Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Doplňková výbava intradenního obchodníka

  Že by měl mít intradenní obchodník k dispozici dostatečný počítač s adekvátním doplňkovým hardware jsme si již pověděli v jednom ze starších článků. Pojďme se však podívat na další drobné, ale velmi důležité doplňky, které by neměl postupem času intradenní obchodník opomenout.

  Jak již bylo zmíněno, není třeba mít vše, co za moment popíšu, již od samého počátku. Avšak ve chvíli, kdy začneme obchodovat víceméně „full-time“, měly by se obdobné náležitosti stát samozřejmostí.

  Záložní zdroj

  Záložní zdroj považuji za naprosto nezbytnou nutnost. Je třeba si uvědomit, že stačí i vteřinový výpadek elektrického příkonu a váš počítač se rázem restartuje, i s vaší právě otevřenou pozicí. Horší varianta pak může nastat ve chvíli, kdy je výpadek proudu dlouhodobější a vy nemáte ani šanci počítač vůbec zapnout a vaši právě otevřenou pozici alespoň uzavřít. Takové chvíle mohou být extrémně nepříjemné a plné nečekaných zmatků.

  Záložní zdroje jsou velmi dobré řešení, které je v dnešní době navíc dobře dostupné. Osobně používám záložní zdroj APC Cyberfort 550VA, který se dá dnes pořídit za cca 2500,- kč včetně DPH. Používám pak dva takovéto záložní zdroje: nejenom pro svůj počítač, ale i pro ADSL modem, který je též napájený ze sítě a v případě výpadku elektrického proudu je tedy okamžitě přerušená internetová konektivita. Co všechno takový záložní zdroj umí a k čemu je dobrý? Samozřejmě funkcí číslo jedna je schopnost udržet váš počítač několik minut v chodu od chvíle úplného výpadku proudu. Doba se může lišit – většinou se jedná a dobu v rozmezí 3-10 minut. To se možná nemusí zdát mnoho, avšak za takový časový úsek mohu naprosto pohodlně uzavřít veškeré své pozice a ušetřit si tak mnoho zbytečných nervů a stresů. Další výhodou řešení záložních zdrojů bývá, že většinou slouží i jako přepěťová ochrana. Tu a tam se může stát, že vaší zásuvkou proběhne více voltů, než je tolerováno a váš počítač třeba i kompletně vyhoří (přesně toto se kdysi stalo mému známému). Přepěťové zásuvky takové situaci zamezí, a proto je považuji za důležitou součást mého záložního zdroje. Stejnou funkci pak záložní zdroj zastane i co se týče telefonní nebo síťové linky – i v tomto případě vám řešení záložního zdroje přepěťové nebezpečí ochrání. Poslední z funkcí takového řešení je schopnost automaticky počítač vypnout. To je něco, co v tradingu již nevyužijeme, avšak považuji to za příjemný doplněk. Záložní zdroj je propojený USB kabelem s počítačem a když se životnost baterie, která drží počítač při životě bez elektrického napětí blíži ke konci, počítač sám uloží aktuální nastavení a příslušné soubory a vypne se. Za již zmíněných 2500,- Kč tedy považuji záložní zdroj jako skvělou a nepostradatelnou věc. Jedinou nevýhodou mohou být trochu větší rozměry a značná hmotnost – pod pracovním stolem se však záložní zdroj bezpečně „ztratí“. Samozřejmě, že existují i sofistikovanější řešení, s tímto jsem však v tuto chvíli nadmíru spokojený.

  Záložní připojení k Internetu

  Variantu záložního připojení k Internetu jsem poměrně dlouho nepotřeboval. Změna nastala v době, kdy Český Telecom bez jakéhokoliv varování začal provádět „pravidelné údržby“ a krátkodobé výpadky mého ADSL mě stály nemálo peněz. Samozřejmě, že sekundární připojení není zrovna nejjednodušší záležitost – i já se poměrně dlouho pídil, jakým způsobem získat druhé připojení. Jako jedna z nejlepších variant se zdálo postavit si vlastní wi-fi anténu s celým nutným příslušenstvím. Investice kolem 15000,- kč mně příliš nevadila, v tradingu jsem díky výpadkům ADSL přišel potenciálně o mnohem víc. V mém případě však nakonec ke stavbě antény nedošlo – po troše pátrání jsem zjistil, že wi-fi anténu s celým řešením vlastní můj soused. Bylo tedy již pouze otázkou krátkého času domluvit se na využití jeho řešení a za nedlouho už vedl kabel od souseda přímo do mého trading-roomu.
  Získáním druhého připojení však problém ještě nekončí. Nyní je třeba vymyslet, jak oba zdroje „spojit dohromady“. K této věci jsem využil specializovanou firmu, která mě nabídla dvě řešení: první obsahovalo speciální router, který umí sloučit dva zdroje internetu do jednoho. Tj. mé ADSL a wi-fi od souseda by se sloučilo do jediného signálu a tím by při výpadku jednoho z nich neustále proudil Internet do mého počítače. Takové řešení stálo kolem 13000,- kč – nebylo tedy z nejlevnějších. Spíše než cena mě ale odrazoval fakt, že dle dohody se sousedem jsem slíbil používat jeho wi-fi pouze jako záložní, což by v případě slučování signálů nebylo – jeho Internet by ke mně proudil prakticky neustále. Nakonec mě firma postavila řešení takzvaného „re-directu“ (přesměrování): ADSL modem je zároveň ADSL router a v případě výpadku ADSL signálu proudícího ke mně dokáže zajistit okamžité „přesměrování“ na jiné připojení, v tomto případě na wi-fi mého souseda (pokud se vyjadřuji příliš odborně pak se omlouvám, nejsem v této oblasti odborník). Toto řešení obsahuje 1x ADSL modem+router a 1x router, za celé řešení i s veškerým nastavením jsem zaplatil něco málo přes 5000,- Kč. Opět se tedy jedná o minimální investici z pohledu nervů a stresu, které většinou nastanou při výpadku Internetu.
  Jako poslední „kritické“ řešení vlastním ještě mobilní telefon s bluetooth, takže pokud veškeré prostředky selžou, jsem schopen využít internetového připojení skrze svůj telefon a uzavřít pozici s použitím notebooku. K takové situaci však naštěstí zatím ještě nedošlo.

  PDA

  K poslednímu „ochrannému“ řešení jsem se zatím nedopracoval (v tuto chvíli již není třeba), avšak je také určitou alternativou. Některé brokerské firmy, jako například InteractiveBrokers, nabízejí svojí obchodní platformu i pro PDA. To tedy znamená, že v případě výpadku můžete teoreticky uzavřít své pozice s použitím PDA/mobilního telefonu. Prakticky jsem však nikdy tuto variantu nezkoušel a doufám, že nedojde k situaci, kdy i o ní budu muset začít přemýšlet. Zatím se zdá, že řešení záložních zdrojů a dvou nezávislých internetových připojení v kombinaci s adekvátním řešením jejich vzájemných přepínání mohu prohlásit za dostatečné.

  3.9.2006

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...