Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak pokračovat po zvládnutí první strategie?

  Ve středu publikoval trader Swarm23 v uzavřeném vláknu Blok 1: Trading jako business z mého pohledu velmi důležitý dotaz týkající se správného investování volného času po zvládnutí papertradingu první strategie:

  dotaz_201910_n.jpg
  Kliknutím na náhled získáte plnou verzi screenshotu.

  Proč vnímám dotaz jako velmi důležitý?

  Protože svým způsobem míří na podstatu profitabilního tradingu. Ten by měl být promyšlený a systematický. To bohužel není to, co v trhu hledají začínající a neúspěšní obchodníci, kteří chtějí hlavně akci – klikat do grafů a rychle vydělávat velké peníze na základě toho, že budou chytřejší než ostatní.

  Úspěšné systematické obchodování je do velké míry nudné. Sám dnes trhy kvůli vstupům a výstupům sleduji často jen pár minut denně. Nelze tak očekávat, že by papertradování pomalejších strategií (které jsou pro start do obchodování nejvhodnější) bylo nějak výrazně náročnější. Prostě časová nenáročnost je v pořádku a je tak určitě dobré přemýšlet, co dělat se zbylým časem tak, aby se obchodník neustále posouval. Každý umí nakoupit čtyři monitory a celý den zabít tím, že bude sledovat intradenní hýbání grafů. Mohu vám ale garantovat, že takto strávený čas vás ke skutečným profitům neposune. I při intradenním obchodování je dobré hodně přemýšlet o řízení času a vybírat si k obchodování jen ta nejvýnosnější období.

  Co tedy dělat?

  Perfektně to shrnul v následné diskuzi RaRe:

  dotaz_201910_2n.jpg
  Kliknutím na náhled získáte plnou verzi screenshotu.

  Naprosto souhlasím s tím, že další nezbytný krok po strávení základů by měl být přechod na live. Strategie vyučované v kurzu základů jsou primárně obchodovatelné na akciích, aby je bylo možné začít obchodovat s opravdu malým kapitálem a kontrolovatelným riskem. Pokud obchodník začne například s kapitálem 2 000 dolarů a nebude zprvu používat páku, tak nejvyšší drawdown, který reálně hrozí, je cca 400-500 dolarů. A to jsou peníze, které musíte být ochotni riskovat, protože jinak trading reálně skutečně není pro vás. Samozřejmě podobné drawdowny přijdou jen v případě, že se strategii skutečně nebude dařit (byť stát se skutečně může cokoliv). A to ještě hovoříme o ztrátách, které se vytvoří v průběhu celého roku. Na druhou stranu je velká šance, že obchodník pár stovek dolarů vydělá nebo skončí na „nule“. Navíc na výsledku skutečně příliš nezáleží. To podstatné je, že systematické živé obchodování vás posune neskutečně dopředu.

  Živé obchodování i s malými částkami začínajícího obchodníka určitě zaměstná – jak psal RaRe. Najednou se například objeví spousta různých technologických problémů, které je nutné řešit. Především ale začnete sledovat trhy a strategie osobněji a začnete mnohem výrazněji vnímat způsoby, jak vše posouvat dále. Také si člověk reálně začne uvědomovat, jaké styly obchodování pro něj jsou a jaké nikoliv (například ve spojitosti s akceptací risku).

  Čemu jsem osobně vždy věnoval velkou pozornost, je sledování výkonnosti jiných systematických obchodníků a jejich obchodních systémů. Hlavně v době, kdy se vaší strategii nebude dařit. V těchto obdobích je dobré vnímat, jaké jiné přístupy vydělávají (pro sledování různých typů strategií používám stránky collective2.com a další). Velmi rychle získáte motivaci postavit další strategii doplňující v portfoliu tu stávající a sledováním ostatních budete mít přibližnou představu, jaký model budete chtít rozvíjet (např. shortování akcií, obchodování volatility, opce atd.).

  Ke všemu uvedenému bych vám ale doporučil ještě jednu důležitou věc, o které většina začínajících traderů nechce z počátku moc slyšet.

  Přemýšlejte, kam se vůbec chcete v obchodování dostat. Jak by měl vypadat výsledek vašeho snažení například za 5 let? Drtivá většina začátečníků žije v neuskutečnitelných snech, kdy mají pocit, že s malým kapitálem budou za pár let full time obchodovat z pláže a živit se tím. Z kurzů Finančníka byste už měli mít představu, co je reálné. A tedy například i to, že pokud pracujete s malým kapitálem, bude dobré jej zprvu nějakým způsobem průběžně navyšovat tak, aby účet s pomocí složeného úročení nejprve hodně povyrostl (viz článek Z 55 tisíc na 2,5 milionu korun tradingem. Jak na to?). De facto je tak potřeba promýšlet trading jako business, což často zahrnuje dotažení i nějakých dalších aktivit mimo trading. Třeba rozjetí nějakého nenáročného podnikání nebo ideálně investování času například do zvládnutí nějaké formy datové analýzy. Aby člověk mohl například tvořit modely pro pronájem nebo poskytovat jiné služby.

  V konečném důsledku je tak otázka spojena skutečně s vytvořením určitého business plánu. Reálný trading jej potřebuje. Úspěšné obchodování není jen o zvládnutí obchodní strategie. Budoucí úspěšný trader potřebuje hodně pracovat na sobě samém.

  Pokud odpověď shrnu, tak bych postupoval následovně:

  1) Po zvládnutí základů a osvojení určité strategie začít obchodovat live. Bez páky a s velmi malým kapitálem. Strategii bych systematicky obchodoval alespoň rok.
  2) Nepanikařit v období drawdownu (který má každá strategie), ale přemýšlet, jaké strategie by obchodovaly v podobném kontextu a ty bych rozvíjel. Na začátku bych cílil na práci s cca 3 přístupy, které nebudou mezi s sebou silně korelovat. Ideálně bych vše dotáhl do systematických modelů, na kterých lze v budoucnu skutečně stavět.
  3) Po přechodu na live a usazení psychiky bych řešil především „business plán“ tradingu. Tj. nestresoval se myšlenkou, že mi „nyní nic nevydělává“. Ale přemýšlel bych hodně, kam se potřebuji za pár let dostat a co všechno potřebuji na sobě změnit (jaké znalosti mi pravděpodobně chybí atd.). A pustil se do práce i tímto směrem.

  28.10.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...