Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Intradenní obchodování: poznejte svůj trh (1/2)

  Jsem poměrně přesvědčený, že každý intradenní obchodník by měl v prvé řadě co nejlépe poznat svůj trh. Nemyslím nyní poměrně nepraktické a zbytečné obecné informace typu "z jakých přesně akcií se skládá index Russell 2000", ale daleko spíše mám na mysli různé statistické tendence, které považuji za zcela nezbytné.

  Když zde hovořím o statistických tendencích, je nutné slovo tendence zvýraznit. Pokud se rozhodneme různé vlastnosti a chování "našeho" trhu dostat pod drobnohled a odhalit co nejvíce možných statistických dat, neznamená to ještě, že okamžitě na základě těchto dat musíme a budeme "strojově" jednat. Důležité je zjistit, co náš obchodovaný trh dělá v jaký okamžik z obecného pohledu a dle toho případně přizpůsobit v daný okamžik náš styl - být například lehce agresivnější v době, kdy víme, že trh obecně trenduje více, snížit počet kontraktů v době, kdy obecně víme, že trh mívá tendence vytvářet chop, adop.

  Nutnost poznat váš vybraný trh pro intradenní obchodování má pak za důsledek především zvýšenou psychologickou jistotu (confidence); je to jako byste chtěli podnikat a pro obchodování si vybrali partnera, kterého velmi dobře znáte, o němž víte, jaké tendence mívá a jaké jsou jeho základní povahové rysy - s takovýmto společníkem se vám začne a bude podnikat vždy lépe, než s někým, kdo je vám poměrně cizí a může vás tedy opakovaně zaskočit zcela nepředvýdatelnými kroky. Náš vybraný trh pro intradenní obchodování by se též dal označit za našeho hlavního partnera a tak obecně platí, že čím lépe svého partnera znáte, tím lépe pro vás - tím lépe se cítíte.

  Samozřejmě, existuje bezpočet různých záležitostí a tendencí, které můžete o svém trhu "vystopovat". Sám permanentně pracuji na opravdu značné řadě statistik - v dnešním a příštím článku bych rád zmínil alespoň ty dvě zcela nejzákladnější: tendence distribuce pohybů v průběhu dne a tendence distribuce pohybů na základě dne v týdnu.

  Dnes začneme tím prvním ze zmíněného.

  Distribuce pohybů v průběhu dne

  Ať už obchodujete intradenně jakýkoliv trh, jako zcela samozřejmý prvotní krok k poznání "vašeho" trhu bych chápal ujasnit si, kdy se vlastně v trhu v průběhu dne nejčastěji dějí pohyby a kdy naopak bývají trhy nejčastěji "mrtvé".

  Jelikož sám obchoduji výhradně a pouze trh e-mini Russell 2000 (TF), následující konkrétní příklady se budou týkat právě tohoto trhu.

  Takže, v rámci distribuce pohybů v průběhu dne osobně používám metodu, kdy si do Excelu natáhnu 30 minutová data a dále pak stopuji, které půlhodinové intervaly vytvoří největší pohyb z celého dne. Konkrétní postup je následující:

  1. Změřím rozpětí (range) daného dne.

  2. Změřím rozpětí (range) dané půlhodiny a tuto hodnotu vydělím rozpětím celého dne. Tím dostanu přesnou informaci o tom, jakou částí zastává ona půlhodina pohyb v rámci celého dne.

  Pokud například den X udělal celkové rozpětí 100 bodů a během první půlhodiny pak 30 bodů, pak vím, že první půlhodina vytvořila 30% celkového celodenního pohybu.

  Po té, co nechám takto spočítat Excel den po dni, kouknu se samozřejmě na průměry jednotlivých intervalů, čímž dostanu představu o obecné tendenci.

  Pojďme se tedy podívat na konkrétní výsledky trhu e-mini Russell 2000 za posledních 6 měsíců.

  poznejte-trh-1.jpg

  Jak vidíte v tabulce, tak první půlhodina většinu vytvoří celou polovinu rozpětí celé obchodní seance. To zjednodušeně znamená, že polovina celého denního pohybu se v posledních 6ti měsících odehrává zcela na začátku dne. Druhou polovinu hodiny (10:00 - 10:30) stále můžeme očekávat ještě rozumný pohyb, po první hodině od otevření trhů však již volatilita výrazně opadne a obzvláště kolem 12té hodiny jsou již pohyby v trhu prakticky minimální - není zde tedy příliš prostor k výdělku. Volatilita se opět vrací poslední půlhodinu (15:30 - 16:00), kdy je možné opět očekávat zajímavější pohyby.

  Tato tabulka mimo jiné zcela jasně ukazuje, jak je nesmyslné sedět u obchodování celý den. Pouze nezkušený a naivní obchodník se může domnívat, že čím déle u tradingu během dne sedí, tím více vydělá - statistika jasně ukazuje, že se jedná jen o pouhou iluzi. Naopak, drtivé množství akce se odehraje během pouhé první hodiny a sám se již delší dobu soustředím primárně na tuto dobu - po zhruba hodině již obchoduji jenom velmi zřídka (operuji v takzvaném módu C, jak již vědí účastníci našeho semináře e-mini 3). Do budoucna dokonce uvažuji, že se budu obchodování věnovat už pouze první hodinu - statistiky jsou zde jednoznačné. Samozřejmě, abyste využili pohybů první hodiny dne, musíte tomu mít i uzpůsobený obchodní styl - tj. být patřičně agresivní. Osobně jsem na úvodu dne nejagresivnější a svému systému FinWin dávám největší benevolenci - beru často signály, které jsou pouze "načrtnuté" a nemusí být ještě zcela dokreslené. Toto je mimo jiné jeden z důvodů, proč jsem značný oponent jakéhokoliv počítačového programového obchodování - podobné věci musíte "nakoukat", zažít a přistupovat k nim zdravým rozumem, nikoliv jakýmsi neflexibilním kódem.

  Co dále nám statistika říká je i zajímavý pohled na obchodování v 16:00 hodin. Poslední dobou jsem přišel do styku s tím, že se řada obchodníků snaží vstupovat do trhu kolem 16:00 hodiny (velmi často z důvodů různých fundamentů). Statistika však jasně ukazuje, že v tuto dobu už máme většinu pohybu za sebou. Rozhodně se tedy nejedná o nejefektivnější způsob - i když samozřejmě nezpochybňuji, že může být také profitabilní.

  Následující graf ukazuje tendenci prudkého poklesu pohybů během dne v grafické podobě:

  poznejte-trh-2.jpg

  Každá jednotka na ose X vyjadřuje 30 minut obchodování. Vidíte, že po 4-5ti jednotkách (2-2,5 hodinách obchodní seance) přichází prakticky neobchodovatelný chop. V této době už nás v trzích dávno neuvidíte. Volatilita se do trhu vrací až zhruba poslední hodinu před zavřením.

  Poslední tabulka pak představuje něco jako "MFE" četnosti pro jednotlivé hodiny. Osa X ukazuje jednotlivé časy po půlhodinách, osa Y množství rozpětí, které představovaly alespoň 10%, 20%, 30%.... z rozpětí celého dne.

  poznejte-trh-3.jpg

  Červeně jsem nechal Excel vybarvit všechny hodnoty, které jsou nad průměrem. Všimněte si, že první hodina může vytvořit i 80% pohybu z celého dne! Hodnoty jsou zde opět velmi vypovídající a opět ukazují na skutečnosti, že po první hodině se již situace velmi razantně láme a potenciál k dalšímu pohybu výrazně ubývá.

  Samozřejmě to neznamená, že již nikdy nebudeme obchodovat po první hodině. Občas zažijeme dny, kdy trhy od počátku trendují a obchodovat se dá prakticky celý den. Takovéto dny jsou však jen velmi zřídka a po většinu času už není od věci být po první hodině obchodování trhu e-mini Russell 2000 značně opatrný a nelézt do trhu za každou cenu. Méně zde rozhodně znamená více.

  Jak tedy vidíte, toto je jeden z mnoha kroků, jak se blíže seznámit se svým trhem a jak získat obecné tendence, dle kterých se pak můžeme v trhu efektivněji pohybovat. V dalším díle se podíváme na jednotlivé dny v týdnu.

  20.9.2009

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...