Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak na STOP-LOSS

  Hledání "ideálního" stop-lossu je jedním z mnoha nezbytných úkolů, který může přinést obchodníkovi mnoho frustrace. Pojďme se dnes podívat na tento nelehký úkol trochu blíže.

  Na začátku článku určitě nebude od věci uvést odkazy na další informace, které se na Finančníkovi tomuto tématu věnují, a které jednoznačně doporučujeme k prostudování:

  Komoditní manuál: Stop-loss
  Práce se stop-lossem: shrnutí častých otázek
  Diskuze: umisťování stop-lossu

  Kdykoliv začnete v jakékoliv souvislosti uvažovat o stop-lossu, pamatujte si následující:

  Základním účelem stop-lossu je ochrana našeho kapitálu.

  stoploss.gifToto si vryjte hluboko do paměti, napište na lísteček a ten dejte nad počítač a nikdy na toto pravidlo nezapomínejte. Bez stop-lossu by NIKDO neměl ani na okamžik uvažovat o obchodování. Stop-loss je naše pojistka, naše ochrana proti tomu, abychom v obchodování neztratili veškeré naše peníze. Přesto je vždy složité najít takový způsob umisťování základního stop-lossu, který by byl tím pravým. Pojďme se však na tuto problematiku podívat z trochu jiného úhlu.

  Jak jsme si právě řekli, stop-loss slouží převážně K OCHRANĚ NAŠEHO KAPITÁLU. Z tohoto pohledu by tedy neměly být pro velikost největšího možného stop-lossu směrodatné grafy, vstupní formace, ani nic, co se týče technické analýzy. Pro velikost našeho stop-lossu by měl být směrodatný náš kapitál.

  Pokud si vezmeme náš účet, mělo by být v prvním bodě našim úkolem pokusit se ho rozdělit na co nejvíce stejnoměrných dílků, které budeme riskovat pro jednotlivé obchody. Čím více dílků, tím lépe. Chceme v této "hře" zůstat co nejdéle, proto potřebujeme mít šanci udělat co nejvíce obchodů - a tudíž mít co nejvíce dílků. Každý dílek nám však zároveň musí svou velikostí dávat i šanci, že nám jeho velikost pokryje minimálně běžnou volatilitu trhu. Je nesmysl si rozdělit náš účet na dílky po 20 USD, když víme, že prakticky neexistuje trh, kde by nás SL 20 USD podržel v obchodě. Musíme si tedy náš účet rozdělit na rozumné dílky - ideálně tak, aby každý náš dílek měl velikost 100 - 250 USD (zde samozřejmě záleží na tom, co a jak kdo obchoduje. Intradenním obchodníkům může stačit i ještě menší stop-loss, v případě pozičního obchodování bude stop-loss 250 USD stačit patrně pouze v nejlevnějších trzích a v dražších trzích budeme muset použít stop-loss vyšší - avšak vždy spolu s dodržením následujících pravidel).

  Běžnou praxí je riskovat maximálně 2-5 % účtu na obchod (nedoporučuji nikdy riskovat více). Pokud tedy náš účet rozdělíme na dílky po 5 %, pak víme, že máme pro začátek 20 dílků. Museli bychom ztratit ve 20 po sobě jdoucích obchodech, abychom přišli o všechny peníze. To však není příliš pravděpodobné, pokud jsme poctivě testovali a trénovali náš systém a udělali si představu o jeho funkčnosti, poměru zisku a ztrát a RRR. Pokud máme například systém s úspěšností 40 %, pak víme, že z našich 20 dílků by nám mělo ideálně 8 dílků (resp. 8 obchodů) vydělat, a pokud nám těchto 8 dílků vydělá více, než kolik ztratí zbylých 12 dílků, není jediný důvod, proč bychom měli náš kapitál ztratit - naopak je zde velmi vysoká pravděpodobnost, že bude růst. Zpět ale ke stop-lossu.

  Nyní řekněme, že se chystáme začít obchodovat s účtem 4000 USD. Pokud si takovýto účet rozdělíme na 20 dílků po 5 %, pak nám vychází, že risk na 1 obchod by měl být maximálně 200 USD. Náš kapitál si tedy ochráníme "pojistkou" ve formě stop-lossu o velikosti max. 200 USD na každý obchod, který nám vždy zajistí, že v daném obchodu nepřijdeme o více jak 5 % kapitálu, neboli 1 z našich 20 dílků. Nezapomínejte, ochrana kapitálu by měla být prioritou každého obchodníka.

  Pojďme však dál. Dopátrali jsme se tedy k číslu 200 USD. To tedy znamená, že náš stop-loss v daném trhu by neměl být nikdy větší, než právě tato částka. Respektive, náš risk 200 USD by měl zahrnovat i výši komise - řekněme 30 USD. Takže náš stop-loss v samotném trhu by neměl být větší, než 170 USD. Toto je pro nás velmi důležitá informace.

  Chceme-li obchodovat "bezpečně", musíme být v našich pravidlech money-managementu striktní a neúprosní a částku 170 USD dodržovat. To pro nás pak nutně znamená určité limitace. Minimálně limitace ve formě trhů, které si můžeme dovolit s takovýmto stop-lossem obchodovat. Musíme tedy ochraně našeho kapitálu přizpůsobit výběr trhů. Je třeba najít takové trhy, které můžeme se stop-lossem 170 USD obchodovat "bezpečně". Bylo by nesmysl zkoušet s takovýmto stop-lossem obchodovat vysoce volatilní trhy, jako jsou energie nebo kovy. Musíme si tedy najít trhy, které nedělají příliš velké denní pohyby - trhy jako například kukuřice nebo eurodolar (ED). V takovém trhu si se stop-lossem 170 USD vystačíme velmi dobře.
  Kromě výběru trhů je však třeba přizpůsobit našemu obchodování i patřičnou strategii. Pokud například víme, že chceme obchodovat formace double top-bottom, pak je třeba vysledovat, jaké výsledky by tato formace dávala v minulosti se stop-lossem 170 USD. Totéž platí i pro jiné techniky - např. klouzavé průměry, RSI indikátor apod. Pokud budeme náš SL navíc umisťovat na určité S/R úrovně, které nám současně umožní riskovat i méně než 170 USD, pak je to jedině k našemu dobru. NIKDY bychom však neměli riskovat v daném obchodě více. Nezapomeňte, že primárním úkolem každého obchodníka by mělo být chránit si kapitál. Pouze ti, kteří v trzích konstantně prohrávají, zaujímají ofenzivní postoj. Ti, kteří v trzích vydělávají, začínají plánováním perfektní defenzivy.

  To byl tedy poněkud odlišný pohled na problematiku stop-lossů. Zkuste se dívat na stop-loss výše popsaným způsobem. Zkuste začít chápat stop-loss primárně jako ochranu kapitálu. Základní stop-loss zde není proto, aby nás "podržel co nejdéle v obchodě", stop-loss je zde proto, aby nás dostatečně chránil a stále nám nechával dost peněz do dalších obchodů.

  Co si mnoho začínajících obchodníků neuvědomuje, je skutečnost, že neúspěšný obchod NEMUSÍ končit výstupem na základním stop-lossu. Základní stop-loss používá řada obchodníků pouze jako "záchranou brzdu", automatické ukončení neúspěšného obchodu pro případ, že se obchod nevyvíjí dobře. Obchodníci mají však i další způsoby výstupů - např. časovou podmínku (tj. pokud se obchod nerozjede do profitu do xy minut nebo xy dnů po vstupu, samozřejmě podle stylu obchodování, pak pozici ukončí v lehké ztrátě nebo lehkém zisku bez ohledu na to, zdali byl či nebyl stop-loss zasažen) nebo výstup na základě technické analýzy (vstupuji např. na základě určitého směru některého indikátoru a očekávám rozjetí trhu mým směrem; pokud se po vstupu trh nerozjede, indikátor začne naznačovat otočení trendu (např. tím, že se sám začne otáčet), vystupuji bez ohledu na dosažení stop-lossu). Takoví obchodníci pak mohou používat na danou strategii poměrně velký stop-loss (samozřejmě VŽDY s ohledem na výše popisovaný princip risku maximálního dílku 2-5 % svého kapitálu), avšak v drtivé většině případů vystupují s mnohem menší průměrnou ztrátou, než je určena základním stop-lossem díky jiným taktikám výstupu. Proč potom tito obchodníci základní stop-loss používají? Protože stop-loss je držen mimo počítač obchodníka (resp. mělo by to tak být a vždy se ujistěte, že používáte takové řešení kdy je stop-loss držen na burze, nebo alespoň na serverech brokera) a v případě např. technického výpadku Internetu, poruchy počítače, výpadku elektřiny, lidské nepozornosti, náhlé extrémní volatility trhu atd. atd. je obchod vždy ukončen tak, aby jeden jediný obchod neměl likvidační dopad na obchodní účet. Jak píšeme výše - ztratit jeden dílek účtu z dvaceti je nepřijemné, ale je to běžná součást tradingu. Ztratit na jednom obchodu např. polovinu účtu znamená zhodnotit zbývající kapitál o 100 %, abychom se vůbec dostali na stav před oním nepovedeným obchodem! Proto všichni úspěšní komoditní obchodníci nějakou formu stop-lossu používají!

  Občas můžete zaslechnout názory některých "obchodníků", kteří vnímají stop-loss jako svého nepřítele. Říkají, že stop-loss jim "kazí obchody" - jsou na stop-lossu "zbytečně" vyhazováni, aby pak pozorovali, jak se trh vydal směrem, který správně předpověděli. Takový přístup vychází z naprostého nepochopení tradingu a takoví obchodníci dříve nebo později v tomto businessu, pokud stop-loss nepoužívají, skončí. Stačí se poučit ze zkušeností jiných. Pokud se vám zdá, že vám stop-loss "kazí obchody" a zbytečně vás vyhazuje z potenciálně profitabilních obchodů, pak není chyba ve stop-lossu ale ve vaší strategii. Znovu zdůrazňuji, že stop-loss je třeba vnímat jako základní pojistku money-managementu a jeho vzdálenost je třeba nastavit do adekvátní vzdálenosti od vstupu. Do takové vzdálenosti, která respektuje charakter daného trhu. Jedině backtesting vaší konkrétní strategie vám poskytne odpověď na otázku, jaký stop-loss používat. Pokud se vám zdá, že máte stop-loss příliš blízko vstupu, pak vám kromě správného money-managementu (tedy riskování vždy max. 2-5 % celkového kapitálu) nic nebrání otestovat si strategii s použitím vzdálenějšího stop-lossu. Nikdy nezapomínejte, že komodity, o kterých na tomto serveru hovoříme, jsou velmi dravé a jediný způsob jak v trzích přežít je plánovat strategie vysoce defenzivně - chránit kapitál abychom na žádném obchodu neztratili větší než nezbytně nutnou část našeho účtu. Ono obchodování "bez stop-lossu" může samozřejmě chvíli fungovat, ale vždy jen do doby, než se změní charakter daného trhu. To se samozřejmě liší trh od trhu, ale snad každý dnes chápe, že trhy se mění a čas od času nastávají situace "na které jsme nebyli připraveni". Komoditní trhy se mění velmi rychle, ale vzpomeňme třeba i na devastující důsledky splasknutí internetové bubliny pro mnoho akciových obchodníků, kteří se cítili mistry světa a kterým v době růstu jejich titulů jistě přišlo směšné zabývat se používáním nějakých stop-lossů, které je akorát zbytečně vyhazovaly na korekci, když každý věděl, že trhy budou dál růst. Pamatujte, že jediné, co v trhu můžeme kontrolovat, je náš risk a čím dravější trhy jsou, tím důslednější kontrola risku (tj. používání stop-lossu) je potřeba.

  Co se technické stránky zadávání stop-lossu týče, podrobný popis příkazu typu STOP, který je pro stop-loss používán, naleznete v článku Typy obchodních příkazů. Všechny obchodní platformy a brokeři samozřejmě umožňují stop-loss používat, většina z nich umožňuje stop-loss zadávat zcela automaticky. Co se však může lišit, je místo, kde je stop-loss uchováván. Toto je velice zásadní věc a je důležité na ni upozornit raději dvakrát. Některé programy používají stop-loss u některých burz tak, že jej drží pouze na počítači obchodníka a jakmile cena padne na příslušnou úroveň, pošlou teprve v tuto chvíli příkaz skrz brokera na burzu. Toto je velmi zásadní "vlastnost", kterou si vždy u svého brokera a používané platformy ověřte. Stop-loss držený pouze na vašem počítači samozřejmě nefunguje v případě, kdy nastane situace odpojení počítače z jakéhokoliv důvodu od světa a z principu poskytuje mnohem menší ochranu kapitálu než stop-loss držený na serveru burzy nebo brokera.

  Poslední věc, kterou bych pak ještě k problematice stop-lossu rád dodal je, že "ideální" stop-loss tak, jak se ho většina obchodníků snaží vnímat, prakticky neexistuje. Většina obchodníků se snaží vnímat "ideální stop-loss" jako takový, který nás nevyhodí z jinak profitabilního obchodu předčasně a zajistí nám, že zůstaneme v obchodě - ale zároveň takový, který nám nebude moc ztrácet. Bohužel, v komoditách není nic ideální. Musíte si vybrat buď jedno, nebo druhé. Buďto se musíte rozhodnout používat větší stop-lossy s tím, že nebudete většinou "předčasně" vyhozeni z jinak profitabilního obchodu. Budete mít více profitabilních obchodů, ale i větší ztráty. Nebo se musíte rozhodnout používat menší stop-lossy, a to za cenu, že tu a tam budete předčasně venku z jinak profitabilního obchodu. Budete mít méně profitabilních obchodů, ale i menší ztráty. Z dlouhodobého pohledu by se mělo jednat o relativně stejný výsledek. Ať už se však rozhodnete pro kterýkoliv způsob, vždy by takový měl jít ruku v ruce se vším, co jsme si řekli výše. Stop-loss by měl být stále především ochranou našeho kapitálu.

  29.11.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...