Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (5)

  Velmi zajímavě se mně tentokrát sešly dva podobné dotazy na téma objektivity. Tyto dva dotazy na sebe nepřímo navazují, a tudíž se skvěle doplňují pro dnešní téma poradny psychologie obchodování. Dnes tedy na téma OBJEKTIVITA.

  Otázka

  Dobrý den,

  Mám problém s procesem backtestování. Jsem neobjektivní – vždy hledím na graf předem, vím tedy, jak obchod dopadne a pak cítím, že dělám backtest lepší, než by byla realita. To mně pak nedává důvěru obchodovat.

  Tomáš

  Odpověď

  poradce_psychologie_5.jpgTomáši, nepíšete, zda-li jste už udělal nějaký live obchod. Jakkoliv “brutálně“ to může znít, tak udělat pár živých obchodů a zažít díky své neobjektivnosti své první zbytečné ztráty je jeden z nejlepších způsobů, jak pochopit, že je třeba být velmi objektivní – protože tento byznys není sranda. Je to jako když strčíte ruku do ohně – dokud to neuděláte, objektivně nepochopíte, že jí tam strkat nemáte :-) Zkušenost ztráty mnoha obchodníkům otevřela oči a naučila vyšší zodpovědnosti – proto si myslím, že přiměřené a rozumné ztráty na začátku mohou být více „darem“, než nepřítelem, protože nás daleko lépe směrují – nutí nás začít brát vše vážně a zodpovědně.

  Nic méně, abych vás jen „nestrašil“, jsou i další, méně drastické možnosti.

  Jako jednu z věcí bych doporučil backtestovat tak, že si zrychleně pustíte playback dat. Tam totiž neobjektivní být nemůžete – protože dopředu nevidíte, co se stale. Je to pracnější, ale daleko více se naučíte, daleko více získáte cit pro trhy a úžasně vás to připraví na reálné obchodování. Doporučuji pro tyto účely stáhnout platformu TradeMaven, která již obsahuje i potřebná historická data a na které je playback trhů hračka. Zrychlete pro začátek klidně 10x – jak vám to nejvíce vyhovuje, ale dělejte to tak, že nikdy neuvidíte daný den předem. Pokud takto projdete pár týdnů až měsíců a budete schopen vygenerovat nějaký profit, začnete si daleko více věřit a váš mozek už nebude mít tak silné tendence být neobjektivní; budete daleko blíže realitě a tím, že se realitě přiblížíte, nebude už důvod se jí tolik vyhýbat. Pak vám možná paradoxně i mnohem lépe půjde „klasický“ backtest.

  Také u backtestu vždy uvažujte tak, jako že trading je nyní váš jediný příjem a co REÁLNĚ nevyděláte příští měsíc, to nebudete mít. Představte si, že jste bez příjmu, že nikde žádné jiné zdroje peněz nemáte a že jste závislý jenom a jenom na obchodování – pokud nevyděláte, nezaplatíte nájem, možná půjdete bydlet na ulici, nebude na jídlo. Představte si být zbaven veškerého vašeho aktuálního pohodlí a finančního či materiálního zajištění. Snažte se takové představy vnitřně co nejvíce prožít. Klidně si večer na 20 minut lehněte a jen si modelujte takové představy. Proč? Protože váš mozek musí pochopit, že být neobjektivní znamená nemuset přežít. A že toto je boj o přežití. Jsem toho názoru, že když jde o přežití, je člověk neuvěřitelně tvárný a je schopen jít výrazně do sebe. Proto vizualizace toho, že nemáme nic a trading je boj o přežití staví naše naivní tendence dělat obrázek tradingu lepším, než je realita, do světla drastické reality, ve které zkrátka a dobře není prostor něco si nalhávat.

  Otázka

  Dobrý den,

  mám problém s objektivitou. Při backtestu signály, které se mně nelíbí, vynechávám. Při reálném obchodování se mi to však nedaří. Beru signály, které při hodnocení obchodního dne nesplňují kritéria vstupu (tvar korekce, "rozjetost" trendu apod.). Jednoduše si najdu nějaký důvod, proč bych vstoupit měl...
  Jak se naučit abych byl stejně objektivní i při reálném obchodování?

  Děkuji,

  Lukáš S.

  Odpověď

  Lukáši, váš dotaz navazuje skvěle na dotaz Tomáše, avšak vy se již pohybujete v další sféře – ve sféře reálného obchodování. A zde je to již podstatně složitější a odpověď není jednoduchá. Pokusím se tedy odpovědět komplexněji a sám uvidíte, jestli vám něco z toho pomůže.

  V prvé řadě, je třeba nazvat na pravou míru pojem „neobjektivnost“. Většinou se totiž nejedná o neobjektivnost, ale o to, že je trader:

  a) ve svém tradingu nedisciplinovaný.
  b) ve svém tradingu nezodpovědný.
  c) ve svém tradingu impulsivní.

  Nedisciplinovanost může být důsledkem celé řady důvodů a skutečně zde je těžké poradit, protože u každého je to zcela individuální. Často souvisí s impulsivností nebo nezodpovědností, což popíši dále, občas jde o nějaké hlubší vzory nežádoucího chování, které mají zakořeněné základy často úplně jinde, než se domníváme. Pokud by to měl být takovýto příklad, skvělým řešením mohou být například rodinné konstelace.

  Občas je ale také důvod neschopnosti disciplinovaně dodržovat systém i daleko banálnější – trader má zkrátka a dobře jenom špatně nadefinované parametry systému. Buďto jsou jeho pravidla natolik komplexní a složitá, že je schopen o nich přemýšlet u backtestu, ale není schopen taková už dostatečně rychle analyzovat a aplikovat v reálném obchodování, nebo má naopak pravidla natolik „volná“, že při reálném obchodování nedokáže posoudit nutné mantinely. V takovém případě je dobré se zamyslet, zda-li nezkusit zjednodušení pravidel, nebo naopak implementování jiného pravidla. Je ale třeba začít tím, že si upřímně položím otázku, kde a proč nejvíce váhám, zda-li je možné, že nestíhám vše sledovat, atd. I kdybyste měl předělat celý systém od základu, váš systém musí mít pouze takové množství komponentů, které stačíte sledovat a vyhodnocovat, tudíž nebudete váhat a mít pocity „neobjektivnosti“.

  Zodpovědnost je v tradingu velmi tvrdý oříšek, který skutečně jenom hrstka lidí chápe správně. Mnoho lidí dělá trading při zaměstnání a tudíž nemá opravdový pocit zodpovědnosti (i když si myslí, že mají). Jinými slovy, vědí, že stejně každý měsíc přijde nějaká výplata a ani zdaleka si neuvědomují, nebo si dokonce ani neumí představit, že by měli být živi pouze z příjmů z obchodování.

  Pokud máte nějaký příjem, zkuste udělat jednu věc: řekněte si, že pro příští měsíc svůj příjem dáte někam bokem tak, abyste neměl naprosto žádnou možnost z něho čerpat peníze (například dejte příští výplatu svým rodičům s instrukcemi, že vám ji nesmí dát) a řekněte si, že pro příští měsíc budete žít jenom z toho, co si tento měsíc vyděláte v tradingu. Musíte být ale tvrdý a nekompromisní a opravdu se k tomu takto postavit čelem.

  Osobně velmi věřím, že v situaci, kdy jde do tuhého, se dokážou v člověku mobilizovat síly, o kterých neměl dříve ani tušení. Vystoupit z kruhu pohodlí není příjemné, ale může to být výrazně prospěšné. Jsem pevně přesvědčený, že v momentě, kdy vám začne jít o to, z čeho zaplatíte příští měsíc nájem a jídlo, začnete zcela jinak posuzovat své obchodní patterny a vaše „neobjektivnost“ začne dostávat skutečně pořádně zabrat: buďto budete muset jít do sebe a převzít veškerou zodpovědnost za své obchodování, tj. obchodovat skutečně tak, jak jste backtestoval, anebo prostě hrozí, že další měsíc nebudete mít za co jíst. Jakkoliv tvrdě toto může znít, je to nejlepší způsob, jak se naučit být zodpovědný za své činy, za to, co děláme. Vy sám ale musíte v takovém kroku, zcela a bezezbytku, za sebe převzít zodpovědnost, tj. žádné „já udělal to, co finančníci poradili a teď nemám na jídlo“ – to je jenom další házení zodpovědnosti na někoho jiného. Musíte se naučit pocítit, co je to být zodpovědný za své peníze a za život, který s nimi souvisí. Pak už není žádný prostor pro to „nebýt objektivní“ Takový luxus už si nemůžete dovolit.

  Impulsivnost bývá nejčastěji důsledkem dvou protipólů – buďto pocitu nudy, nebo zvýšené hladiny stresu. Jelikož právě absolvuji pilotní výcvik, měl jsem možnost v jedné z učebnic pro piloty narazit na velmi trefnou definici impulsivnosti: „impulsivnost je nutná potřeba něco udělat“. Taková potřeba přichází, pokud se příliš dlouho nudíme, nebo pokud jsme naopak pod stresem. Proto může být impulsivnost do jisté míry redukována i změnou / správným výběrem obchodovaného timeframe a frekvence obchodů. Pokud jste impulsivní kvůli zvýšené hladině stresu, pak zvyšte timeframe a snižte frekvenci obchodů. Pokud jste impulsivní z nudy, snižte profit-targety nebo timeframe a zvyšte frekvenci obchodů – zde však výrazný pozor, nedoporučuji nováčkům. Nováčci milují pocit vysoké frekvence obchodů a bohužel si neuvědomují, že zatím neumí rozeznat, jaká frekvence výrazně zvyšuje jejich úroveň stresu – proto svou úroveň stresu svým nadměrným obchodováním šponují mnohonásobně za snesitelné hranice a tudíž nemálo ztrácejí.

  Jak posílat dotazy:

  1) Zašlete popis svého problému na mail: petr@financnik.cz. Posílejte dotaz s diakritikou, tj. háčkami a čárkami. Dotazy bez diakritiky nebudou uveřejněny.
  2) Každý týden budu po určitou dobu vybírat zajímavé osobní problémy a zkušenosti z oblasti tradingu, na které budu schopen reagovat s nějakými postřehy, nápady, atd.
  3) Bohužel, možná se takto nedostane na všechny, za což se předem omlouvám. Tento projekt NENÍ osobní poradnou 1-to-1, ale skutečně slouží jen k tomu, abych pravidelně vybíral nejzajímavější dopisy a na ně reagoval podobně, jako na ten dnešní. V každém článku se však budu snažit odpovídat na 2 otázky zároveň, abych mohl uspokojit co nejvíce tázajících.
  4) Žádný z vašich mailů nebude nikdy nikde zveřejněn z celým vašim jménem - zaručuji vám všem tedy anonymitu.
  5) Posílejte pouze emaily s psychologickou tématikou – dotazy na technické záležitosti budou ignorovány (nejsem IT specialista, na technické věci si sami najímáme odborníky).

  31.5.2009

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...