Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak konkrétně na smysluplné profity s malým účtem?

  Většina obchodníků začíná v tradingu s malým kapitálem, což je pochopitelné. Bohužel však není příliš přístupů, jak malý kapitál smysluplně rychle rozšířit, a přitom existuje mnoho cest, jak o něj rychle přijít. Jak tedy konkrétně postupovat a na co si dát pozor? Článek s bonusovým videem obsahující konkrétní ukázkové obchody.

  Obchodování s malým kapitálem je téma, kterému jsem se na Finančníkovi věnoval několikrát. Za pozornost minimálně stojí nedávný článek Obchodování s malým účtem. Nicméně stále dostávám různé dotazy, jak konkrétně s malým účtem začít.

  V zásadě na to mám dvě odpovědi:

  Bezpečná cesta je začít se strategiemi, které jsou velmi pomalé a je možné je obchodovat s malými objemy. Typicky například swingové až poziční obchodování s měnami, akciemi nebo různými CFD na komodity. Toto je velmi konzervativní cesta, která na druhou stranu bude účet hodnotit dost pomalu. To je prostě fakt. Sám se také věnuji těmto typům obchodů, hlavně algoritmickou cestou (viz Mé přístupy k algoritmickému investování), ale pro nějaké výraznější dolarové profity je třeba pracovat nejméně s vyššími desítkami tisíc dolarů. Toto je skutečnost, která platí při jakémkoliv přístupu, kdy se trader bude chtít diverzifikovat a držet pozice trochu déle.

  Druhá cesta je obchodovat s finanční pákou, dělat častěji menší obchody a naučit se to dělat opravdu dobře. Opět jde obchodovat různé produkty (komodity, forex, opce), já osobně se v této kategorii specializuji na obchodování futures na akciové indexy. Ale jde jen o osobní preferenci – můžete se specializovat na obchodování měn, ropy, zlata atd. atd. Pochopitelně, že tato cesta je výrazně riskantnější, náročnější a v celosvětovém měřítku v ní většina obchodníků neuspěje. Stejně, jako většina potenciálních podnikatelů skončí se svými novými firmami do několika málo let. Přirovnání je příhodné, protože tato cesta skutečně není koníčkem nebo pasivním investováním, ale jde prakticky o podnikání s plným nasazením, kdy tomu ale odpovídá i odměna (tedy průběžné zhodnocování kapitálu). Úspěch v této oblasti není otázkou náhody, ale tvrdé práce a intenzivního tréninku. Na druhou stranu lze těžko očekávat, že by v podobných disciplínách mohl uspět každý, kdo se o to jen pokusí.

  Má smysl studovat obchodování s pákovými instrumenty? Z mé zkušenosti ano, ale je třeba se připravit na to, že to není snadná cesta a rozhodně to není jednoduché. Bohužel mnoho začínajících traderů má pocit, že to snadné je a proto ztratí své malé účty dříve, než se vůbec dostanou k obchodování nějaké smysluplné strategie.

  Pokud se chcete vydat cestou obchodování s pákovými finančními produkty s malým účtem, zde je několik tipů, které absolutně doporučuji dodržovat:

  1. Přijměte skutečnost, že tato cesta není jednoduchá. Každý fungující přístup vyžaduje opravdu hodně času trénování a pilování. Nepouštějte se do živého obchodování jen proto, že máte pocit, že všechno bude fajn a asi tomu nějak rozumíte.

  2. Vždy svou pozornost zaměřujte na detaily. Musíte vypilovat vše, co budete dělat. Nesmíte platit na komisích více než konkurence, musíte mít kvalitní data, dostatečně rychlý a spolehlivý internet, musíte rozumět jemnostem obchodního přístupu, se kterým obchodujete atd. atd.

  3. To, co vám bude vydělávat, je nakonec vždy váš vlastní obchodní systém. Jistě, na začátku se patrně inspirujete prací někoho jiného, ale nikdy se nenaučíte obchodovat tak, že se budete snažit někoho 100% kopírovat. Každý jsme trochu jiný a každému vyhovuje něco jiného. A profitabilní trading je mj. o skutečné důvěře v to, co dělám. Je tedy nutné detailně přemýšlet o používaných nástrojích a principech a vše si postupně přizpůsobovat vlastnímu vnímání trhů.

  4. Provádějte si vlastní a poctivý výzkum nástrojů a přístupů, které chcete pro trading použít. Sledujte obchodníky, kteří s nástroji pracují, vyhodnocujte jejich konzistenci atd. Na internetu lze najít bohužel ohromné množství přístupů, které v dnešních trzích prostě nefungují.

  5. Pojetí vašeho tradingu by mělo dávat smysl jako celek. Tedy pokud budete například sledovat trhy několik hodin každý den, měli byste mít za cíl prakticky každodenní ziskovost (samozřejmě občas nějaký ztrátový den přijde). Nedává smysl věnovat tradingu intenzivní pozornost a čekat týden na jediný obchod (a mířit tak na ziskový měsíc). Neustále tak přemýšlejte o vynaloženém risku, úsilí a přiměřené odměně.

  6. Intenzivně papertradujte. Toto je extrémně důležité – nemá smysl riskovat peníze z malého účtu na něčem, v čem nejste mistři. Cílem papertradingu je nejen „zisk“, ale také jeho stabilní distribuce. Zaměřujte se i na jednotnost obchodů – tedy aby bylo zřejmé, že jste dobří ve vaší „specializaci“. Toto je opravdu kritické. Pokud se pustíte do live tradingu dříve, než budete vaši obchodní „specializaci“ dobře ovládat, budete ztrácet.

  Vím, že pro mnoho z vás je výše uvedené spíše shrnutí toho, co znáte. Nicméně na Finančníkovi jsou i noví obchodníci, pro které je potřeba tato fakta neustále připomínat.

  6.3.2016

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...