Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Exkluzivní rozhovor s Mplayem

  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor s Mplayem. Ptali jsme se na jeho začátky, na ingredience potřebné k úspěšnému tradingu, na důvody proč žije právě v Las Vegas a samozřejmě i mnoho na téma, co bude v Praze učit české tradery.

  mplay_interview.jpgMiku, můžete nám prozradit, co je vaše původní povolání, jak jste se dostal k tradingu a proč jste se finálně rozhodl živit právě tradingem?

  Většinu života jsem pracoval jako pilot. Létal jsem pro velké aerolinie, a také pilotoval soukromé korporátní tryskáče. Jako pilot jsem měl relativně dost času věnovat se tradingu. Trading mě vždy velmi bavil a vždy jsem věděl, že to pro mě může být plnohodnotná náhrada létání. Když jsem jednoho dne cítil, že jsem zkrátka již dostatečně vyzrálý a připravený živit se tradingem, opustil jsem létání a od té doby už se živím pouze jako trader.
  Trading může být pro každého ideální byznys. Nepotřebujete žádné zaměstnance, zákazníky, nepotřebujete výdaje na reklamu a na expanzi, nepotřebujete obchody, produkty – nepotřebujete prakticky nic, a přesto můžete mít vlastní velký byznys. Přesto je to pro mě osobně byznys jako cokoliv jiného.

  Víme o vás, že žijete v Las Vegas. Je to z nějakého konkrétního důvodu, že jako trader žijete právě zde?

  Předně je tu prakticky neustále krásné, teplé a slunečné počasí. Dále zde neplatíte daně, nejsou tu hurikány, tornáda, náledí. Dřív tu ani nebylo příliš rušno, což se dnes, když se Vegas rozrostlo na více než 1,5 milionu obyvatel, již říci nedá. Naštěstí jako trader nemusím nikam jezdit do práce, takže mně to ani příliš nevadí.
  Jak jsem ale již říkal – v jiných státech jsem byl již unavený z věčného placení daní, věčného deště, sněhu, mrazu – tak jsem prostě hledal lepší místo, až jsem se usadil v Las Vegas.

  Víme o vás, že obchodujete opce a jste i intradenní obchodník. Proč tyto dva přístupy vzájemně kombinujete? Co myslíte, že je lepší – intradenní nebo opční obchodování? A co jsou výhody a nevýhody každého?

  Kombinuji intradenní a opční obchodování ze dvou důvodů: tím prvním je diversifikace, tím druhým je potřeba vyhnout se nudě a zároveň se neustále zdokonalovat a učit novým věcem jako trader.
  Obchodování opcí v dlouhodobém horizontu nezabere prakticky žádný čas. Své obchody mám většinou vyřízené v podstatě během 1 minuty a další dva měsíce pak už prakticky nemusím své obchody ani sledovat. Samozřejmě je ještě potřeba nějaká analýza a navíc obchody provádím ve velkém měřítku – i tak jsem ale často hotový maximálně během hodiny, a to na dva měsíce dopředu. A co mám dělat zbylé dva měsíce? Proto obchoduji i intradenně. Ne však každý den – pouze tolik, kolik právě chci. Svůj volný čas si mohu volit zcela flexibilně.

  Je o vás známo, že vždy vyzdvihujete money-management jako nejdůležitější součást tradingu. Můžete nám již nyní o money-managementu říci něco více? Budete potřebu money-managementu v nějaké praktické podobě předávat i na semináři v Praze?

  Jsem přesvědčený, že money-management je velmi podstatná část tohoto byznysu. Proto na semináři v Praze budu dělat jeden zajímavý experiment. Bude se jmenovat hod korunou. V náhodný okamžik hodíme korunou a pokud padne panna, nakoupíme, pokud orel, prodáme. Vstoupíme tedy do trhu zcela náhodně. Poté použijeme money-management pro rozhodnutí, kdy a jak z trhu vystoupit.
  Jakkoliv bláznivě vám to může znít, budete se divit, ale většinou takto vyděláme peníze. Již jsem tuto demonstraci aplikoval mnohokrát a většinou byla profitabilní.
  Účelem bude právě zdůraznění nutnosti money-managementu. Bez dobrého money-managementu nemůžete v tomto byznyse nikdy vydělávat. Trading bez money-managementu je jako automobil bez oleje. Sice s ním kousek popojedete, pak ale náhle zastavíte a skončíte.

  Co dále si myslíte, že je důležité k tomu, aby se člověk mohl stát úspěšným traderem?

  Disciplína. Musíte dokázat udělat správnou věc ve správný okamžik a naopak nikdy nedělat to, co nemáte. To znamená, naučit se držet svého plánu. Dále musíte počítat s tím, že budete potřebovat dostatek času k tomu, abyste se naučili vše, co potřebujete k tomu, abyste se stali úspěšnými. Zdá se mi, že dnes každý očekává okamžitý úspěch, okamžitý výsledek. Tak to ale nefunguje. Nejprve potřebujete udělat nezbytné úkony, odvést potřebnou práci.

  Je to jako v jakékoliv profesi, kterou vykonáváte. Také jste se nejprve museli něčemu naučit a věnovat tomu určitý čas, abyste tuto profesi mohli vykonávat. S tradingem je to stejné. Domnívat se, že jen stačí klikat myší, je zcela mylné.

  Naznačil jste, že seminář v Praze bude v mnoha ohledech na úrovni semináře za 20 000 amerických dolarů. Také jste slíbil, že po absolvování vašeho semináře v Praze bude každý připraven začít obchodovat opce prakticky okamžitě. Je to pravda?

  Říkal jsem, že opční strategie a jejich kombinace, které v Praze obchodníky naučím, se v USA vyučují i za 20 – 30 tisíc amerických dolarů. Samozřejmě, během 3 dnů není možné naučit všemu, navíc s nutností tlumočení a skutečností, že každý účastník semináře bude znalostmi na trochu jiné úrovni.

  Je legrační, že se na to ptáte, protože právě jsem v souvislosti s tímto zažil jednu historku: zrovna včera jsem potkal lektora z jedné takové předražené opční školy. Zeptal jsem se ho, proč si účtují tak ohromné peníze. On mně na to odpověděl, že proto, neboť jednak jsou lidé ochotni takové částky platit a jednak si lidé myslí, že pokud za něco zaplatí více, dostanou lepší, nebo kvalitnější informace. Že dostanou něco navíc.

  Ano, musím přiznat, že tito lektoři z předražených opčních škol jsou určitě lepší řečníci, lepší prodejci, lepší marketéři, ke kurzu navíc dávají barevné brožury, CD a nevím co vše ještě. Ale jedno vám mohu garantovat – strategie, které učí, jsou v podstatě úplně tytéž, které budu v Praze na semináři učit české obchodníky já.

  Samozřejmě, pokud bych měl naučit všemu, co sám znám, zabralo by to několik týdnů. S nutností tlumočení možná ještě déle. A tolik času mít nebudeme. Takže jsem pro seminář v Praze udělal selekci pouze těch nejzajímavějších strategií, které je navíc možné začít obchodovat prakticky ihned. Základní idea semináře v Praze je vlastně udělat pro všechny „startovní bod“. Dát jim vše potřebné k tomu, aby mohli okamžitě „odstartovat“ a posouvat se dopředu. Samozřejmě, bude třeba se dále vzdělávat a zdokonalovat. Neexistuje způsob, jak se naučit všemu hned. Pokud ale vezmete vše, co vás v Praze naučím, uděláte nezbytnou práci, řádně se připravíte a půjdete do toho s odhodláním, určitě se dopracujete k nějakému pozitivnímu výsledku.

  Jaké opční strategie budete v Praze české tradery učit?

  Vezmeme některé vysoce profesionální strategie a maximálně je zjednodušíme. Hovořit budu o intradenním obchodování opcí i dlouhodobém obchodování opcí. Mezi ty budou patřit strategie jako Iron Condors (železný orel), Straddle a vertikální spready.

  Také jste slíbil hovořit trochu o automatickém obchodování systému WoodiesCCI. Můžete k tomu říci něco více? Už jste zaznamenal v automatickém obchodování strategie WoodiesCCI nějaký úspěch?

  Již jsem několik plně automatických strategií postavených na WoodiesCCi vytvořil a fungují velmi dobře. Pokud bude čas, určitě bych je rád ukázal a pustil na živo. Mám to rozhodně v plánu. Záleží ale skutečně na čase – budeme mít mnoho dalšího důležitého k probrání. Mým hlavním cílem bude naučit české tradery zajímavým strategiím a zajímavým přístupům, automatické obchodování vnímám spíše jako okrajovou záležitost.

  Na seminářích jako je tento, to znamená s více než 200 lidmi každý den, bude mnoho traderů s mnoha rozdílnými stupni zkušeností. Bohužel, realita je vždy taková, že asi není možné za každou cenu uspokojit každého. Ti spíše začínající nebo mírně pokročilí budou určitě spokojeni, ale někteří profesionální obchodníci možná už vše znají a některé pasáže mohou pro sebe vnímat jako nudné. Je ale třeba probrat vše postupně, aby skutečně každý všemu rozuměl a mohl na základě toho, co budu učit, ihned začít stavět a pokračovat dále. Bohužel, nic na světě není perfektní a nikdy není možné zavděčit se úplně všem.

  Miku, mohu již nyní zodpovědně říci, že se na vás čeští tradeři skutečně velmi těší. Velmi děkujeme, že jste se rozhodl přijmout naše pozvání do Prahy a podělit se zde o mnohaleté zkušenosti.

  Mohu vám říci, že se též velmi těším, až se setkám s českými tradery. A samozřejmě se velmi těším na vaši krásnou zemi.

  P.S.
  Opět musím bohužel využít článek k tomu, abych všechny veřejně velmi poprosil, aby nám neposílali individuální dotazy na naše emaily. Bohužel skutečně není v našich silách na individuální dotazy odpovídat - právě proto jsme založili naše diskusní fórum. Zde můžete s klidem vaše dotazy položit – většina z nich bývá zodpovězena. Na individuální emailové dotazy proto neodpovídáme. Děkujeme za pochopení.

  21.1.2007

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...