Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Dovolená tradera: Co s sebou na dovolenou

  Doba letních dovolených se blíží. Osobně mám na dovolených rád, že člověk velmi rychle dosáhne relaxovaného stavu, ve kterém náhle rychleji přemýšlí, má spoustu nových nápadů a větší odstup i nadhled od tradingu.

  Nejsem zastáncem toho, že by se mělo na dovolených pracovat - dovolená je od toho, aby se odpočívalo. Nic méně, sám jsem zjistil, že dovolenkový stav zvláštním způsobem otevírá vnímání, takže myslet tu a tam občas během dovolené i na trhy přináší nezřídka mnoho zajímavé a nové inspirace. Zde tedy nabízím své tipy, co s sebou na dovolenou, po které se s novou energií můžete vrhnout do tradingu.

  Kniha

  Na dovolených nerad "studuji", protože od toho dovolená není. Proto prakticky nikdy neberu s sebou na dovolenou knihy technického zaměření. Na druhou stranu, na dovolené se nesmírně rád inspiruji. Pohodový dovolenkový stav je úžasný moment k tomu, aby se člověk "nabil" novou inspirací a energií, proto velmi rád čtu na dovolené příběhy úspěšných lidí. Nejen v oblasti tradinu, ale obecně. Úspěšní lidé mě fascinují, neboť jsou důkazem toho, že když něco opravdu chceme, neexistuje důvod, proč bychom toho neměli dosáhnout. Proto mám rád jejich příběhy, ale i příběhy úspěšných firem a lidí, kteří dokázali něco neobvyklého i v jiných sférách života, než je byznys. Krom toho o dovolených velmi rád čtu knihy psychologického zaměření (například obě knihy vydané Finančníkem - Trading Coach a Trading na maximum - jsem poprvé v původní verzi přečetl na dovolených, kdy jsem i došel k závěru, že by měly být obě knihy vydány i pro ČR a SR tradery v češtině). Opět vycházím z toho, že dovolenkový stav mysly přináší zvláštní otevřenost, během které je z nějakého důvodu mnohem jednodušší vstřebávat a nasávat veškerou tu inspiraci, i jinak náročný pohled na psychologii člověka.

  Čas strávený s knihou takového zaměření je stejně oddychový, jako samotné povalování a nicnedělání - zároveň nám však přinese i něco nového, z čeho budeme moci těžit po návratu z dovolené. A to mám na dovolených rád - neustále se inspirovat, jak dělat věci tak, aby těch dovolených bylo v průběhu roku podstatně více :-)

  Vytištěné grafy

  Osobně rád s sebou všude vozím pár stránek vytištěných grafů. Ne, že bych na ně musel hledět každý den, ale občas mě při lenošení napadne spontánní myšlenka, kterou chci později tak lehce konfrontovat s cenovými grafy. Vystačím si vždy s pár listy grafů mého oblíbeného a primárního trhu e-mini Russell 2000. Vytisknu si vždy s sebou delší historii denních dat a pár listů s několika dny různých X-minutových časových rámců, grafy pak rád doplňuji mými oblíbenými nástroji obchodního systému FinWin.

  Nedávno jsem třeba při krátké dovolené v nádherném španělském městě Sevilla dostal spontánní nápad, jak by se teoreticky daly nově kombinovat různé časové rámce. Myšlenka mě docela "hlodala", a tak jsem si hned chtěl pro sebe ověřit, že to není úplný nesmysl. Jako vždy jsem měl naštěstí u sebe pár stránek vytištěných grafů s různými timeframe, proto jsem si během odpočinku v hotelu jen vizuálně ověřil, že má smysl se mou novou myšlenkou zabývat dále. Současně mě hned napadlo několik nových nápadů k dané věci - takže jsem vše zapsal a pak si šel opět užívat dovolenkového stavu. Nic méně, díky pár listům tištěných grafů se zrodila a ověřila zajímavá myšlenka, kterou budu v příštích měsících dále rozvíjet.

  Na dovolené se sice nemá pracovat, ale těch 20 minut denně pro ověření a zapsání nových, spontánních nápadů určitě stojí do budoucna za to.

  Obchodní deník

  Nejúžasnější na dovolenkovém stavu je již zmíněný odstup. To je něco, co během všedních dnů člověku velmi chybí. Proto obrovskou výhodu mají lidé, kteří si kvalitně a pečlivě dokumentují své obchody, včetně popsaných screenshotů - aby se z nich později mohli učit. Garantuji totiž každému, že pokud na své vytištěné obchody nahlédnete po první polovině dovolené, kdy budete už značně relaxovaný, prosluněný a hlavu budete mít už řádně "vyčištěnou", po pár pohledech na své vlastní obchody zažije poměrně rychle řadu momentů "Heuréka!" a "No jasně, to je ono!". Velmi často totiž náhle uvidíte zcela jasně a zřetelně jak své chyby, tak to, v čem jste opravdu dobří, a co vám opravdu jde. Ne nadarmo neustále opakujeme, jak je důležitá evidence obchodů - v situacích jako tato totiž náhle získáte mílový náskok před těmi, co žijí v naivní představě, že jich se podobné věci netýkají a že je nepotřebují.

  Osobně si poslední roky v rámci obchodního deníku vozím s sebou třeba i pár screenshotů mých automatických obchodních strategií, neboť nezřídka po týdenním odstupu náhle vidím situace v jiném světle a rázem dostanu řadu nápadů, jak by se daná strategie dala ještě vylepšit. Nápady zapíšu do poznámkového bloku - a po zbytek dne už trading zase vypustím z hlavy. Využil jsem však momentu relaxu a nadhledu a až se budu doma zase trápit nad tím, že nemám zrovna žádné nové nápady na vylepšení, mé dovolenkové poznámky rázem přijdou vhod!

  Závěrem

  Znovu opakuji, nejsem zastáncem toho, že by se mělo na dovolené pracovat. Od toho dovolená není - na dovolené se má odpočívat a užívat si života. Na druhou sranu, je škoda nevyužít stavu mysli, který dovolená nabízí. Po návratu z dovolené většinou tento stav mysli velmi rychle vyprchá, jen co se člověk ponoří zpět do běžných rutinných pracovních procesů. Proto je třeba benefit "čisté hlavy" využít - byť bychom měli o grafech popřemýšlet jen půl hodinky denně.

  Osobně žiji v dovolenkovém místě (oblast Costa de Sol v Andalusii) a celkové prostředí jsem shledal přínosné právě i pro svou práci, která mě nesmírně baví a kterou žiji každý den. Pro tradera je život na podobných místech skvělý právě i proto, že v nich má mnohem častější odstup a uvolněný "dovolenkový" stav, ve kterém se mu lépe obchoduje a také ve kterém přichází na nové myšlenky, které mu pomáhají konstantně vítězit na burze nad ostatními.

  24.6.2012

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...