Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Daytrading trochu jinak: inspirace čínským písmem

  Když jsem se před mnoha lety pokoušel o studium Japonštiny (velmi brzy jsem tyto snahy vzdal, skutečně se jedná o mimořádně těžký jazyk), poprvé jsem se dozvěděl, že abecedy některých východních řečí fungují trochu jinak, než na co jsme zvyklí v našich končinách: jednotlivé znaky čínštiny nebo japonštiny dávají zcela jiný význam, pokud je nečteme samostatně, avšak jako skupinu. Tento fenomén má velmi blízko i tradingu.

  Domnívám se, že mnoho nováčků, kteří se vrhají do tradingu, nedoceňují nutnost pozorovat trh trochu v širším kontextu. Hledají "jednoznačná" pravidla (nejlépe taková, která by šla jenom programovat) a opomíjejí fakt, že je trh živá hmota, že za pohyby trhů stojí opět jen lidé, a že tudíž není možné nahlížet na trh zcela "počítačově". Obzvláště toto platí v daytradingu, který vyžaduje podstatně vyšší úroveň soustředěnosti a posuzování různých jemných nuancí. Některé jemné nuance pak skutečně musíme "dostat do krve" a naučit se sledovat v rámci širšího pohledu na trh.

  Pokud bychom se měli inspirovat čínskými znaky, pak vyjděme z předpokladu, že například pattern FinWin 0/v reprezentuje jeden znak. Pokud tedy vidíme pattern 0/v na indikátorech CCI, je to, jako bychom četli tento jediný znak, který nám samozřejmě říká, že máme nakoupit (jít long), nebo prodat (jít short).

  Z pohledu čínské abecedy by však signál 0/v mohl znamenat i něco jiného, pokud bychom přidali nějaký znak před nebo za znak 0/v. Kombinace různých znaků dává nakonec další, zcela nový znak, který má i jiný význam, než znaky samostatné. Z pohledu trhu musíme pattern 0/v interpretovat zcela stejně - pouze si musíme uvědomit, co ony "doplňkové" znaky v trzích jsou - a zde se domnívám, že si již každý musí nadefinovat tyto nuance trochu po svém.

  Pro mě je například další znak situace na high a low daného dne a poslední swing. Na každou z těchto dvou věcí se mohu dívat jako na samostatný znak, samostatnou informaci. Takže pokud vidím 0/v, musím se ještě podívat, jaké znaky této informaci předcházejí. Velmi často nevidím žádná nebezpečná varování, takže po většinu času beru další informace interpretované z trhu jako čistě neutrální - proto 0/v + neutrální znak = opět jen 0/v, které mohu s klidem zobchodovat.

  V některých případech však mohu vidět, že trh vykazuje na high nebo low dne jasné vyčerpání a zároveň byl porušen poslední swing. Tím pádem mám nyní 3 různé znaky, a to 0/v short + vyčerpání na low dne + porušení posledního swingu = znak zcela nový, který mohu označit například jako "nejasná situace, 0/v s podstatně nižší pravděpodobností". Udělám tedy rozhodnutí obchod nevzít.

  Pojďme se podívat na konkrétní příklad:

  Cinske-pismo.jpg

  V grafu trhu vidíte, že trh vytvořil na CCI signál 0/v short a to navíc velmi blízko EMA34 - což je přesně má oblíbená situace, kterou vyhledávám a primárně obchoduji. V momentě, kdy se potenciální signál vykreslí, se však nefixuji pouze na znak "0/v", ale sleduji, jaké další znaky mohu v trhu vyčíst. V tomto případě vidím skalpovací úsečky na low dne, které jasně ukazují falešné proražení dolů (trh již nemá skutečnou sílu jít níže) a následně porušení posledního swingu, které jasně říká, že trh má tendence otáčet se vzhůru. V kombinaci s těmito znaky tedy dostává již zcela jinou informaci, než "0/v - jdi short" a na základě této informace se rozhodnu do obchodu nevstoupit.

  Pochopitelně, že naučit se číst podobnou abecedu vyžaduje čas a praxi. Grafy můžeme vnímat jako abecedu, grafy trhů k nám hovoří svou vlastní řečí. Každou abecedu jsme se však museli v minulosti učit číst nějakou dobu - a pokud bychom se chtěli opravdu dobře naučit číst i tak náročné znakové sady, jako jsou ty čínské nebo japonské, docela možná by nám to trvalo i několik let. V tradingu je to podobné - učíme se číst a interpretovat znaky jeden po druhém a teprve později je co nejefektivněji skládat dohromady, tj. vytvářet z jednotlivých písmen další významy.

  Začátečník v daytradingu by se tedy skutečně měl nejprve soustředit jenom na konkrétní patterny trhů, ale zároveň se i pomalu učit číst další znaky. Může si přímo nadefinovat, které znaky se chce učit číst přednostně - doporučil bych například právě akce na low a high dne a struktury swingů, plus samozřejmě chop. Mohou to být ale například i trendové čáry, patterny svíčkokvých grafů, atd. Jsem poměrně dost přesvědčený, že traderovi stačí naučit se dobře číst pouhé 3 různé "znaky" (počítaje samotný vstupní pattern na CCI) a efektivně se na ně dívat v celku - je však třeba tomuto procesu věnovat nějaký čas. Tak, jako různí lidé mají různé písmo a my se musíme naučit číst různé variace stejné abecedy, i trhy opakují dané situace v různých variacích. Naučit se tedy číst dobře ony 3 a více znaků vyžaduje například pravidelné pořizování screenshotů daných situací a průběžné backtestování různých "kombinací" znaků, abychom věděli, jak správně dané znaky číst jako celek.

  To samozřejmě je zdlouhavé a pracné, ale zaručeně po nějaké době přináší své ovoce. Navíc pokud se naučíte do procesu opravdu "ponoří", za chvíli vás začne studování řeči trhů opravdu bavit - a budete v něm hledat stále něco nového.

  Zkuste se chvíli na trhy dívat tímto pohledem a třeba vás to pozitivně inspiruje k dalšímu nasměrování.

  29.11.2009

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...