ztratí peníze. A tak se také stane.

  Pro úspěch v tradingu je skutečně třeba co nejkonkrétnější vize, které chceme dosáhnout. A nemalé odhodlání dosáhnout všeho i přes nejrůznější překážky, které nám život pokládá. Takže, jaké konkrétní kroky uděláte tento týden pro dosažení své vize? :)

  12.3.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 1

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...