Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak na monitor pro trading?

  Řada začínajících traderů se nás ptá s jakými monitory obchodujeme a zda-li si mají pořídit podobné, resp. co vlastně pro trading potřebují. Nejsme technologický server, a proto přinášíme spíše takové drobné zamyšlení a několik tipů na toto téma z pohledu traderů.

  Než se podíváme na technické aspekty výběru monitoru/monitorů pro trading, pojďme se nejprve zastavit u otázky, kolik monitorů by měl mít trader k dispozici? To je samozřejmě velmi osobní otázka, na kterou se nedá obecně odpovědět. Konkrétní potřeba bude vycházet především ze stylu obchodování a použitého obchodního systému. Přesto je nutné si uvědomit, že počítač (a samozřejmě i monitor) představují základní pracovní nástroj tradera a přímo ovlivňují jeho výsledky.

  Netvrdím, že technologie jsou v tradingu to nejzásadnější, ale pokud nejsou vhodně dimenzované a používané, výrazně snižují šance tradera na úspěch.

  Platí zde jednoduchá úměra – čím rychlejší timeframe používám, tím větší jsou nároky na technologie. Pokud obchodujete, nebo plánujete obchodovat coby swingoví/poziční obchodníci, není tento článek v zásadě pro vás. Swingový obchodník má na vše dost času, analyzuje pomalé grafy a své rozhodnutí může promýšlet desítky minut. Takový samozřejmě může pracovat i na tom nejstarším počítači.

  U rychlého intradenního obchodování je to jiné. Ano, lze obchodovat na notebooku, ale můžete mi věřit, že většina hodně profitabilních obchodníků, které znám, mají technologie nastavené tak, aby je neomezovaly. Tj. většinou několik velkých monitorů, kde si pohodlně otevřou grafy, které je zajímají a nabízejí celkový pohled na trhy, a které jim současně umožňují pracovat co nejvíce ergometricky – tj. například bez prodlev mezi tím, kdy sledují potřebné grafy a mezi tím, kdy do brokerské platformy zadají obchodní příkaz. Oproti tomu řada začínajících obchodníků pracuje na malinké ploše jednoho starého monitoru, kde si přes záložky Windows přepíná paralelně různá okna s programy nebo grafy, protože se jim všechna najednou na plochu nevejdou. Tj. první dobrá rada zní – trading vyžaduje takové technologie, které vás nebudou omezovat. V rámci intradenního obchodování musíte mít k dispozici takovou plochu, aby se vám tam pohodlně vešly všechny grafy a brokerská platforma. Pokud se na počítači „uskromňujete“, počítač se vám zasekává, máte malou obrazovku, je takové řešení možná dobré pro základní backtestování, ale zcela nedostatečné pro trading. Trading skutečně není hobby, ale seriózní business, do kterého je nutné přiměřeně investovat, pokud chci očekávat nějaké výsledky.

  Přiměřená plocha pro většinu intradenních traderů dnes bude přestavovat dva větší LCD monitory, na které se vám vejde pohodlně několik grafů např. s různými timeframe a korelujícími trhy. Ty jsou mimochodem velmi dobrou pomůckou např. pro určení nálady trhu, a kdo nevyzkoušel, těžko ocení.

  Dva monitory jsou výhodné i z pohledu jednoduchého zapojení, neboť i ty nejlevnější grafické karty, které pro trading bohatí stačí, dnes nabízejí dva výstupy. Pokud se přesuneme k technologiím – jednoznačnou nutností je z mé zkušenosti připojení (především větších) monitorů přes digitální výstup (DVI). Budete-li připojovat monitor přes analogový výstup (VGA), nebude obraz na větších monitorech tak ostrý a zbytečně si budete unavovat oči (věřím, že dnes snad již nikdo neobchoduje na klasických CRT „televizích“). A i to má opět samozřejmě vliv na vaši výkonnost coby tradera. Jakákoliv drobnost dělá v intradenním obchodování rozdíly a pokud máte již s živým obchodováním zkušenosti, sami mi to jistě potvrdíte. Mezi ty „detaily“, jejichž dopad na trading si připouští málokdo, může být kromě zmíněného třeba i umístění monitoru (dopady světla, odlesky), ale samozřejmě i celkové prostředí, ve kterém coby tradeři trávíme den.

  Monitory bych dnes doporučoval s úhlopříčkou 24“ nebo 27“, které nabízejí dobrý poměr cena/výkon. V čem se monitory liší? Jednak v technologii, jakou je vyroben displej monitoru. Jsem v této oblasti čistě uživatel, takže pro odborné testy prosím případně prohledejte odborné hardwarové servery. V zásadě jde o to, že nejsou všechny LCD panely stejné. Výrobci dnes nabízejí několik různých technologií (např. TFT, S-IPS, S-PVA atd.), které se liší např. kvalitou podání barev a pozorovacími úhly. Je samozřejmě otázkou, nakolik coby tradeři potřebujeme kvalitní barvy, ale stejně jsem např. osobně nikdy neměl odvahu jít do nejlevnější TFT LCD panelů (ale současně připouštím, že pro trading mohou být dostačující, jen skutečně doporučuji vyzkoušet a nehledět při koupi jen na cenu).

  Co může být paradoxně pro trading důležitější, je celková stavba LCD monitoru. Dražší modely, mají více polohovatelné „nohy“ a často i „pivot“ pro vertikální otočení monitoru. Pokud nemáte příliš velký pracovní stůl, je toto důležitá vlastnost. Dva 24“ palcové monitory postavené vedle sebe „na výšku“ zaberou mnohem méně místa, než pokud jsou postavené klasicky vedle sebe. A přitom pro zobrazování grafů je vertikální / svislé natočení monitorů velmi praktické. Sám mám takto umístěné dva monitory.

  Natočení monitorů lze řešit i přes speciální „držáky“, ale tato řešení se prodražují. Nicméně je dobré vědět, že specializované držáky na monitory se dají pořídit bez problémů i u nás.


  Vertikální držák umožňuje umístit dva LCD panely nad sebe. Cena cca 6500 Kč vč. DPH.


  Držáky se dělají v různých kombinacích. Takto lze např. snadno poskládat do relativně malého prostoru čtyři 24“ monitory. Cena se v ČR pohybuje okolo 8500 Kč vč. DPH.

  Poznámka k držákům – pokud plánujete z důvodů úspory místa použít pro umístění monitorů podobné držáky, je třeba kupovat monitory, které lze uchytit přes standard VESA (disponuje tím naprostá většina monitorů). Také je dobré se dopředu seznámit se specifikací držáků – většina dnes umí pracovat s max. 24“ monitory.

  Sám používám dnes 4 monitory napojené na jeden počítač. Občas dostávám dotazy, jak se 4 monitory připojí k jednomu počítači. Není to technologicky ani finančně vůbec náročné. Jednoduše se dají do počítače dvě grafické karty (tj. počítač musí mít dva sloty pro grafickou kartu, což je dnes zcela běžné), což je záležitost cca 2000 Kč celkem (pro trading stačí skutečně ty nejlevnější karty, které jsou vhodné i tím, že méně hřejí, tudíž celkové méně hlučí – sám používám pouze pasivní modely bez větráčků). Výhoda napojení čtyř monitorů na jeden počítač (vs. dva počítače, každý se dvěma monitory) je zjevná – především si na všechny čtyři monitory mohu zobrazit grafy v reálném čase z jednoho programu (používám TradeStation), který by na dvou počítačích současně spustit nešel.

  Co se konkrétních modelů týče, tak dva jsou starší 24“ LCD HP LP2465, o kterých jsem na Finančníkovi již psal. Na svou dobu to byly špičkové monitory vybavené zmiňovanou funkcí pivot, takže je mám postavené vedle sebe „na stojáka“. Osobně mohu tyto monitory (resp. jejich následovníky) jen doporučit. Za dobu několika let co je vlastním jsem neřešil jediný problém.

  Pracoviště jsem postupem času rozšířil o další dva monitory, konkrétně 27“ LCD AL2723W. Tyto monitory se aktuálně prodávají za cenu cca 14 000 Kč včetně DPH a nabízejí opravdu velkou plochu. Mají stejné rozlišení jako 24“ (tj. 1920 x 1200), nicméně pro trading není tak důležité super jemné rozlišení jako celková plocha, na které jsou grafy zobrazeny, proto jsem zkusil toto řešení a musím říci, že jsem spokojený. Monitor nabízí kvalitní S-PVA obrazovku (tj. patří k tomu lepšímu na trhu) a současně je na svoji kategorii velmi levný. Jediné čím nedisponuje, je pivot noha, takže je třeba počítat s jeho horizontálním umístěním (a na dva kousky je třeba opravdu dost místa). O monitoru jsem původně dost přemýšlel (nemám k této značce úplnou důvěru), nicméně na trading mohu dnes s ohledem na poměr cena/výkon doporučit.

  Shrnutí

  Své řešení jsem zde popsal především proto, že dostávám často dotazy, s jakým hardware obchoduji. Nemyslím si, že by 4 monitory byly vhodné pro začínající tradery, protože příliš grafů a informací samozřejmě tříští pozornost a má opět vliv na výkonnost. Konkrétní modely jsem zde uvedl především pro inspiraci a zmiňovaný Acer může být zajímavá volba k prozkoumání, pokud před výběrem monitoru stojíte.

  Co stojí za zamyšlení je otázka určité ergonometrie práce na vašem vlastním počítači. Trading vyžaduje své a pokud patříte to skupiny začínajících traderů, kteří se snaží obchodovat a přitom pomalu nevidí na monitoru své grafy, pak se jednoznačně doporučuji tímto článkem inspirovat.

  Pro začátek bych určitě doporučoval mít pro trading alespoň jeden LCD monitor s tím, že dva vnímám jako optimum. Není třeba investovat do drahých značek (viz Acer), ale je dobré si rozmyslet, jakým způsobem budu s monitory pracovat a kam je umístím. Cena za monitor není samozřejmě zanedbatelná, ale z pohledu ztrát a zisků v intradenním obchodování je to skutečný pakatel.

  28.1.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...