Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 12 statečných: Dan Zanger

  Jelikož článek z minulého týdne na téma „12 statečných“ vyvolal vesměs pozitivní reakce a bylo i několik dotazů na pokračování tohoto tématu, rozhodnul jsem se postupně představit seriálovou formou jednoho „statečného“ po druhém.

  Tím prvním je Dan Zanger. Důvodů, proč jsem se rozhodnul začít právě tímto fenomenálním obchodníkem, je celá řada. Jednak je to jeden z mála obchodníků, jehož život, kariéru a techniku obchodování jsem se sám snažil blíže prozkoumat. Jednak výsledky tohoto obchodníka jsou auditované – tedy jednoznačně nepopiratelné. A v poslední řadě – přístup Dana Zangera k obchodování je maximálně jednoduchý, což je přesně to, s čím se plně slučuji i já. Pojďme ale od začátku...

  Od bazénu k milionům

  Dan Zanger nikdy nebyl „génius“ pracující ve světě velkých financí již od samého začátku. Dan Zanger začínal tvrdou a dlouhodobou prací, často od nevidím do nevidím. Přes 20 let byly jeho náplní bazény. Začínal totiž jako „stavitel bazénů“ pro bohaté klienty v Beverly Hills. Postupem času se od pouhého „stavaře“ sice propracoval k vlastní firmě na výstavbu a instalaci bazénů, avšak ani tento stav Dan nikdy neshledával jako uspokojující. Sám tuto dobu komentuje slovy: „ano, měl jsem vlastní firmu se 40 zaměstnanci. Každý měsíc jsem však musel investovat obří částky do nových technologií, nových kamiónů a splátek úvěrů. Měl jsem relativně velikou firmu, kterou jsem vybudoval z ničeho, přesto jsem měl peníze tak na přijatelné živobytí a volný čas skoro žádný.“ Přesto ho čekala zářivější budoucnost, a to díky populární televizní show „Charting the Market“.

  Charting the Market

  Tato populární televizní show, která dnes již v USA neběží, zaujala Dana už v mladistvých letech. Často zmíněnou show pozoroval v TV společně se svojí matkou. Pointa show byla poměrně jednoduchá – „hádat“ směr, kterým daný trh půjde příští týden. Dan si ve svých odhadech nevedl špatně – byly to však ale samozřejmě jen a jen začátečnické odhady, které však ale díky několikaletému sledování daly Danovi jednu obrovskou výhodu: pokud každý týden hledíte několik hodin na grafy akcií, po několika letech nutně musíte získat pro takové grafy určitý cit. A to byl prakticky první obří benefit, který Danovi položil pevné základy jeho budoucí profesi.

  William O´Neil

  Zájem o grafy trhů přetrvával v Danovi i v době řízení firmy na výstavbu bazénů. I když peněz neměl nazbyt, neúnosná situace s firmou nutila Dana začít přemýšlet o obchodování v serióznější rovině, než pouze setrvačným hleděním do grafů a jejich studováním. Rozhodnul se tedy vzít nějaké našetřené peníze a zaplatil si kurz Williama O´Neila – v té době, a prakticky dodnes známého „guru“ v oblasti akciových trhů.
  Kurz ještě nebylo to, co přímo Dana přesvědčilo začít se skutečným obchodováním, ale ukázal mu něco velmi zajímavého. Něco, čemu se říká patterny. Několik základních představil O´Neil ve svém grafu – jednoduché technické formace, které je možné rozpoznat pouhým okem. Patterny Dana uchvátily.
  Studiem patternů strávil Dan celých dalších 6 let. Jeho cílem bylo prostudovat všechny patterny, které byly do té doby známé, všechny si vyzkoušet, vybrat si pouze několik z nich a ty se naučit rozpoznávat. „Právě dovednost rozpoznat jednotlivé patterny byla pro mě nejtěžší výzva. Celých 6 let jsem se prakticky učil pouze toto. Musel jsem nakoukat desítky tisíc grafů, abych dokázal patterny správně číst a správně na ně reagovat“, říká Dan. V té době již Dan obchodoval „naživo“, přesto se zatím nejednalo o žádnou příliš profitabilní činnost – spíše o fázi učení se. Skutečný zlom přišel v roce 1998.

  10,775 USD do 42 milionů USD za 23 měsíců

  Vyzbrojen vším, co se Dan doposud naučil, vyzbrojen arzenálem základních a jednoduchých patternů, sebral Dan veškeré své peníze, které si mohl dovolit vložit do obchodování a v roce 1998 vkročil do světa akcií v celé své síle. Šest let tvrdé práce nedalo na sebe dlouho čekat. Během prvních 12 měsíců „otočil“ Dan prvotních 10,775 USD do 2,6 milionu USD. Tuto částku za několik měsíců proměnil do dalších 18 milionů USD a za 23 měsíců se již těšil z obrovského jmění ve výši 42 milionů USD. Jak? S pomocí těch nejzákladnějších patternů, jako trojúhelníkové formace, head-and-shoulder, cup-and-hande. (Seznam všech patternů, které Dan obchodujete, naleznete zde). Nic více, nic méně. Žádné indikátory. Žádné složité matematické formule. Žádné vyspělé počítačové technologie. Těchto pár základních patternů je přesně to, co používá Dan pro své obchodování dodnes.

  Nejdůležitější je soustředěnost

  Pro většinu dnešních obchodníků je Danův obchodní přístup nepochopitelný. Nesmyslný a neopodstatněný boom obchodního software, kterému vládne dnešní doba, již téměř vytvořil dojem, jako by bylo obchodování nejzákladnějších věcí a patternů neplatné a zastaralé. Špičkoví obchodníci vědí, že právě nejjednodušší a nejzákladnější věci ale fungují v trzích právě nejlépe. A hlavně vědí – stejně jako Dan – ještě jednu podstatnou skutečnost: ať už je vaše technika obchodování jakákoliv, musíte znát svůj trh.
  Dan Zanger nazývá všech 1500 trhů, které denně sleduje, jako své „kámoše“. Jeho přístup k obchodování je poměrně jednoduchý. Každý den nechá počítač vybrat z přibližně 1500 trhů takové, které právě udělaly nějaký zajímavější pohyb (např. 3 % a více). Takové dá na „shortlist“ a dále studuje, zda-li se v nich neobjeví některá z jeho formací. Pokud ano, zváží ještě celkovou charakteristiku trhu, volume (jediný indikátor, který pozoruje, i když se v pravém slova smyslu prakticky o indikátor ani nejedná) a vstoupí do obchodu. V takovém pak setrvává na od několika hodin po několik týdnů. Jedna z jeho oblíbených a vysoce sofistikovaných metod výstupů z trhu je prolomení trendové čáry opačným směrem. Nejdůležitějším faktorem je však pro Dana soustředěnost. Na své obchody se plně koncentruje. V době obchodování byste na něj těžko mohli promluvit, protože by vás nevnímal. Jeho mysl je plně koncentrovaná na „kámoše“. Dan neobchoduje každý den. Obchoduje pouze když je co. Jsou dny, kdy ze své jachty obchoduje i 12 hodin denně. A naopak, jsou celé týdny i měsíce, kdy Dan neudělá jediný obchod.

  Nejlepší Danův obchodní den čítá jednodenní zisk 5,2 milionu USD.

  Největší Danův draw-down byl 75 % z celého portfolia. Byla to doba, kdy udělal Dan řadu chyb, ze kterých se patřičně poučil. Takovýto DD již nikdy více ani zdaleka nezopakoval.

  Dan dokázal něco, co říkáme na tomto serveru od začátku: obchodování může být maximálně jednoduché a šanci uspět má skutečně každý. Neobejde se to však bez trpělivosti, vytrvalosti, píle a chutě dokázat.

  Článek bych uzavřel Danovými slovy:

  „Musíte to opravdu chtít. Musíte z celého srdce chtít být velmi bohatí, abyste to dokázali.“

  18.6.2006

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...