Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Grafy indexů na nových maximech: Co to znamená?

  Posledních několik týdnů zde máme situaci, která je zřejmě pro řadu obchodníků do značné míry precedentní: Akciové indexy nám dělají historicky zcela nová maxima. Co toto znamená? Jak to ovlivňuje intradenní obchodování?

  Pojďme si nyní udělat rekapitulaci celkové situace.

  Od roku 2007 jsme prakticky neviděli na indexech nová maxima. Ano, pár pokusů o proražení se objevilo v roce 2011 a 2012, avšak všechny tyto pokusy vyzněly do prázdna. Na skutečné prolomení historického maxima jsme tedy museli čekat přibližně 5 let.

  Nová maxima začala přicházet počátkem letošního roku, převážně pak během minulého a současného měsíce. Je zřejmé, že určitou zásluhu na tom budou mít nejrůznější fundamentální skutečnosti jako kvantitativní uvolňování, velmi nízké úrokové sazby atd. Nás jako tradery však více zajímá, co tyto okolnosti znamenají pro nás. Pokusím se shrnout tedy některé postřehy nyní.

  Indexy-nova-maxima.jpg

  Grafy trhů e-mini Russell 2000 a e-mini Dow Jones. Jak vidno, trhy právě tvoří absolutní historická maxima.

  Diskréční daytrading

  Abych se přiznal, klasické diskréční intradenní obchodování nevnímám v těchto okolnostech jinak než v jakoukoliv jinou dobu. Pokud se podíváte na běžné intradenní průběhy, na první pohled nerozeznáte žádné rozdíly (tedy minimálně během dopoledních seancí) - jediným rozdílem je, že tu můžeme mít více dnů, které strmě rostou, aniž by nadělovaly korekce, na kterých je možné naskočit - to se však děje i v jiných obdobích. Již několik měsíců pravidelně rozebírám všechny potenciální vstupy FinWin ve svém vlákně FinWin obchody podle Tomáše a kdo z našich studentů vlákno sleduje, myslím, že nevnímá žádné rozdíly v příležitostech mezi historickými maximy a jakýmkoliv jiným obdobím.

  Dokonce i při pohledu na volume a volatilitu (ATR) v rámci denních grafů vidíme, že volume je stále v podobných mezích (v oblastech nedávného maxima lehce vyšší), pouze volatilita nám ukazuje trochu větší extrémy mezi dny s abnormálně nízkou průměrnou volatilitou a abnormálně vysokou průměrnou volatilitou, ovšem podíl na tom v rámci tohoto grafu mají gapy.

  indexy-high-2.jpg

  Jinými slovy, běžný diskréční intradenní obchodník zřejmě nová maxima nepocítil, snad pouze s rozdílem, pokud nedrží své pozice v případě silného trendu celý den (nebo alespoň většinu dne), v takových případech totiž vznikaly mnohem zajímavější situace - už delší dobu zde chyběla vůle trhů růst celý den, až do svého konce. Obchodníkům s vhodnými výstupy do trendujících trhů tudíž mohl razantně poskočit průměrný profit, protože příležitosti pro takové obchodníky zde (konečně) byly.

  Zrovna tak se může stát, že někomu vycházely poslední dobou hůře obchody na stranu short, zejména pak protitrendové obchody. Osobně jsem v rámci svého obchodování měl silné právě obchodování na stranu long, s obchodováním na stranu short to bylo už slabší - ale nedá se generalizovat, záleží na systému, obchodníkovi, stylu atd.

  Složitější pak může být situace pro intradenní obchodníky, kteří používají k obchodování různé S/R úrovně. V tento okamžik totiž není příliš čeho se "chytit", resp. jelikož trh vytváří nová maxima, musí se v tomto novém prostoru nejprve trochu "etablovat", aby mohl vytvořit nové S/R úrovně a ukázat nám skutečné stagnace trhu. Osobně S/R úrovně vůbec nepoužívám, takže nejsem schopen k tomuto tématu hovořit více (S/R úrovně jsou specializací Petra), ale umím si představit, že v aktuálních trzích toto může být trochu výzva. FinWin obchodníci se tímto trápit nemusí a myslím, že pro ně příliš rozdílů od běžných dnů zde nebude.

  Intradenní breakout strategie

  Pokud někdo mohl pocítit nová maxima výrazněji více, zřejmě to byli intradenní breakout obchodníci. Breakout strategie jsou založeny na průlomu, a takový průlom historického high je tedy z tohoto pohledu už vcelku velká událost, která zákonitě musí mít dopad na intradenní breakout obchodování.

  Osobně se momentálně specializuji převážně právě na AOS daytrading založený na breakout strategiích. Jak už jsem psal minulý rok, pomalu se snažím přesunout na 100 % jenom na AOS obchodování, a to z toho důvodu, abychom se se ženou mohli ještě více věnovat cestování (na letošní rok už jsme si díky tomu mohli naplánovat více cest než při běžném diskréčním obchodování, které z tohoto pohledu bylo pro mě více svazující). V podstatě dnes primárně obchoduji právě AOS, a to i díky tomu, že aktuální velikosti mých AOS účtů už mně dovolují vytvořit při zhodnocení 60-80 % ročně dostatečné příjmy k všem mým nemalým výdajům, včetně potřebných rezerv. V rámci AOS využívám také řady zkušeností, které jsem se naučil při diskréčním obchodování systému FinWin, řadu nových věcí se ale také stále učím. Nicméně, mnohaletá zkušenost z diskréčního obchodování s mnohem menšími účty mně určitě při přesunu na AOS velmi pomohla.

  Mé breakout strategie jsou postaveny na maximálně jednom obchodu denně, kdy po určitém průlomu držím pozici až do konce dne. Aby takový systém mohl co nejvíce profitovat, jsou ideální dny, které výrazně rostou nebo klesají. Nejhorší jsou pro takové systémy období stagnace.

  Právě silně růstové dny se odehrávají poslední dobou - a mé breakout strategie tedy mají vcelku pozitivní období (nutno ale dodat, že v portfoliích mám i celou řadu dalších strategií s jinou logikou, které vytvořil pro změnu můj spolupracující kamarád, který se specializuje zase trochu jiným směrem). Obchoduji celkem 3 různá portfolia na 3 různých účtech a prakticky všechna vykázala jak vysokou aktivitu, tak velmi solidní zisky.

  Nejlépe se pak dařilo účtu, na kterém obchoduji většinu mých breakout strategií právě na indexech TF a EMD. Tento účet povyrostl za jediný měsíc o vcelku solidních +21.4% (11 261 USD, resp. cca 220 000 Kč při počátečním účtu 52 589 USD), což je určitě spíše neobvyklé měsíční zhodnocení u AOS strategií. Ani ostatní 2 účty s AOS však na tom nebyly špatně a na nových maximech se jim velmi pozitivně dařilo.

  Nesnidal-Statement-TS-FEB-2012.jpg

  Všechny mé 3 účty vykázaly na nových maximech indexů solidní měsíční zhodnocení. Nejlépe se vedlo účtu TS (+21.4%), kde primárně obchoduji indexy TF a EMD.

  Co dále?

  Domnívám se, že trh je nyní tak aktuálně nastavený na korekci, kterou bych očekával každou chvilku. To určitě bude zajímavý moment pro obchodníky price action, nebo trh začne vytvářet v nových maximech nové silné S/R úrovně. Zároveň se ale domnívám, že zdaleka nemáme maxima u konce a po korekci bude následovat další pokus nedávná maxima překonat a jít ještě výše. Vcelku bych předpokládal, že se jim to i podaří (což samozřejmě může být opět ideální situace pro mé breakout strategie).

  Tak i tak je pozitivní, že v dnešní době finančně-ekonomických škrtů, pohrom, a celkově nové společenské tendence vidět vše jen černě, existuje něco, co vykazuje růst. A ideálně, pokud na tom ještě něco sami profitujeme 🙂

  10.3.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...